Varenie na túre alebo ako nakŕmiť telo i dušu
Petra Pospěchová
Ako vyladiť jedálniček na horách, aby sa telo nasýtilo, batoh zostal ľahký, príprava zabrala len pár minút a pritom obsah ešusu stále pripomínal jedlo? Podľa Petry Pospěchovej, autorky Outdoorovej kuchárky, stačí opustiť mantinely brkaša a polievok z vrecúška a dať príprave pokrmu viac ako jednu rýchlu návštevu večierky.
Jedlo na hory? Stačí zemiaková kaša a instantné rezance... Toto som počula od kamošov veľakrát. Tí istí advokáti kaše z vrecka potom vždy maškrtne ňuchali okolo ešusov, v ktorých bola naša neinstantná večera.
Jasné, k jedlu čo vonia, dobre chutí a telu dá všetko čo potrebuje, vedie trochu tŕnistejšia cesta ako jeden rýchly výpad do sekcie „instantná“ v najbližšom obchode. S trochou cviku to však netrvá o toľko dlhšie a rozdiel je dramatický. Čo telo zmordované tiahlymi výstupmi a mnoho-hodinovým pochodom či lezením spozná a ocení.
Hladní a vyčerpaní
Horské varenie je vlastne kráľovskou disciplínou. Strava by mala spĺňať hneď niekoľko dôležitých kritérií. Medzi tie hlavné patrí nízka hmotnosť, skladnosť surovín, trvanlivosť a potom aj efektívnosť, s ktorou sa dajú použiť. Stručne povedané, ide o to jedlé ingrediencie vybrať, nachystať a zabaliť tak, aby ste si na hrebeni mohli rýchlo pripraviť chutné a výživné jedlo, a pritom príliš nezaťažiť svoje ramená.
Zo spomínaných kritérií sú tými najpodstatnejšími práve hmotnosť a rýchlosť prípravy. Jedlo povlečiete na chrbte a za kilá navyše v batohu by ste si po ceste nadávali. Rýchlosť s váhou navyše úzko súvisí. Čím dlhšie sa pokrm pripravuje, tým viac paliva spotrebujete. Pri nakupovaní preto vždy majte na mysli strmák, do ktorého sa budete musieť škriabať. Zálusk na akúkoľvek konzervu alebo napríklad klasickú ryžu, čo sa varí dvadsať minút, vás zrazu zázračne prejde.
Kľúčová je domáca príprava. Všetko, čo jej venujete, sa vám na hrebeni vráti. Kto ju odflákne, tomu hrozí, že sa z hôr vráti hladný a vyčerpaný. S chystaním potravín na túru je to podobné, ako s akýmkoľvek iným projektom. Čím náročnejšia akcia vás čaká, tým viac času a energie musíte venovať príprave. Slovom náročnejšia mám v tomto prípade na mysli hlavne dĺžku plánovaného výstupu a extrémnosť podmienok. Svoju rolu hrá tiež to, nakoľko ste skúsenými turistami.
Ostrieľaný vlčiak so zohranou partiou, ktorý sa balí na víkendový prechod slovenskej Fatry, jednoducho hrabne do špajze a od oka odmeria, čo si so sebou vezme. Naopak pre horského začiatočníka je aj kratšia cesta testom, ktorý mu ukáže, aké veľké porcie potrebuje aj čo ho najrýchlejšie a najlepšie zasýti... Skúška to môže byť koniec koncov aj pre skúsených turistov, ktorí spoločne idú prvýkrát a jedlo budú zdieľať. Elementárne plánovanie jedálnička a rámcový dohovor zabránia ťažkým chvíľkam v polovici cesty, kedy dôjde niečo, čo ešte dlho dôjsť nemalo, alebo zistenie, že zbytočne ťaháte množstvo kuskusu, ktoré by nasýtilo celú populáciu miestnych medveďov.
Proti ponorKe
Pri zostavovaní jedálnička je najjednoduchšie vychádzať z toho, že každý deň sa odohráva v rytme raňajky – obed – večera a nejakých drobných desiat medzi tým. Obed je vo väčšine prípadov najjednoduchšie nechať studený. Strácať cenný čas za svetla varením je väčšinou zbytočný luxus.
Na plánovanie proviantu je tiež dôležité pamätať na cieľ cesty. Pôjdete úplne neobývanou krajinou alebo občas spadnete do sedla alebo dokonca údolia, kde stojí obchodík na doplnenie časti zásob? Máte po ceste horskú chatu, na ktorej varia skvelý guláš a pečú neodolateľné domáce koláče? Toto všetko znamená, že batoh môže byť na štarte hneď zase o trochu ľahší.
