Ako sa správne starať a impregnovať outdoorové topánky
René Kujan
5 minut čtení
Najlepšou radou ostrieľaných turistov dnes už našťastie nie je naniesť na svoje vzácne kožené pohorky najlacnejší krém na ruky jednej nemenovanej značky. Chemický priemysel ruka v ruke s tým obuvníckym našťastie odkráčali míľovými krokmi v ústrety modernej budúcnosti. Budúcnosti, kde máme na výber zo širokej škály outdoorovej a športovej obuvi, materiálov, impregnácií, pást, voskov, sprejov a ďalších impregnačných a čistiacich prípravkov. Máme väčšiu slobodu vo výbere, ale nesmieme zabúdať ani na starostlivosť o svoje topánky. Predsa len v nich v nehostinných prostrediach rôzneho charakteru za ich aj náš život urobíme prinajmenšom státisíce a státisíce krokov. A správna starostlivosť o obuv je neodmysliteľnou podmienkou dlhej životnosti našich pohorkov, outdoorových, trekových a športových topánok.
AKO A PREČO SA VLASTNE STARAŤ O OUTDOOROVÚ OBUV?
„Prečo“ je tá jednoduchšia časť. Pretože chceme, aby turistické topánky dlho slúžili svojmu účelu a pretože sa v nich chceme cítiť dobre. A tiež preto, že po ich použití nechceme navštevovať príliš často dermatológa. A ako sa správne starať o topánky? Tak na to už taká jednoduchá odpoveď nebude.
V zásade rozlišujeme topánky kožené, textilné a kombinované. Naša starostlivosť o ne sa bude líšiť aj podľa toho, či sú opatrené nejakou funkčnou membránou. Samozrejme sa budú líšiť aj špecializované prostriedky určené na starostlivosť o ne. A trochu iné zaobchádzanie budú vyžadovať topánky nové a už nosené. Predtým ako sa pustíme do samotnej starostlivosti, určite nebude na škodu preštudovať návod – čo na to hovorí ako výrobca obuvi, tak aj výrobca prípravkov, ktoré sa chystáme použiť.
AKO SA POSTARAť O NOVÉ TOPÁNKY?
Pokiaľ to vaša nová obuv bude vôbec potrebovať (dozvieme sa v návode), použijeme vhodnú impregnáciu (sprej, krém, pasta), ktorá nielenže udrží vlhkosť zvonku topánky, ale čiastočne ju ochráni aj pred drobnými nečistotami, takže bude dlhšie lepšie vyzerať aj fungovať a bude sa tiež po nejakej dobe aj lepšie čistiť. Nové kožené pohorky pravdepodobne budú potrebovať trochu nejakého toho krému – na to určenému. Nová koža po aplikácii krému krásne stmavne a rovnako ako vaša vetrom ošľahaná tvár bude vyžarovať pripravenosť na všetko dobrodružstvo.
Spomínané pokusy s krémami na ruky alebo s krémami na bežnú konfekčnú obuv nemusia dopadnúť dobre. Koža môže príliš zmäknúť a stratiť tvarovú pevnosť, čo potom spoznáme jednak na zvýšenom užívateľskom nepohodlí, a tiež na rýchlejšom opotrebovaní koženého zvršku a znížení životnosti obuvi.
AKO SA STARAŤ O STARŠIE TOPÁNKY?
Bez rozdielu prevedenia bude potrebné obuv najskôr poriadne očistiť. Ak je to potrebné, vhodnou kefkou, následne vlažnou vodou alebo vodou s mydlovým roztokom. Existujú samozrejme aj špeciálne umývacie prostriedky na obuv, ktoré použijeme hlavne na topánky s membránou. Skúste napríklad tie od Grangers. Raz za čas je totiž potrebné vytiahnuť šnúrky a umyť topánky pekne aj zvnútra. Vyzrážaná soľ z potu a bakteriálny nános totiž znižujú účinnosť funkčnej membrány. Takže ak sa vám zdá, že sa už v turistických topánkach začínate variť vo vlastnej šťave, skúste tento vnútorný reštart.
Pranie topánok v práčke neodporúčame. Dôležité je nechať topánky následne poriadne vyschnúť. Nie na priamom slnku, nie na radiátoroch, nie v rúre, nie v sušičke, nie pri krbe alebo pri otvorenom ohni, ani nie pomocou fénu! Sušte pekne pozvoľna na mieste, kde prúdi vzduch.
