Ako vybrať horolezecké lano

Na istenie pri lezení sa vždy používa dynamické lano. Je schopné sa natiahnuť a stlmiť tak rázovú silu pôsobiacu na padajúceho lezca a zaistiť čo najšetrnejšie zachytenie pádu. Pred nákupom nového lana je potrebné si odpovedať na 3 základné otázky.
 

rock-climbing_ebenalp_D402589_4c

Lano na stenu, skaly alebo do hôr?

Na lezenie na skalách a na umelej stene potrebujete lano tzv. jednoduché. Sú dimenzované tak, aby jeden prameň lana s dostatočnou rezervou zachytil pád. Vhodné tam, kde nehrozí zvýšené nebezpečenstvo preseknutia lana o ostré hrany alebo padajúce kamene.

Na alpské skalné lezenie, lezenie ľadov a mixy sú výborné laná polovičné. Oproti jednoduchým lanám sú tenšie, a teda aj ľahšie. Systém polovičných lán, kedy sa používajú dva pramene lana, prináša významné zníženie rizika preseknutia lana padajúcimi kameňmi alebo o ostrú hranu a ponúka maximálnu bezpečnosť vo vysokých horách a pri ťažkom lezení.

Na viacdĺžkové športové lezenie v horách sa používajú dvojité laná, tzv. dvojičky. Sú ľahšie ako polovičné laná a po spojení umožňujú dlhé zlanenie.

Odporúčaný typ a dĺžka lán podľa horolezeckej aktivity

Disciplína

Typ

Dĺžka

Poznámka

Športové lezenie (skaly, stena)

60 - 70 m

 

Alpské (horské) športové lezenie

50 - 60 m

 

Lezenie ľadov v mixovom teréne

> 60 m

Vhodná je vodeodpudivá úprava.

Ľadovcová túra

30 - 50 m

Bez lezeckých pasáží možné použiť aj typ 1/2.
Vhodná je vodeodpudivá úprava
.

Túra v horách (ľadovec + hrebeň)

50 - 60 m

Vhodná je vodeodpudivá úprava.

jak-vybrat-lano_hory

Aký zvoliť priemer lana?

Časy nepoddajných, hrubých konopných lán a šnúr na prádlo sú našťastie minulosťou. Nové technológie výroby lán umožňujú zmenšovanie priemeru pri zachovaní vysokej pevnosti.

Všeobecne platí, že čím je lano hrubšie tým má:

 • odolnejší oplet,
 • vyšší počet normovaných pádov,
 • životnosť,
 • odolnosť proti možnému pretrhnutiu,
 • lepšie trenie v istítku pri istení lezca s výrazne vyššou váhou.

Nevýhodou je horšia manipulácia a váha oproti tenkým lanám, ktoré sa ľahšie cvakajú do postupového istenia. Čím bude lano tenšie, tým bude rýchlejšie prešmykovať v istítku a to je potrebné brať do úvahy pri istení.

Laná tenšie sú vhodné na prelez ťažkých ciest, rýchle prelezy vo veľkých stenách, kde každý gram, o ktorý ste ľahší, môže hrať svoju rolu a kde sa s pádmi príliš nepočíta. Keď začínate s lezením, leziete na piesku, kde hrozia dlhé pády a vysoký oder lana, alebo v oblasti, kde je skala členitá ostrými výstupkami, zvoľte lano hrubšie. Tzn. pri jednoduchom lane 9,5 – 10,2 mm.

jak vybrat lano

Oplatí sa impregnované lano?

Nielenže nasiaknuté dynamické lano výrazne zvýši svoju hmotnosť a manipulačné vlastnosti, ale predovšetkým mokré lano stráca pádovú odolnosť až o 30%. Vodeodpudivá úprava zvyšuje aj životnosť lana, kedy sa stáva odolnejšie voči špine a oderu.

Úprava môže byť aplikovaná iba na oplete, alebo kompletne na oplete a jadre lana. Druhý variant je síce drahší, ale vykazuje najlepšie dlhodobé vlastnosti. Tiež doba potrebná na vysušenie lana a tým aj návrat k plnému rozsahu pevnostných parametrov je oveľa kratšia ako u lán bez akéhokoľvek ošetrenia. Na skalách je vodeodpudivá úprava vítaná, na horách žiadúca.

Že je lano impregnované spoznáte podľa označenia od výrobcu. Napríklad spoločnosť Mammut označuje laná symbolmi Protect pre úpravu opletu a Dry pre kompletné ošetrenie opletu aj jadra. Značka Tendon používa symbol Complete Shield pre kompletné ošetrenie jadra a opletu lana.

jak vybrat lano

Ako sa vyznať v údajoch na lane?