Rovnako ako informácie o možnostiach zásobovania patrí do vymýšľania menu aj profil trasy, ktorý kvôli svojej strmosti a náročnosti môže ľahko zvýšiť obvyklé porcie. Svoju úlohu zohráva aj podnebie a aktuálne počasie. Pokiaľ vyrážate v zime, niektoré suroviny vydržia o niečo dlhšie. V horúčave sa naopak všeličo kazí a rozteká. Určite sa neoplatí podceňovať obmedzenú trvanlivosť klobás, salám a ďalších mäsových produktov. Otrava jedlom a žalúdok obrátený naruby telo jednoducho vyradí z prevádzky.
V záujme psychickej pohody je na mieste brať do úvahy všetky alergie zúčastnených a prípadné nenávidené ingrediencie. Z rovnakého dôvodu je fajn rotovať recepty tak, aby ste sa z treku nevrátili s doživotnou averziou k ovseným vločkám alebo kukuričnej polente. Pri naozaj dlhých expedíciách sa odporúča striedať deväť jedál. Ak nejdete dlhšie ako na tri týždne, sedem variant menu postačí.
Rozmanitosť nie je potrebná kvôli nejakej rozmaznanosti. Každý skúsený horský turista vám potvrdí, že jedlo nie je v horách len prostým doplnením energie, ale tiež momentom pokoja, ktorý vás na chvíľku vyslobodí od strmého stúpania alebo snežnej víchrice mimo stanu. Vždy je preto lepšie, keď sa na večeru môžete tešiť.
Pokiaľ blúdite, zbytočne strácate výškové metre, niekoľko dní vandrujete v hmle a ešte polovicu výpravy poštípu divoké včely ukryté v hniezdach, hrozí ponorka a zbytočné spory. Spoločné jedlá predstavujú jeden z momentov, kedy sa emócie môžu upokojiť a celková nálada vylepšiť. Teda pokiaľ sa stereotypné alebo hnusné jedlo nestane ďalším dôvodom na hádku.
TÝŽDEŇ NA HREBENI
Nasledujúce týždenné menu je ukážkou toho, ako môže vyzerať gastronomický plán na priemernú turistiku v letných, jesenných či jarných mesiacoch. Okrem spomínaných troch jedál je fajn počítať aj s nejakou rýchlou porciou energie do vrecka: sušené ovocie, hroznový cukor alebo oriešky sú na toto ideálne.
Príprava všetkých jedál z tohto menu nezaberie veľa času. Stačí len vytiahnuť varič, pripraviť riad a pustiť sa do diela. Pri drvivej väčšine nižšie uvedených pokrmov budete po desiatich minútach držať v ruke misku a fúkaním sa snažiť schladiť horúce sústo na lyžici.
Deň prvý
- Raňajky: Kaša z pšeničných vločiek s pekánmi a sušenými banánmi
- Obed: Polentový koláč so sušenými paradajkami
- Večera: Kuskus s pestom
Deň druhý
- Raňajky: Ladacká raňajková polievka
- Obed: Špek pečený na ohni, ražný chlieb
- Večera: Soba rezance so sušenými hubami
Deň tretí
- Raňajky: Ryžový puding so sušenými čerešňami
- Obed: Domáce müsli tyčinky
- Večera: Ovsené karbonátky
Deň štvrtý
- Raňajky: Parmezánovo-kukuričná kaša
- Obed: Tortilly s tuniakom
- Večera: Tekvicové špagety so sušenými paradajkami
Deň piaty
- Raňajky: Sladký kuskus
- Obed: Slané müsli
- Večera: Lámanka so sušenými krevetami
Deň šiesty
- Raňajky: Sunar s čokoládou
- Obed: Sušené mäso
- Večera: Sklenené rezance so sušenou zeleninou
Deň siedmy
- Raňajky: Bryndzová polenta
- Obed: Granola s marhuľami a kokosom
- Večera: Kaša z hrachových vločiek s opečenou cibuľou
OUTDOOROVÁ KUCHÁRKA, 2. VYDANIE
Aké ingrediencie na prípravu vyššie uvedených pokrmov použiť, kde ich zohnať, čo a ako si nachystať doma, to všetko sa dozviete v Outdoorovej kuchárke, respektíve v druhom vydaní, ktoré sa práve dostalo na pulty HUDY predajní. Zopár receptov nájdete aj nižšie, stačí obrázky otvoriť v novom okne.
Návody v Outdoorovke rozšíria obzory skúseným horským vlkom a úplných začiatočníkov prevedú ťažkosťami prvých trekov aj nákupom variacej výbavy na hory. Outdoorovka vás pripraví na niekoľkotýždňovú túru v Himalájach, víkend v Jeseníkoch aj rodinnú výpravu s malými deťmi.