Ako vybrať spací vak
Marek Žampach
6 minut čtení
Je už cez váš starý spací vak skoro vidieť, obsahuje najpodivnejšie škvrny neznámeho pôvodu alebo len proste hľadáte skladnejšieho spoločníka pre ďalšie noci v stane alebo pod širákom? V tom prípade je ideálny čas poobzerať sa po novom spacáku. Ako ale vybrať ten správny? Na trhu je naozaj celý rad spacích vakov a aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, vybrať ten najlepší model, ktorý presne splní vaše požiadavky a aktivity, nemusí byť až také jednoduché. Nezúfajte ale, s výberom vám pomôže náš článok!
Pri kúpe spacáku vás zakaždým čaká dilema syntetika verzus perie. O tom, ktorý materiál a aké konkrétne prevedenie máte zvoliť, rozhodnú vaše teplotné nároky, vlhkosť krajov, kam najčastejšie jazdievate a taktiež fakt, či ste alergici.
Otázky pRed výbErOm spacIEho VAKU
Pred výberom spacáku je nutné zodpovadať si niekoľko jednoduchých otázok:
- Budem spacák nosiť v batohu na chrbte alebo ho budem voziť skôr v aute?
- Budem v spacom vaku spať dlhodobo vo vlhkom prostredí alebo jeho možné navlhnutie nehrozí?
- Budem vo svojom spacom vaku spať skôr počas teplých nocí alebo hľadám parťáka do mrazivého zákopu?
- Posledná otázka je samozrejme otázka peňazí. Chcem zainvestovať trochu väčšiu čiastku a užívať si jeho vlastnosti dlhšiu dobu alebo hľadám spacák skôr na kratší úsek? S touto otázkou súvisí aj frekvencia používania. Pokiaľ viem, že budem v spacáku tráviť každý víkend bude asi lepšie si priplatiť.
Keď si zodpoviem tieto otázky je vhodné sa zamerať na niekoľko základných rozdelení spacích vakov, aby si človek urobil v tej záplave spacákov, čo sa na trhu objavujú jasno a dokázal na svoje požiadavky napasovať jeden konkrétny.
DElenIE PODĽA náplnE
Najdôležitejšie rozdelenie spacích vakov je podľa toho, čo majú pod svojim často pekným zvrškom. V podstate máme dve možnosti.
Syntetické spacIE VAKY
Prvé je syntetické vlákno. Do spacákov sa dávajú dva základné typy syntetických vlákien. Jedná sa o duté vlákno, pre tie najzákladnejšie alebo rôzne typy mikrovlákien, pre výkonnejšie spacáky. Syntetické spacáky budú lacnejšou možnosťou. Väčšinou uspokoja menej náročných užívateľov, ktorí v ňom nebudú tráviť toľko času.
Výhodou syntetického spacieho vaku je okrem nižšej kúpnej ceny aj väčšia odolnosť proti vlhkosti alebo menšia náročnosť na údržbu. Týmto spacákom dajú palec hore napríklad aj alergici, pretože sú antialergénne.
Nevýhodou syntetík sú väčšie rozmery a váha. Pokiaľ viem, že hľadám spacák na niekoľkodenný horský prechod alebo zimnú skialpovú túru, mohol by sa tento typ horšie poniesť. Syntetické spacie vaky si taktiež spravidla uchovajú kratšiu dobu svoje tepelné vlastnosti. Môže za to náchylnosť syntetických vlákien k lámaniu, ku ktorému dochádza počas používania. Toto opotrebenie vlákien je možné samozrejme výrazne predĺžiť napríklad vhodným skladovaním spacáku alebo pravidelným čistením. Aj tak ale platí, že syntetika za nejaký čas proste odíde.
Typickými predstaviteľmi syntetických spacákov môžu byť napríklad spacáky od českej firmy Rock Empire alebo švajčiarskej Mammut či nemeckej deuter.
PÁperové spacie vaky
Druhým izolantom je perie. Husacie alebo kačacie. Obecne platí, že husacie perie býva trošku kvalitnejšie. Perie z kačky môže byť pri navlhnutí mierne cítiť. Páperové spacáky sú drahšie s dlhšou životnosťou a lepšími izolačnými vlastnosťami. Tieto spacáky budú teda pri rovnakom teplotnom komforte ľahšie a výrazne zbaliteľnejšie než tie syntetické. To je ich výrazná výhoda, pretože v prípade páperového spacáku väčšinou nemusím ťahať ťažkotonážnu beštiu, ktorá ma v noci zahreje. Tie najmenšie letné páperové spacáky sa vojdú doslova aj do vrecka.
