Prvá pomoc v horách: Kompletný sprievodca pre outdoorových nadšencov
HUDY tým
Chystáte sa na nové dobrodružstvá do hôr? Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Naučte sa ako poskytnúť prvú pomoc v prírode a buďte pripravení zvládnuť akúkoľvek nečakanú situáciu. Tento sprievodca vám poskytne praktické rady a postupy, ktoré môžu pomôcť zachrániť život kamarátom alebo možno aj ten váš...
Z OBSAHU:
- Prvá pomoc pri lavínovej nehode
- Prvá pomoc pri podchladení
- Prvá pomoc pri omrzlinách
- Prvá pomoc na skalách, v horách
- Vybavenie outdoorovej lekárničky
- Núdzové telefónne čísla
PRVÁ POMOC PRI LAVíNOVEJ NEHODE
Lavínová nehoda vždy znamená veľké riziko dusenia, úrazu, podchladenia, alebo aj smrti. Včasné a správne vykonané vyslobodenie spolu s dobre poskytnutou prvou pomocou sú z hľadiska záchrany úplne zásadné a môžu tragickú bilanciu lavínových nehôd významne ovplyvniť.

Prvá pomoc po zasiahnutí lavínou má niekoľko krokov:
► 1. Nález – lokalizácia zasypaného
- Pozitívnu sondu nevyťahuj.
- Zasypaného začni vyhrabávať kúsok pod úrovňou sondy, vo vzdialenosti, ktorá zodpovedá hĺbke zasypania.
- Pokiaľ to situácia dovoľuje, tak z dôvodu minimalizácie tepelných strát budeš všetko ošetrenie a zaistenie pacienta vykonávať priamo vo výkope – urob výkop dostatočne veľký, prípadne ho dodatočne zväčši.
► 2. vyhrabanie (časti) tela
- Čo najrýchlejšie uvoľni hlavu a hrudník.
- Skontroluj vedomie.
- Ak je pacient v bezvedomí, otvor mu ústa. Skontroluj a vyčisti ústnu dutinu, zakloň hlavu, zdvihni bradu. Udržuj otvorené ústa.
- Pokiaľ pacient nedýcha, aplikuj umelé dýchanie: Udržuj záklon hlavy pacienta a otvorené ústa. Zapchaj pacientovi nos a nadýchni sa. Prilož svoje ústa tesne na ústa pacienta. Vykonaj výdych a sleduj pacientov hrudník, či sa rozpína. Uvoľni mu nos a nechaj pacienta spontánne vydýchnuť. Tento postup neustále opakuj a čo najrýchlejšie vyhrab hrudník zo snehu.
Nácvik sondovania a následnej záchrany z lavíny
► 3. RESUSCITÁCIA
- Zhodnoť obeh. Ak pacient stále nedýcha alebo nedýcha normálne (občas sa iba lapavo nadýchne alebo len chrčí), tak to znamená, že nemá funkčný obeh. V takomto prípade zaháj kompletnú resuscitáciu – nepriamu masáž srdca a umelé dýchanie.
- Pacienta rýchlo ulož na chrbát, ideálne už na nejakú pevnú podložku, ktorá ho bude súčasne izolovať odspodu (karimatka, otočené lyže a pod.).
- Vykonaj 30x stlačenie hrudníka s frekvenciou 100 až 120 kompresií za minútu s hĺbkou stlačenia u dospelého človeka asi 5-6 cm. Po 30 stlačeniach hrudníka sa presuň k hlave. Obnov záklon hlavy pacienta, zdvihni mu bradu a otvor mu ústa. Vykonaj 2x vdych z úst do úst.
- Takto neustále striedaj nepriamu srdcovú masáž a umelé dýchanie až do obnovenia funkčného obehu alebo do príchodu profesionálnych záchranárov.
- Všeobecne s pacientom zaobchádzaj tak, ako by mal poranenú chrbticu. Pacienta pokiaľ možno ešte nechaj vo výkope a chráň ho proti ďalšiemu podchladzovaniu.
- Prehmataj celého pacienta a zisti, či nemá nejaké ďalšie poranenia. Zástava život ohrozujúceho krvácania (krv strieka alebo tečie prúdom) má absolútnu prednosť pred všetkými vyššie uvedenými výkonmi! Ošetri prípadné ďalšie zranenia.
- Ulož pacienta čo najšetrnejšie do zotavovacej polohy na boku.
- Obnov priechodnosť dýchacích ciest (záklon hlavy a otvorenie úst).
- Skontroluj, či pacient stále normálne dýcha.
