Jindřich Hudeček

Kto je tento podnikateľ a fenomén v lezeckej komunite? Aké boli jeho začiatky v lezení a podnikaní a ako sa mu vedie dnes? Predstavujeme vám Jindru Hudečka alias Hudyho v celej svojej kráse. A začneme tým najdôležitejším ...


 

  • narodený 27. 2. 1964 v meste Děčín na severe Čiech
  • majiteľ spoločnosti HUDYšport zaoberajúcej sa predajom outdoorového a lezeckého vybavenia
  • vynikajúci lezec, športovec a človek
  • člen horolezecké reprezentácie, motocyklový pretekár
  • člen horolezeckých expedícií, úspešný pretekár na pretekoch SP v lezení na obtiažnosť
  • jeden z najlepších lezcov na našich pieskovcových skalách

 

... Ako zakladateľ spoločnosti HUDYšport

Jindřich Hudeček Za vznikom spoločnostiHUDYšport stojí vynikajúcí lezec Jindřich Hudeček. Najviac pôsobí v kraji jeho rodného Českosaského Švajčiarska, kde nielen prelieza najťažšie cesty iných lezcov, ale tiež prelieza nové smery.

Už od samého začiatku je zrejmý jeho mimoriadny lezecký talent. Pre pieskovcové "skalpy" jazdí aj do susedného Saska, kde za sebou zanecháva hodnotné prvovýstupy.

V rokoch 19831990 bol člen československého horolezeckého reprezentačného týmu. Zúčastnil sa niekoľkých expedícií, neskôr sa začal sústrediť na preteky Svetového pohára v lezení na obtiažnosť.


Jeho vynikajúce pretekárske úspechy mu zabezpečili účasť na prestížnej súťažiRock Masters v Arcu. Po ukončení dráhy profesionálneho lezca sa začal venovať pretekom cestných motocyklov a neskôr aj automobilovým pretekom.V roku 1990 založil firmu HUDYšport.

 

Začiatky lezenia...

 

Jindřich Hudeček, prezývaný Hudy, vyrastal v Jílovom u Děčína a svoje prvé lezecké krôčiky podnikol s kamarátmi v neďalekomLabskom údolí. Čoskoro si ho všimli Zdeněk Weingartl a Karel Bělina, ktorí ho zobrali pod svoje krídla. Spoločne s nimi začalHudyliezť pravidelne a z obtiažnosti II, III sa rýchlo posunul na obtiažnosti VIIb a VIIc.

S lodným lanom a tromi karabínami sa Jindra púšťal do stále odvážnejších ciest. S vtedajším skromnýmhorolezeckým vybavením bolo lezenie naozaj čistým dobrodružstvom, kedy lezec musel obstáť nielen po fyzickej stránke, ale hlavne po psychickej a vzhľadom k vtedajšiemu trendu morálových ciest išlo pri lezení často o holý život.

 

Morálu mal Hudy už od samého začiatku na rozdávanie a aj v dnešnej dobe športovo odistených ciest dáva prednosť tým, v ktorých si zabojuje aj so strachom, ktorý radí do príjemných pocitov. Skrátka lezenie pre neho nie je len o fyzickom výkone, ale hlavne o dobrodružstve.

 

Hudy nepatrí medzi silových lezcov, netrávi čas na umelých stenách alebo v posilňovni, ale má od prírody úžasný cit pre pohyb na skale a chýbajúcu silu nahrádza technikou a bojovnosťou.
 

Jindřich Hudeček v Labskom údolí
V 80. a 90. rokoch prechádza v Labskom údolí cesty jako Svetelný rok IXc, Biele oblaky Xb, Posledná relikvia Xb... Zmoderných ciest neskôr prelieza niekoľko ciest v obtiažnosti XIa ako Najslabší máte padáka na masív Diktátor a nespočet ciest v obtiažnosti Xc. I v dnešnej dobe dokáže "mladíkom" ukázať, ako elegantne vybaletit hranu na trenie alebo ako zvládnuť iné pieskarské finesy.

 

Reprezentácie, veľké hory a preteky...

Jindřich Hudeček v ceste Hláska, Teplické skaly

V 80. rokoch sa dostal do československej horolezeckej reprezentácie , vďaka čomu sa mu otvorili komunizmom zavreté hranice do západného sveta. Už na prvom horolezeckom výjazde vyliezol spoločne s Mikiškou kombináciu Peterneliho a Čopovej cesty v severnej stene Triglavu. Za tento prelez, ktorý 20 rokov nemal opakovanie, sa im dostalo obdivu aj od tamojších ostrieľanýchhorolezcov. V roku 1983 odišiel do severnej Ameriky do národného parkuYosemite.

 

Po vzore Mirka Šmída sa okamžite pustil do sólových výstupov. Vybral si legendárny cestu The Nose na El Capitana. Túto 1000 metrov vysokú stenu vyliezol s dvoma bivakmi, dvomi friendami a hexentrami a vzhľadom k množstvulezeckého vybavenia liezol ľahšie úseky bez istenia.


