Ako začať s lezením?
HUDY tým
4 minuty čtení
Nebojte sa a skúste to! Lezenie je športom obvykle obdivovaným a často spájaným s prívlastkom „nedostupný“. Opak je však pravdou. Lezenie je výborná športová aktivita a mieru rizika je možné vďaka prepracovanej metodike znížiť na minimum. Tento stručný článok je určený tým, ktorí sa rozhodli začať liezť na umelej lezeckej stene, na skalách aj v horách. Slúži ako akýsi rázcestník obsiahlej témy pre začiatočníkov. Text je plný odkazov na ďalšie tematické články.
LEZIEME PREDOVŠETKÝM PRE RADOSŤ Z POHYBU
Lezeniu sa väčšinou venujú športovo založení ľudia. To ale neznamená, že je nutné počas tejto činnosti podávať vrcholové športové výkony. Dôležité je poznať svoje limity a možnosti (ktoré sa postupom času môžu posúvať) a mať z lezenia a z pohybu radosť. Väčšinou neleziete sami, teda športová aktivita má aj spoločenský presah, spravidla získate nové kontakty a priateľov. Liezť sa dá aj s nadváhou alebo dokonca s hendikepom, ako dokazujú niektorí borci, lezúci slepí alebo s protézou. Neustále vznikajú nové umelé lezecké steny, ktoré sú vhodným miestom na nácvik všetkých lezeckých zručností na lezenie v prírode.
Neponáhľajte sa a nezačínajte s lezením sami
S lezením je dobré sa zoznámiť najskôr na umelej stene, postupne prejsť na cvičné skalky, až potom sa prípadne pustiť do viacdĺžkových ciest na skalách alebo vo veľkých horách, prípadne do lezenia v ľade alebo mixových ciest. Práve postupný vývoj vašich schopností a ich zafixovanie je tou správnou postupnosťou.
BEZPEČNÉ LEZENIE na prvom mieste
Najjednoduchšou cestou, ako začať, je prihlásiť sa na niektorý z verejných lezeckých kurzov na HUDY stenách. Od kvalifikovaných inštruktorov sa naučíte správnu metodiku, ktorá zaručuje bezpečnosť lezenia. Môžete samozrejme tiež poprosiť kamaráta, ktorý lezie, a zájsť s ním na stenu alebo do skál. Lezenie si vyskúšate a dozviete sa základné veci o používaní lezeckej výbavy. Predpokladom však je, že váš kamarát pozná správne metódy, vďaka ktorým je prevádzkovanie lezenia bezpečné. Ďalšou možnosťou je vstup do horolezeckého oddielu, ktorý pre svojich nováčikov organizuje horoškoly a kurzy.
KVALITNÁ PRÍPRAVA NA LEZENIE JE ZÁKLAD
Pozrite sa, čo budete všetko potrebovať! Nemáme tým na mysli len lezecké vybavenie, ale aj znalosti, ktoré by ste si mali postupne osvojiť. Ak sa po niekoľkých kontaktoch s umelou stenou, prípadne cvičnou skalou, rozhodnete venovať lezeniu vážnejšie, nastáva čas zaobstarať si vlastné vybavenie, teda lezeckú výzbroj. Tá je spoločne so správnym vedením a osvojením si základných lezeckých zručností dôležitým predpokladom vášho bezpečného lezenia.
základné lezecké zručnosti
Pre začiatok je nutné vedieť sa naviazať na lano a poznať základné uzly. Nevyhnutným krokom, ktorý si treba zautomatizovať, je správna technika istenia. Lezenie nie je len o ceste hore, ale tiež sa musíte vedieť bezpečne a bez paniky dostať dole: teda ovládať správnu techniku zlaňovania. Každá činnosť má svoj špecifický jazyk. Nie je tomu inak ani pri lezení, pri ktorom je potrebné dôkladne poznať lezecké povely , osvojiť si istenie techniky toprope a pred samotným stúpaním sa povenovať partnerskej kontrole. Ak ste sa prepracovali až sem a trúfate si "vytiahnuť cestu", rozhodne sa nezaobídete bez zakladania postupového istenia (napr. správne zapnúť expresku). Chytilo vás to? Vaši skúsenejší priatelia či inštruktori vám naznačujú, že je na čase „vyletieť z hniezda“? Tak by to chcelo mať vlastné „cajky“, teda lezeckú výzbroj.
ZÁKLADNÉ LEZECKÉ VYBAVENIE
V prvom rade potrebujete poriadne dynamické lano, ktorého dĺžka a typ sa odvíja od toho, na čo ho budete používať. To vám vyjasní tento článok. Z turistiky alebo aj bežnej chôdze viete, že bez kvalitnej obuvi nie je dobré opúšťať akékoľvek zázemie. Nie je tomu inak ani s lezečkami, ktorých je tiež veľa, tak je potrebné sa v ponuke lezečiek zorientovať.
Podobne je to so sedacím úväzom. O výbere správneho sedáku hovorí tento prehľadný text a fotografie. Bezpečnosť na prvom mieste! Istiacich pomôcok je široká škála, každá má svoje špecifické vyžitie. Než ju kúpite, zoznámte sa s článkom ako vybrať istiacu pomôcku. Pochopiteľne budete potrebovať karabíny, ktorých je celá paleta a expresky. Tiež nevyhnutné doplnky, ako je prilba, ktorá chráni vašu hlavu, či vrecko na magnézium. A to všetko treba niekam zmysluplne uložiť, že áno. Takže v neposlednom rade vybrať správny lezecký batoh.
KDE Všade sa lezie
Takže základné know-how a výbavu máme, môžeme teda vyraziť naostro do terénu zbierať skúsenosti. Stále majme na pamäti heslo ponáhľaj sa pomaly! Materiálov poskytujúcich platformu pre športové, rekreačné či tradičné lezenie je mnoho a každý má svoje špecifiká. S tým súvisia aj lezecké disciplíny a techniky, ktoré v rámci lezenia a horolezectva používame.
Vápenec
Skál z vápenca nájdeme v našej krajine dostatok. Väčšinou ide o silové lezenie. Na často lezených cestách nižšej obtiažnosti musíme počítať s veľmi vyšmýkanými stupmi. Mekkou vápencového lezenia v Čechách je Moravský Kras, v Nemecku neďaleká Frankenjura, v Alpách Arco pri jazere Garda.
Žula, granit
Pri lezení po žule môžeme väčšinou počítať s drsnou, nešmykľavou skalou. Na rozdiel od strmých vápencových útesov prináša granit a žula veľmi často uklonené platne pre „pohodové“ lezenie. Skvelé lezenie po žule je v Tatrách, vynikajúce granitové terény sú napr. v Bergellu na pomedzí Talianska a Švajčiarska.
Zlepenec
Ako názov napovedá, ide o hrubozrnnú horninu, ktorá je tvorená zlepením radu častíc do veľkých blokov. Najznámejšie lezenie po zlepencoch je na slávnych homolovitých kopcoch v gréckej Meteore (miesto „lietajúcich“ kláštorov).
Pieskovec
Lezenie na pieskovcových skalách a vežiach má u nás veľkú tradíciu a vysokú úroveň. Prísne sa dodržiavajú špecifické pravidlá pieskovcového lezenia. Ak potrebujete zlepšiť techniku lezenia či odvahu – vyrazte na piesky. Ale radšej, keď budete mať nalezené kilometre na umelej stene alebo na skalkách... Labské údolie alebo Adršpach ponúkajú nespočetné množstvo ciest.
OHĽADUPLNE K PRÍRODE I ĽUĎOM
Tak prajeme množstvo skvelých zážitkov na umelej stene aj v prírode! A nezabúdajte na základné pravidlá, že nič neuponáhľajte a v rámci lezeckej etiky sa správame slušne k prírode aj kamarátom.
Hore zdar!
POZRITE SA NA ON-LINE PUBLIKÁCIU "ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA"
ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA III
Tretie vydanie úspešnej publikácie, ktorá je ideálnym vodítkom pre začínajúcich lezcov. Stiahnite si publikáciu ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA III. ktorej autori sú dlhoroční metodici, horskí vodcovia, skrátka profesionáli vo svojom obore. Nemala by chýbať v knižnici každého, kto sa pohybuje na umelej stene, na pieskovcových skalách či skalkách aj vo veľkých horách. Toto tretie vydanie vydané v máji 2021 je opäť aktualizované a doplnené o kapitolu na tému Ferraty. Výrazne prepracovaná je kapitola o slackline a nájdete tu aj nové rozhovory so špičkovým horolezcom Markom Holečkom, športovou lezkyňou Eliškou Adamovskou, horským vodcom Radkom Lienerthom a vývojárom z firmy Rock Empire Zdenkom Homolom.
Prečítať si môžete aj staršie verzie publikácie ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA I. a ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA II.