Ako vybrať lezecký úväz

Na stenu alebo do hôr? Poradíme vám s výberom sedáka aj s jeho skúšaním.
 

sedal

Pre športové lezenie na skalách a stene

Vyberajte ľahké, dobre priedušné sedáky, ktoré nebudú obmedzovať váš pohyb a budete mať pocit, ako by ste ich na sebe nemali. Silné polstrovanie na zabezpečenie pohodlia nie je nevyhnutné, moderné technológie umožňujú efektívne rozloženie váhy po celej ploche sedáka.

Troj-prackové sedáky sú univerzálnejšie z dôvodu nastaviteľnosti nohavičiek. Čím ďalej je populárnejší jedno-prackový variant, na ktorom sa nachádza iba rýchloupínacia pracka v páse a na nohaviciach je elastický lem. Výhodou je nižšia váha a rýchlejšie obliekanie bez nutnosti uťahovania/povoľovania.

Športový úväz by mal mať minimálne dve pútka na materiál. Ak neplánujete liezť iba na stene, tak si vyskúšajte, či sa vám do pútok dobre cvakajú expresky.

sedaci-uvazek

Alpinizmus a lezenie ľadov

Do hôr vyberajte sedák s tromi alebo štyrmi prackami, a to z dôvodu prispôsobenia vrstvám oblečenia. V horách potrebujete zvyčajne na sedák zavesiť viac materiálu, preto by mal mať minimálne 4 pútka, tvarovateľné tak, aby sa do nich dobre cvakal materiál. Vzadu na páse našité oko, pre prípadné naviazanie pomocného lana.

Praktické sú tunely na prestrčenie plastových nosičov ľadovcových skrutiek. Širší a dobre polstrovaný pás, ktorý zaručí stabilitu a pohodlie s plným naložením alebo pri visení v istiacom stanovisku.  

Pre alpské lezenie a lezenie v ľade má opodstatnenie prepojiť sedací a prsný úväz plochou slučkou alebo priamo lanom a vytvoriť tzv. kombinovaný úväz. Výhodou je zamedzenie pretočeniu hlavou dole pri páde a mal by sa používať pri lezení s ťažším batohom či osobami s nadváhou.

Na vysokohorskú turistiku po ľadovci a skialpinizmus

Ideálne sú ľahké, skladné, popruhové úväzy väčšinou bez polstrovania. Praktické sú plastové rozopínateľné pracky na nohavičkách, ktoré umožňujú rýchle obliekanie/zloženie úväzu aj s lyžami na nohách. Väčšinou majú iba jedno alebo dve pútka na materiál.

Dámske lezecké úväzy

Renomované lezecké značky šijú aj špeciálne sedáky pre dámy. Rozdielom oproti pánskemu, či uni variantu nie je iba farebné prevedenie z ktorého srší ženskosť, ale predovšetkým tvarovanie prispôsobené dámskym proporciám, kedy je bedrový pás zvýšený a je znížený pomer nôh voči pásu.


Ako úväz skúšať

  • Povoľte popruh v páse sedáka a nohavičkách ak sú nastaviteľné
  • Vlezte do sedáka a skontrolujte, že nemáte pretočené alebo prekrížené nohavice sedáka. Zlaňovacie oko musí byť vycentrované na stred.
  • Bedrový pás umiestnite mierne nad panvu (bedrovú kosť) a utiahnite. Priestor medzi pásom a sedákom by nemal byť väčší ako na dva prsty
  • Ideálna veľkosť sedáka je, ak máte stále rezervu v nastavení na utiahnutie alebo povolenie, než na jeho hranici. Vytŕčajúci koniec popruhu by mal byť dlhý minimálne ako trojnásobok šírky popruhu.
  • Nohavičky umiestnite a utiahnite tak, aby vás netlačili, medzi nohu a nohavičku by ste mali zasunúť dva prsty.
  • Či sedák dobre sedí a je pohodlný zistíte len zavesením sa do lana. Z týchto dôvodov sú naše lezecké špeciálky vybavené testovacím centrom.
  • Po odsadnutí do sedáka by ste mali byť schopní sedieť vzpriamene, podobne ako na stoličke a cítiť sa relatívne pohodlne. Ak cítite, že musíte vynaložiť nadmerné úsilie na udržanie sa v tejto pozícii, tak skúste skrátiť elastické popruhy na zadnej strane sedáka, spájajúce bedrovú časť s nohavičkami.
  • Bedrový pás by sa nemal posúvať a výrazne hýbať. Ak sa to deje, skúste ho viac stiahnuť.
  • Ak si chcete overiť, že zo sedáka nevypadnete, otočte sa zavesení opatrne dolu hlavou.
  • Sedák by sa nemal do vás bolestivo zarezávať. Vyskúšajte viac typov, než nájdete ten, ktorý vám bude najlepšie sedieť.