Oblečenie z merino vlny – kedy sa hodí a ako sa o neho starať
Jan Klega
5 minut čtení
Merino vlna, to je prírodný materiál, ktorý v zime zahreje a v lete príjemne ochladí. A nielen to. Pozrite sa spolu s nami, čo všetko ponúka a ako môžeme jej unikátne vlastnosti využiť na maximum.
Začnime pekne od začiatku a najskôr si povedzme, čo to vlastne merino vlna je a odkiaľ pochádza. Nie je to napokon nič zložité, jednoducho ide o veľmi jemnú vlnu, ktorá sa získava z plemena ovce domácej zvanej merino. To pôvodne žilo v severnej Afrike na území dnešného Maroka, odkiaľ sa v stredoveku dostalo do Španielska. Kráľovstvo ležiace na Pyrenejskom polostrove držalo monopol na spracovanie merina v podstate až do konca 18. storočia, kedy sa cenené plemeno rozšírilo do ďalších krajín, najmä do Austrálie a na Nový Zéland.
OCHRANA PRED ŽIVLAMI
Na južnej pologuli, odkiaľ dnes pochádza drvivá väčšina svetovej produkcie merino vlny, si ovce musia poradiť s rozmanitými klimatickými podmienkami. Nemajú to pritom vôbec jednoduché. Napríklad v novozélandských Južných Alpách šplhá v lete ortuť teplomera k tridsiatke, zatiaľ čo v zime zase padá hlboko pod nulu. Pred živlami ovce chráni práve rúno z jemných vlnených vlákien, ktoré za horúcich dní skvele dýcha, zatiaľ čo v mrazoch perfektne izoluje.
UNIKÁTNE VLASTNOSTI
To isté platí aj pre vlnené oblečenie, ktoré nosíme my. Merino toho ale vie oveľa viac, a tak si jeho vlastnosti predstavíme trochu podrobnejšie.
Merino vlna je nadmieru pohodlná a príjemná na dotyk. Tvoria ju veľmi jemné vlákna, ktorých sila nepresahuje 24 mikrónov. Pri tých najtenších by ste dokonca namerali iba 11 mikrónov. Na porovnanie, hrúbka ľudských vlasov sa pohybuje okolo 50 mikrónov. Oblečenie z merino vlny tak len minimálne dráždi pokožku, neškriabe ani nehryzie.
Vlnené vlákno toho naozaj veľmi vydrží. Vďaka svojej vnútornej štruktúre je veľmi odolné a pružné. Bez problémov sa natiahne až o 30 % bez toho, aby hrozilo jeho poškodenie. Samo potom dokáže kompenzovať zhruba dve tretiny pretiahnutia.
Merino vlna skvele odvádza vlhkosť. Jej vlákna vstrebávajú pot z pokožky a prenášajú ho na povrch tkaniny, odkiaľ sa odparuje do ovzdušia. Merino dokáže absorbovať vodu až do výšky 35 % svojej vlastnej hmotnosti bez toho, aby budilo dojem, že je mokré, a to aj za relatívne vysokej vlhkosti. Značne tak prevyšuje iné prevažne syntetické materiály.
Merino rozumne reguluje teplotu. Vlna má schopnosť zadržiavať alebo uvoľňovať teplo v závislosti od okolitých podmienok. V praxi to znamená, že vás v zime udrží pekne v teple, avšak za horúceho počasia zase príjemne ochladí. Dá sa povedať, že je to ako nosiť so sebou svoju osobnú klimatizáciu.
Merino predbehne iné materiály svojou schopnosťou absorbovať nepríjemný zápach. Zaváňajúce molekuly v sebe doslova uväzní a nedá im šancu dráždiť váš nos.
Merino chráni pred UVA a UVB žiarením, perfektne sa preto hodí na nosenie v slnečných letných dňoch.
Merino vlákna prirodzene odolávajú žiaru. Vlnené oblečenie si pokojne môžete vziať k večernému ohňu bez toho, aby ste sa museli obávať každej iskry, ktorá vzlietne z plameňov.
ŠETRNÁ K ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU
Merino vlna je čisto prírodný materiál, ktorého použitie toľko nezaťažuje svet okolo nás. Na rozdiel od syntetických tkanín, ktoré odolávajú zubu času aj desiatky rokov, sa sama rozloží. Poprední výrobcovia sa však snažia dopady na životné prostredie znížiť aj v rámci jej spracovania. Novozélandská značka Icebreaker tak napríklad pri vybraných produktoch, predovšetkým funkčných merino tričkách, používa technológiu Nature Dye, ktorá znižuje množstvo vody potrebnej na nafarbenie tkaniny približne o 80 %.
Kam si merino vlnu obliecť
Funkčné oblečenie z merino vlny sa vďaka svojim vlastnostiam hodí pre široké spektrum aktivít. Najlepšie uplatnenie nachádza všade tam, kde sa neočakáva vysoká intenzita pohybu, teda na cestách za poznaním, pri turistike, lezení či zdolávaní via ferrat. Smelo si ho na seba môžeme natiahnuť aj v chladnejších podmienkach, napríklad pri vysokohorskej turistike, skialpinizme alebo lyžovaní.
