Ako sa obliecť do spacáku
Marek Žampach
5 minut čtení
Kúpili ste si drahý spacák s odporúčanou komfortnou teplotou pod bod mrazu a pri prvom odskúšaní vám v ňom bola zima už pri teplotách okolo nuly? To sa môže stať. Chyba však väčšinou nebýva v spacáku, ale v nejakom inom faktore ovplyvňujúcom pôžitok zo spania. Poďme sa teda trochu pozrieť na to, čo môže ovplyvňovať kvalitu vášho spánku v spacáku.
Teplotný komfort
Dôležité je uvedomiť si dve veci:
1. Spací vak sám od seba nehreje ale teplo akumuluje.
2. Pokiaľ vleziete do spacáku už premrznutí, bude vám zima aj naďalej. Teplotný komfort udávaný výrobcom aj podľa normovaného merania môže byť veľmi orientačný. Každý sme totiž iný a naše subjektívne vnímanie chladu je odlišné. Zatiaľ čo jeden sa div nepotí, druhý vedľa mrzne. Údaj navyše nepočíta s okolitými faktormi ako je napríklad únava z celodenného chodenia po horách, hlad, okolité veterné podmienky a pod. Toho, čo ovplyvňuje náš pocit z vnímania teplotného komfortu, je skrátka naozaj veľké množstvo. Prvý bod vyriešite tak, že sa pred spaním zahrejte teplým jedlom či krátkou rozcvičkou, ale dajte pozor, aby ste sa nespotili. K druhému bodu: zvoľte spací vak s miernou teplotnou rezervou, ktorá bude presahovať teplotu, v ktorej chcete spacák používať. Ideálne trojsezónne "univerzály" sú: Rimo II 600 či Koteka II 290 od Sir Joseph.
Napríklad Grüezi bag po meraní podľa teplotnej normy ešte radšej pridáva do spacákov nejaké množstvo peria navyše na docielenie očakávaného komfortu.
IZOLÁCIA POD SPACÁK
Ani ten najteplejší spacák vás nebude hriať, ak v ňom budete ležať na studenej zemi. Spacák sám o sebe totiž veľmi nehreje. Teplo, ktoré si následne v noci užívate pochádza zo vzduchu, ktorý si vlastným telom vo vašom spacom vaku vykúrite. Pod vašim telom však žiadny teplý vzduch nekoluje, a preto je dôležité využiť nejaký izolant, ktorý od vás odfiltruje spodný chlad a zároveň nahradí absenciu vyhriateho vzduchu. Výber správnej karimatky je preto rovnako dôležitý ako výber samotného spacáku.
Pokiaľ práve uvažujete o nákupe nejakej novej karimatky, určite odporúčam pozrieť na tento článok.
AKO SA OBLIEcŤ DO SPACÁKU
Téma, ktorá už bola v rôznych outdoorových debatách rozoberaná zo všetkých strán. Jeden z názorov razí myšlienku, že do spacáku jedine naľahko, ideálne iba v spodnom prádle. Druhý sa naopak prikláňa k nejakému tomu vrstveniu. Pokiaľ toho budete mať na sebe príliš veľa, alebo budete oblečení vo zvrškoch a spodkoch z nevhodných materiálov, bude vám zima, pretože vypotená vlhkosť nebude mať možnosť uniknúť a bude chladiť. Osobne do spacieho vaku leziem oblečený primerane. Ideálna je funkčná spodná vrstva odevu zo syntetiky alebo merino vlny. Pokiaľ človek spí napríklad v zimných podmienkach a nemá tak teplý spacák, je dobré sa trochu pristrojiť, ideálne priedušnou strednou vrstvou oblečenia. Ak nemáte radi stiahnutú kapucňu, tak si na hlavu vezmite čiapku. Taktiež teplé ponožky na nohy sú základ. Telo priestor v spacom vaku vykúri aj cez jednu ďalšiu vrstvu navyše.
Prezliekať sa do suchého?
Keď už sme pri tom obliekaní, ponúka sa ďalšia otázka týkajúca sa toho, či sa pred spaním prezliekať do suchej bielizne. Aj tu veľmi závisí od danej situácie. Pokiaľ máte po dni na treku vlhké oblečenie a nemáte príliš možnosť ho do ďalšieho dňa usušiť, môžete využiť teplotu vášho tela. Prepotené tričko na vašom tele pekne uschne. Pri prezliekaní v zime vaše telo navyše mierne ochladne, čo nie je práve žiadúce, ak vezmeme do úvahy, že následne bude musieť vykúriť váš spacák. Na druhú stranu môže byť pocit mokrého trička na tele nepríjemný a značne ochladzujúci. V tejto problematike by som sa teda riadil danou situáciou a okolitými podmienkami. Chodiť spať vo vlhkom oblečení rozhodne nie je príjemné, na druhú stranu na vás tričko pomerne rýchlo uschne, a tak by vaše utrpenie nemalo trvať naveky.
Tento spôsob „sušenia“ zvrškov a spodkov v spacáku je často nevyhnutný v rámci expedičných akcií vo veľhorách a náročnejších zimných výpadov, počas ktorých z praktických dôvodov neberiete priveľa oblečenia navyše. Vďaka výhrevnosti spacáku je možné cez noc samozrejme vysušiť aj ďalšie časti odevov. Pri zimných trekoch oceňujem predovšetkým suché vložky do topánok. Napriek tomu z hľadiska komfortu platí pravidlo, že je lepšie ísť spať bez ponožiek, než s ponožkami vlhkými.
