Ako vybrať slackline

Slackline je šport, voľnočasová aktivita, zábava, alebo pomôcka na tréning. Každý si pri balansovaní na voľne napnutom popruhu nájde svoje. Slackline je moderné chodenie po lane, kde sa na rozdiel od toho klasického nechodí po oceľovom lane s tyčou v rukách, ale po voľnom popruhu a rovnováha sa udržiava iba vlastným telom.
 

slackline

Slackline je zábava s benefitmi

Slackline možno využiť ako zábavu na záhrade či v parku, ale zároveň ako rehabilitačnú pomôcku na báze nestabilných plôch, či ako doplnok k tréningu iných športov. So slackline možno posilňovať, cvičiť, alebo sa len tak baviť. Preukázaný je predovšetkým pozitívny vplyv na spevnenie stredu tela a hlboký stabilizačný systém. Obrovský prínos má tiež v rozvoji koordinácie pohybov a rovnováhy, čo je dôležité ako u detí, tak aj dospelých.

Nemusíte chodiť medzi vysoké skaly, aby ste poznali esenciu tej pravej rovnováhy. Stačí aj lajna kus nad zemou. Po prvých krôčikoch budete tvrdiť, že to nejde. Ale s každým ďalším pokusom sa zrazu začne telo adaptovať na pohyb popruhu a zlepšovať sa. Radosť z každého ďalšieho kroku, kedy ste v sebe našli zase o kus rovnováhy viac, je návyková. Budete chcieť skúšať hľadať rovnováhu znova a znova. Základom je naučiť sa držať balans a vôbec na lajne nejaký čas vydržať. Následne je dobré naučiť sa robiť kroky. Po zvládnutí chôdze sa otvárajú nekonečné možnosti, ako lajnu predlžovať, napínať vyššie a povoľnejšie alebo sa začať učiť triky a cviky.

Ako správne vybrať slackline set?

Pokiaľ Vás slackline oslovil, tak nie je nič jednoduchšie ako si zaobstarať základný slackline set a pustiť sa do tréningu a zábavy. V kompletnom sete nájdete všetko, čo k napnutiu lajny potrebujete, teda samotný popruh na chodenie a nejaký prostriedok na ukotvenie a napínanie, čo je väčšinou račňa. Inštaláciu zvládne každý. Čím sa pri výbere setu riadiť?

slackline1

Voľba šírky

Existujú dve základné šírky popruhu, a to 2,5 cm alebo 5 cm široký popruh. Dvojpalcové (5 cm široké popruhy) sú vhodné pre začiatočníkov, deti a pre trickline, triky na slackline. Začiatočníkom často pomôže s prvými krokmi pocit, že väčšia šírka prinesie viac stability a na širších slackline sa cíti lepšie. Dvojpalcový popruh je vhodnejší na všetky cvičenia, blbnutie a triky na slackline.

Pružnosť

Veľmi dôležitým parametrom je pružnosť a samotný úplet lajny. Základný rozdiel je v tom, že statický popruh sa menej trasie a po prešliapnutí popruhu si zachováva statické vlastnosti, zatiaľ čo ten dynamický freestyle popruh sa pri prešliapnutí viac napruží a dokáže vyhodiť. Vďaka tomu je možné na športových popruhoch robiť freestyle, triky, skoky a ďalšie vylomeniny. Chodiť možno na oboch popruhoch rovnako, pružnejší ponúka viac srandy, ak sa rozhodnete na lajne blbnúť.

slackline2

Ako sa teda rozhodnúť?

Budem hlavne chodiť, beriem šírku 2,5 cm. Chcem aj hopsať, robiť nejaké triky alebo som úplný začiatočník, čo to bude mať hlavne ako zábavu do parku, beriem 5 cm šírku. Mám na záhrade presne dané stromy 8 m od seba, stačí mi 15 m dlhý set. Slackline ma nadchol, chcem sa zlepšovať, trénovať a mať stále kam ísť, tak beriem 20 alebo 25 m dlhý set. Chcem len chodiť, prípadne robiť pokojné jogové cviky alebo budem chodiť s rodinou, beriem statický popruh. Chcem byť cool, beriem to športovo a páčia sa mi dynamické triky, musím mať freestyle pružný popruh.

Poďte do toho!

Slackline je spojenie možností, ako tráviť aktívne čas a ponúka možnosť rozvíjať schopnosti fyzické a psychické, posilňovať vôľu a hľadať ďalšie výzvy. Slackline je skvelá zábava, ktorá dokáže spojiť kolektív a priniesť veľa radosti z prekonanej výzvy. Zároveň to nie je nákladná záležitosť a základný slackline set môžete kúpiť do 80 EUR. Napnutie zvládne každý.

slackline3