Ako sa vybaviť na zimnú turistiku
Marek Žampach
5 minut čtení
Dni sa krátia, stromy farbia, vtáky pozvoľna miznú niekam na juh. Pomaly sa blížia zimné chvíle, kedy naše milované hory oblečú biely háv a ponúknu prvotriednu snehovú hostinu. To je potom čas vytiahnuť svoje skialpy, bežky, snežnice alebo len tak vyraziť von užiť si tú zimnú rozprávku. Každé zimné dobrodružstvo so sebou ale nesie istú dávku rizika, je teda určite vhodné toto riziko minimalizovať a správne sa na zimnú turistiku vybaviť. Článok Marka z pardubického HUDY tímu zhŕňa základné rady a tipy, ktoré by ste počas zimného výstupu nemali zabudnúť.
ZÁKLAD VŠETKÝCH ZÁKLADOV - VRSTVENIE OBLEČENIA
Základným systémom obliekania v chladnejších podmienkach je vrstvenie. Dôvod na to je jasný. S meniacou sa intenzitou záťaže sa naše telo rôzne zahrieva. Pokiaľ teda pobežíte s naloženým batohom do prudkého kopca, určite vám bude pocitovo oveľa väčšie teplo, ako keď budete len postávať a desiatovať na nejakom vrchu. Je veľmi dôležité byť na tieto zmeny intenzít pohybu pripravený a mať možnosť odložiť alebo naopak obliecť nejakú ďalšiu vrstvu. Všeobecne sa systém vrstvenia delí na tri základné úrovne, v mnohých situáciách je žiaduca aj štvrtá alebo dokonca piata vrstva. V tomto článku nájdete ďalšie rady ako správne vrstviť.
Základná vrstva
Prvá časť odevu, ktorá ide priamo na telo, je spodná vrstva. Jej funkcia je odvod telesnej vlhkosti ďalej od tela. Podľa použitého materiálu sa dá rozdeliť na spodnú vrstvu syntetickú alebo z prírodného materiálu. Syntetická spodná vrstva bude rozhodne rýchlejšie schnúť, čo môže byť výhodou pri namáhavých letných športoch. Z prírodných materiálov sa najčastejšie používa merino vlna. Pravdou je, že tento materiál o niečo pomalšie schne. Jeho veľkou výhodou je ale to, že po prepotení nechladí na koži a je preto veľmi vhodným materiálom pre zimné aktivity, pri ktorých hrozí riziko spotenia. Navyše je dlhodobo antibakteriálna, takže nezapácha ani pri dlhšom nosení.
Stredná vrstva
Úlohou tejto vrstvy je izolovať telo od okolitého chladu a poskytnúť mu tak základný tepelný komfort. Opäť sa môžeme stretnúť so syntetickými aj prírodnými materiálmi. Moderným prístupom v izoláciách stredných vrstiev je rôzna hrúbka materiálu. Vďaka tomu zostane brucho a hruď, kde je najväčšie množstvo orgánov náchylných na prechladnutie, v teple. Zatiaľ čo chrbát, prípadne podpazušie, kadiaľ odchádza najväčšie množstvo potu, budú zahrievané menej. Viac v tomto článku.
Vrchná vrstva
Vrstva, ktorá oblečenie, ktoré vezmete na výlet, tak nejako zastrešuje. V prípade výletu do zimných hôr sa môže jednať o páperovú alebo syntetickú bundu. Ich výhoda rozhodne spočíva v nízkej váhe, zbaliteľnosti a vynikajúcich izolačných schopnostiach. Práve vďaka poslednému spomínanému parametru je možné na mnohých zimných akciách využívať slabé páperky tzv. páperové svetre. Ich váha je v porovnaní s inými materiálmi naozaj parádna a zároveň dosahujú super tepelný komfort. Navyše je možné v prípade okolitej vlhkosti cez taký sveter prehodiť ešte membránovú bundu. Viac v tomto článku.