- Čo najskôr pacienta poriadne zaisti proti ďalším stratám telesného tepla: Podlož ho (karimatkou, batohmi, lanom, lyžami, …), zabaľ ho do ALU -fólie, náhradného oblečenia, spacáku, bivakovacieho vaku, Nezabudni mu poriadne zabaliť aj hlavu.
Poznámka
Ak máš k dispozícii mobilný telefón a je dostupný signál, potom urob oznámenie nehody ihneď po páde lavíny. Pokiaľ nemáš signál, najprv hľadaj všetkými prostriedkami, až potom niekoho vyšli, aby privolal profesionálnych záchranárov.
ODPORÚČANIe
Absolvuj aspoň raz za dva roky kurz prvej pomoci a záchrany, kde sa prakticky naučíš poskytovať prvú pomoc a vykonávať záchranné techniky, vrátane práce s lavínovým vyhľadávačom.
>>> Podrobnejšie informácie k lavínam, prevencii a záchrane nájdeš tu:Podchladenie a omrzliny - ako im predísť? |
PRVÁ POMOC PRI PODCHLADENÍ
Stačí silnejší vietor či kombinácia vlhkosti s vetrom a riziko podchladenia sa stáva úplne reálnym. Efekt ochladzovania vetrom vie spôsobiť svoje. Pamätajte na to, že na podchladenie vôbec nie je potrebné, aby mrzlo. Stačí nižšia okolitá teplota, než je naša telesná. Pokiaľ ležíme na chladnej zemi, máme mokré oblečenie, prší a fúka vietor, sú tepelné straty aj život ohrozujúce.

Pri podchladení rozlišujeme niekoľko stupňov, štádií:
► 1. - PACIENT SA TRASiE od zimy
- Zabráň ďalším stratám telesného tepla (do závetria, podložiť, zabaliť, prekryť, nezabudni chrániť aj hlavu).
- Vlhké oblečenie nahraď suchým.
- Aktívny pohyb dovolený, podaj horúce sladené nápoje, nie alkohol!
► 2. - Pacient je apatický
- Volaj záchrannú službu.
- Zabráň ďalším stratám telesného tepla (do závetria, podložiť, zabaliť, prekryť, nezabudni chrániť aj hlavu).
- Nenechaj podchladeného chodiť či inak sa aktívne pohybovať! Pasívne pohyby vykonávaj pomaly, šetrne a v čo najmenšom rozsahu. Ak pacient môže prehĺtať, potom mu podaj horúce sladké nápoje (bez alkoholu!).
- V chránenom priestore opatrne odstráň mokré oblečenie.
- Termozábal – vlhký a horúci zábal – zahrievaj iba telesné jadro (hrudník, brucho, slabiny).
K podchladeniu môže dôjsť aj za relatívne dobrého počasia a pri teplotách nad bodom mrazu
► 3. - Pacient je v bezvedomí
- Volaj záchrannú službu.
- Zabráň ďalším stratám telesného tepla (do závetria, podložiť, zabaliť, prekryť, nezabudni chrániť aj hlavu).
- Termozábal – vlhký a horúci zábal – zahrievaj iba telesné jadro (hrudník, brucho, slabiny).
- V chránenom priestore odstráň mokré oblečenie – nevyzliekať, rozstrihať.
- Pacienta šetrne ulož do zotavovacej polohy na boku. Pasívne pohyby vykonávaj pomaly, šetrne a v čo najmenšom rozsahu.
► 4. - Pacientovi sa zastavil obeh
- Volaj záchrannú službu.
- Okamžite resuscituj – vykonávaj nepriamu masáž srdca a umelé dýchanie 30 : 2.
- Zabráň ďalším stratám telesného tepla (do závetria, podložiť, zabaliť, prekryť, nezabudni chrániť aj hlavu).
- Termozábal – vlhký a horúci zábal – zahrievaj iba telesné jadro (hrudník, brucho, slabiny) a súčasne resuscituj. Pasívne pohyby vykonávaj pomaly, šetrne a v čo najmenšom rozsahu.
Vietor a vlhkosť prispievajú k rýchlejšiemu nástupu hypotermie >>> Všetko o podchladení a omrzlinách nájdete v našom podrobnom článku: Podchladenie a omrzliny - ako im predísť?
PRVÁ POMOC PRI OMRZLINÁCH
Omrzliny sú miestne poškodenia kože, ktoré môžu zasiahnuť aj do hlbších vrstiev. Vznikajú intenzívnym pôsobením chladu v závislosti na dobe expozície a ďalších faktoroch. Dlhodobé vystavenie nízkym teplotám spolu s vlhkom a silným vetrom môže spôsobiť poškodenie chladom aj za teplôt, ktoré nemusia nutne klesnúť pod bod mrazu. Hrozia hlavne na prstoch na rukách a na nohách, nose, ušiach, tvári.

Ďalšími rizikovými faktormi sú nedostatočný prísun tekutín, dehydratácia, vyčerpanie, vysoká nadmorská výška, zlá telesná kondícia, obmedzené prekrvenie (tesný sedací úväz, malé topánky, tesné manžety na návlekoch a rukávoch, tesné prstienky či remienky hodiniek, ...), fajčenie (aj jedna cigareta významne obmedzí prekrvenie okrajových častí tela na niekoľko hodín), znehybnenie poranenej končatiny (napríklad pri zlomeninách) predchádzajúce omrznutie, choroby: cukrovka, ateroskleróza, niektoré cievne ochorenia, priamy kontakt kože s kovom (náušnice a iné kovové ozdoby, nožičky od okuliarov atď.)
Prevenciou omrzlín je: dostatočný prísun tekutín, dobrá fyzická kondícia, kvalitné vybavenie, včasná výmena vlhkého a prepoteného oblečenia (ponožiek, rukavíc a pod.), pravidelná vzájomná kontrola. Každá omrzlina vyzerá spočiatku rovnako - ako bledé miesto na koži so stratou citlivosti v postihnutom mieste, postihnuté miesto je chladné.
Rozlišujeme niekoľko stupňov omrzlín: I. stupeň – sčervenanie, bolesť, opuch, II. stupeň – pľuzgiere s čírym obsahom, III. stupeň – pľuzgiere s krvavým obsahom, IV. stupeň – nezvratné poškodenie tkaniva.
OŠETRENIE OMRZLÍN V TERÉNE
- omrznutú časť čo najskôr do závetria, sucha a tepla
- odstráň všetky prstienky a náramky
- vymeň mokré oblečenie za suché
- uvoľni škrtiace časti odevu a vybavenia
- zahrievaj telesným teplom (pod bundou, v podpazuší…)
Pokiaľ nedošlo k návratu citlivosti, odober sa čo najrýchlejšie do chaty, stanu či bivaku, a ak nebolo tak urobené už skôr, potom:
- vymeň mokré časti oblečenia za suché, daj dole prstene aj hodiny
- podaj teplé sladké nápoje
- pokiaľ to zdravotný stav pacienta nevylučuje, potom podaj tabletu Acylpyrinu 500 mg alebo Ibuprofénu 400 mg
AKO OŠETROVAŤ OMRZLINY ĎALEJ?
- končatiny / postihnuté partie rýchlo zahrej vo vodnom kúpeli (40-42 °C) s prímesou dezinfekcie (pozor na alergie)
- na tvár prikladaj teplé obklady
- postihnuté partie osuš a sterilne zakry – mäkké a voľné obväzy
- pozor – tkanivo nesmie znovu zmrznúť
- v prípade závažných omrzlín nôh je nutné pacienta transportovať (výrazný opuch a pľuzgiere zabránia opätovnému obutiu!), pľuzgiere neprepichuj, omrzliny nikdy netri snehom, nerozohrievaj priamym teplom, napr. nad varičom
>>> Všetko o podchladení a omrzlinách nájdete v našom podrobnom článku: Podchladenie a omrzliny - ako im predísť? |
PRVÁ POMOC NA SKALÁCH, V HORÁCH
Hoci budeme dôkladne vybavení a pridržíme sa všetkých bezpečnostných opatrení, k nehode napriek tomu môže dôjsť. Pri akomkoľvek pohybe v teréne vstupuje do hry faktor nešťastnej náhody. Aj na také prípady musíme byť pripravení – a hlavne vedieť, ako ich vyriešiť. Tu je stručný a prehľadný návod, ako poskytnúť prvú pomoc na skale či v horách:
► Ide o stav bezprostredne ohrozujúci život? Život ohrozujúce krvácanie – krv z rany strieka alebo tečie prúdom? > Snaž sa čo najskôr dostať k zranenému a život ohrozujúci stav vyriešiť. Dobre zhodnoť situáciu a včas volaj odbornú pomoc!
- Zastav život ohrozujúce krvácanie.
- Skontroluj stav vedomia.
- Ak je pacient v bezvedomí, vykonaj spriechodnenie dýchacích ciest.
- Zhodnoť dýchania. Pokiaľ vôbec nedýcha alebo nedýcha normálne (nápadne pomalé lapavé dýchanie alebo chrčanie), potom sa jedná o zástavu obehu a je potrebné čo najskôr zahájiť resuscitáciu (viď vyššie). Pokiaľ dýcha normálne, potom vykonaj rýchle celkové vyšetrenie.
- Následne vykonaj ošetrenie s dôrazom na ošetrenie ďalších krvácajúcich rán.
- Ak ide o závažný úraz vo voľnom vise bez perspektívy rýchleho vyslobodenia, vykonaj horizontálne vyviazanie ako prevenciu traumy z visu.
- Podľa okolností počkaj na príchod odbornej pomoci alebo vykonaj transport pacienta (spustenie / spoločné zlanenie / vytiahnutie).
- Pokiaľ bude záchrana vykonávaná priamo zo steny za pomoci vrtuľníka, pamätaj, že je potrebné zasahujúcu posádku na seba dostatočne upozorniť (signál YES, príp. mávanie reflexnou výbavou, alu-fóliou a pod.). Snaž sa mať istenie na stanovisku pri zranenom čo najprehľadnejšie usporiadané, lano a ostatné vybavenie zbalené.
- Po vyslobodení z lezeckého terénu dokonči kompletné ošetrenie.
>>> Zaujímajú ťa aj ďalšie rady a tipy ohľadom bezpečného lezenia? Stiahni si našu obsiahlu brožúru! | ![]() |
OUTDOOROVÁ LEKÁRNIČKA
Čo by mala obsahovať lekárnička, ktorú so sebou berieš na výpravu do hôr, na skialpy, na predĺžený víkend? Tu sú tipy na základný zdravotnícky materiál:
► Materiál | |
Rukavice latexové | Trojcípa šatka - zdravotnícka |
Resuscitačné rúška | Trojcípa šatka – z pevnej látky |
Obväz hotový č. 4 – s dvoma vankúšikmi | Cievka náplaste 2,5 cm x 1 m |
Pružný obväz š. 10 cm x 5 m | Zatvárací špendlík v. 4 cm |
Pružný obväz š. 12 cm x 5 m | ALU – fólie |
Viacúčelový nôž – s nožnicami | Kartičky s postupmi prvej pomoci |

A do lekárničky patrí aj základná sada liekov pokrývajúca široké spektrum možných zdravotných problémov.
► Lieky | |
Drobné rany a odreniny | napr. Webcol (5 ks) |
Bolesti (zubov, hlavy…), horúčka | Paralen – tablety (10 tbl.x 500 mg) |
Kŕčovité bolesti | Algifen – tablety (10 tbl.) Rp. |
Hnačka | Imodium – kapsule |
Oči | Ophthalmo – Septonex – kvapky (1 bal. x 10 ml) |
Alergie | Zodac – tablety (10 tbl. x 10 mg) Rp. |
Vyčerpanie | Hroznový cukor – tablety (1 bal.x 20 tbl.) |
Slnečné žiarenie | Ochranný krém s UV filtrom + tyčinka na pery |
>>> Zaujímajú ťa aj ďalšie rady a tipy ohľadom lekárničky, jej vybavenia a používania? Pripravili sme pre teba obsiahly článok!

Núdzové telefónne čísla
Môže sa stať, že aj napriek všetkým snahám budeme potrebovať odbornú pomoc. Kam sa obrátiť, aké čísla vytočiť?
► V Českej a Slovenskej republike platí:
Záchranná služba 155
Hasiči 150
Polícia 158
► Po celej Európe platí tiež univerzálna tiesňová linka 112
► Môžeme využiť aj lokálne tiesňové linky, linky horskej záchrannej služby
140 – Rakúsko
1414 – Švajčiarsko
144 – Švajčiarsko
118 – Taliansko, Južné Tyroly, Val d´Aosta
601100300 – Poľsko
100 – Grécko
911 – USA a Kanada
Po prijatí hovoru ohlásime: meno a telefónne číslo, čo sa stalo, možnosti príjazdu/orientácie, situáciu na mieste, počet a stav zranených.
Prajeme vám množstvo skvelých a silných outdoorových zážitkov zvládnutých vždy v zdraví a bez ujmy! Pohybujte sa vždy maximálne bezpečne a buďte dobre pripravení na všetky alternatívy.
Autori článku nepreberajú zodpovednosť za akékoľvek vaše konanie a škody ním spôsobené, pretože uvedené činnosti a postupy vyžadujú praktický nácvik pod odborným vedením.