Moderné horolezecké laná sú vyrábané z polyamidu a musia prejsť prísnym testovaním Európskej normy CE. Ešte prísnejšiu, ale nepovinnú normu predpisuje UIAA (Medzinárodná horolezecká federácia). Laná s logom UIAA majú teda ešte o niečo lepšie parametre. Podľa normy musia byť na každom lane označené jeho dôležité údaje:

 1. Typ lana
  jednoduché, polovičné, alebo dvojité
 2. Dĺžka lana v metroch
 3. Počet normovaných pádov podľa UIAA
  Podľa normy E892 musí jednoduché lano vydržať minimálne 5 normovaných pádov s 80kilogramovým závažím, laná polovičné sa testujú so závažím s váhou 55 kg a lana dvojité musia absolvovať minimálne 12 pádov s 80kilogramovým závažím. Závažie je 4,8 m nad istením, voľný koniec lana je 2,8 m a pád je zachytený "natvrdo". Tento test je opakovaný do zničenia lana. V praxi je takýchto pádov málo, preto nemusíte mať obavy, keď si do lana za víkend niekoľkokrát odskočíte.
 4. Rázová sila
  Pre bezpečné zachytenie a priebeh pádu je tento údaj (udávaný v kN) veľmi dôležitý. Lano musí byť dostatočne pružné, aby pohltilo časť rázovej energie pôsobiacej na lezca a istiace body. Čím je rázová sila menšia, tým je lano pružnejšie a pri zachytení pádu poskytne lezcovi "mäkší" pád. Menšia sila pôsobí tiež na istenie (vklínence, nity, slučky a pod.)
 5. Predĺženie lana
  Predĺženie lana (v percentách) určuje, o koľko sa lano pretiahne pri zaťažení 80 kilogramami pri štandardnom páde. Tento údaj priamo súvisí s rázovou silou. Na lano s väčšou pružnosťou pôsobí menšia rázová sila. Nevýhodou je predĺženie dĺžky pádu, kedy hrozí nebezpečenstvo úrazu tela o možné výčnelky skaly.
 6. Pomer opletu lana
  Niektorí výrobcovia udávajú percentuálny pomer opletu voči jadru. Čím je väčší pomer opletu lana, tým je lano odolnejšie.
  stitek lana
 7. Rok výroby lana
 8. Priemer lana
 9. Váha
  Udáva sa v gramoch na jeden meter lana.
 10. UIAA absorpcia vody
  Laná, ktoré sú ošetrené impregnáciou, nesmú absorbovať vodu o viac ako 5% hmotnosti lana. Pre lepšiu predstavu, neošetrené lano absorbuje okolo 50% vody.
 11. Predĺženie po prvom páde
  Udáva, o koľko percent sa lano predĺži po prvom normovanom "tvrdom" páde. Lano sa po vyvesení alebo naviazaním sa na jeho druhý koniec vráti do pôvodnej dĺžky.
 12. Posuv opletu
  Udáva, o koľko sa pri zaťažení povrchu lana posunie oplet oproti jadru. Posuv sa udáva v % a podľa normy E892 nesmie byť väčší ako 2 %.

Ako sa správne starať o lano

Pozor na prvé rozbalenie lana

Ak novo kúpené lano nerozbalíte správne, bude sa uzliť, krútiť a budú sa vám na ňom robiť slučky. Príčinou je tvarová pamäť, daná zabalením. Lano je preto nutné rozmotať proti smeru balenia panenky, alebo kúpiť lano, ktoré je balené technológiou umožňujúcou použitie lana priamo po rozbalení. Tá je napríklad pri lanách Mammut označená symbolom LapCoiled.

Pozrite sa na správny postup rozbalenia nového lana.

Údržba a skladovanie lana

Lano možno prať v teplej vode do 30 ° C ručne vo vani, alebo využiť automatickú práčku na program "vlna"- bez žmýkania, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Občasné pranie udržiava dobré vlastnosti pre manipuláciu s lanom a predlžuje životnosť lana. Používame špeciálne pracie prostriedky, prípade mydlo alebo mydlové vločky. Lano sušíme vo vetranom priestore voľne rozprestreté, pri izbovej teplote mimo slnečné žiarenie a zdrojov sálavého tepla. Vysušenie lana je veľmi dôležité a môže trvať aj dlhšie ako týždeň. Lano skladujeme na suchom a tmavom mieste, v prostredí bez vplyvu chemických výparov. Pokiaľ ho vešiame, potom za osobitný popruh alebo slučku. Nikdy za jeden prameň panenky. Laná neskladujte v garáži, hrozí poškodenie výparmi z autobatérií, farieb a iných chemikálií. Vak na lano je pri športovom lezení najlepším prostriedkom pre ľahkú prepravu lana a jeho ochranu proti nečistotám. Lano je tak vždy počas prepravy bezpečne uložené a zabezpečené. Pri lezení leží na rozprestretom obale a je opäť izolované od nečistôt na zemi. Vak na lano tak veľkou mierou prispieva k ochrane lana a predlžuje jeho životnosť.

Naša ponuka vakov na lano

Zistite v ďalšom článku: Kedy vymeniť dosluhujúci lezecký materiál a ako to rozpoznať.