Ako vybrať palice na behanie

Bežecké palice alebo ako si pomôcť pri behu v kopcoch. Zistite ako vybrať správnu dĺžku a typ.

Hole-na-behani

Tento článok je venovaný výberu palíc na beh podľa princípov ľahkoatletického behu a akokoľvek sa vyhýba téme Nordic Walking a Nordic Running.

Typy a rozdelenie palíc

V ponuke výrobcov sa nachádzajú v základe 2 typy palíc – nastaviteľné (s možnosťou nastavenia dĺžky), nenastaviteľné (stála dĺžka). Nastaviteľné palice je možné ďalej rozdeliť na teleskopické (zasúvacie; dvoj- a trojdielne) a skladacie-teleskopické (kombinácia lámacích kĺbov a teleskopického dielu). Nenastaviteľné palice možno ďalej rozdeliť na jednodielne (nazývané „pevné“) a viacdielne (tzv. „skladačky, z-poles, alebo zetká“).

1. Nastaviteľné palice 

a) Teleskopické

Nastaviteľné palice sú najčastejšie reprezentované teleskopickou odrodou. Aby bol zoznam úplný, patrí sa ešte pomenovať 2 systémy skladania týchto palíc – skrutkovací (diely sa proti sebe uťahujú, respektíve povoľujú) a rýchloupínací. Teleskopické palice umožňujú nastavenie ich dĺžky adekvátne k výške postavy, respektíve ku sklonu terénu, po ktorom sa práve pohybujete.

Jednotlivé diely sa do seba vzájomne zasúvajú a pri správnej dĺžke sa proti sebe jednoducho zaskrutkujú (v smere hodinových ručičiek). Palice tak možno zložiť do rozmerov výšky asi 30L batohu pri trojdielnom variante a pohodlne prenášať. Dvojdielne palice sú menej kompaktnejšie, ale za to majú väčšiu tuhosť. Zjavnou nevýhodou skrutkovacieho systému skladania je doba manipulácie a náročnosť skladania za dažďa, respektíve mrazu/sneženia, kedy môže zámok prešmykovať v ruke.

hole-teleskopicke

Týmto starostiam sa vyhnete pri použití rýchloupínacieho systému. Výhodou týchto palíc je ich univerzálnosť, spravidla pevnosť, ktorá však býva vykúpená vyššou hmotnosťou a ako spomenuté, vyššou časovou náročnosťou na ich manipuláciu.

Tip
Odporúčame sa o teleskopické palice starať a pravidelne čistiť, aby jednotlivé segmenty stále hravo kĺzali jeden po druhom.

b) Skladacie-teleskopické

Technickou novinkou v obchodoch sú palice kombinujúce systém skladania obohatené o teleskopický diel na rukoväti. Palice v sebe tak snúbia vlastne všetky žiadúce parametre - ľahkosť, rýchlosť manipulácie, skladnosť a nastaviteľnosť. Aj pri tomto tovare je potrebné uviesť do pomyselných mínusov zvýšené riziko poruchovosti a vyššiu nákupnú cenu.

hole-skladaci

2. Nenastaviteľné palice

a) Jednodielne

Nenastaviteľné palice sú späté s výškou postavy, respektíve so sklonom terénu. Ich jednodielny variant je významný svojou nízkou váhou a pevnosťou v ohybe. Opačnou stranou mince je ich absolútna neskladnosť, čím sú určené skôr na krátkodobé použitie, napríklad v pretekoch (typu Vertical). Prečo? Zvolíte optimálnu dĺžku palíc na výbeh kopca, nebude vám vyhovovať ich dĺžka pri behu po rovine a pri následnom behu z kopca.

b) Viacdielne

Skladnosť pevných palíc rieši viacdielny variant, ktorý navyše stále disponuje vyššie uvedenými výhodami. Rozloženie a zloženie palíc nezaberie viac ako pár sekúnd a je tak možné ich odkladať do batohu, respektíve k nemu pripínať. Nevýhodou by mohla byť nižšia pevnosť v ohybe, prípadne vyššia poruchovosť z dôvodu náročnejšieho spracovania. Viacdielne nenastaviteľné "skladačky" sú ľahkou, skladnou a ľahko manipulovateľnou pomôckou každého bežca.

Palice podľa použitého materiálu

1. Uhlíkové vlákna (karbónové)

Materiál uplatňovaný snáď už vo všetkých výrobných odvetviach. Vyniká nízkou hmotnosťou a vysokou pevnosťou, zároveň však krehkosťou, a tým nedobre znáša hrubé zaobchádzanie (pády atď.). Ľahkosť a pevnosť je vykúpená vyššou cenou.

