NÁVOD: Ako si dobre vybrať snežnice?
Marek Žampach / René Kujan
5 minut čtení
Čerstvý prašan, na obzore slnkom zaliate kopce a mrazivý svieži vetrík. To sú ideálne prísady pre krásne zimné dobrodružstvo. Aj táto zimná idylka sa však môže stať peknou otravou, ak sa budete každým krokom prepadať po kolená do napadaného snehu. Ten síce vyzerá krásne, ale na chôdzu úplne vhodný nie je. Pohyb v hlbokom snehu patrí k najnáročnejším pohybom vôbec, a preto si ľudstvo počas svojej existencie vymyslelo veľa vychytávok a pomôcok, ako si tento pohyb uľahčiť. Jednou z možností sú snežnice, ktoré v posledných rokoch prežívajú renesanciu a veľký boom. Trh s ich ponukou sa neustále rozširuje. Ako sa lepšie zorientovať pri výbere a nesiahnuť vedľa?
PREČO práve SNEŽNICE?
Veľkou výhodou snežníc je ich skladnosť a váha. Dajú sa ľahko pripnúť a niesť aj dlhšie úseky na batohu. Pre chôdzu na snežniciach nie sú potrebné žiadne špeciálne topánky, takže ich využitie pripomína viac klasickú turistiku, ktorá je svojou podstatou fyzicky menej náročná ako napríklad pohyb na skialpoch. Zároveň sa s pomocou snežníc môžeme dostať aj na menej prístupné miesta, kam by to na lyžiach možno už nešlo. Niekto môže namietať, že využitie snežníc je pomalé. Nie vždy je však potrebné uháňať.
POROVNANIE RÔZNYCH TYPOV SNEŽNÍC
Pokiaľ uvažujete nad nákupom, je dobré si najskôr urobiť menší prehľad, aké typy snežníc sú na trhu k dispozícii. Existujú pomerne lacné snežnice, ale aj drahšie typy. Určujúce je, na čo budem snežnice používať a aké sú ich základné parametre.
RÁMOVÉ SNEŽNICE
Základ týchto snežníc tvorí kovový rám, na ktorom je natiahnutá pevná plachtovina. Často sa vyrábajú vo väčších veľkostiach, čo znamená väčšiu plochu, ktorá bude doliehať na sneh. To je výhodné obzvlášť v hlbokom snehu a pri väčšej váhe užívateľa (napríklad aj vplyvom ťažkého batohu na chrbte). Vďaka použitiu plachty vo výplni rámu býva tento typ snežníc ľahší ako snežnice plastové.
Ďalšou výhodou je ich obstarávacia cena. Tieto snežnice sú však vhodné skôr do ľahšieho, neexponovaného terénu. V prudkej a technickej krajine môže nastať vďaka ich veľkosti, ale aj relatívnej mäkkosti, problém. Použitie plachtoviny prináša riziko aj v prípade chôdze cez kamene, kedy hrozí nebezpečenstvo pretrhnutia plachty. Pokiaľ pokukujete po snežniciach, ktoré budete využívať na turistiku v miernych kopcoch, alebo nechcete do nákupu investovať zbytočne veľa peňazí, môžu byť rámové snežnice to pravé. Odporúčam napríklad model Easy Step od firmy Warp.
PLASTOVÉ SNEŽNICE
Hlavnou výhodou tohto typu snežníc je univerzálnosť. Tvarovo bývajú menšie ako snežnice rámové. Ich základ tvorí plastový rám, ktorý je väčšinou rôzne dierkovaný. Diery vo výplni plochy snežnice oceníte hlavne pri zdvíhaní nohy z prašanu. Sneh bude voľne prepadať a jeho váha tak nebude zbytočne zaťažovať váš pohyb.
Plastové snežnice majú väčšinou pevnejšie viazanie a prepracovanejší systém spodného ozubenia, ktorý slúži k lepšiemu pohybu v traverze alebo v miestach kde nie je práve prašan, ale napríklad zľadovatený firn. Tieto snežnice sú teda vhodnejšie do technickejšieho terénu či na niekoľkodňové prechody. Drobnou nevýhodou je ale vyššia obstarávacia cena. Zástupcom takéhoto typu snežníc sú rôzne modely od firmy TSL alebo MSR snežnice.
OVÁLNE SNEŽNICE
Túto špeciálnu skupinu charakterizuje tvar snežníc. Sú často tvorené oválom z nejakého laminátu alebo prírodného materiálu napríklad tŕstia. Súčasťou oválu je výplet z rôznych pásikov. Tieto snežnice sa môžu veľmi líšiť cenou podľa použitého materiálu. Môžu patriť k tým najlacnejším snežniciam na trhu, ale zároveň to môžu byť aj skutočné historické klenoty. Ide totiž o najstarší druh snežníc. V súčasnej praxi sú ale využiteľné do skutočne základného terénu.
PODĽA ČOHO VYBERAŤ SNEŽNICE?
VIAZANIE
Ide o naozaj dôležitý parameter snežníc. Systém upevnenia snežnice k topánke môže byť vyvedený rôznymi spôsobmi. Lacnejšie snežnice využívajú gumové popruhy alebo remienky. Výhoda je hlavne v jednoduchosti pripevnenia. Takéto viazanie však nie je dostatočne pevné pre exponovaný terén alebo traverz. Prepracovanejšie systémy teda často využívajú malé račne či rôzne rýchloupínaky, ktoré pevnejšie a presnejšie uchytia snežnicu k vašej topánke.
Pred kúpou snežníc si overte, že dané viazanie pojme vašu zimnú topánku. Pri bežných veľkostiach by nemal byť problém, ak ste však majiteľmi väčších, alebo naopak menších veľkostí topánok, je dobré si na túto vec posvietiť.
PODPäTENKA
Ďalšou vychytávkou, ktorou by kvalitné snežnice mali disponovať, je pätka. Ide o pohyblivý prvok snežnice, ktorý sa pri chôdzi do prudkého kopca zasunie pod pätu a zvýši tak jej oporu. Zmeníte uhol došľapu proti kopcu, vďaka čomu uľahčíte svalom a zjednodušíte stúpanie. Využijete ju teda pri pohybe na snežniciach hlavne v náročnejšom stúpavom teréne.
SPODNÁ ČASŤ SNEŽNÍC
Pred nákupom snežníc je dobré daný model otočiť a mrknúť, ako má tvorenú spodnú časť doliehajúcu na sneh. Často tu nájdeme systém ozubených postranných vodiacich líšt, ktoré nám umožňujú držať stabilitu pri chôdzi na tvrdom zamrznutom snehu. Tieto lišty bývajú pevne zabudované v ráme snežnice. Pri niektorých modeloch môže dokonca existovať aj možnosť ich vybratia.
Okrem zubov na lištách by sme v spodnej časti snežnice mali objaviť aj výraznejšie drapáky nachádzajúce sa pod viazaním. Vďaka nim sa snežnica zahryzne do snehu či ľadu a lepšie drží v smere nášho pohybu. To veľmi oceníme predovšetkým pri chôdzi so snežnicami do prudšieho stúpania.
Nosnosť
Jednotlivé modely sú konštruované pre rôzne hmotnosti používateľov. Snežnice na vyššiu váhu budú celkom logicky väčšie ako snežnice dámske pre menšie váhy. Dôležité je uvedomiť si, že udávaná maximálna nosnosť je nosnosť celková. Ak vážite napríklad 90 kíl a plánujete používať snežnice na nejakom zimnom prechode s batohom, pripočítajte k vašej váhe ďalších dajme tomu 20-25 kíl za zimné oblečenie a batoh na vašom chrbte.
