Ako si správne vybrať trekovú obuv?
HUDY tým / Libor Dušek
5 minut čtení
Pohodlie vašich nôh patrí medzi tých zopár vecí, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu náladu a motiváciu na turistike! Vaše turistické topánky vám poskytnú dôležitú oporu a stabilitu v teréne a to aj pri nosení ťažkého batoha. Ak vedie trasa po nerovnom kamenistom teréne, ochráni aj vaše členky. Vyberajte teda starostlivo. Nechajte si poradiť, na čo sa pri výbere turistickej obuvi zamerať.
AKÉ TOPÁNKY ZVOLIŤ?
Turistické topánky by ste si mali vyberať podľa náročnosti trasy a povahy terénu. Pokiaľ viete, že vaša trasa povedie po mokrom teréne, mali by byť topánky nepremokavé a vyššie ako napríklad topánky na ľahký trek v Alpách alebo kratšie výlety v tuzemských lesoch. Predovšetkým ale musia byť maximálne pohodlné! S materiálmi a tipmi turistických topánok sa zoznámime za chvíľu, najskôr si povieme základné osvedčené rady. Každopádne najlepšie vám s výberom pomôžu v špecializovanom outdoorovom obchode.
„Zastavte sa v predajniach HUDY a školený personál vám vo výbere poradí. Mnoho z nich má aj vlastné dlhoročné skúsenosti z trekov po celom svete.“
SPRÁVNA VEĽKOSŤ
Keď príde na výber správnej veľkosti topánok, je dôležité počítať s tým, že vám noha počas kráčania ľahko opuchne. Ideálne teda skúšajte turistickú obuv v popoludňajších hodinách, kedy ste už niečo nachodili a noha je mierne opuchnutá. V predajni si tiež vyskúšajte chôdzu z kopca (v HUDY predajniach sú umiestnené terénne trenažéry). Pri chôdzi z kopca by sa vaše prsty nemali dotýkať prednej časti topánky kvôli otlačeninám na nechtoch a tiež hrozí poškodenie napr. goretexovej membrány.
Najlepšie by ste mali vyskúšať na nohu niekoľko modelov a nájsť ten, ktorý vašej nohe najlepšie vyhovuje. Dobrá priľnavosť v oblasti členku a päty vám pomôže vyhnúť sa pľuzgierom a špička by mala byť dostatočne široká, aby vaše svaly na nohách mohli odpočívať. A samozrejme je dôležité, aby topánky mali dostatočnú podporu klenby. Každý máme trochu iný tvar nohy, preto nie je žiaduce výber topánky uponáhľať.
Správne ponožky
Správny výber ponožiek je rovnako dôležitý ako správny výber topánky. Predovšetkým by ste mali voliť kvalitné ponožky vyrobené z vlny alebo z kombinácie vlna - syntetická zmes. Do horských chladných podmienok je možné nosiť aj dvoje ponožky: jednu ponožku tesnú a druhú hrubšiu, poréznu. Asi najhoršie dopadnete pri nosení bavlnených ponožiek, ktoré neodvádzajú vlhkosť od ponožky, a môžete si byť istí pľuzgiermi. Niekedy nie je od veci použiť aj návleky, ktoré zabránia padaniu nežiaducich prírodných materiálov do topánky.
PÁR PRAVIDIEL OD SKÚSENÝCH TuristoV
- Medzi ďalšie pravidlá patrí vyzuť si topánky vždy, keď je možnosť. Ale pozor, nohy po dlhšom pochode a zložení topánok vždy mierne opuchnú!
- Prípadne spotené podnožky nahradiť za suché.
- Na dlhý trek by ste sa mali vydať s topánkami, v ktorých už ste aspoň niekoľko desiatok kilometrov nachodili a perfektne vám sedia. Predídete tým pľuzgierom, ktoré naozaj dokážu pokaziť krásny deň v prírode.
- Ak pri chôdzi začínate cítiť otlak, majte vždy po ruke tejpovaciu pásku a preventívne si miesto zalepte.
- Vždy majte so sebou v zálohe aj Compeed náplasti, ktoré pomôžu na väčšie pľuzgiere na pätách a chodidlách.
NÍZKE ALEBO VYSOKÉ TOPÁNKY?
