Čo je hybridná bunda? Výhody a nevýhody, ktoré musíte poznať
Kateřina Ženíšková
7 minut čtení
Hybridné bundy predstavujú ideálne riešenie pre tých, ktorí hľadajú optimálnu kombináciu tepelnej izolácie, priedušnosti a voľnosti pohybu. Spájajú v sebe výhody niekoľkých typov materiálov a vďaka tomu sú vhodné na širokú škálu outdoorových aktivít v premenlivých podmienkach. Možno už vo svojom šatníku nejakú tú hybridnú bundu máte. Pokiaľ tomu tak zatiaľ nie je, poďte sa o tomto type bundy niečo dozvedieť! V našom článku sa dočítate, čo vlastne hybridná bunda je, aké má výhody a nevýhody a na čo sa hodí.
Z OBSAHU:
- Čo to je hybridná bunda?
- Výhody hybridnej bundy
- Nevýhody hybridnej bundy
- Pre koho je hybridná bunda vhodná?
- Materiály a technológie
- Údržba a životnosť
- Možnosť prispôsobenia
- Porovnanie s inými typmi búnd
Čo to je hybridnÁ bunda?
Hybridná bunda je perfektným riešením pre všetkých aktívnych ľudí, ktorí hľadajú optimálnu kombináciu tepelnej izolácie, priedušnosti a zároveň voľnosti pohybu. Hybridná bunda je funkčný typ bundy, ktorý kombinuje vo svojej konštrukcii viac materiálov a technológií. Dôvodom, prečo výrobcovia materiály kombinujú, sú rastúce požiadavky zo strany športovcov a outdoorových nadšencov na vyššiu funkčnosť, lepšiu tepelnú izoláciu a zároveň voľnosť pohybu za najrôznejších podmienok. Rôznorodé panely bundy práve také benefity poskytujú.
Výhody hybridnEJ bundy
Všeobecne by sme mohli povedať, že typ bundy s hybridnou konštrukciou poskytuje na úplne konkrétnych miestach, na ktorých je to potrebné, tepelnú izoláciu, na najvhodnejších miestach zase priedušnosť a celkovo poskytuje maximálnu voľnosť pohybu, nikde ho neobmedzuje. To robí z bundy všestranného, univerzálneho parťáka pre outdoorové aktivity. Záleží však na materiáloch a použitých technológiách, ktoré určujú konkrétne vlastnosti a využitie tej-ktorej bundy.
Nevýhody hybridnEJ bundy
Zjavnou nevýhodou hybridnej bundy je vyššia obstarávacia cena. Avšak s čím ju porovnávať? S bežnou outdoorovou bundou to nedáva príliš veľký zmysel, pretože každý, kto hybridnú bundu už niekedy vyskúšal, vie, že výkon takého outdoorového oblečenia je na úplne inej úrovni. Zároveň sa ale hybridka ako maximálne univerzálna bunda nemôže porovnávať v jednotlivých konkrétnych parametroch so špecializovaným zvrškom. Napríklad v nepremokavosti nemôže súťažiť s nepremokavou hardshellkou.
Zimomravejší jedinci by tiež mohli reklamovať nižšiu výhrevnosť. V tomto prípade je samozrejme nutné zvážiť, na akú aktivitu a do akých podmienok budeme bundu používať. Hybridka býva spravidla vhodnejšia na pohybovejšie, náročnejšie aktivity práve z dôvodu vyššej priedušnosti. Možno aj preto o hybridných bundách niekedy čítame ako o „ľahkých zimných bundách“.
PrE koho je hybridnÁ bunda vhodná?
Hybridná outdoor bunda je ideálnou voľbou pre aktívnych jedincov, ktorí sa nenechajú odradiť od športu ani chladnejším počasím. Na trhu existuje veľké množstvo hybridných búnd, ktoré sú zamerané na konkrétne aktivity. Veľkú obľubu majú hybridné bundy u bežcov, ktorí radi trénujú aj v zimnom období. Ďalším športom, kde je hybridka veľmi obľúbená, je skialpinizmus. Práve tento druh športu je na použitie hybridnej bundy úplne ideálny. Pri pohybe na lyžiach potrebujeme izoláciu a zároveň vysokú priedušnosť a voľnosť pohybu. Hybridná bunda s priedušnými panelmi nám ušetrí čas pri obliekaní a vyzliekaní vrstiev pri stúpaní do kopca či krátkych zastávkach. A hybridka je koniec koncov aj skvelou bundou na turistiku a dokáže byť aj dobrou trekingovou bundou.
Hybridná konštrukcia búnd nie je výnimkou ani v zjazdovom lyžovaní. A ako existujú skialpové hybridné bundy, tak existujú aj špeciálne hybridné horolezecké bundy. Kombinácia mnohých rôznych panelov s odlišnými vlastnosťami je skrátka vynikajúca pre všetky outdoorové pohybové aktivity vykonávané systémom „štart-stop“. Rýchlo sa intenzívne pohybujeme a potrebujeme odvetrávať vlhko, prebytočné teplo, neprefúknuť... a následne stojíme a potrebujeme neprechladnúť, byť v suchu a maximálnom komforte.
Materiály a technológie
Na trhu nájdeme mnoho typov hybridných búnd. Podľa konkrétnych materiálov a technológií sa na ne pozrieme bližšie.
Syntetika
Často sa stretneme s kombináciou panelov na prednej strane, ktoré sú vyplnené syntetickou izoláciou, s priedušnými elastickými panelmi na bokoch a rukávoch. Syntetická izolácia má tú výhodu, že je ľahká a hreje aj pri navlhnutí. Priedušné panely, ktoré sú často z funkčného flísu, skvele prepúšťajú vlhkosť od tela a umožňujú voľnosť pohybu. Takýto typ hybridky je ideálny napríklad práve na skialpinizmus či beh v zimnom období. Ďalším variantom hybridných búnd, ktoré kombinujú syntetické materiály, sú lyžiarske bundy. Tu býva syntetická izolácia doplnená o panely z pružného vetruodolného materiálu neobmedzujúceho voľnosť pohybu.
Syntetika a peRIE
Páperové hybridky sú väčšinou menej nápadným variantom. Na prvý pohľad ani nemusíme poznať, že ide práve o hybridnú bundu. Vychytávka tkvie v páperovej izolácii na tele (hlavne na prednej strane) a syntetickej izolácii na ramenách, rukávoch a bokoch. Perie je ľahké a má perfektnú výhrevnosť. Syntetická izolácia je vhodne použitá v miestach, kde dochádza k vyššej vlhkosti z dôvodu potenia a vyššiemu mechanickému namáhaniu.
Syntetika a pRírodnÁ izolÁcIA
Na aktívny pohyb v chladných dňoch je tiež určená hybridná bunda so syntetickými elastickými panelmi, ktorá je doplnená o prírodnú izoláciu – napríklad Kapok.
Syntetika a merino
Syntetická ľahká izolácia na prednej strane je niekedy doplnená o vlnu merino, ktorú nájdeme spravidla na bokoch, rukávoch a chrbte. Merino je izolačná, priedušná a hreje aj pri navlhnutí. Vďaka svojim prirodzene antibakteriálnym vlastnostiam je táto vlna obľúbená pri viacdenných aktivitách. Syntetika zase poskytne perfektnú ochranu proti vetru.
TechnolÓgie
A aké technológie bývajú použité pri hybridných bundách? Veľmi často ide o izolačné panely vyrobené z vetruodolného materiálu s vodeodpudivou úpravou. Medzi vysoko ľahkými, ale zároveň odolnými materiálmi by sme mohli spomenúť Pertex Quantum.
Vetruodolný panel na prednej strane môže byť tiež zo softshellového materiálu. Tu by sme mohli spomenúť napríklad Gore-Tex Infinium Windstopper. Na syntetickú izoláciu sa často používa napríklad Primaloft Gold. Ďalším progresívnym variantom je Polartec Alpha vyvinutý pôvodne na armádne účely. Elastické panely sú najčastejšie vyrobené z priedušného funkčného flísu.
V hybridke tak nachádzame skvelú priedušnú, vetruodolnú a napríklad aj vodeodolnú bundu. Oproti svojim „jednodruhovým“ kolegyniam má hybridná bunda isté výhody. Môže byť praktickejšia a vhodnejšia pre celý rad outdoorových aktivít. Na druhej strane má svoje limity. Určite je univerzálnejšia, ale napríklad v nepremokavosti alebo izolačných schopnostiach nemôže konkurovať svojim špecializovaným kolegyniam.
Údržba a životnosŤ
Starostlivosť o hybridnú bundu bude rozdielna v závislosti od použitých materiálov. Všeobecne by sme mohli povedať, že je dobré bundu prať šetrne a používať pracie prostriedky na funkčnú bielizeň. Vždy sa riaďte odporúčaním výrobcu, ktorý uvádza na informačnom štítku dôležité pokyny na pranie. Na druhú stranu sa prania ale nebojte. Vyprať funkčnú hybridnú bundu nie je žiadna veda.
Bundu je dobré vyprať vždy, keď to potrebuje. Zbytočne pranie neodkladajte. Usadené nečistoty a pot by mohli výrazne znížiť priedušnosť materiálov a ich životnosť. Ohľadom sušenia vám tiež napovie informačný štítok. Niektoré typy búnd je možné sušiť v bubnovej sušičke a iné nie. Čo by sme mohli vziať za všeobecne platnú informáciu, je zákaz používania aviváže. Tá sa napokon neodporúča používať na žiadne funkčné oblečenie.
MožnosŤ pRiSpôsobenIA
Hybridné bundy často ponúkajú množstvo funkčných vychytávok. Športový strih je niekedy doplnený o nastaviteľnú / predtvarovanú kapucňu, inokedy o vyšší golier. Kvalitné zipsy môžu byť dvojcestné. Podľa typu a určenia sa tiež líši množstvo vreciek. V prípade skialpových či lezeckých búnd bývajú vrecká vyššie položené alebo navyše so vstupom od stredového zipsu, aby boli dobre prístupné aj vo chvíli, keď máme zapnutý bedrový pás batohu alebo oblečený lezecký sedák.
Hybridné bundy môžu byť niekedy doplnené aj o ventilačné otvory, či už zipsové, alebo perforované. Spodný lem a rukávy môžu byť zakončené elastickou manžetou alebo doplnené o praktické sťahovanie. Veľké množstvo športových hybridiek býva vylepšené praktickými reflexnými detailmi. Tie zvyšujú pasívnu bezpečnosť pri zhoršenej viditeľnosti.
POROVNANIE s inými typMI bÚnd
Ak si stále kladiete otázku, či je hybridná bunda to pravé pre vás, poďme si ju porovnať s ostatnými typmi búnd. Bundy sa v základe dajú rozdeliť na softshell a hardshell. Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že softshellové bundy sú priedušnejšie bundy s vetruodolnou úpravou, určené na aktívny šport. Hardshellové bundy sú vrchnou „štítovou“ vrstvou, ktorá nás má ochrániť proti dažďu a vetru.
Hybridná bunda je svojimi vlastnosťami trochu špecifická. Môžeme ju použiť ako vrchnú bundu pri aeróbnych aktivitách v chladnejších dňoch. Tiež nám veľmi dobre poslúži ako funkčná izolácia pod vrchnú nepremokavú bundu. Je to skrátka výnimočný kus oblečenia, ktorý určite nájde miesto v šatníku každého aktívneho milovníka outdooru. Jej jedinečné funkčné a termoizolačné vlastnosti v kombinácii s priedušným materiálom z nej robia perfektného parťáka pri cestách za dobrodružstvom. Pre maximálne využitie funkčných vlastností hybridnej bundy nesmieme zabúdať aj na správne vrstvenie oblečenia.
Na trhu samozrejme nájdeme aj iné oblečenie s hybridnou konštrukciou. A nielen oblečenie - hybridný prístup preniká napríklad už aj do spacákov. A hybridná konštrukcia sa vo veľkej miere využíva aj pri nohaviciach. Za zmienku tiež určite stojí zateplená sukňa pre dámy a izolačné zimné kraťasy pre mužov. Vďaka hybridnej konštrukcii poskytnú izoláciu, zachovajú si priedušnosť a umožnia voľnosť pohybu. Ja si napríklad svoju zateplenú sukňu na skialpy nikdy nezabudnem pribaliť.