Ako vybrať správne bežky

Ak sa rozhodne milovník "úzkych dosiek" zaobstarať si nové krásne bežky, má v súčasnosti na výber z obrovského množstva značiek, typov a modelov lyží. Ako sa v tom vyznať?
 

běžky

AKÉ LYŽE SI KÚPIŤ?

Každý by si mal na začiatku nákupu ujasniť, na čo bude svoje nové lyže prevažne používať a koľko je za ne ochotný zaplatiť. Chcem korčuľovať alebo behať klasickou technikou? Chcem jazdiť po upravených tratiach alebo v hlbokom snehu? Budem na lyžiach pretekať alebo sa len prechádzať zasneženou prírodou s kamarátmi? Koľko peňazí chcem investovať do lyží a celého vybavenia? Zodpovedanie týchto otázok pomôže pri základnom výbere. V špecializovanom obchode potom väčšinou nasleduje ponuka niekoľkých porovnateľných (kvalitatívne aj cenovo) modelov od rôznych výrobcov v zodpovedajúcej dĺžke.

Personál zmeria tvrdosť lyží a pri klasických aj dĺžku mazacej komory. Podľa výsledku merania by potom mal zákazníkovi odporučiť lyže najlepšie zodpovedajúce jeho výške a hmotnosti. Všeobecne platí pravidlo - čím kratšia je lyža, tým je mäkšia. To platí pri všetkých kategóriách. Určité problémy môžu nastať, ak je zákazník malého vzrastu a vyššej hmotnosti či výrazne naopak. Vybrať vhodné lyže je potom naozaj zložité. V špecializovanom obchode je vybraná lyža následne napustená základným gliderom, označená a je namontované viazanie. Takto je lyža pripravená pre zákazníka.

KATEGÓRIE LYŽÍ PODĽA POUŽÍVANIA

Väčšina popredných výrobcov rozlišuje zhruba sedem až osem základných kategórií lyží - pretekárske, športové, rekreačné, fitness, juniorské, dámske a backcountry. Konkrétne názvy kategórií sa pritom u rôznych výrobcov môžu líšiť. Pretekárske lyže sú určené pre lyžiarov, ktorí sa zúčastňujú pretekov, prípadne pre tých, ktorí ocenia špičkové technológie. Športové lyže dobre poslúžia lyžiarom, ktorí majú radi dobrý sklz a kvalitné jazdné vlastnosti. Dajú sa na nich s úspechom absolvovať aj preteky nižších kategórií.

Lyže rekreačné, ako názov napovedá, sú určené pre pohodovejšiu jazdu na stabilnej odolnej, avšak ťažšej lyži. Fitness lyže sa objavili na trhu zhruba pred piatimi rokmi a sú určené pre tých, čo sa radi odlišujú, majú radi pohyb v rôznych formách a nechcú sa výkonnostne porovnávať. Juniorské lyže sa vyrábajú pre mladších lyžiarov, v kratších dĺžkach a v niektorých prípadoch sa dajú odporučiť aj pre drobnejšie ženy. Špecialitou sú lyže dámske. Táto kategória sa technologicky prelína s lyžami športovými, rekreačnými aj fitness, ale je tvrdosťou a dizajnom prispôsobená ženám. Zo "škatuľky" backcountry sa niekedy ešte oddeľujú lyže telemarkové. V oboch prípadoch sa jedná o lyže vysoko odolné, robustnej stavby, širšie, s oceľovými hranami, určené do voľného terénu zasnežených plání a oblých kopcov.

AKO DLHÉ?

Lyže v rôznych kategóriách je možné ďalej rozdeliť na lyže na korčuľovanie, klasiku, kombi a lyže so šupinami alebo so stúpacím pásom. Podľa toho je treba voliť dĺžku lyže, od ktorej sa následne odvíja jedna z podstatných vlastností lyží - vodivosť - schopnosť udržať priamy smer. Čím je lyža dlhšia, tým je vodivosť lepšia. Naopak klesá ovládateľnosť lyží a rastie ich hmotnosť. Všeobecné pravidlá, ktoré vychádzajú z odporúčaní výrobcov, hovoria, že lyže pre korčuľovanie kupujeme približne v dĺžke zodpovedajúcej výške postavy, najviac o 15 cm nad ňou.

Lyže na klasiku možno odporučiť o 20 až 30 cm dlhšie, než je výška postavy. Podobne je to aj pri lyžiach so šupinami. Dĺžkový interval medzi korčuliarsku a klasickou lyžou je vyhradený veľmi populárnou kategóriu lyží kombi či universal. Tu je vhodné sa zamyslieť nad tým, či bude lyžiar na tejto lyži viac korčuľovať a občas sa prejde klasicky, alebo naopak. Podľa toho bude dĺžka lyže kombi buď kratšia, teda 10-15 cm nad výšku postavy, alebo dlhšia o 15-25 cm ako postava.