Ako už bolo spomenuté, typ topánok, aké na turistiku vyberáme, je závislý predovšetkým od terénu, v ktorom sa budeme pohybovať. V zásade delíme terén na ľahký, stredne náročný, ťažký a vysokohorskú turistiku. O povahe terénu a teda aj vhodných topánkach hovorí tento článok, ktorý si rozhodne prečítajte. S týmto súvisí aj typ podrážok, ich tuhosť a vzorka. Zrejme vás neprekvapí, že platí priama úmera: čím ťažší (teda tvrdší, kamenistejší, nestabilnejší atď.) terén, tým tuhšia podrážka s hrubšou štruktúrou, ale predovšetkým pevnejšia topánka. Pevnejšia predovšetkým v členku, pretože práve od pevnosti členku veľkou mierou závisí pohodlnosť a predovšetkým bezpečnosť vášho pochodu. Z tohto logicky vyplýva, že na ľahší výstup s menším nákladom nie je potrebná členková turistická obuv, ale stačia pevnejšie topánky, niekedy nazývané aj nástupovky. Pre ľahšie treky sú vhodné topánky na multišport.
Naopak v náročnom kamenistom teréne (napr. keď sa v rámci VHT pohybujete v skalných sutinách s ťažkým batohom) je nutné mať vysoké pohorky, ktoré dôkladne a správne zaviazané zaisťujú pevnosť a stabilitu členku. Váha na vašom chrbte v kombinácii s nestabilnou pôdou pod nohami pochopiteľne extrémne zaťažuje a vyčerpáva vaše nohy, najmä členky. Bez pevných topánok by sa nohy unavili omnoho rýchlejšie, v horšom prípade by došlo k zraneniu, čo rozhodne nie je vo vysokohorských priesmykoch žiaduce a bezpečné.
TREKOVÉ SANDÁLe
Niektorí turisti preferujú na ľahšie a stredne ťažké terény sandále s pevnou podrážkou, čo nie je v rozpore s bezpečnou turistikou, ale vyžaduje to zvýšenú obozretnosť, skúsenosť a vytrénované spevnené členky. Majte na pamäti, že sandále v kombinácii s trekingom sú len pre skúsených, ktorí sa aj tak dobrovoľne vystavujú riziku. Keď zakopnete v sandáloch o kameň, bude vás to bolieť viac, než v ľahkých trekovkách. Radšej ani nemyslieť na to, čo všetko sa môže stať pri pohybe v sandáloch po nestabilných balvanoch s ostrou hranou. Takže na ťažký treking a VHT sandále určite nebrať! Niektorí odvážni dobrodruhovia sa vydajú na trek aj v prstových topánkach.
VODEODOLNOSŤ A PRIEDUŠNOSŤ
Tieto dve vlastnosti sú pre vaše pohodlie a teda aj úspešnú turistiku, ktorá vám prinesie očakávanú radosť z pohybu a pobytu v prírode, tiež zásadné. Súvisia s materiálom, z ktorého je topánka vyrobená. Vďaka súčasným technológiám už outdooroví výrobcovia obuvi ponúkajú celú škálu vodeodolných a zároveň priedušných materiálov. Topánky z nich sú teda ideálne na turistiku a ich váha je nižšia, ako pri tradičných turistických topánkach. Napriek tomu mnoho turistov stále uprednostňuje tradičnú kožu. Kožené topánky sú samozrejme ťažšie, ale keď sa o ne riadne staráte, fungujú na výbornú. Zlatou strednou cestou býva kombinácia spomínaných materiálov. Viac v druhej polovici nám už známeho článku. V zásade ide ale opäť o to, aby sa vaše nohy cítili v topánkach pohodlne. Takže na záver treba zopakovať, že topánky si treba riadne vyskúšať. Pozrite aj na svieži článok ako sa vybaviť na turistiku alebo ako sa zbaliť na trek.
STARÁ LÁSKA NEHRDZAVIE
Pokiaľ máte topánky, ktoré vás sprevádzali na mnohých trekoch, je potrebné si ich rozmaznávať a pred ďalšou túrou skontrolovať švy, podrážku, opotrebenie kože a vymeniť prechodené vložky. Nezabudnite, že aj dobré skladovanie topánok prispeje k dlhšej životnosti. Za odchodené kilometre im doprajte suché a chladné miesto. Pred sezónou ich ošetrite impregnáciou.
Ako impregnovať a udržiavať obuv? Pozrite si video: