Ako vybrať spací vak

Pri nákupe spacákov vás zakaždým čaká dilema syntetika versus perie. O tom, ktorý materiál a aké konkrétne prevedenie máte zvoliť, rozhodnú vaše teplotné nároky, vlhkosť krajov, kam najčastejšie jazdíte a tiež fakt, či ste alergici.
 

spacáky

Najjednoduchšie delenie spacákov sa riadi teplotami: najtenšie sú letné (ideálne pre vonkajšiu teplotu nad pätnásť stupňov), potom nasledujú trojsezónne (v rozmedzí od ľahkých mínusových teplôt po nejakých plus dvadsať) a nakoniec zimné (pre teploty výraznejšie pod nulou). Okrem nich sa vyskytujú ešte dve kategórie: extrémne teplé expedičné a supertenké na naozaj horúce mesiace.

Pre bežného užívateľa však pripadajú do úvahy hlavne prvé tri menované. A ak nemáte vo zvyku spávať na snehu, vystačíte si s jedným pevným trojsezóniakom a jedným ľahším spacákom na leto.

Úctyhodný huňáč

Špecifikácia spacákov zvyčajne zahŕňa tri teploty: hornú hranicu komfortu, spodnú hranicu komfortu a potom ešte spodný extrém. Ak sa zamotáte do spracieho vaku za teploty vyššej ako je jeho maximum, prebudíte sa zrejme spotení ako myš. Pri dolnej hranici môžu byť dôsledky nevhodne vybraného spacieho vaku fatálnejšie. Ak sa blíži vonkajšia teplota spodnému komfortu, ešte to pôjde. Ale pri spodnom extréme nemôžete čakať príjemnú noc. Aj keď do spacáka zaleziete plne oblečení, zaistí vám spací vak len to, že sa dramaticky nepodchladíte.

Posledných pár rokov už väčšina firiem uvádza komfortné teploty zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov; ženy bývajú na chlad citlivejšie. Bez ohľadu na pohlavie má väčšina ľudí aspoň približnú predstavu, ako veľmi zimomraví sú. A tomu je dobré spacák prispôsobiť.

Ak hovoríme o teplotnom rozmedzí spacieho vaku je na mieste pripomenúť, že ho nezaisťuje sám materiál, ktorým je vak vypchatý, ale vzduch: perie alebo syntetické vlákno mu len vytvárajú priestor. Keď rozstrapkáte zdanlivo malý páperový spacák, stane sa z neho za moment huňáč s úctyhodným objemom a hrejivosťou.

Výhrevné perie

A teraz sa už dostávame ku konkrétnej výplni spacákov, ktorou môže byť buď perie alebo syntetika. Perie je ľahšie, teplejšie a skladnejšie. Ďalšou výhodou páperového spacieho vaku je obnoviteľnosť: dá sa doplniť. Všetky tieto výhody sa však premietnu na cene, ktorá je vždy pomerne vysoká a ešte ďalej narastá s kvalitou peria.

Údaj, ktorý vás bude zaujímať, je pomer prachového peria a ostatných pierok, ktorý býva uvádzaný v podobe zlomku. 90/10 znamená, že spacák má deväťdesiat percent peria prachového, teda toho, ktoré lepšie izoluje. Sto percent páperia by ale nebolo ideálne, rýchlo by zľahlo a spacák by sa znehodnotil za krátku dobu. Preto sa pridávajú aj malé pierka iného typu.

Ďalšie číslo, ktoré vás pri páperáku bude zaujímať, je cuin. Teda plnivosť, rozpínavosť respektíve schopnosť zaplniť určitý priestor. Za dobrú je považovaná hodnota 600 a čokoľvek čo je nad ňou. Spacáky sa robia z peria rôznych vodných vtákov, najčastejšie kačíc a husí.

Páperové spacáky sú fantastické (podľa množstva náplne) do vyšších aj nižších teplôt a ak nie ste alergici, majú len jednu slabinu. A tou je vlhkosť. Mokré perie nehreje a spacák sa z nadýchanej nory môže v priebehu niekoľkých minút zmeniť v nepoužiteľný zľahnutý žoch. Nemusí dokonca ani zmoknúť, stačí, keď nasáva vlhkosť z okolitého vzduchu. Áno, tušíte správne, dažďový prales nie je tou správnou destináciou pre páperové spacáky, naopak horská púšť Karakoramu je pre nich ako stvorená.

Odolná syntetika

Tam, kde perie zlyháva a mokrom spľasne, získava jedinú neodňateľnú výhodu syntetika. Tá totiž väčšinou hreje, aj keď je vlhká. Pri syntetike môže byť problémom dramaticky široká škála kvality vlákien. Je lepšie siahať po značkových výplniach.

Veľkým množstvom typov však nevýhody syntetických výplní len začínajú. Jednou z tých ďalších, ktorú vidíte na prvý pohľad, je oveľa väčší objem. Tam, kde má zbalený páperák do mínus desať objem okolo 14 litrov, bude mať ekvivalentný synteticky plnený spacák okolo 24 litrov. A to už v batohu spoznáte. Pri hmotnosti je rozdiel tiež výrazný.

Dlhodobým problémom syntetiky je, že rýchlejšie odchádza. Kým páperový spacák je investíciou na niekoľko rokov a v prípade potreby sa dá doplniť, syntetické spacáky degradujú rýchlejšie.

Deka, ovál, múmia

Okrem náplne je samozrejme dôležitý aj materiál, z ktorého je šitý zvršok spacieho vaku. Dávne časy bavlny, ktorá sa ľahko špinila, ťahala vlhkosť a bola pomerne ťažká už sú preč. Dnes sa používajú tkaniny ľahké, ktoré umožnia výplni, aby sa nafúkla. Zároveň by látka mala byť aj hustá, aby sa náplň nedrala von.

Pre úplne vrchnú vrstvu sa niekedy používajú aj nepremokavé membránové textílie. Najmä v prípade peria to má eliminovať jeho jedinú nevýhodu. Ceny takýchto spacákov sú však dosť vysoké.

Okrem vrchných textílií je pri nákupe treba brať do úvahy aj typ zapínania. Systém dekový môžeme na účely akéhokoľvek trekingu odložiť bokom, ostávajú nám teda múmie a ich rôzne varianty vrátane anatomických a oválnych.

Tu je fajn vyskúšať, čo vám sedí: chcete mať spacák skôr obopnutý alebo chcete mať dosť priestoru na vrtenie? Využijete sťahovaciu kapucňu alebo je pre vás zbytočná? V tejto fáze tiež zvážte, či budete chcieť svoj spacák prepájať so spacím vakom niekoho iného. Potom je na mieste zladiť pravý/ľavý zips a kompatibilitu oboch kusov vybavenia. Pri zipsoch sa ešte na moment zastavme: práve cez ne môže prenikať chlad, vyberte teda model, ktorý ich má dosť kryté.

Trochu zanedbávaným parametrom, ktorý ale nie je radno podceňovať, je dĺžka. Zbytočne dlhý spacák, znamená nielen váhu navyše, ale tiež menší tepelný komfort. Svojim telom vykurujete zbytočne veľa priestoru a je vám teda väčšia zima. Naopak krátky spacák znamená, že sa v noci poriadne nevyspíte pretože si nemôžete natiahnuť nohy a tiež preto, že príliš stlačíte izolačnú vrstvu. Ideálne je vybrať model, ktorý je o cca 15 cm dlhší ako vy. V tom vám bude dobre.

Vývoj v oblasti outdoorovej výbavy čas od času prináša rôzne novinky ako nerovnomerne vypchávané spacáky, alebo dokonca také, čo dole žiadnu náplň nemajú a len sa do nich vsunie karimatka. Podobné výstrelky ocenia hlavne skalní vyznávači minimálnej hmotnosti. Kto sa chce vyspať, siahne radšej po klasike.

Tri praktické rady naviac:

  1. Ak váhate nad dvoma spacákmi, z ktorých jeden je teplejší, siahnite po ňom. Dobrý spánok má na treku väčšiu hodnotu ako nízka váha.
  2. Teplotný komfort spacieho vaku môže o pár stupňov vylepšiť vnútorná vložka a tiež bivakovací vak, ktorý sa na neho navlieka zvonku a odvracia okrem vody aj vietor.
  3. Teplotu dosť ovplyvní aj to, v čom do spacieho vaku zaleziete. Sú takí, čo spia aj v mínus dvadsiatich v spodnom prádle, stredný variant väčšinou počíta s jedinou funkčnou vrstvou. Ak sú mrazy pod hranicou toho, čo zvyčajne znesiete, pokojne si navlečte všetko, čo máte. A nezabudnite na čiapku: hlavou odchádza veľa telesného tepla.

Syntetické spacáky - hlavné výhody a nevýhody

 

+ vhodné pre alergikov

- väčší objem

+ rýchlo schnú

- väčšia hmotnosť

+ nižšia cena

- rýchlejšie sa opotrebujú

+ vhodné do dlhodobo vlhšieho podnebia

 

Páperové spacáky - hlavné výhody a nevýhody

 

+ skladnosť

- nevhodné do dlhodobo vlhkých podmienok

+ nižšia hmotnosť

- vyššia cena

+ prírodný materiál

- alergie

+ znesú výrazne nízke teploty

 

+ dajú sa doplniť