2. Zliatiny hliníka

Kombinácia s ostatnými chemickými prvkami dáva hliníku skvelé vlastnosti (dural), ktoré umožňujú vyrábať palice odolné, ale s miernym váhovým rozdielom oproti uhlíkovým vláknam. Hliníkové palice neponúkajú pevnosť palíc uhlíkových, ale nie sú tak krehké a vďaka pružnosti znesú hrubšie zaobchádzanie. Ich cena je tiež výrazne nižšia.

Hole pro běh v kopcích

Výber a nastavenie správnej dĺžky palíc

Pri dĺžkovo nastaviteľných paliciach je ich nastavenie otázkou sklonu terénu, prípadne subjektívnych pocitov používateľa. Pri nenastaviteľných paliciach vždy rozhoduje úsilie, ktoré hodláme pri použití palíc vyvinúť (v pretekoch vyššie = dlhšia palica). Predvolenou dĺžkou palice na rovine vzhľadom k výške postavy je 90 ° v lakťovom kĺbe pri rovnom stoji. Lakeť je primknutý k boku (spodným rebrám) pri zapichnutom hrote palice.

Pre cestu nahor

Na výstup do kopca sa všeobecne odporúčajú palice o 5 - 10 cm skrátiť. Čím vyšší sklon svahu, tým kratšie palice. Môže však nastať aj tá možnosť, že si palice necháte pre výstup/výbeh kopca dlhšie (v lakťovom kĺbe budete pri stoji čelom ku svahu zvierať ostrejší uhol), čím zabezpečíte väčšie zapojenie horných končatín a teda hornej časti trupu do celkového pohybu. Pre potreby dosahovania lepších časov/výsledkov (napr. v pretekoch) preto pretekári uprednostňujú dlhšie palice.

Tip
Dbajte na to, aby ste pri odpichu palice udržali dlaň v rovine s predlaktím = nezalamujte si zápästie v predozadnej osi.

Cesta dole

Terén sa pred nami skláňa, preto je potrebné palice z "rovinnej dĺžky" o 5 - 10 cm predĺžiť. Je nežiaduce sa za palicami predkláňať, prípadne sa do nich pri zostupe plnou váhou opierať. Palice v tejto chvíli slúžia ako "vyvažovadlá", ktoré zároveň vedú naše kroky. Ak potrebujete spomaliť, oprite sa kvalitne dolnými končatinami.

©Claudia-Ziegler-Running-SS18-(19)

Rukoväť

Rukoväť palice predstavuje druhé podstatné ergonomické hľadisko - musí padnúť do ruky. Výrobcovia používajú dva druhy materiálov: prírodný korok a syntetické materiály. Záleží na preferenciách a pocite, ktorý budete z palice mať. Korok ubúda rýchlejšie a po "vymrvení" je nutné vymeniť celú rúčku, za to sa jedná o najlepší materiál na celoročné použitie.

Zo syntetických materiálov sú rúčky penové alebo gumové. Penové držadlá sú príjemne mäkké a dobre odvádzajú pot. Gumové držadlá sú väčšinou najťažšie, nie sú tak príjemné a viac sa v nich potia dlane. Výborne sa hodia do zimných podmienok, kedy aj tak používame rukavice a nehrozí ich nasiaknutie a zmrznutie.

Pútka

Pútka sú veľmi podstatnou súčasťou palíc. Je tomu tak preto, že skrz ruku (dlaň) zabezpečujú prenos sily z trupu na palicu, respektíve na jej hrot. Správne nastavené pútko smeruje silu efektívnejšie - v momente najväčšieho zaťaženia palice totiž vďaka opretiu cez bočnú hranu dlane (malíčkovú) správne aktivujete svalovú súhru ruka-paža-rameno-trup. Okrem toho opretím dlane do pútka sa šetria sily v pažiach, ktoré by inak museli zvierať ruky v päsť, aby človek nelovil palice po trati.

Vyrábajú sa dva základné typy pútok – pevné (spojené s palicou), voľné (odopínajúce, tzv. rukavička). Pevné pútko je samozrejme nastaviteľné, aby sa prispôsobilo veľkosti danej dlane. Výhodou je, že ho nestratíte, pre svoju jednoduchosť je mechanicky odolnejšie, za to sa o trošku dlhšie navlieka. Voľné pútko z palice odopnete (spravidla plastové zámky), čím zostáva na vašej dlani. Časová úspora a manipulovateľnosť sú plusom. Nevýhodou je možná strata pútka, respektíve vyššia poruchovosť (prítomnosť plastového zámku).