SPANIE V ZIME
Na spanie v zimných podmienkach je vhodné vyberať spací vak širšieho strihu, aby bol pohodlný aj s ďalšou vrstvou oblečenia a prípadne ďalšieho vybavenia, ktoré chcete chrániť pred mrazom. Síce ho budete telesným teplom vyhrievať o niečo dlhšie, ale na oplátku vám naakumulované teplo vydrží po zvyšok noci. Menší a tesnejší spací vak sa vyhreje rýchlejšie, ale ak v ňom budete príliš natlačený, stlačíte izoláciu a spacák nebude ideálne fungovať.
Dbajte tiež na to, aby ste nešli spať v tesnej alebo kompresnej bielizni. To môže nepriaznivo pôsobiť na krvný obeh a vaše telo sa potom horšie prehrieva. Vhodné je naopak podporiť prietok krvi končatinami. Na tento účel je možné urobiť napríklad pár jednoduchých drepov. Rozhodne to ale nepreháňajte, aby ste sa nespotili.
Pokiaľ je naozaj veľká zima, môžete výhrevnosť spacáku zvýšiť napríklad aj tým, že si k sebe do vaku vezmite fľašu Nalgene s horúcou vodou zabalenú do nejakej látky, aby vás nepopálila. Horúca voda vám krásne a rýchlo pomôže s vyhriatím vnútorného priestoru okolo vášho tela. Niektoré spacáky môžu mať v oblasti nôh zabudované dokonca aj elektrické vykurovanie na powerbanku.
NA ČO SI DaŤ PRI SPANÍ V SPACÁKU POZOR
Komfort spánku môže ovplyvniť aj zdanlivá maličkosť, ako je napríklad nesprávne stiahnutá kapucňa okolo vašej hlavy. Hlavou uniká najviac tepla, a preto je veľmi dôležité práve túto perifériu zatepliť. Pred použitím spacieho vaku si preto v domácich pohodlných podmienkach naštudujte, ako sa s kapucňou vášho vaku pracuje, aby v prípade potreby mohla správne fungovať. Veľa spacích vakov disponuje sťahovaním aj v oblasti ramien. Aj to je vhodné vyskúšať, aby vám v chladných podmienkach neunikalo teplo vrchom vášho vaku. Užívateľsky problematickým môže byť aj centrálny zips.
SPANIE V STANE A SPANIE POD holým nebom
Pokiaľ na svojom výlete alebo treku plánujete spať v stane, počítajte s tým, že pocitová teplota vo vnútri stanu bude o niekoľko stupňov vyššia ako vonku. Priestor mimo stanu sa totiž veľmi rýchlo vydýcha a stan samotný odfiltruje vonkajšie vplyvy znižujúce teplotu, ako je napríklad vietor. Pri spaní vo vašom prenosnom príbytku však dávajte pozor napríklad na to, aby ste sa svojím spacím vakom nedotýkali okolitých stien. Vlhkosť, ktorá sa na nich v priebehu noci môže usadiť, by následne mohla prestúpiť aj do vášho spacieho vaku.
Problém navlhnutia spacáku je základná vec, ktorú si musíte ustrážiť nielen pri spaní v stane, ale aj pod širákom. Tu je potenciálnych zdrojov vlhka oveľa viac ako v úkryte stanu. Rosa, hmla, dážď. Pokiaľ budete tráviť v spacáku jednu noc a ďalší deň sa chystáte domov, kde pohodlne svoj spacák vysušíte, nemusia prvé dve spomínané veci predstavovať zase až taký problém. Ak ale plánujete viac nocí, je vhodné riziko minimalizovať. Skúste na spanie nájsť také miesto, ktoré vás bude nejakým spôsobom chrániť pred padajúcou vlhkosťou. Takým miestom môže byť napríklad turistický prístrešok, skalný previs alebo aj stromy. Ochrániť vás môže ale aj napríklad tarp či bivakovací vak. Pri výbere bivakovacieho vreca ale určite dbajte na priedušnosť, aby ste sa v ňom pri spaní príliš nezaparili.
Pokiaľ pri použití spacáku očakávate veľké množstvo vlhkosti, zvážte akú náplň spacieho vaku použijete. Všeobecne platí, že páperové spacie vaky sú síce teplejšie a ľahšie, ale s vlhkosťou sa kamarátia o trochu menej ako napríklad spacáky zo syntetickej izolácie či vlny.
Správne spanie v spacom vaku nie je žiadna veda. Pri dodržaní niekoľkých základných zásad, ktoré som sa pokúsil zhrnúť, si v ňom určite oddýchnete rovnako kvalitne, ako by ste spali v pohodlí svojej periny. Vyberte si teda spacák s vhodným teplotným komfortom a vyrazte do terénu! Na čerstvom vzduchu sa vám bude spať určite lepšie ako doma.
MAREK ŽAMPACH
Marek je nadšený cestovateľ, ktorý sa s obľubou presúva s natiahnutou rukou a vztýčeným palcom. Stopom prešiel poriadny kus sveta. Zviezol sa na všetkých možných i nemožných dopravných prostriedkoch, od nákladného vlaku po osla ťahajúcim povoz. Cestovanie často kombinuje so svojim ďalším koníčkom, ktorým nie je nič iné ako behanie.
Prečítajte si aj ďalšie články z Marekovho pera:
- Stopom do bývalého gulagu Vorkuta
- Na bicykli a stopom západnou Afrikou
- Pod africkým slnkom alebo recenzia nohavíc Fjällräven Abisko Shade
- Ako vybrať spací vak
- Vyberáme vložku do spacáku