Ako vybrať cepíny a mačky na ľadové lezenie

Na lezenie v ľade je absolútne nevyhnutná dokonalá príprava vybavenia a jeho perfektný stav.
 

ledolezení

Strmý vodný ľad. Každý deň iný typ ľadu, veľká strmosť, bohatá štruktúra. Kráľovská disciplína lezenia. Kombinácia sily, vytrvalosti, ale tiež taktiky a skúsenosti. Predsa len keď si zlým zásekom zhodíte celý ľad na seba, prípadne spadnete s celým cencúľom... Úprimne, vaše šance nebudú práve najlepšie.

Pre ľadové lezenie je absolútne nevyhnutná dokonalá príprava vybavenia a jeho perfektný stav. Vo všeobecnosti možno odporučiť, že ako mačky tak hroty cepínov používané na lezenie ľadov by mali byť iba na túto činnosť a nič iné. Veľa ľudí sa domnieva, že stačí super technický cepín a mačky, ak sú však tupé z predchádzajúceho tatranského výstupu po hline a skale…

Pri cepínoch sa dnes lezie výhradne bez pútok. Umožňuje to jednoduchú výmenu rúk na „zbraniach“ a využitie ďaleko lepšej techniky a úspory sily najmä vo veľmi strmom ľade. Kľúčový je hrot s krátkym čelným ostrím a inverzným prehnutím. Má ideálny uhol závesu a menej štiepi aj premrznutý ľad.

zbraně

Pri mačkách to možno bude pre väčšinu ľudí prekvapením, ale na ľady sú oveľa lepšie ploché hroty, ktoré však musia byť dokonalo ostré. Majú lepšiu toleranciu pri nie celkom správnom postavení chodidla a hlavne do štruktúrovaného ľadu sa dobre opriete najemno aj medzi tenké cencúle a neprerezávate v úsekoch s mäkkou povrchovou vrstvou snehoľadu, zatiaľ čo s vertikálnymi hrotmi, či monohrotom musíte takmer vytĺcť stup.

Vertikálne hroty sú vhodné do kompaktného a tvrdého ľadu s monolitickou štruktúrou do úsekov so skalným terénom, kombinujúcim ľad a drytooling je najvhodnejšia mačka s monohrotom.

Topánky by mali mať dostatočnú flexiu v členku vo všetkých smeroch, tak aby umiestnenie mačky mohlo byť presné, technickejšie a nie nekoordinované.