Ako vybrať lezečky
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého lezca sú topánky s hladkou a priľnavou podošvou, takzvané lezečky. Ich nákup je ale pekne ošemetnou záležitosťou, preto vám poradíme, ako vybrať tie pravé.
zoPÁR RáD NA ZAČIATOK
Pokiaľ sa radíte medzi nováčikov, kúpte si tvrdšie lezečky. Svaly vo vašich chodidlách ešte nemajú dosť sily, a tak im opora príde vhod. Vyvarujte sa kúpe príliš malých alebo naopak veľkých topánok. Prvé uvedené premenia každú návštevu steny na hotový očistec, na tie druhé zase nebude taký spoľah. Zvoľte také, ktoré pevne obopnú vašu nohu a zároveň budú natoľko komfortné, že v nich nejakú tú minútu vydržíte stáť. Lezečky sa bežne nosia bez ponožiek, ktoré má zmysel naťahovať snáď len v chladných podmienkach počas horských výstupov, priestor naviac preto naozaj nie je potrebný.
Na nákup vyrazte až popoludní, kedy je noha už opuchnutá a tým pádom aj väčšia. Pamätajte na to, že každé chodidlo je originál. Nikam sa neponáhľajte a na skúšanie si vyhraďte dostatok času. Lezečky sa vyrábajú v mnohých variantoch, ktoré sa navzájom líšia prevedením, šírkou a tvarom, použitými materiálmi, spôsobom fixácie na nohe a tiež dizajnom, hľadanie tých pravých preto nejakú tú chvíľu jednoducho zaberie.
Vyskúšajte niekoľko rôznych modelov, pokojne aj vo viacerých veľkostiach, aby ste mohli jednotlivé varianty porovnať. Pokiaľ na predajni majú cvičnú stenu, určite ju využite. Postavte sa špičkou topánky na menší stup a otestujte stabilitu. Zároveň sa uistite, že vás lezečka bolestivo netlačí do achilovky.
Akonáhle vyberiete, vrhnite sa do lezenia. Časom posilníte nohy, zdokonalíte techniku a prídete na to, čo vám vyhovuje. Ďalšie lezečky si už kúpte tesnejšie. Budete v nich mať lepší cit, čo vám pomôže v ďalšom zlepšovaní. A ak už budete chcieť vyložene výkonnostné topánky, siahnite po takej veľkosti, v ktorej budete mať prsty v špičke riadne skrčené. Pozor, aj tak ale musíte v lezečkách vydržať dlhšie ako len pár minút.
VÝBER PODĽA SPÔSOBU POUŽITIA
Rovnako ako pri inom vybavení, aj pri topánkach dobre zvážte, ktorej lezeckej disciplíne sa chcete venovať najviac a v akom teréne sa budete pohybovať najčastejšie.
- Na kolmé a mierne previsnuté technické cesty sú lepšie tvrdšie lezečky, ktoré sa nebudú toľko prehýbať. Na malých stupoch toho ustojíte oveľa viac.
- Do striech a na piesok sa viac hodia mäkké a citlivejšie topánky.
- Pre bouldering je dôležitá tesná päta, presná špička a ľahké a zároveň rýchle obúvanie. Také lezečky majú často prehnutú klenbu s agresívne zakončenou špičkou. Veľakrát sú osadené gumou aj zvrchu.
- Vo viacdĺžkových cestách a veľkých stenách oceníte pohodlnú obuv. Ak sa chystáte liezť škáry, zvoľte tvrdšie lezečky. Myslite na svoje členky. Spoľahlivo ich ochránia vyššie členkové modely.

ŠNÚRKY, SUCHÝ ZIPs ALEBO NAZÚVAčKY?
Lezečky so šnúrkami najlepšie dotiahnete a prispôsobíte vášmu chodidlu. Ich nevýhodou je pomalšie obúvanie a vyzúvanie. Suchý zips je oveľa rýchlejší a jednoduchší. Existujú varianty s jedným až troma pásikmi. Lezečky s viacerými pásikmi umožňujú lepšie stiahnutie. Pokiaľ sa rozhodujete medzi nazúvacími a zaväzovacími lezečkami, majte na pamäti, že prvé uvedené sú mäkké a citlivé, avšak nohe poskytujú menšiu oporu.
Na materiáli záleží
Lezecká obuv sa vyrába z dvoch základných materiálov. Koža sa môže časom vytiahnuť až o jednu veľkosť. Niektorí výrobcovia sa tomuto snažia zabrániť podšívkou, aj tak ale topánky trochu povolia. Lezečky zo syntetických materiálov sa príliš nevyťahujú, môžete preto počítať s tým, že budú podobne sedieť od začiatku do konca životnosti. Po spotení zapáchajú výrazne viac ako lezečky kožené.
Tip: ako sa o lezečky starať
Kožené lezečky nechávame prirodzene vyschnúť na dobre vetranom mieste ďaleko od zdroja sálavého tepla a slnečných lúčov. Páchnuce topánky môžeme vložiť na deň do mraziaceho boxu a ošetriť prípravkom (napr. Grangers Odour Eliminator). Lezečky okrem tých, na ktorých je to vyložene uvedené, nikdy neperieme v práčke. Prací prostriedok by mohol poškodiť lepidlo.

Lezečky pre ženy
Dámske lezečky renomovaných značiek sa od pánskych nelíšia len farebným prevedením, ale aj tvarom, ktorý rešpektuje stavbu ženského chodidla. Všeobecne sa dá povedať, že dámske topánky sú o poznanie mäkšie a pohodlnejšie než rovnaké modely v prevedení pre mužov.
Lezečky pre deti
Deťom určite nekupujte príliš tesné lezečky, v ktorých by trpeli, je to nezdravé pre vývoj ich nôh. Skôr zvoľte až o číslo väčšiu veľkosť. Na začiatok pomôže zaplniť priestor ponožka, postupom času budú však topánky sedieť stále lepšie. Vaša ratolesť do nich jednoducho dorastie. Výbornú voľbu predstavujú napríklad lezečky La Sportiva Stickit, ktoré je možné vďaka nastaviteľnej päte o jednu veľkosť zväčšiť či zmenšiť.

PREČO SIAHNUŤ PO LEZEČKÁCH RENOMOVANÉHO VÝROBCu?
Lezečky sa časom opotrebujú a zmenia svoj tvar. Rozdiel je ale v tom, či sa tak stane po pár dňoch, týždňoch, alebo sa topánka len sčasti prispôsobí vášmu chodidlu. Patentované technológie ako systém La Sportiva P3 zaručujú, že si topánka po dlhú dobu udrží svoj tvar. Zavedené značky navyše používajú len tie najlepšie materiály, čo spoznáte predovšetkým na priľnavosti podošvy. V neposlednom rade potom prichádzajú s jedinečnými technológiami ako La Sportiva No Edge, ktoré by ste márne hľadali u iných výrobcov, ktorí nemajú toľko prostriedkov na výskum a vývoj.
TIP: preskúmajte ponuku lezečiek La Sporttiva, Ocún alebo Triop.