Ako vybrať lezečky - návod
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Lezecké topánky alebo lezečky je najobvyklejší názov pre špeciálnu obuv využívanú na umelých lezeckých stenách, pri skalnom lezení, boulderingu alebo pri lezení ťažších skalnatých pasáží v horách. Je pre nich charakteristická vysoká adhézia. Pre lepšiu priľnavosť majú lezečky na vonkajšej strane vrstvu z gumy, ktorá zvyšuje trenie s chytmi na umelej stene alebo so skalou. Je dôležité vybrať si správny typ lezečky a predovšetkým správnu veľkosť.
Obsah
- Z čoho sa skladá lezečka
- Typy lezečiek
- Druhy lezečiek podľa zapínania
- Druhy lezečiek podľa materiálu
- Tvary lezečiek
- Veľkosti lezečiek
- Značky lezečiek
- Ako vybrať lezečky?
Kedysi bol trend čo najmenšej lezeckej obuvi, ale v poslednej dobe sa od tohto trendu ustupuje. Malá lezečka nerozvíja funkčnosť chodidla a znižuje jeho citlivosť. Lezečka by teda mala byť tesná, no nemala by výrazne tlačiť na žiadnom mieste. Pokiaľ tlačí len v určitom mieste, môže ísť o nesprávne zvolený tvar lezečky a odporúčame vyskúšať iný typ topánky, napríklad s iným tvarom kopyta. Typ lezečky volíme podľa úrovne lezeckých zručností a pokročilosti lezca, podľa charakteru lezenia (disciplíny) a spôsobu zapínania (šnúrky, suchý zips atď.).
Z čoho sa skladá lezečka?
Lezečka sa skladá z jednotlivých častí. Uvedieme si ich na pochopenie textu. Skladá sa z podošvy, lemu a zvršku, pričom dôležitú úlohu hrá aj kopyto.
- Podošva je lepička (podrážka, na ktorej lezieš)
- Lem je obvodová guma kryjúca prsty
- Kopyto je obuvnícka forma určujúca tvar lezečky
- Zvršok je horná časť topánky, väčšinou z kože alebo umeliny
Podľa prehnutia podrážky rozlišujeme lezečky neutrálne, mierne a agresívne. Špička a päta lezečky je zosilnená a pogumovaná. Pri lepičke riešime dva parametre životnosť a priliehavosť. Lepičku by ste mali vyberať podľa terénu, ktorý budete primárne voliť. Lepička pre výkonnostné lezenie musí byť čo najviac priľnavá. Nevýhodou vysokej priľnavosti lezečky je jej kratšia životnosť. Tým, čo preferujú menej ťažké lezenie, postačí tvrdšia a menej priľnavá lepička. Táto lepička sa naopak pýši dlhšou životnosťou.
Podrážka lezečiek je gumová, pogumovaná býva obvykle aj špička a päta, jednak z dôvodu predĺženia trvanlivosti topánky (slúži proti oderu), a tiež z dôvodu techniky lezenia (umožňuje ľahšie špičkovanie a pätovanie). Guma má vysokú adhéziu, a tak pekne priľne ku skale. Na podošvu a lem sa používa guma, teda špeciálny materiál. Napríklad rôzne druhy Vibramu (Vibram 2, Vibram XS Grip s lepšou priľnavosťou, Vibram XS Edge, Vibram Flash Indoor a pod.) alebo Evolv TRAX či CATrubber, Tenera atď.
Medzipodošva je výstuha lezečky, ktorá nie je na prvý pohľad viditeľná. Je však súčasťou každej kvalitnej lezečky. Medzipodošva určuje finálnu tvrdosť topánky. Dôležitým prvkom je prevedenie päty. Lezečky majú rôzne hlbokú pätu a odlišný je aj jej tvar. Lezečka sa nesmie vyzúvať.
TYPY LEZEČiEK
Podľa lezeckých disciplín delíme lezečky na športové (boulderové, stenové), tradičné a expedičné lezečky.
Boulderové lezečky
Ide spravidla o mäkké lezečky, symetrické, s vysokým prehnutím, výrazne pogumovanou špičkou a pätou kvôli častému špičkovaniu alebo pätovaniu pri lezení.
ŠPORTOVÉ LEZEČKY
Ide o tvrdšie lezečky menej prehnuté a tesnejšie, vhodné na športové lezenie na tvrdom materiáli (žula, vápno).
Tradičné lezečky
V škárach volíme lezečky vyššieho strihu tzv. členkové lezečky alebo kombináciu lezečiek a tzv. hadiniek (ochrana členkov proti oderu). Vyberáme lezečky menej tesné, pohodlné, pogumované (predĺženie životnosti z dôvodu ochrany proti oderu a menšej bolestivosti pri kontakte lezečky a škáry). Jedná sa o lezečky väčšej veľkosti (skrčený palec v škáre nie je žiadúci). Na piesku volíme lezečky mäkké, väčšej veľkosti, rovné (väčší kontakt so skalou pri trení, napríklad na platni). Tvrdosť lezečiek volíme podľa materiálu oblasti. Napríklad na žulu tvrdé, na piesok mäkké lezečky.