Tá najjednoduchšia babská rada, ktorá funguje dodnes, je vypchať mokrú obuv novinami. Tie do seba natiahnu vlhkosť, takže ich môžete po nejakej dobe zase vybrať (prípadne postup so suchými novinami opakovať) a topánky opatrne dosušiť. Poriadne vysušenie nie je hneď, chvíľu trvá. Ale verte, že na životnosti turistickej obuvi sa vám to bohato vráti.
VYSÚŠAČE NIE SÚ VÔBEC OD VECI
Odborníci na tomto mieste siahajú po špeciálnych sušičoch obuvi. Ide o viac či menej sofistikované malé vykurovacie telieska, ktoré sa zasunú do topánok. Nemajú žiadne pohyblivé časti, takže sa znižuje riziko ich poruchy. Sušiče vo vnútri topánok hrejú presne na tú správnu teplotu, aby neublížili ani koženým pohorkom. Tie najvymakanejšie majú tvar prispôsobený dokonalému prúdeniu teplého vzduchu po vnútornom obvode topánky a sú vybavené aj UV žiaričmi, ktoré pomáhajú zabiť vo vnútri vašich topánok všetko, čo tam nepatrí. Sušiče sa dajú zaobstarať s bežnou elektrickou prípojkou na 230 V alebo s auto-prípojkou, takže budú fungovať aj na cestách zo zásuvky pre zapaľovač. Vysúšače do auta niekedy bývajú vybavené aj adaptérom na pripojenie do zásuvky, takže ich môžete používať v oboch spomínaných prípadoch.
Niektoré impregnačné prostriedky sa dnes už dajú aplikovať aj na vlhkú obuv, čo oceníte hlavne v teréne, na dovolenke alebo výlete mimo domova. Lepšie výsledky impregnácie topánok ale určite dosiahneme po riadnom vysušení.
NAJLEPŠIA IMPREGNÁCIA NA TOPÁNKY?
Neexistuje, respektíve existuje vždy na príslušný druh použitého materiálu. Koža, pokiaľ sa o ňu dobre staráme, vydrží neskutočne dlho. Je síce o niečo ťažšia a menej priedušná, ale svoje uplatnenie na horách a v ďalších ťažších terénoch stále právom obháji. Starostlivosť o kožené topánky je trochu náročnejšia, ale dnes už nájdeme veľké množstvo krémov, voskov a sprejov.
Ako teda impregnovať topánky? Nečakajte, až bude zvršok vašich topánok vyzerať ako zoschnuté a ošúchané dlane stareny obrábajúcej pole kdesi na úpätí Himalájí. Pravidelne ich ošetrujte hĺbkovou impregnáciou, dokonalým premastením krémom alebo voskom. To bude „veľká technická“, ktorú v závislosti od frekvencie a miery používania bude potrebné vykonať len niekoľkokrát ročne. Túto starosť dopĺňajte pravidelne a oveľa častejšie „malou technickou“ – aspoň rýchlym nástrekom na to určeným sprejom. Prípadne existujú aj šikovné menšie tuby s prípravkami použiteľnými aj v teréne. Tie sa oplatí vziať so sebou na viacdenné náročné túry mimo civilizácie. Opäť stojí za to prečítať si návod, niektoré impregnačné vosky je totiž potrebné pred použitím nahriať (prípadne aj obuv).
Najväčšiu pozornosť vždy venujeme najproblémovejším partiám zvrškov obuvi, ktorými sú prechody medzi priehlavkom a špičkou a samotná špička. Tam, kde sa pri chôdzi topánka najviac ohýba, dochádza aj k najčastejším patáliám, z ktorých najväčšia je určite prasknutie koženého zvršku. Preto je dobré ich udržiavať neustále v dobrej kondícii vhodnými prostriedkami. Keď je povrch koženej topánky vyblednutý, vráskavý a na dotyk vysušený, býva už päť minút po dvanástej.
AKO IMPREGNOVAŤ GORETEXOVÉ TOPÁNKY
Pokiaľ máte vo svojich topánkach pod kožou alebo textilom aj niektorú z funkčných membrán, existujú špeciálne prípravky aj na také topánky. A špeciality sa v tomto prípade naozaj oplatia. Pretože aby mohla membrána dobre fungovať, musí si vrchná vrstva udržať maximálnu priedušnosť, ale zároveň dostatočnú vodeodpudivosť. Na čo by vám bola dobre fungujúca membrána, keď by vrstva nad ňou bola poriadne nacucaná, a teda v podstate nepriedušná? Opäť odporúčame siahnuť po Grangers.