Pokiaľ očakávate, že sa veľa spotíte, napríklad pri trailovom behu po horských chodníkoch, siahnite radšej po syntetických materiáloch. Tie sú vyrobené z vlákien, ktoré takmer neabsorbujú vlhkosť, a tak o poznanie rýchlejšie odvádzajú pot a schnú. Oblečenie z merino vlny v tomto ohľade trochu stráca, na druhú stranu si ale zachováva určitú mieru izolačných schopností aj mokré. Na komplet zmáčané nebude nikdy navyše chladiť tak, ako syntetika.
Produkty z merino vlny nájdete takmer vo všetkých kategóriách oblečenia, od spodnej bielizne a ponožiek, cez tričká a mikiny až po zateplené izolačné bundy. Začnime od toho, čo je nášmu telu najbližšie. Funkčnú bielizeň volíme podľa podmienok, do ktorých sa práve chystáme. Do horúcich letných dní sa hodia kúsky s gramážou materiálu od 120 do 150 g/m2. V zime už bude lepšie na seba natiahnuť zvršky z tkaniny o sile okolo 200 g/m2.
Ak postúpime k druhej vrstve, máme na výber medzi vlnenými svetrami, mikinami a bundami vo vyšších gramážach nad 200 g/m2. Príjemne sa nosia, dobre dýchajú a izolujú aj prevlhnuté, avšak sú obvykle ťažšie a objemnejšie ako tie zo syntetických materiálov, takže v batohu zaberú o niečo viac miesta.
Merino vlna sa používa aj v čisto zatepľovacích bundách. Príkladom je kolekcia oblečenia firmy Icebreaker plnená izoláciou MerinoLoft ™. Tá predstavuje alternatívu nielen syntetickým materiálom, oproti ktorým poskytuje viac tepelného komfortu, ale aj k páperovým výplniam. Na rozdiel od nich nie je taká náchylná na vodu, dá sa prať v práčke bez nutnosti sušenia v sušičke a je hypoalergénna.
CHYTRÉ SPOJENIE
Merino vlna je skvelý materiál, ako každý má ale svoje limity. Tie sa jednotliví výrobcovia snažia kompenzovať premysleným kombinovaním s inými vláknami. Icebreaker tak časť svojej kolekcie vyrába za pomoci technológie Corespun, ktorá na zvýšenie životnosti tkaniny využíva oplietanie odolného nylonového jadra jemnou merino vlnou. Ľahké tričká do teplého počasia potom šije zo zmesového materiálu COOL-LITE™, ktorý kombinuje merino vlnu a TENCEL®. Vlákno vyrobené z eukalyptu pomáha odvádzať teplo a vlhkosť od pokožky a zároveň umocňuje vynikajúcu priedušnosť tkaniny.
Zaujímavé riešenie ponúka aj Devold, tradičná nórska značka produkujúca vlnené oblečenie už od roku 1853. Jej Duo Active v sebe spája to najlepšie z oboch svetov. Ide vlastne o dve tričká spojené do jedného. Vnútorné je utkané z umelého vlákna a má na starosť rýchly odvod potu od tela. Vonkajšie tvorí merino, ktoré zaisťuje výborné izolačné vlastnosti..
Ako sa starať o oblečenie z merino vlny
Merino oblečenie si rovnako ako ďalšie kúsky našej výbavy zaslúži určitú starostlivosť. Len tak si zachová svoje vlastnosti a bude nám dlho a dobre slúžiť. Predsa len nie je úplne najlacnejšie, a tak asi každý z nás chce, aby vydržalo dlhšie ako jednu sezónu.
Vlnené oblečenie môžete normálne prať v práčke, samozrejme rozdelené na svetlé a tmavé. Vždy sa riaďte pokynmi na štítku a používajte šetrné pracie prostriedky. Do bubna určite nepridávajte aviváže ani bielidlá, ktoré by mohli vaše obľúbené merino tričká a ďalšie zvršky poškodiť. Nepoužívajte sušičku, bielizeň normálne zaveste a nechajte uschnúť.
Oblečenie z merino vlny si prirodzene zachováva tvar, nie je preto potrebné ho žehliť. Pokiaľ už sa rozhodnete vziať žehličku do ruky, otočte bielizeň naruby a nastavte nízku teplotu, alebo rovno program na vlnu.
Oblečenie skladujte čisté a suché, ideálne poskladané. Vzhľadom na to, že je merino jemný prírodný materiál, dajte si pozor, aby sa vám doň nepustila šatníková moľa.
Mohlo by vás zaujímať:
- https://www.hudysport.sk/icebreaker-8211-pribeh-merino-vlny
- https://www.hudy.cz/jake-je-bezecke-obleceni-z-merino-cool-lite-v-praxi
- https://www.hudysport.sk/jak-na-vrstveni-outdooroveho-obleceni
- https://www.hudysport.sk/devold
- https://www.hudysport.sk/icebreaker
- https://www.hudysport.sk/treking-a-turistika
- https://www.hudysport.sk/skialpinizmus-a-lyzovanie
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, ktorý sa vo svete vertikál pohybuje viac ako pätnásť rokov. Domovskou oblasťou je mu jesenický Rabštejn, za skalami sa však vydáva aj mimo českej kotliny, napríklad do Vysokých Tatier alebo talianskeho Arca. Riadi sa jednoduchým heslom: „Polezme, kým nám neodpadnú prsty.“