Typov membrán chrániacich nás pred vonkajšími vplyvmi „zlého“ počasia, outdoorový trh ponúka celý rad. Najznámejším predstaviteľom je Gore-Tex, rovnakú službu vám ale urobí napríklad aj veľmi priedušná membrána Gelanots a mnohé ďalšie. Každá membrána má trochu iné parametre a môže byť vhodná na iný druh aktivít.
Od vlhkosti je potrebné ochrániť samozrejme aj nohy, preto môže prísť vhod rozšíriť svoj šatník pred zimnou túrou aj o membránové nohavice. Tieto nohavice budú síce pravdepodobne väčšinu času na túre ležať u vás v batohu, ale keď už na ne príde rad, budete stopercentne radi, že ich so sebou máte. Väčšina kvalitných membránových nohavíc je ľahko a rýchlo zbaliteľná a v ideálnom prípade umožňujú rýchle obliekanie cez topánky. Zimomrivci ocenia aj zateplené nohavice. Určite pre vás budú dôležité informácie z článku o oblečení do nepohody.
Aby vaša výprava do zimných údolí a hrebeňov dopadla na jednotku, nie je potrebné len kvalitné zimné oblečenie. Pre zimného turistu je nevyhnutná aj ďalšia výbava.
TOPÁNKY A PONOŽKY
Kvalitné členkové topánky sú základ. Pre klasickú zimnú turistiku budú zrejme stačiť klasické nezateplené pohorky. Je však potrebné im pred začiatkom túry venovať náležitú starostlivosť a správne ich ošetriť. Naimpregnovať ich. Tie kožené ideálne nejakým voskom, alebo podobným prípravkom, aby bola koža pekne vláčna a topánky pri náročných zimných podmienkach nepraskli. Impregnáciou topánok navyše značne predĺžite dobu, kým nimi prejde vlhkosť, ktorej sa pri zimnej túre len ťažko vyhnete. Ochrániť vaše nohy pred mokrom z napadaného snehu vám pomôžu návleky.
Pokiaľ sa tak predsa len stane, je dobré byť vybavený kvalitnými ponožkami. Ponožky z merino vlny vás nebudú chladiť ani pri navlhnutí. Ich výhrevnosťou navyše môžete významne dohnať tepelný komfort topánok a mať dobrý pocit aj v teplotách, kedy by vám vo fusakliach z iného materiálu bola už zima. Dajte ale pozor na hrúbku ponožiek. Pokiaľ do topánky použijete príliš hrubú ponožku, môže sa paradoxne stať, že vám bude na nohy väčšia zima. Prsty, ktoré sa priamo dotýkajú steny topánky, môžu totiž ľahko premrznúť!
Samostatnou kapitolou je voľba správneho batohu, o ktorej sa dočítate v tomto článku.
Rukavice
Čo sa týka rukavíc, odporúčam pribaliť do vášho batohu o jeden pár záložných navyše. Pokiaľ jedny rukavice pri obedovej prestávke zabudnete, nič zásadné sa nedeje a vďaka druhému páru môžete v pokoji pokračovať bez premrznutých rúk ďalej.
Pokiaľ výraznejšie trpíte na premŕzanie rúk, zvážte aj použitie tzv. zatepľovacích rukavíc, ktoré vložíte jednoducho do vašich vrchných rukavíc. Výhodou ich použitia je, že pokiaľ potrebujete vašu primárnu rukavicu zložiť, napríklad kvôli zaviazaniu šnúrky alebo inej operácii, ktorú v silnej rukavici neurobíte, vaša ruka nepríde do priameho kontaktu s mrazom. Je chránená vnútornou rukavicou, ktorá býva tenšia a disponujete v nej väčším citom.
ĎALŠIE DÔLEŽITÉ DOPLNKY PRE ZIMNÚ TÚRU
Čiapka, nákrčník, funkčné spodky pod nohavice. To sú len niektoré z ďalších dôležitých vecí na pohodovú zimnú turistiku. Rovnako ako pri ponožkách odporúčam aj tu zvážiť použitie merino vlny.