Expedičné lezečky
Volíme väčšie lezečky, pohodlné, podľa charakteru materiálu (väčšinou tvrdé) a charakteru ciest (členkové alebo nízke), väčšinou menej asymetrické s menším prehnutím. Niekedy volíme kombináciu lezenia v lezečkách a v inej topánke (turistické topánky - pohorky, nástupovky/eproučovky). Pri lezení v horách používame väčšinou špeciálne pohorky s návlekmi proti snehu a vyšším tepelným komfortom, často v kombinácii s mačkami.
Zvláštnym typom lezečiek sú lezečky na drytooling typu Capoeira. Lezečky s hrotmi. Ide o lezečky vhodné na kratšie cesty v horách alebo na jednu ťažkú mixovú pasáž. Sú tenké a je v nich zima. Používajú sa aj na špeciálnych umelých stenách na drytooling a preteky v ľadovom lezení alebo drytoolingu.
DRUHY LEZEČIEK PODĽA popruhov A ZAPÍNANIa
Na trhu existujú rôzne typy popruhov a zapínania lezečiek, ako je suchý zips, klasický zips alebo šnurovanie.
Šnúrkové lezečky alebo lezečky na šnurovanie sú vhodné pre úzku nohu. Výhodou je, že sa pekne utiahnu na nohu, aj keď lezečka povolí. Nevýhodou je pomalšie nazutie aj vyzutie.
Nazúvačka musí lezcovi naozaj sadnúť, nemá šnúrky, takže sa používa len bez šnurovania. Výhodou je pohodlná manipulácia a rýchle vyzutie aj nazutie lezečky. Odporúčajú sa zdatnejším lezcom, väčšinou sú to lezečky s vysokou citlivosťou a ohybnosťou, ale vyžadujú silnejšiu muskulatúru klenby. Často sa používajú ako lezečky na umelú stenu alebo bouldering.
Lezečky na suchý zips sú taký kompromis. Trochu ich dotiahnete. Nehodia sa veľmi do škár, riziko oderu popruhu.
Podľa strihu lezečky môžu byť nízke (najrozšírenejšie) alebo s vyšším strihom (členkové, vhodné do škár).
DRUHY LEZEČIEK PODĽA MATERIÁLU
Lezečky môžu byť ako zo syntetickej kože, tak z kože prírodnej. Výber lezečiek záleží na každom z nás, pričom každý z uvedených materiálov má svoje špecifiká.
Koža sa môže roztiahnuť, preto to treba brať do úvahy pri výbere veľkosti obuvi a vziať si lezečky napríklad o číslo menšie. Nevýhoda spočíva v tom, že zo začiatku je lezečka tesná až bolestivá, avšak po roztiahnutí sedí častokrát lepšie, pretože sa vytvaruje presne na vaše chodidlo.
Syntetická lezečka sa oproti lezečke z prírodnej kože tak neroztiahne, preto môžete počítať s tým, že ako bude lezečka sedieť pri výbere, bude sedieť aj po celú dobu užívania. Existujú aj lezečky, ktoré sú z kombinácie týchto materiálov.
TVARY LEZEČiEK
Tvary lezečiek sa líšia v asymetrii a profile (prehnutie topánky). Asymetriou lezečky máme na mysli, ako veľmi je lezečka prehnutá od špičky k päte. Prehnutie lezečky je vidieť z profilu/pri pohľade na lezečku z boku. Čím viac je topánka prehnutá, tým viac je lezec schopný ustáť z dôvodu lepšieho prenosu sily z celého chodidla do špičky lezečky. Tým pádom je táto topánka efektívnejšia, útočná, vhodná pre výkonnostných lezcov a pre lezenie na stene. Avšak je aj podstatne menej pohodlná. Začiatočník v nej zrejme nevydrží.
Pre začiatočníkov je lepšia voľba rovnejšieho kopyta, kde noha nemusí toľko trpieť. Rovné profily lezečiek sú vhodnejšie tiež na platni (pri lezení na trenie, napríklad na piesku), kde majú lepší kontakt s podkladom.
VEĽKOSŤ LEZEČIEK
Výber správnej veľkosti je úplne esenciálny a kľúčový pre lezecký výkon z hľadiska dôležitosti výberu materiálu na lezenie. Záleží od materiálu lezečky. Koža sa roztiahne viac ako umelina. Preto na to musíme brať ohľad pri výbere správnej veľkosti. Pre lepšie rozchodenie lezečky je dobré zo začiatku použiť slabé silonky alebo sáčky. Noha potom do lezečky lepšie vkĺzne a menej to bolí, než sa lezečka takzvane vychodí.