Lyže v kategórii fitness sú na konkrétneho lyžiara odporučené vždy o 5-10 cm kratšie ako lyže klasické na rovnakého lyžiara.

KONŠTRUKCIA LYŽÍ

Lyže sa podstatne líšia aj podľa konštrukcie. Na vrchole technologického pokroku stojí pochopiteľne lyža pretekárska vo všetkých prevedeniach. Jadrá týchto lyží sú tvorené buď penou s vysokou hustotou, pevnosťou a veľmi nízkou hmotnosťou, alebo sú zo špeciálnej "voštiny" (materiál pripomínajúci lepenku napustenú živicou), rôzne tvarované, s podobnými vlastnosťami ako jadro z peny.

Vlastné jadro je potom zhora a zboku vystužené modifikovanými karbónovými či sklenými vláknami a zhora ešte fóliou. Zospodu lyže je podobné vystuženie doplnené skĺznicou. Skĺznice pretekárskych lyží sú oveľa hrubšie ako pri lyžiach nižších kategórií. Použité materiály majú zabezpečiť čo najväčšiu absorpciu vosku a možnosť opakovanej úpravy skĺznic brúsením a štruktúrovaním.

V poslednom roku sa často skloňuje termín „nano“.  V prípade skĺznice to znamená, že je tvorená veľmi malými čiastočkami – rádovo ich je 109/cm2. Takáto skĺznica absorbuje vosk oveľa lepšie a výrazne pomáha znižovať povrchové napätie medzi snehom a lyžou. Lyža je potom rýchlejšia. Uvedené konštrukčné prvky a materiály sú samozrejme drahé a cena pretekárskych lyží je vysoká.

Ak sa niekto zvedavo spýta: „A čím sa teda lyže renomovaného výrobcu v cene 100 Eur líšia od pretekárskych lyží rovnakej značky za 500 Eur?“ Odpoveď je jednoznačná a jednoduchá: „VŠETKÝM!“ Lyže športové a rekreačné (aj od nich odvodené dámske modely) majú jadrá lyží tvorené buď lacnejšou (ako lyže pretekárske) penovou hmotou, alebo sú drevené, lepené z viacerých druhov driev s odľahčením vyfrézovanými drážkami. Skĺznice majú menej pórov a tým aj menej absorbujú vosk. Cena je preto nižšia.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Nech už bude lyžiar kupovať nové lyže v ktoromkoľvek type obchodu, mal by si dať pozor na nasledujúce úskalia. Podotýkame, že v špecializovanom obchode je väčšinou servis tak kvalitný, že túto starosť riešia jeho pracovníci za zákazníka. Pre každého je jednoduchá vizuálna kontrola kupovaných lyží, a to zo všetkých strán. Vrchná fólia by nemala byť poškriabaná a tlač dizajnu by nemal byť rozmazaný. To je prípustné len pri lyžiach druhej akosti, pri ktorých by sa to malo prejaviť priaznivejšou cenou. Skĺznice musia byť tiež bez výrazných defektov.

Žliabok lyže by mal byť v osi skĺznice a rovný v predozadnom smere. Hĺbka žliabku by nemala byť premenlivá. V opačnom prípade sa jedná opäť o lyže nižšej akostnej triedy, ktoré by nemali byť za plnú cenu. Neprípustné sú akékoľvek defekty v konštrukcii lyže, ako napr. rozlepené pätky či špičky, odlupovanie skĺznice, prípadne veľké praskliny, ktoré by poukazovali na deformáciu jadra lyže. Lyže v páre by nemali byť pri položení na rovnú podložku vedľa seba výškovo rozdielne o viac ako pol cm a rovnako pri priložení lyží v páre skĺznicami k sebe nie je možná výrazná stranová odchýlka v prednej či zadnej časti lyže, teda tzv. "do vrtule". Malú odchýlku je možné tolerovať.

Dúfame, že týchto pár riadkov trochu pomôže širokej lyžiarskej verejnosti orientovať sa v problematike súvisiacej s kúpou nových bežeckých lyží. Je takmer isté, že sme v našom článku nestihli a ani nemohli obsiahnuť všetky jemné rozdiely, ktoré môžu nastať pri kúpe konkrétnych lyží pre konkrétneho lyžiara. Práve preto, že neexistuje žiadna "šablóna" na správny nákup, je dobré využiť služby špecializovanejších predajní, kde vyškolená obsluha každému poradí to najvhodnejšie vybavenie.