OŠETRENIE TURISTICKEJ ALEBO ŠPORTOVEJ OBUVI S TEXTILNÝM ZVRŠKOM
Celotextilné topánky nevydržia tak dlho ako kožené. Zato sú ľahšie, priedušnejšie a pri vzhľade a pestrosti farieb im, zdá sa, nestojí nič v ceste. Aj o nich sa treba postarať, aj keď asi v porovnaní s ich ostatnými sestrami v najmenšej miere. Základom je správne vysúšanie, aby nám v nich nerašili kadejaké plesne či huby. A občasný nástrek (samozrejme, že po predchádzajúcom vyčistení) impregnačným roztokom spríjemní ich ďalšie nosenie.
Niektorá obuv využíva prednosti oboch materiálov a kombinuje kožu na najexponovanejších miestach s ohybnejšou a priedušnejšou textíliou. Pri údržbe postupujeme rovnako ako pri jednotlivých materiáloch. Existujú aj impregnačné prostriedky určené na ošetrenie týchto materiálových mixov. Pokiaľ ale chcete dosiahnuť úplnú dokonalosť, ošetrite oba materiály vždy tým najlepším špecializovaným prípravkom na kožu, resp. textil, pričom začíname s ošetrením textilu, následne venujeme starostlivosť koži.
AKO VYČISTIŤ STIELKU TOPÁNOK
K pravidelnej údržbe patrí aj starostlivosť o vložky. Nielen vložky, ale aj celý vnútorný priestor obuvi si občas zaslúži poriadne vystriekať dezodoračným sprejom. Ten slúži nielen na dodanie tej pravej sviežosti jarnej rozkvitnutej lúky našim odkvitajúcim pohorkom, ale zničí aj zárodky všetkého nečistého, čo by potešilo tak maximálne mykológov alebo mikrobiológov. Mnohé zo stielok je možné bez problémov prať v práčke, niektoré ale nie (návod!). Náročné využitie turistickej, trekovej alebo akékoľvek inej outdoorovej obuvi odnášajú asi najhoršie práve ony. Najrýchlejšie strácajú svoje dobré vlastnosti a zošliapávajú sa. Navyše bývajú práve vložky najčastejším nositeľom nejakého nepekného podhubia. Ak si chcete užívať komfort svojej obuvi až do úplného konca, občas ich vymeňte. A pri sušení topánok určite vždy vyberte. Na trhu sú vložky so špeciálnou antimikrobiálnou úpravou, s rozlíšením podľa druhu klenby vášho chodidla alebo prevažujúceho použitia (zvýšená miera absorpcie nárazov a pod.).
Tajný tip:
ľahké návleky
Návleky odvedú skvelú prácu pri pohybe v hlbokom snehu alebo na ľadovci. Dnes existujú aj ultraľahké, znížené návleky, ktoré sa používajú pri turistike alebo mountain/trail-runningu bez snehu. Prečo? Ochránia naše nohy, topánky aj ponožky pred vnikaním drobných nečistôt alebo vody v prípade dažďa. Obzvlášť drobučké kamienky s ostrými hranami nám môžu spôsobiť nielen škaredé odreniny a pľuzgiere na nohách, ale napríklad aj nenávratne poškodiť membránu našich topánok. Väčšina dobrých návlekov má možnosť úpravy obvodu nad členkom a dĺžky remienku alebo lanka pod pätou. Môžeme si tak návlek upraviť skutočne presne na nohu, respektíve topánku. Návleky z moderných materiálov sú vysoko elastické, nevážia a nezaberú skoro nič, ale môžu odviesť skvelú prácu, ktorú na komforte pohybu po horách určite spoznáte.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako si správne vybrať trekovú obuv
Rady k výberu topánok fyzioterapeutky Petry Valouchovej
René Kujan (1974)
Žurnalista, prekladateľ, (ultra)maratónec. Pohybový poživačník, outdoorový nadšenec, milovník výziev, priateľ zvyšku prírody. Na svojom konte má autorstvo jednej knihy, troch synov a troch svetových prvenstiev v obiehaní a prebiehaní Islandu. Vo voľnom čase sa ukrýva v lesoch, horách alebo riekach. Noci trávi najradšej pod holým nebom, päťhviezdičkový hotel mu je málo.
Ďalšie články RK: