Ako sa správne vybaviť na turistiku
René Kujan
5 minut čtení
Nás Čechov sprevádza povesť veľkých outdoorových divochov. Zdolávame alpské vrcholy v sandáloch a lezieme aj tam, kde je to napríklad vzhľadom k lavínovej situácii zakázané. Odhodlanie je jedna vec, prežitie a zároveň užitie si všetkých chvíľ strávených vonku vec druhá. Čo si zbaliť na túru, aby sme si hory poriadne užili, ale zároveň zbytočne neriskovali či netrpeli?
Existujú samozrejme určité rozdiely vo vybavení do hôr, ak sa chystáme len na jednodenný prechod bez prespávania vonku a na trek viacdenný. Rozdiely vo vybavení na turistiku budú aj v závislosti od ročného obdobia. Avšak existujú zásady, ktoré platia vždy a všade.
Turistická obuv
Ste nadšenci viacdennej turistiky, alebo vyrážate na kratšie výlety do hôr z pohodlia hotela? V oboch prípadoch budete potrebovať dobrú trekovú obuv. Kritérium číslo jedna je určite pohodlie. Tie časy sú preč, kedy sme si kúpili celokožené pohorky s tým, že budeme niekoľko výletov povinne trpieť, kým sa topánky poriadne rozchodia a koža sa prispôsobí nášmu chodidlu. Dnes platí iná zásada: Turistická obuv je vhodná, keď vám na nohe dobre sedí, je pohodlná a nikde netlačí na "prvý šup". Aj v prípade, že vyrážate len na túry s niekoľkými málo kilometrami, vykonajú vaše nohy niekoľko tisíc krokov v náročnom svahovitom, kamenistom teréne. Každá odrenina, každý pľuzgier sa môže škaredo vypomstiť.
Obuv na turistiku by mala byť vždy členková, a to z niekoľkých dobrých dôvodov:
- Ochrana chodidiel a členkov pred odrením kameňmi, polenami, tŕnitou vegetáciou a podobne.
- Do vysokej topánky tiež menej vnikajú nečistoty typu piesku, drobných kamienkov, bahna. Neváhajte použiť aj návleky.
- Treková obuv spevní nohu v oblasti členku, takže pravdepodobnosť jeho vyvrtnutia klesá.
Prípadne si prečítajte tento článok.
Nepodceňujte ponožky
Samostatnú kapitolu turistických potrieb tvoria aj dobré trekové ponožky. Samotné dobré turistické topánky totiž nestačia. Až vhodná členková obuv doplnená dobrou ponožkou zaistí príjemnú a pohodlnú chôdzu v teréne aj po niekoľko dní. Prírodné vlákna sú príjemnejšie a niektoré z nich dokážu aj aktívne bojovať so zápachom. Oproti tomu syntetické vlákna majú lepšie fyzikálne vlastnosti, sú odolnejšie, pružnejšie, trvanlivejšie, tvarovo stálejšie. Z toho vyplýva, že najvhodnejšie budú ponožky vyrobené v kombinácii oboch materiálov. Skúsiť môžete napríklad Icebreaker, ktorý kombinuje merino so syntetickými materiálmi.
Batoh na turistiku
Pohodlný turistický batoh je základ dobrého výletu do hôr. Samozrejmosťou by mala byť zvolená správna veľkosť, hlavne vzhľadom k dĺžke vášho chrbta, a zároveň dobre nastavené popruhy vrátane bedrového, hrudného a tých stabilizačných. Pri batohoch platí v zásade to isté ako pri trekovej obuvi – pohodlný by mal byť od prvého okamihu. Pri kúpe nového expedičného batohu neváhajte na predajni požiadať o skúšobnú záťaž a všetko riadne vyskúšať. Preškolený personál vám pomôže ako s výberom vhodného batohu, tak aj s jeho nastavením. Niektoré typy dokonca umožňujú špeciálne tepelné modelovanie bedrového pásu priamo podľa proporcií vášho tela. Na pohodlnosti batohu sa určite neoplatí šetriť. Aj za jednodňový výlet s ním na pleciach urobíte tisíce a tisíce krokov, to znamená aj drobných presunov jeho záťaže z miesta na miesto. Skúste napríklad klasiky od deuter.
Dobrý batoh na hory by mal umožňovať rozdeliť dobre záťaž (tu pomôže napr. oddeliteľná prepážka vnútorného priestoru), riadne rozložiť zaťaženie chrbta a zafixovať náklad (všetky popruhy v dostatočnom rozsahu nastaviteľné, dostatok bočných kompresných popruhov) a mať všetko potrebné rýchlo po ruke (bočné vrecká, členené vrecko vo veku batoha, vrecká na bedrovom popruhu, úchytky na turistické palice).
OBLEČENIE NA HORSKÚ TURISTIKU
Pokiaľ máme vybrané na poli turistickej obuvi a batohov na hory, zostáva mať šťastnú ruku aj v oblasti oblečenia. Zásada vrstvenia oblečenia je už notoricky známa, takže snáď stačí pripomenúť, že viac tenších vrstiev je lepších ako jedna tučná. Tá prvá možnosť nám totiž jednak dáva možnosť presnejšie reagovať na okolité počasie a regulovať teplotu, a potom nám umožňuje aj v širokom spektre improvizovať, čo sa týka vysúšania jednotlivých vrstiev a podobne.
Opäť platí, že prírodné aj syntetické materiály majú svoje výhody, ktoré môžeme vhodne kombinovať. Z prírodných materiálov na turistiku do hôr využijete hlavne merino bielizeň, ktorá sa vyrába ako v prevedení do letných podmienok, tak aj do tých zimných. Nebude zapáchať ani po niekoľkodňovom používaní a má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti aj pri značnej vlhkosti. Syntetické materiály naopak máločo prekoná v oblasti nepremokavých a neprefúkavých zvrškov.
NEBOJTE SA FARIEB
Okrem funkčnosti a odolnosti je pri vybavení na turistiku dôležitá aj farba. Teda nie že by vám musela všetka výbava a výstroj farebne ladiť, ale v horách je fajn byť dobre vidieť. Nebojte sa preto reflexných alebo žiarivých farieb. Na túre v horách majú svoje opodstatnenie: Je dobre, keď ste napríklad na okraji suťového poľa dobre vidieť už z diaľky. Ľudia nad vami si dajú väčší pozor, aby dole nezhadzovali kamene, keď o vás budú vedieť. Akákoľvek odložená alebo odfúknutá výbava sa následne lepšie hľadá, keď na seba už z diaľky upozorňuje svojou farbou. A v neposlednom rade vám nápadné farby môžu zachrániť život, keď nedajbože dôjde na záchrannú akciu alebo dohľadávanie vrtuľníkom.
DOBRE VYBAVENÁ OUTDOOROVÁ LEKÁRNIČKA – POL ZDRAVIA
Lekárničku nie je radno podceňovať. Na mnohých výletoch do hôr ju napríklad vôbec nevyužijete, ale skôr či neskôr môže nastať chvíľa, kedy od nej bude závisieť váš život. Základom je niekoľko dobre držiacich odolných náplastí rôznych veľkostí, sterilná gáza a obväz. Akokoľvek banálne zranenie je vhodné čo najskôr dezinfikovať, takže účinná dezinfekcia by tiež v žiadnom prípade nemala chýbať. Najčastejšie ju asi využijete pri odstraňovaní kliešťov. Na ne, ale napríklad aj na odstraňovanie triesok alebo včelích žihadiel budete potrebovať pinzetu. Na viacdennú turistiku sa oplatí pribaliť aj niekoľko druhov liekov. Vždy prítomná by mala byť „svätá trojica“ liekov na bolesť, na zažívacie problémy a na horúčku. Pokiaľ trpíte alergiami alebo inými zdravotnými komplikáciami, doplňte špecifické liečivá už do základnej verzie svojej lekárničky.
Moje tajné tipy
Multitool – núdzová dielňa do vrecka
Na každú túru so sebou od istej doby vždy beriem tiež spoľahlivý multitool, napr. od Laetherman . Nôž, pílka, pinzeta, kliešte, nožnice, prípadne núdzové škrtadlo alebo pilník môžu doslova zachraňovať životy. Vďaka multitoolu sme napríklad mohli kamarátovi pri výstupe na Dachstein provizórne prišiť odtrhnutú podrážku od topánky alebo zapáliť plynový outdoorý varič a zo snehu získať vodu, keď sa nám jediný zapaľovač, ktorý sme pri sebe mali, rozpadol na prvočiniteľa.
Šiltovka vždy a všade
Či vyrážam na túru v zime alebo v lete, nech má svietiť slnko alebo pršať, skrátka úplne vždy si so sebou beriem dobrú šiltovku. Taká čiapka totiž zabráni slnečným lúčom dopadať priamo do vašich očí. A úplne rovnako dobre si poradí napríklad aj s dažďovými kvapkami, krúpami alebo snehom. A rovnako ako zabraňuje oslneniu od slnka, rovnakú službu poskytne napríklad aj v prípade stretnutia s protiidúcim vozidlom, cyklistom alebo turistom, ktorý práve testuje svoju supervýkonnú čelovku. V zime alebo za dažďa či vetra šiltovka nasadená pod bundou riadne umravní kapucňu, takže vám nikdy neskĺzne do očí alebo nebude príliš zakrývať bočný výhľad.
A ako sa pozná dobrá šiltovka? Je dobre priedušná, perfektne sedí, jej doťahovací pásik má spoľahlivé istenie. A čo je tiež veľmi dôležité: šilt je odspodu (časť smerujúca k tvári) podšitý tmavou, najlepšie čiernou látkou, ktorá zabraňuje spodným odrazom svetla do očí.
Hamak – závesné instantné šťastie
Pre väčšie pohodlie pri prestávkach na odpočinok aj ako vhodnú zábavu pre deti dnes so sebou nosím aj ultraľahký hamak ENO. Doslova pár stoviek gramov v maličkom sáčku v sebe skrýva hodiny a hodiny zábavy a pohody pri výletoch do hôr a všade tam, kde existujú dva pevné body, medzi ktoré môžete hamak napnúť. Ako v hamaku správne spať sa dočítate tu.
Keď už viete, ako sa správne vybaviť na turistiku a chodenie je vašim veľkým koníčkom, nebojte sa vyskúšať aj niečo naozaj extra. Tým extra je Camino - Svätojakubská púť.
René Kujan (1974)
Žurnalista, prekladateľ, (ultra)maratónec. Pohybový poživačník, outdoorový nadšenec, milovník výziev, priateľ prírody. Na svojom konte má autorstvo jednej knihy, troch synov a troch svetových prvenstiev v obiehaní a prebiehaní Islandu. Vo voľnom čase sa ukrýva v lesoch, horách alebo riekach. Noci trávi najradšej pod holým nebom, päťhviezdičkový hotel mu je málo.