Ako vybrať horolezeckú prilbu

Prilba podstatne znižuje riziko zranenia hlavy padajúcimi kameňmi, lezeckým materiálom alebo pri páde lezca. Vyberte si ideálny typ a veľkosť.
 

přilba

Typy horolezeckých prilieb

Prilby môžeme v zásade rozdeliť na dva základné typy podľa použitého materiálu:

Škrupinové

Ich konštrukcia je z tuhej a húževnatej plastovej škrupiny. Vo vnútri je časť z tvrdenej polyesterovej peny absorbujúcej nárazy. Prednosťou škrupinovej konštrukcie je dlhá životnosť vďaka vysokej odolnosti materiálu a nízka nákupná cena.

Ideálne pre: začínajúcich lezcov, do hôr a pre tých, ktorí hľadajú lacnú prilbu s dlhou životnosťou.

Penové

Materiálová konštrukcia je vlastne podobná ako pri cyklistických prilbách, ale dizajnovaná pre odlišný typ nárazu. Preto nemožno cyklistickú prilbu vymeniť za lezeckú a naopak.

Hlavná konštrukcia je z tvrdeného polyesterového materiálu, ktorý je pokrytý tenkou vrstvou plastu. Ten chráni penu pred opotrebovaním a vrypom pri bežnom používaní a preprave. Pri tých najľahších modeloch nie je ochranný plast vôbec alebo len na najexponovanejších miestach. Po náraze dochádza k absorbovaniu rázovej sily prasknutím tvrdenej peny.

Ideálne na: športové lezenie, do teplého počasia a pre tých, ktorí uprednostňujú nízku váhu na úkor šetrného zaobchádzania s prilbou.


Tipy na skúšanie Horolezeckých prilieb:

  • Prilbu si nasaďte tak, aby sedela rovno na vašej hlave.
  • Nastavte veľkosť, ale nezapínajte ešte remienok. Najskôr potraste hlavou zo strany na stranu a ľahko zakloňte hlavu dozadu a potom ľahko predkloňte dopredu. Prilba by vám mala stále pohodlne sedieť na hlave.
  • Zapnite remienok a prípadne upravte jeho nastavenie tak, aby vás neškrtil a popruhy viedli okolo uší a tvorili písmeno "Y".
  • Prilba musí pevne sedieť na hlave a nikde netlačiť. Chráni, len ak je správne nastavený a zapnutý remienok.
  • Vyberajte len prilby certifikované UIAA a CE - prešli testovaním v skúšobniach.

helma