Mnoho výrobcov berie do úvahy aj detské váhy a prináša na trh snežnice pre deti. Tieto modely sú menšie a budú tak lepšie vyhovovať detskému pohybu. Príkladom môže byť napríklad model Kidoo Magenta od firmy TSL.
ĎALŠIE DÔLEŽITÉ VYBAVENIE na POHYB PO ZIMNÝCH HORÁCH
Nákupom snežníc vaše vybavenie na zimnú túru nekončí. Aby ste si svoj výlet na snežniciach do sýtosti užili, je potrebné si zaobstarať ešte niekoľko nevyhnutností.
Úplným základom sú vhodné palice, ktoré vám chôdzu so snežnicami výrazne uľahčia. Vďaka nim dôjde pri vašej chôdzi k lepšiemu rozloženiu váhy a väčšej stabilite. Osobne si pohyb na snežniciach bez trekových palíc neviem predstaviť. Využijete ich napríklad aj pri ovládaní pätky alebo viazania snežnice, kedy vám poslúžia ako predĺžená ruka a vy si nebudete musieť v náročnom teréne kľakať a ohýbať sa.
Ďalším, nemenej dôležitým prvkom, sú kvalitné pevné turistické topánky. Špeciálne topánky na snežnice neexistujú, teoreticky by sa mali dať snežnice upnúť na akúkoľvek topánku. Prakticky ale odporúčam topánky pevnejšie a členkové. Ich nepremokavosť je samozrejmosťou. Topánky je vhodné kombinovať aj s kvalitnými návlekmi.
Zimné oblečenie asi netreba pripomínať. Len počítajte s tým, že sa pri pohybe na snežniciach zahrejete ale v prípade pauzy môže nastať rýchla zima. Ak si nie ste úplne istí, ako sa obliecť do zimných hôr, prečítajte si článok „Ako sa vybaviť na zimnú turistiku“.
Ak plánujete viezť svoju túru na snežniciach do vyšších horských polôh, kde by mohli hroziť napríklad lavíny, odporúčam tiež pribaliť do batohu sondu, lopatu a lavínový vyhľadávač. Teda trojicu, ktorá vám môže v prípade problému zachrániť život.
ŠPECIFIKá SNEŽNICOVÝCH VÝLETOV
Ako som písal v úvode, pohyb na snežniciach nie je náročný. Veľkou mierou sa podobá klasickej chôdzi, avšak niekoľko špecifík má. Tým hlavným je pocit širokej chôdze, ktorá z použitia snežníc vyplýva. Niektorí výrobcovia snežníc z tohto dôvodu berú do úvahy mužskú a ženskú fyziológiu a rozlišujú snežnice na pánske a dámske. Ženy majú totiž vďaka postaveniu bedrových kĺbov, bedier a panvy užšiu chôdzu ako muži. Ženské modely snežníc sú preto vyrobené v užšom profile. A samozrejme sa dá na trhu stretnúť aj s modelmi detskými. Veľa modelov je taktiež univerzálnych, takzvane "unisex".
Pokiaľ stúpate do kopca, snažte sa čo najviac využiť ich spodnú časť snežníc. Teda spomínaných zubov a vodiacich líšt. Z tohto dôvodu nie je príliš vhodné viesť výstup príliš šikmo svahom. V tomto prípade nebude ozubená časť snežníc efektívne fungovať a môže dochádzať k ich podklzovaniu. Pri bočnej chôdzi smerom ku kopcu navyše dochádza k neprirodzenému vyvráteniu členka, ktoré by mohlo viezť k jeho preťaženiu. Pri stúpaní samozrejme využívajte podpätník uľahčujúci výstup.
Ak podpätník významnou mierou pomôže pri chôdzi hore, pri zostupe vám zase pomôžu turistické palice. Nie, že by ste ich na výstup nevyužili, ale dole to s dvojicou prídavných končatín pôjde predsa len lepšie. Pokiaľ so zimnou turistikou v spojitosti so snežnicami nemáte doposiaľ žiadne skúsenosti, odporúčam začať pozvoľna. Dlhý, vyčerpávajúci výlet by vás na začiatku mohol od snežnicových túr zbytočne odradiť.
ŠPECIÁLNY POHYB - BEH NA SNEŽNICACH
S rozvojom snežníc sa postupne objavujú aj špecifické snežnicové činnosti. Skúšali ste si niekedy v rámci tréningu na snežniciach napríklad zabehať? Tento dynamický pohyb nemusí byť zase taký náročný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj tu je však potrebné vybrať vhodný model kvalitných, športových snežníc, ktorý bude dostatočne ľahký a odolný.
Beh na snežniciach sa potom môže stať príjemným doplnkom vašich zimných aktivít, ktorý bude prekvapivo nenásilný pre váš pohybový aparát. Bežecký pohyb po mäkkom prašane totiž významne posilňuje dôležité aspekty vášho tela a eliminuje nárazy do kĺbov, ktoré by mohli zapríčiniť nejaké nepríjemné zranenie.
Lyžosnežnice, alebo snežnicolyže?!
A aby tých špecialít nebolo málo a aby ste mali naozaj širokú paletu výberu, na svetlo outdoorového sveta sa začínajú tlačiť aj špeciálne lyžo-snežnice alebo ak chcete snežnico-lyže. Ide o zaujímavé a originálne spojenie výhod snežníc a lyží v jeden celok. Myšlienka sa zrodila uprostred fínskych lesov a zasnežených plání. To už asi trochu napovedá, že špecialitka bude najlepšia pre zasnežené výlety všade tam, kde vás nestretnú prudké zjazdy ani nutnosť náročnejšieho traverzu. Ideálne do terénu „fínskeho“ typu. Kto z vás bol na najvyššom bode Fínska Halti s výškou zhruba tristo metrov pod úrovňou českej Sněžky, tak si to dokáže úplne presne predstaviť. Napríklad na túlanie sa po Šumave, Českom lese, ale koniec koncov aj na množstve miest v Krkonošiach sú lyžosnežnice ideálnym variantom.
ČO SÚ ICH HLAVNÉ VÝHODY?
- Snežnicolyže majú do skĺznice integrovaný tulení pás (syntetika, nie ten zo skutočného tuleňa => vhodné aj pre vegánov! ;)). Pásy sú napevno, nestrhávajú sa a zostávajú na lyži ako v stúpaniach, tak pri zjazdoch. A držia naozaj fest, takže nemusíte riešiť „únavu“ lepidla alebo jeho zanesenie prašanom ako niekedy na skialpoch.
- Lyžosnežnice pripnete, podobne ako snežnice, v podstate na akúkoľvek zimnú topánku. Viazanie je riešené ozubenými pásikmi s račňami – rovnako ako pri väčšine moderných snežníc.
- Poskytujú slušnú plochu, takže v hlbokom snehu majú solídny „výtlak“ aj s ťažkým batohom a neboríte sa.
- Táto sranda vychádza finančne omnoho zaujímavejšie než kompletný skialpový set. Takže ak ešte nie ste rozhodnutý pre skialp, lyžosnežnice sú super vec pre zábavné zoznámenie s touto disciplínou.
- Hoci majú voľnú pätu, sú vhodné aj pre ľahšie zjazdy. Ak ale viete rezať zákruty v telemarkových pozíciách, možnosti sa vám značne rozširujú.
Zima sa pozvoľna blíži a čas zasnežených údolí a hôr príde čo nevidieť. Ak ste dostali po prečítaní článku chuť na nejakú tú snežnicovú túru a vlastný model doteraz vo svojej zbierke zimného vybavenia nemáte, určite sa zastavte na niektorej z našich predajní. Určite vám radi poradíme či predvedieme vybrané modely naživo.