ZNAČKY lezečiek
Kvalitný výrobca je pri topánkach na lezenie celkom zásadný. K popredným výrobcom patrí La Sportiva, Ocún, Triop, Black Diamond a ďalší.
Česká značka Ocún sa od roku 1988 venuje výrobe lezeckých topánok a lezeckých úväzov, vtedy ešte pod značkou Rock Pillars. V roku 1944 otvorila vlastný výrobný podnik a rozbehla sériovú výrobu. Z lezečiek Ocún stojí za zmienku model Jett QC, Pearl LU , Ozone QC alebo Striker.
Triop je značka s 25 ročnou tradíciou u nás a tak nadväzuje na obuvnícku tradíciu v zlínskom kraji. Z Triopu stojí za zmienku model Genus, Tango, Tiger top , Start plus a Lambada. Za detské lezečky potom Junior. Pýšia sa skvelými vlastnosťami pri zachovaní nižšej ceny.
La Sportiva bola založená v roku 1928 v Taliansku N. Delladiom. Ten začal svoje podnikanie výrobou topánok pre drevorubačov a farmárov. Počas 2. svetovej vojny sa začal špecializovať na lezecké topánky pre vojakov.
La Sportiva na základe dôslednej morfológie nohy a skúmania spôsobov, ako sa chová chodidlo v jednotlivých fázach lezenia a na stupoch rôznych veľkostí a tvarov, vymyslela revolučný No Edge koncept. Ide o elimináciu hrán na podrážke topánky. Odstránením hrany z podošvy sa zvýšila citlivosť nohy s kontaktom so skalou. Z týchto lezečiek môžeme odporučiť veľmi obľúbené modely Futura, Genius.
Obľúbenou športovou výkonnostnou lezečkou od firmy La Sportiva je Skwama, vhodná na lezenie v previsoch, platniach aj na umelých stenách. Ľahko sa obúva, a pritom pekne sedí vďaka kombinácii nazúvačky so suchým pásikom. Nechýba ani u La sportivy obľúbená S-Heel, päta tuhá v torzii vhodná na pätovanie.
Pánskymi športovými lezečkami pre maximálny výkon sú lezečky La Sportiva Solution Comp, Nechýbajú ani v dámskom modeli. Sú to lezečky upravené pretekármi pre ich potreby na maximalizáciu výkonu. Pýšia sa P3 systémom ako väčšina lezeckých topánok od La Sportivy. Ide o patentovaný systém. ktorý pomáha udržať tvar lezečky, lezečky potom nestarnú a držia tvar. Nestanú sa z nich „papuče“.
Obľúbenou lezečkou vo farbách Ferrari je Testarossa. Kombinácia syntetickej kože s prírodnou je kompromisom medzi technickou účelnosťou a pohodlím. Je prehnutá a maximálne citlivá na malé stupy. Ide tiež o rad výkonnostných lezečiek.
Dievčatami obľúbený model od La Sportivy je Katana.
Predstaviteľom lezečiek na skalu so zvýšeným členkom je TC PRO od La Sportivy. Sú to lezečky predovšetkým určené na horské výstupy a lezenie v škárach. Ide o lezečky šnurovacie na šnúrky, takže pekne sadnú. Sú kožené, dosť sa rozchodia. Sú obľúbené napríklad Tommom Caldwellom a A. Honnoldom.
AKO VYBRAŤ LEZEČKY?
Podľa čoho vybrať lezečky? Každá rada sa hlavne na začiatku hodí. Takže:
- Zo začiatku dajte na radu skúsenejšieho kamaráta alebo sa poraďte v obchode so školenými špecialistami.
- Vyberte si lezečku vo veľkosti svojej topánky, akú obyčajne nosíte. Je to kompromis medzi pohodlím a oporou. Skúsený lezec si berie často lezečku aj o číslo až dve menšiu, záleží od účelu. Správna veľkosť lezečiek je to najdôležitejšie!
- Skúšajte lezečky naboso alebo ideálne v silonke.
- Päta by nemala tlačiť do achillovky a nemala by sa zdvíhať, mala by pevne držať.
- Palec by mal byť tesný, ale nie stlačený a príliš skrčený.
- Vyskúšajte čo najviac modelov.
- Pre začiatočníkov nie sú najvhodnejšie agresívne prehnuté lezečky, hľadajte skôr rovnejšie.
- Lezečky vyberajte podľa disciplíny a účelu použitia - ako veľkosť, tak tvrdosť.
TIP NA ZÁVER: Ako roztiahnuť lezečky? Lezečky si poriadne vychodíte použitím siloniek alebo vrecka na svoju nohu. Deťom všeobecne volíme lezečky skôr väčšie, aby si nezdevastovali nohy.