Nevýhodou páperových spacákov je náročnejšia údržba a pranie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná o značnú nevýhodu, osobne to tak ale nevidím. V dnešnej dobe sušičiek a pracích prostriedkov na perie to až taká veda nie je.
Páperové spacáky sú taktiež náchylnejšie na navlhnutie. Hodia sa teda skôr do suchších podmienok, v opačnom prípade si musím dať pozor, aby mi spacák počas akcie nenavlhol.
Pokiaľ uvažujete nad kúpou páperového spacáku, určite môžem odporučiť osvedčené spacáky od českého výrobcu Sir Joseph alebo aj niektoré spacáky od Mammut, napríklad tento krásavec.
Dôležité parametre páperových spacákov
S páperovými spacákmi sa viažu dva základné parametre, o ktorých je dobré mať pred prípadným nákupom vedomie.
Plnivosť peria – zložitý parameter, ktorý sa určuje podľa niekoľkých noriem. Skrátene ale platí jednoduché pravidlo, že čím je údaj väčší, tým je spacák kvalitnejší. Plnivosť sa udáva v tzv. cuinoch alebo kubických palcoch. Priemerná hodnota páperového spacieho vaku by sa mala pohybovať okolo 600 cuinov. U tých lepších sa potom bude jednať o hodnote medzi 700–850 cuinov.
Pomer prachového peria k celému periu – prachové perie, izolant uchovávajúci vzduch, ktorý nás následne hreje. Drobné celé pierka zase určujú životnosť spacáku. Môžeme sa stretnúť napríklad s pomerom 85:15 alebo 90:10.
DEleniE PODĽA teploty určenIA a sezónnosti
Ďalšie dôležité kritérium, podľa ktorého môžeme vyberať spacák je jeho sezónnosť. Jedná sa o to, kedy chcem spacák využívať. Podľa tohto kritéria môžeme spacie vaky deliť na letné, trojsezónne, ktoré využijem od jari do jesene a zimné.
TeplotnÝ komfort
So sezónnosťou spacieho vaku úzko súvisí jeho teplotný komfort. Jedná sa o tri údaje, ktoré by užívateľovi mali napovedať do akých teplotných podmienok je spací vak koncipovaný.
Prvý údaj je komfortná teplota. Je to teplota, pri ktorej by priemerne výhrevnej žene alebo menej výhrevnému mužovi nemala byť zima a mal by sa v poriadku vyspať do ružova.
Druhý údaj sa nazýva limitná teplota, čo je to teplota vzťahujúca sa na muža alebo výhrevnej žene. Títo ľudia by sa pri tejto teplote mali v spacáku cítiť komfortne.
Extrémna teplota, pokiaľ ukazovateľ teplomeru klesne na túto hodnotu, tak začínate mať problém. Teoreticky by ste sa mali v spacáku dočkať rána, ale o žiadnom pohodlnom spaní sa určite hovoriť nedá. Určite teda neodporúčam vyberať spací vak podľa tejto hodnoty. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s údajom hornej extrémnej teploty, ktorá udáva zase hornú hranicu teploty.
Pri výbere spacáku je potrebné vziať do úvahy, že všetky tieto teploty sú len orientačné. Neberú sa tu do úvahy parametre typu váha užívateľa, jeho únava a celkový stav. Inak sa budete cítiť v spacáku, keď večer vyrazíte na prespávačku za dom na lúku a inak keď budete za sebou mať 30 kilometrový pochod.
Pamätajte aj na to, že teplotný komfort daného spacáku sa môže vplyvom času posúvať. To platí hlavne pri tých syntetických. Už som písal o probléme lámania syntetických vlákien a toto je toho dôsledok. Syntetický spacák s písaným komfortom 10 °C môže mať za niekoľko rokov reálny komfort napríklad 15 °C apod.
LetnÉ, tROJsezónne a zimné spacie vaky
Podľa teplotného komfortu potom môžeme deliť spacáky na letné, ktoré budú najmenšie, najľahšie a ich teplotný komfort sa bude pohybovať v plusových hodnotách. S trojsezónnym spacím vakom je potom možné sa už priblížiť počas noci k nule alebo dokonca aj pod ňu a stále sa cítiť komfortne. Zimné spacáky následne mieria svojim určením ešte nižšie. V teplotách okolo 15 °C sa v ňom uvaríte, ale akonáhle začne mrznúť, bude vám fajn.