Celkom určite by vo vašej výbave nemali chýbať kvalitné slnečné okuliare s vhodnou UV ochranou. Slnečné lúče dopadajúce na biely sneh môžu s vašim zrakom urobiť naozaj nepríjemné veci. V opačnom prípade, keď je počasie naozaj zlé a všade okolo sviští mrznúci sneh, môžu prísť vhod aj okuliare lyžiarske, ktoré lepšie chránia tvár a zrak pred ľadovým víchrom.
Rovnako tak si nezabudnite pribaliť do batohu kvalitný opaľovací krém, prípadne balzam na pery pre ochranu vašich pier. Hodiť sa môžu napríklad aj tepelné vankúšiky, ktoré vložíte do rukavíc alebo topánok a výrazne si tak ohrejete končatiny.
Nepodceňte ani nádobu na vodu. V chladnom počasí nie je konzumácia studených tekutín nijako príjemná. Navyše hrozí ich zamrznutie. Nezabudnite teda na termosku alebo inú fľašu, ktorá zachová vaše tekutiny teplé. Hodiť sa môže aj izolačný návlek na fľašu.
Podľa náročnosti túry zvážte použitie trekingových palíc. Nemusia vám pomôcť iba pri ceste do alebo z kopca, ale tiež napríklad pri brodení sa napadaným snehom. Rovnako tak môžu prísť vhod aj nesmeky či mačky.
Skontrolujte si tiež, či máte v batohu pribalenú termoizolačnú fóliu. Tá sa hodí nielen v zime, preto by rozhodne nemala chýbať v žiadnej lekárničke.
Vhodné môže byť tiež prihodiť do batoha čelovku. Dni v zime predsa len neoplývajú svojou dĺžkou, a tak nemusí byť na škodu disponovať záložným svetelným zdrojom, keby sa vaša túra pretiahla.
SPANIE V ZIME
Pre zimné spanie je základným predpokladom kvalitný spacák a karimatka s vhodným tepelným komfortom. Pri výbere spacieho vaku myslite vždy na to, že komfortná teplota udávaná výrobcom je iba orientačná a počíta práve s použitím kvalitnej karimatky s vhodným tepelným odporom. Zároveň nepočíta napríklad s vašou únavou, ktorá môže byť po celodennom pobyte v zimných horách značná a subjektívne vnímanie okolitej teploty vďaka tomu výrazne iné. Pokiaľ si nie ste istí tepelným komfortom vášho spacieho vaku, možno použiť napríklad tepelnú vložku do spacáku, ktorá komfortnú teplotu posunie, ako sa dozviete z tohoto článku.
Plánujete počas zimného dobrodružstva spať v stane? Vhodný je stan s dobrou konštrukciou, aby vydržal nápory vetra, prípadne naviateho snehu. Iste oceníte aj predsienku, v ktorej si budete môcť v prípade potreby navariť a byť tak chránení pred okolitými mrazivými vplyvmi. Pre spanie na snehu tiež zvážte použitie stanu so snehovým golierom. Viac o výbere stanu tu.
Pokiaľ aj pri zimnej turistike dávate pri zaspávaní radšej prednosť výhľadu na nebo, určite vám príde vhod použitie bivakovacieho vaku, ktorý ochráni váš spací vak pred navlhnutím. Zároveň to je ďalší faktor, ktorý môže významne zdvihnúť komfort vášho spánku.
Pri zimnom spaní môže prísť vhod aj teleskopická lopata, pomocou ktorej ľahko vybudujete nejaký záhrab alebo stenu proti vetru.
NEBEZPEČENSTVO ZIMNÝCH HôR
Zimné hory sú krásne, ale zradné. Určite prípravu a následný pohyb v nich nepodceňte. Myslite na to, že zimná túra býva fyzicky oveľa náročnejšia ako letná a prejsť konkrétny úsek mnohokrát zaberie oveľa viac času, pri ktorom je kladený väčší nárok na vaše vybavenie. Je teda dôležité začať s plánovaním zimného výletu dostatočne dopredu a skontrolovať, že vám nič potrebné nechýba. A ak náhodou áno, je najvyšší čas zastaviť sa na niektorej predajni HUDY a svoju zimnú výbavu doplniť! Radi vám s výberom osobne pomôžeme!
Mohlo by vás zaujímať: