Bonjour Outdoor!
HUDY tým
5 minut čtení
Francúzske Alpy a najmä región Chamonix sú domovom mnohých renomovaných outdoorových značiek, ktoré sa špecializujú na vybavenie pre horolezcov, skialpinistov a ďalších outdoorových nadšencov. Medzi tieto značky patria Julbo, ZAG, Plum a Millet. Každá z týchto spoločností prináša do sveta outdoorového vybavenia svoje jedinečné inovácie a dlhoročné skúsenosti. Získavajú si čoraz väčšiu dôveru a popularitu medzi outdoorovými nadšencami aj profesionálnymi športovcami. V nasledujúcom texte sa pozrieme na históriu a charakteristiku týchto štyroch značiek, ktoré spája nielen ich francúzsky pôvod, ale predovšetkým vášeň pre kvalitu a výkon v náročných horských podmienkach.
Millet
Francúzsku spoločnosť Millet založil v roku 1921 Marc Millet so svojou manželkou v Saint-Fons pri Lyone. Spočiatku sa zameriavali na výrobu plátenných nákupných tašiek, o sedem rokov neskôr sa presťahovali do Annecy v Alpách a definitívne sa začali orientovať na potreby horolezcov a iných dobrodruhov.
V roku 1934 uzreli svetlo sveta prvé batohy s logom Millet. Po druhej svetovej vojne synovia zakladateľov Raymond a René Millet pokračovali v inováciách a vyvinuli napríklad batoh s nosným rámom do vysokohorských podmienok. Spoločnosť Millet sa preslávila aj spoluprácou s významnými horolezcami, ako bol Louis Lachenal, ktorý v roku 1950 ako prvý človek na svete zdolal vrchol Annapurny.
Millet je známa aj vďaka svojej kvalite a technologickým inováciám. Spoločnosť však kladie dôraz aj na ekológiu a udržateľnosť. Okrem toho sa veľká časť jej produkcie vyrába v Európe. V súčasnosti spoločnosť Millet ponúka široký sortiment outdoorového vybavenia vrátane oblečenia, batohov a spacích vakov a spolupracuje s prestížnymi organizáciami, ako je Compagnie des Guides de Chamonix, združenie horských vodcov.
Začiatkom druhého desaťročia tohto storočia vlastnili Millet švajčiarski investori, ale v januári 2022 sa vlastníctvo vrátilo takpovediac do rodiny, do rúk vnuka pôvodného zakladateľa Jeana-Pierra Milleta. O spoločnosti Millet [vyslovuje sa "mijé"; po francúzsky "proso"] tak môžeme opäť hovoriť ako o francúzskom rodinnom podniku.
JULBO
Ďalší francúzsky výrobca, Julbo, má tiež bohatú históriu. Vznikol v roku 1888, keď ju založil Jules Baud v meste Morez v regióne Jura, ktorý je dobre známy horolezcom. A práve tam má svoju tradíciu aj výroba okuliarov. Julbo sa pôvodne zamerala na výrobu špeciálnych okuliarov pre hľadačov kryštálov v Chamonix. Až neskôr, v 50. rokoch minulého storočia, uviedla spoločnosť Julbo na trh svoje odvtedy kultové ľadovcové okuliare Vermont, ktoré sa stali veľmi obľúbenými medzi horolezcami. V priebehu rokov spoločnosť rozšírila svoj sortiment o rôzne typy okuliarov vrátane športových aj detských modelov.
Odkiaľ sa vzal názov spoločnosti Julbo [čítaj "žilbo", samozrejme, s francúzskym prízvukom]? Je to akronym vytvorený z mena zakladateľa spoločnosti Julesa Bauda.
Spoločnosť Julbo prešla od svojho založenia dlhú cestu. Dnes vyvíja a sériovo vyrába všetky druhy rámov a skiel s vysokou ochranou proti ultrafialovému žiareniu, oslneniu a dokonca aj zahmlievaniu (SuperFlow Anti-Fog). Niektoré okuliare sa dokážu prispôsobiť meniacim sa svetelným podmienkam (technológia REACTIV Photochromic).
A na aké outdoorové športy sú okuliare Julbo ideálne? Sú obľúbené u horolezcov, skialpinistov a freeriderov. Spoločnosť ponúka aj špeciálne rady pre bežcov a trailových bežcov, cyklistov, ale aj jachtárov a ďalších milovníkov vodných športov, pri ktorých je dôležitá ochrana pred oslnením od vodnej hladiny. Julbo ponúka aj modely pre mnohé ďalšie športy, ako je beh na lyžiach, turistika..., ako aj každodenné nosenie.
Okuliare Julbo sú celosvetovo známe svojou vysokou kvalitou a inovatívnou technológiou. Niet divu, že Julbo spolupracuje aj s mnohými špičkovými športovcami. Medzi nich patrí aj Ueli Steck, švajčiarsky horolezec známy svojimi vysokorýchlostnými výstupmi na najvyššie vrcholy sveta. Martin Fourcade, francúzsky biatlonista s niekoľkými olympijskými medailami, a Matthieu Tordeur, francúzsky dobrodruh a polárny bádateľ, najmladší človek, ktorý dosiahol južný pól sólo a bez asistencie.
PLUM
Ďalšia francúzska spoločnosť Plum [čítaj "plym"] je o niečo mladšia. Bola založená v roku 2005 v srdci francúzskych Álp, v mestečku Thyez neďaleko Chamonix. Zakladateľom bol Cédric Pugin, vášnivý lyžiar a inžinier, ktorý chcel vytvoriť kvalitné, ľahké a spoľahlivé viazanie pre skialpinizmus.
Názov Plum neodkazuje na anglické "plum", čiže "slivka". Pochádza z francúzskeho "plume", čo znamená pierko. Nízka hmotnosť bola a je jedným z hlavných kritérií, ktoré francúzski inžinieri zohľadňovali. Následne znížili hmotnosť aj o koncové "e" v názve, ako nám sami s úsmevom na perách prezradili počas našej návštevy.
Spoločnosť Plum sa špecializuje na výrobu vysokokvalitného skialpinistického vybavenia, najmä viazania. To sa vyznačuje už spomínanou ľahkosťou, odolnosťou a precíznym spracovaním. Viazanie Plum sa vyrába predovšetkým z kvalitného hliníka, ktorý sa používa v leteckom priemysle. Všetky výrobky sa navrhujú a vyrábajú vo Francúzsku. Na viazaniach Plum pretekajú napríklad aj Léo Slemett, francúzsky freerider a víťaz Freeride World Tour, a Axelle Mollaret, francúzska skialpinistka a niekoľkonásobná víťazka Svetového pohára.
ZAG
Ďalšia špičková francúzska spoločnosť, ZAG, je tiež pomerne mladá. Založil ju v roku 2002 v Bourg-Saint-Maurice v oblasti Albertville Stéphane Radiguet, snowboardista, lyžiarsky inštruktor a shaper značky Niedecker. Jeho pôvodnou víziou bolo vytvoriť revolučné lyže, ktoré by poskytovali rovnaký pocit pri surfovaní v prašane ako snowboard a zároveň dobre carvovali na zjazdovke.
Názov ZAG symbolizuje dynamiku a pohyb, charakteristické znaky spoločnosti špecializujúcej sa na lyže a outdoorové vybavenie.
V roku 2003 spoločnosť ZAG uviedla na trh svoje prvé lyže s rockerom, čím spôsobila revolúciu na trhu. V roku 2008 nasledovali prvé lyže s dvojitým rockerom, ktorý umožňuje ľahké zatáčanie pri vysokom vztlaku. Od roku 2010 sídli spoločnosť v Chamonix, kde v roku 2015 otvorila vlastné vývojové laboratóriá ZAGLab. Môžete si pozrieť aj naše krátke video z týchto laboratórií.
Značka ZAG je známa svojou autenticitou a kvalitou. Niet sa ani čomu čudovať, keďže všetky svoje lyže testuje na náročných svahoch v okolí Chamonix, kde sme ich mali možnosť vyskúšať aj my. Medzi najznámejšie série freeridových a skitouringových lyží ZAG patria UBAC, HARFANG a SLAP.
V roku 2016 spoločnosť ZAG spustila iniciatívu ZAGREEN, ktorá sa zameriava na znižovanie vplyvu výrobkov a činností na životné prostredie. Spoločnosť napríklad používa materiály prevažne z Európy, aby skrátila dodávateľské cesty. Podiel biozložiek v jej výrobkoch sa tiež neustále zvyšuje.