Hrudné úväzy

Určite ste už počuli, že samotný hrudný úväz sa nikdy nepoužíva. Pre istotu to ale ešte raz zopakujeme - pri vise iba v hrudnom úväze totiž hrozí kolaps obehového systému, čo je to posledné, čo by ste na výprave do hôr chceli zažiť. V kombinácii so sedákom sa mu ale nedá nič vytknúť. Takto vzniknutý kombinovaný úväz totiž lepšie rozkladá sily pôsobiace na telo lezca pri páde a bráni pretočeniu dole hlavou.

Hrudné úväzy– vyberte si z podkategorií

HUDY – prémiové zážitky a vybavenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť

  • Doprava zadarmo pri nákupe nad 60 Eur
  • Všetok tovar máme skladom a odosielame ho ihneď k vám
  • Jednoduchá rezervácia tovaru na našich predajniach
  • 30 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu

Najobľúbenejšie značky v kategórii

Čo patrí k základnému vybaveniu na lezenie?

Pri lezení a horolezectve vždy existuje riziko pádu, ktorý môže mať aj vážne následky. Aby ste toto riziko znížili na minimum, musíte sa v prvom rade naučiť bezpečnú techniku istenia a používať kvalitné lezecké vybavenie. Na výpravy do hôr a na skalné steny preto nevyrážajte bez dynamického lana, sedacieho úväzu a dostatočného množstva istiacich setov a kotviacich pomôcok. Nezabudnite ani na rôzne druhy karabín a expresiek Rock Empire, samozrejmosťou sú tiež kvalitné lezečky, rukavice a prilba. 

Sedací, hrudný alebo celotelový úväz?

Sedací úväz slúži na spojenie lezca s lanom, čo z neho robí nenahraditeľnú súčasť lezeckej výbavy. Pre väčšie bezpečie ho možno použiť v kombinácii s lezeckým hrudným úväzom. Ten sa v žiadnom prípade nepoužíva samostatne, pri vise totiž môže už po veľmi krátkej dobe dôjsť k vážnemu narušeniu krvného obehu. Pri detských lezcoch sa používa výhradne celotelový úväz, ktorý dospelí využijú iba pri vysokohorskej turistike, kedy sa nepočíta s pádmi a dlhými vismi alebo zlaňovaním.