Ako vybrať lezečky

Na lezenie po skale alebo horolezeckej stene používame špeciálnu neprofilovanú obuv, tzv. lezečky. Tie nám umožňujú lepší cit a kontakt s povrchom pri postupe nahor. Ako vybrať ten správny typ a veľkosť?
 

jak-vybrat-lezecky

RADY ZAČIATOČNÍKOM PRE VÝBER LEZEČIEK

 • Začínajúcim lezcom odporúčame tvrdšiu lezečku. Je dôležité si uvedomiť, že horné svaly vášho chodidla nie sú dostatočne vyvinuté a budete teda potrebovať od lezečiek oporu.
 • Vaše prvé lezecké topánky by mali byť akurát na nohu a tesne ju obopínať. Mali by byť pohodlné, ale zase nie tak, aby ste boli schopní v pohode chodiť celé dve hodiny, čo ste na stene. Ak si kúpite veľkú a zbytočne pohodlnú topánku, nedovolí vám liezť správne technicky nohami, čo výrazne ovplyvní váš lezecký vývoj.
 • Lezečky skúšajte až na konci dňa, kedy je noha už mierne väčšia. Normálne nosíme lezečky bez ponožiek. Pri alpskom lezení má zmysel nosiť tenkú ponožku.
 • Využite lezecké stupy na predajni. Vyskúšajte stabilitu postavením špičkou lezečky na menšie stupy, vnútornou aj vonkajšou hranou lezečky.
 • Keď sa postavíte na špičku, uistite sa, že vás lezečka bolestivo netlačí do achilovky.
 • Vyberajte typ podľa šírky vášho chodidla, niektoré modely lepšie sedia na úzke chodidlo, iné zase na široké. Úzkemu chodidlu lepšie sedia modely, ktoré majú menej asymetrický tvar. Na širšie chodidlo sedia modely, ktoré majú viac asymetrický tvar.  
 • Každá lezecká topánka má iné prevedenie, iný tvar, materiál, dizajn a systém zaväzovania, oplatí sa vyskúšať viac modelov, rôznych veľkostí a mať na skúšanie dostatok času.
 • Po zosilnení a zdokonalení sa v technike si kúpte o niečo užšie lezečky, v ktorých budete mať lepší cit a budete tak môcť pokračovať v ďalšom zlepšovaní svojho lezenia.

VÝBER LEZEČKY PODĽA TYPU LEZENIA

Tak ako pri každom lezeckom materiáli, aj pri topánkach musíte zvážiť, na aký typ lezenia budete lezečky používať:

 • Na kolmé, technické cesty sú lepšie tvrdšie lezečky, ktoré sa nebudú toľko prehýbať a ustojíte toho na malých stupoch oveľa viac.
 • Do previsnutých ciest a na piesok sú lepšie mäkké a citlivejšie lezečky.
 • Na bouldering je dôležitá tesná päta, presná špička a jednoduché, rýchle obúvanie. Tieto lezečky majú často prehnutú klenbu s agresívne zakončenou špičkou.
 • Na viacdĺžkové cesty a bigwally oceníte pohodlnú lezečku. Ak sa chystáte liezť špáry, voľte tvrdšiu lezečku a myslite na svoje členky, ktoré ochránia členkové lezečky.

Jak vybrat lezečky

Šnúrky, suchý zips, alebo nazúvacie?

Lezečky so šnúrkami najlepšie prispôsobíte vášmu chodidlu a umožňujú lepšie dotiahnutie. Ich nevýhodou je pomalšie obúvanie a vyzúvanie pred a po každej vylezenej ceste. Suchý zips je oveľa rýchlejší a jednoduchší. Existujú 1 - 3 protismerné varianty na suchý zips. Lezečky s viacerými remienkami umožňujú podobné stiahnutie ako šnúrky. Ak sa rozhodujete medzi nazúvacími a zaväzovacími lezečkami, majte na pamäti, že nazúvacie sú mäkké a citlivé, avšak nohe ponúkajú menšiu oporu.

Kožené alebo umelé?

Lezečky sú z kože, alebo syntetiky. Kožené lezečky sa môžu časom roztiahnuť až o jednu veľkosť. Pokiaľ chcete výkonnú lezečku, potom by pri skúšaní mali byť vaše prsty v špičke lezečky pokrčené, ale nie tak, aby ste v nich nevydržali už po niekoľko minútach. Niektoré kožené lezečky majú podšívku, ktorá výrazne redukuje ich zväčšenie len asi o pol čísla.

Lezečky zo syntetických materiálov sa príliš nerozťahujú a môžete počítať s tým, že podobne budú sedieť od začiatku po koniec ich životnosti. Po spotení zapáchajú výrazne viac než lezečky kožené.


Tip: Ako sa o lezečky starať
Kožené lezečky nechávame prirodzene vyschnúť na dobre vetranom mieste ďaleko od zdroja sálavého tepla a slnečných lúčov. Páchnuce lezečky môžeme vložiť na deň do mraziaceho boxu a ošetriť prípravkom. Okrem lezečiek, na ktorých je to vyložene uvedené, nikdy neperieme v práčke, pretože prací prostriedok môže poškodiť lepidlo.


Lezečky pro ženy

Dámske lezečky od kvalitných značiek sa líšia od pánskej varianty nielen farebným vyhotovením, ale sú viac prispôsobené dámskemu chodidlu. Majú odlišný tvar kopyta a sú menej tuhé ako pánsky model. Všeobecne sú viac pohodlnejšie ako rovnaký model v pánskom prevedení.

Lezečky pre deti

Deťom nekupujte príliš tesné lezečky, v ktorých by trpeli, je to nezdravé pre vývin ich nôh. Voľte o niečo väčšie číslo, až okolo jedného čísla, než je noha dieťaťa. Na začiatku pomôže vyplniť priestor ponožka. S rastúcim výkonom a zároveň aj s rastúcou nohou dieťaťa budú lezečky sedieť lepšie.

Prečo kupovať lezečky od overeného výrobcu?

Lezečka sa lezením opotrebuje a zmení svoj pôvodný tvar, rozdiel je však v tom, či sa tak stane po pár dňoch, týždňoch, alebo sa topánka len čiastočne prispôsobí vášmu chodidlu. Určite sa preto oplatí investovať do lezečiek renomovaných značiek, tie majú vyššiu životnosť a navyše sa dajú po prelezení "lepičky" opäť podraziť.

Přehled lezeček La SportivaPřehled lezeček La Sportiva