Do steny El Capitan sa vydal ešte raz a to spoločne so Zdeňkom Weingartlem, kedy vyliezli na vrcholEl Capitana cestou „Shield“. Neskôr pridali aj známu škáru „Separate Reality“. 


V roku
1987 bol zaradený do federálnej expedície na Mount Everest. Pokus o nový ťažký smer ale stroskotal v 8 300 metroch. Do veľkých hôr sa už nevrátil a začal sa venovať inej lezeckej disciplíne - pretekom v lezení na obtiažnosť. Aj v tomto odvetví sa mu darilo a takmer vždy sa na pretekoch Svetového pohára umiestnil do 6. miesta a v celkovom poradí Svetového pohára do 10. miesta.

 

Za jeho skvelé pretekárske výsledky bol pozvaný na prestížny závod Rock Master do Arca. Viac lezeckého času začínal tráviť aj na vápencových skalách v zahraničných oblastiach, kde sa rýchlo priblížil k vtedajšej svetovej špičke a preliezol cesty do obtiažnosti 8b.

 

Podnikanie a Hudy dnes...

 

Vďaka úzkemu kontaktu s výrobcamilezeckého materiálu alebo brigádam v predajniach s lezeckým materiálom, bola jeho cesta do outdoorového biznisu po nežnej revolúcii na rade.

V roku 1990 tak zakladá malú firmu, ktorá obchoduje s outdoorovým vybaveníma stáva sa základom pre spoločnosť HUDYšport, ako existuje dnes.Zamestnanci HUDYšportu sa stávali vždy kamaráti zo skál či horolezeckých expedícií. Vďaka tomu vznikol vo vnútri firmy silný duch, ktorý je jeho hnacou silou aj dnes!

HUDYšport sa čoskoro rozrástol o ďalšie predajne a v dnešnej dobe počíta
41 maloobchodných predajní na území Českej, Slovenskej a Poľskej republiky.Pri výbere zamestnancov Hudy kladie dôraz na skúsenosti v odbore a väčšina zamestnancov sú aktívny lezci alebo športovci.

Jindřich Hudeček a súčasnosť

Filozofia firmy:
„Prevádzkovať také obchody, do ktorých by sme išli my sami nakupovať.“

V posledných rokoch Hudy v lezení zvoľnil, ale stále dokáže mladých lezcov na piesku riadne vyškoliť. Postupne si začal plniť sny v ďalších športoch, ktoré sú tiež okorenené riadnou dávkou adrenalínu. Naplno sa venoval pretekom cestných motocyklov, automobilovým pretekom na okruhu a basejumpingu.

Ani hory na klinec nezavesil. Každoročne jazdí za výstupy do Patagónie. Tam sa mu v roku 2011 podarilo spoločne so Standom Štefanom a Michalom Brunner vyliezť na vrcholCerro Torre a Kalifornskou cestou na Fitz Roy. Tento rok tiež sledujte.


 

Šport

1983 – 1990
Člen československého horolezeckého reprezentačného tímu(účasť v SP - najlepšie umiestnenie - 2. miesto, účasť na Rock Masters)
1993 – 2005
Motocyklové preteky, stajňa Ducatti (účasť na MS - 24hodín Le Mans, 10x víťazstvo Majstrovstvá ČR)
2001 – 2006
Automobilové preteky

Horolezectvo

1982 - Zimný prvovýstup severnou stenou Triglavu
1982 - Prvý RP prelez cesty Direct Superlative
1983 - Yosemite Valley, sólo výstup na El Capitana
1986 - Sólový prvovýstup Yerupacha
1987 - Expedícia Mt. Everest
2011 - Cerro Torre - Compressor Route, Fitz Roy - Kalifornská cesta

Prax

2000 - vznik spoločnosti Direct Alpine
2000 - výhradný dovozca motocyklov Ducati
2004 - výhradný dovozca motocyklov Benelli
2006 - autorizovaný predajca vozidiel Alfa Romeo

 

 

Videá z expedícií a lezeckých výstupov ...

 
Video z dokončenia prvovýstupu Krakonošov zub v Adršpachu  Jindřich Hudeček, Michal Brunner a Aleš Morávek pri pokuse o výstup na Cerro Torre

 
Může vás zajímat
Jindřich Hudeček na wikipedii
Rozhovor s Jindřichem Hudečkem
 

Galerie z horolezeckých výstupů Jindřicha Hudečka...

 

Prihláste sa k odberu newslettera Neuniknú Vám najlepšie novinky a akcie

Pridanie zlyhalo
Zpracování
Na zadanú emailovú adresu bol zaslaný email, kde pridanie potvrdíte

Zásady ochrany osobných údajov
Prečítajte si prosím Zásady ochrany osobných údajov na stránke pre ochranu osobných údajov