Spacie vaky s membránou
Niektoré spacie vaky, predovšetkým tie zimné, môžu mať vo vrchnej látke nalaminovanú membránu, ktorá spacák chráni pred navlhnutím zvonku. To má svoje výhody aj nevýhody. Osobne by som tento typ spacích vakov odporúčal pre expedičné použitie, pri ktorom neplánujete, že v spacáku budete spať mnoho nocí za sebou. Použitie membrány má veľkú výhodu z hľadiska navlhnutia a spacák tak môžem bez problému používať napríklad na snehu alebo vo vlhkom prostredí. Zároveň ale dochádza k horšiemu odvodu telesných pár, ktoré telo počas noci produkuje. Pokiaľ teda budem v spacom vaku spať niekoľko nocí za sebou, bez možnosti ho poriadne vyvetrať, môže sa stať, že navlhne zvnútra a horšie bude schnúť.
DelenIE PODĽA stRihu
Spacáky môžu byť vyrobené v niekoľkých strihoch. Ten najzákladnejší a v dnešnej dobe najviac využívaný je strih tvaru múmie. Druhým používaným strihom pri spacích vakoch je strih dekový.
Múmiové spacie vaky
Sú navrhnuté tak, aby lepšie kopírovali tvar ľudského tela. Smerom k nohám sa zužujú a lepšie tak pracujú s vnútorným priestorom, ktorý telo lepšie vyhreje. Bývajú ľahšie a menšie, lepšie sa preto hodia na rôzne turistické akcie, kde si spacák nesiete na chrbte. Menší priestor okolo nôh ale môže byť pre niekoho nevýhodou, pretože úzky priestor môže častokrát znemožniť rôzne otáčanie a vrtenie.
Dekové spacIE VAKY
V tomto prípade je možné využiť spací vak dekového strihu. Tieto spacáky sa vyznačujú klasickým rovným strihom. Výhodou je určite väčší priestor počas spánku. Väčšina týchto spacákov sa dá rozopnúť a pretvoriť na klasickú deku. To je určite príjemné, pokiaľ hľadáte spací vak napríklad na chatu alebo do auta. Vďaka väčšiemu objemu týchto spacákov by som ich ale príliš neodporúčal, pokiaľ ho plánujete nosiť v batohu na chrbte.
LetnÉ a zimnÉ stRihy spacích VAKOV
Strih spacích vakov sa môže líšiť aj podľa určenia. Spacie vaky určené na letnú turistiku budú mať spravidla širší strih, ako vaky zimné alebo expedičné. Pri týchto spacákoch prevažuje účelovosť nad pohodlím.
DámskE spacIE VAKY
Niektoré spacie vaky sa vyrábajú aj v dámskom strihu. Tieto spacáky sa nelíšia len farebným prevedením, ktoré je často v nejakej krásnej dievčenskej farbe, ale mnohokrát mávajú navyše zateplené kritické partie. Tieto modely sú ideálnou voľbou pre ženy s večne zmrznutými nohami alebo zadkami.
DEtské spacIE VAKY
Pokiaľ zháňate spacák pre vášho malého potomka, určite sa poobzerajte po detských spacákoch. Tieto spacie vaky bývajú menšie, čo je dôležitejšie než sa na prvý pohľad môže zdať. Pokiaľ vynechám jasný fakt, že vďaka menšiemu rozmeru bude spací vak pre naše dieťa ľahší, veľká výhoda spočíva v tom, že okolo dieťaťa bude menší vnútorný priestor, ktorý svojim telom lepšie vyhreje. Jedná sa vlastne o podobnú vec ako v prípade dekových spacích vakov. Pokiaľ bude dieťa spať v spacáku, v ktorom bude okolo seba mať veľa voľného priestoru, len ťažko ho vyhreje natoľko, aby spacák mohol dosahovať svoje udávané parametre. Tento problém síce môžeme čiastočne vyriešiť napríklad preložením spodnej časti spacieho vaku, čím zmenšíte voľný priestor okolo dolných končatín, ale to rozhodne nie je ideálne riešenie, hodiace sa pre dlhodobé použitie. Vždy je teda lepšie kupovať spací vak priamo na veľkosť detského tela.
Niektoré detské spacie vaky sa vyrábajú v tzv. rastúcom variante, kedy je možné spodnú časť spacáku vložiť do vnútorného priestoru, čím sa zmenší vnútorný priestor a vak naviac získa ďalšiu izolačnú vrstvu, ktorá malému spáčovi zahreje nohy. Keď dieťa podrastie, spacák sa dá ľahko zväčšiť, čím sa značne predĺži doba jeho použiteľnosti.
akO SpoznaŤ, že mi spací VAK sedí?
Z vyššie uvedeného vyplýva, že by mi mal spací vak pomerne dobre padnúť. Ideálne je to otestovať priamo na predajni. Nebojte sa do spacáku zaliezť, otočiť sa v ňom prípadne chvíľu poležať. Dôležité je sa v oblečenom spacáku posadiť. Pokiaľ si nasadíte kapucňu spacieho vaku, zapnete hlavný zips a zaujmete pozíciu v sede, nemal by vás ťahať. Rovnako tak by vám nemal brániť v pohodlnom otočení. Ako som ale písal, prílišná voľnosť vnútorného priestoru je taktiež na škodu.
Expandéry do spacích VAKOV
Počas skúšania sa môže stať, že dĺžka spacáku je síce ok, ale s jeho šírkou to je už horšie. Niektorí lepší výrobcovia tak vyrábajú spacákové expandéry, ktoré je možné do spacieho vaku zapnúť a tým ho rozšíriť. V tomto prípade môžem znova odkázať na firmu Sir Joseph.
O vložkách do spacích vakov si prečítajte tu.
Karimatky
S výberom kvalitného spacáku určite súvisí aj výber správnej karimatky. Aj ten najlepší spací vak nebude dostatočne hriať, pokiaľ nebudete správne izolovaní zospodu. Materiál spacáku, na ktorom ležíš je vďaka váhe tela spľasnutý a neobsahuje vzduch, ktorý následne hreje. Na toto je nutné pamätať a pri ladení tvojej spacej výbavy zabrúsiť aj do tohto segmentu.
ZhrnutIE, vybErám spací VAK
Uf, a sme takmer na konci vyčerpávajúceho článku o spacích vakoch. Verím, že teraz máte už jasno o tom, aký typ bude ten najvhodnejší. Pokiaľ stále váhate mrknite na drobné zhrnutie:
Pokiaľ nie ste častý užívateľ spacieho vaku, nevadí vám nejaký gram navyše, o spacák sa nechcete príliš starať, hrozí, že v ňom budete spať vo vlhku a nechcete túto problematiku riešiť alebo vám nevadí, že po čase tvoj spací vak trochu stratí zo svojho tepelného komfortu, siahol by som po spacáku so syntetickým vláknom.
Pokiaľ sa ale považujete za ostrieľaného outdooristu, ktorý bude spacák ťahať väčšinou na chrbte, nevadí mu venovať nejaký čas starostlivosti o neho, dokáže ho zabezpečiť proti navlhnutiu alebo chce proste čo najväčšiu porciu tepla v čo najmenšom balení, premýšľal by som skôr nad páperovým spacím vakom.
Následná STAROSTLIVOSŤ o spacák
Či už ste sa rozhodli pre kúpu akéhokoľvek spacieho vaku, je dobré mu počas jeho životného cyklu venovať aspoň trochu starostlivosti, ktorá výrazne predĺži jeho životnosť. Myslím, že čo sa týka tejto problematiky, je potrebné vypichnúť hlavne dva základné body – pranie a skladovanie.
PranIE spacích VAKOV
Pranie spacích vakov je potrebné! Odmastením a vyčistením vnútornej náplne sa výrazne predĺži životnosť spacáku. Každé pranie je pre materiál samozrejme istá záťaž, ale benefity z toho plynúce sú výrazne väčšie. Takže určite sa nebáť a prať. Pokiaľ by ste si na vypranie svojho spacáku doma predsa len netrúfli, existuje celá rada špecializovaných čistiarní, ktoré sa o váš spací vak bez problémov postarajú. Jednou z nich je napríklad čistiareň Hvozdec, s ktorou dlhodobo spolupracujeme. Stačí teda doniesť špinavý spacák na jednu z našich predajní a o ďalšie sa postaráme my.
SkladovAnIE
Spacák je v ideálnych podmienkach najvhodnejšie skladovať na suchom mieste, rozložený a zavesený. Nie každý má samozrejme priestor, kde by mohol mať spacák zavesený, a tak rad výrobcov dodáva k spacím vakom skladovací obal, ktorý ponúka dobrý kompromis medzi veľkosťou uskladneného spacáku a jeho kompresiou, ktorá mu v dlhodobom hľadisku nerobí príliš dobre. Nikdy teda neskladujte svoj spací vak v kompresnom obale.
MAREK ŽAMPACH
Mára je nadšený cestovateľ, ktorý sa s obľubou presúva s natiahnutou rukou a vztýčeným palcom. Stopom prešiel poriadny kus sveta. Zviezol sa na všetkých možných aj nemožných dopravných prostriedkoch, nákladným vlakom počínajúc, oslom ťahaným povozom končiac. Cestovanie mnohokrát kombinuje so svojim ďalším koníčkom, ktorým nie je nič iné ako behanie.
Prečítajte si aj ďalšie články z Márovho pera: