Ako správne čistiť hydratačné systémy?
René Kujan
3 minuty čtení
Hydratácia, dostatok tekutín je pre ľudský organizmus pomerne dôležitý. Ak chcete teda žiť dlhšie ako tri dni. Zvýšená outdoorová aktivita so sebou nesie vyššiu mieru potenia, a teda dehydratácie. Najmä v sparných letných mesiacoch preapokalyptických globálnych zmien klímy je potrebné myslieť na zavodňovanie. Veľa z nás na takéto účely využíva hydratačné vaky, mäkké outdoorové a športové fľaše (soft flasks) či iné rezervoáre. Source, deuter, HydraPak sú asi najznámejší výrobcovia takýchto produktov. Ako ich ale po použití správne čistiť? Ukážeme si.
OBSAH:
- Pravidelná údržba hydratačných systémov
- Hĺbkové čistenie hydratačných systémov
- Alternatívne prostriedky na čistenie hydratačných systémov
- Alternatívne umývacie a sušiace prostriedky
Pravidelná údržba
Každý rezervoár by sa mal po každom použití minimálne kompletne vypláchnuť. Dnes už majú najrôznejšie vaky a fľaše špeciálne úpravy povrchu tak, aby sa v nich nemnožili mikroorganizmy, nerástli plesne, ale poznáte to – čistota pól života. Vyplachovať. Vyplachovať zakaždým, aj keď v rezervoári bola len čistá voda. A kompletne, tzn. nielen samotný vak alebo fľašu, ale aj prípojku, ventil (raz v polohe „on“, raz v polohe „off“), náustok, hadičku... skrátka všetko. Niekedy stačí čistá voda, môžeme ale pravidelne používať aj nejaký šetrný saponát (zvážte použitie nejakej zelenej, eko-varianty).
Pokiaľ nosíme/vozíme vo svojom rezervoári iontové nápoje (existujú dokonca vaky s oddelenými komorami pre vodu a ionty - a dvoma hadičkami) a podobne, treba údržbe venovať o to väčšiu pozornosť. Raz za čas je potrebné vykonať hĺbkové čistenie, dôkladnejšie umytie ako len jednoduché prepláchnutie.
Tip: Pokiaľ viete, že rezervoár opäť čoskoro použijete, je možné uschovať ho na prechodnú dobu vo vašej mrazničke. Musí byť samozrejme prázdny (vypláchnutý) a suchý. Tento postup nepoužívajte príliš často. Mráz síce značne spomalí množenie všetkého neporiadku, nenahrádza ale pravidelnú údržbu.
Hĺbkové čistenie
Hĺbková údržba sa už nezaobíde bez patričných nástrojov a prostriedkov. Čo sa prostriedkov týka, môžeme opäť použiť jemnejší saponát na riad v sprievode mäkkej hubky. Niektoré výrobky je možné umývať na hornej poličke umývačky riadu. Vak alebo fľašu v takomto prípade obrátime naruby (niekedy je zvnútra rezervoáru dokonca špeciálne pútko pre ľahké prevracanie a následné zavesenie pri sušení) a použijeme šetrnejší umývací program. Vždy ale takéto akcie konzultujeme s návodom na použitie konkrétneho produktu!
Z času na čas treba všetko veľmi dôkladne vyčistiť |
Pre ručné umývanie rozložíme systém na jednotlivé samostatné časti. Rezervoár naplníme roztokom čistiaceho prostriedku, riadne pretrepeme, preklepeme, pretrieme. Na dočistenie používame kefku na riad (prípadne aj staršiu kefku na zuby) alebo kuchynskú kefu na fľaše. Niektorí výrobcovia ponúkajú celé sady prípravkov na čistenie a sušenie hydratácie. Kefkou riadne vydrhneme aj sací ventil, z ktorého stiahneme aj samotný silikónový náustok, ktorý tiež riadne očistíme. Na hadičku je najlepšia špeciálna dlhá kefka upevnená na nerezovej pružine. Ale poradíme si aj keď nič také nemáme (viď nižšie).
Na hĺbkové čistenie hydratácie je možné kúpiť aj špeciálne tablety. Tie sa spravidla hádžu do naplneného vaku alebo fľaše, rezervoár sa uzavrie, položí a nechá štvrť až pol hodiny pôsobiť. Následne sa vykonáva vymytie jemným prostriedkom a vypláchnutie.
ALTERNATÍVNE ČISTIACE PROSTRIEDKY
Ak nemáme špeciálne tablety na čistenie, môžeme použiť jeden z týchto variantov:
JEDLÁ SÓDA
Sóda je v domácnostiach hojne zastúpená, a okrem iného sa používa aj ako univerzálne čistidlo. Jedno vrecko sódy (cca 2-3 plné polievkové lyžice) rozmiešame v hrnčeku bežnej veľkosti na 1 liter objemu rezervoáru. Dôkladne pretrepeme, necháme pôsobiť a následne sa o hydratačný systém postaráme rovnako ako v kroku „pravidelná údržba“.
Bielidlo
V našich končinách bude tento variant predstavovať väčšinou Savo, jeho obyčajný variant používaný napr. aj na dezinfekciu studní. Niekoľko málo kvapiek Sava či obdobného prostriedku na liter vody vyhubí všetky baktérie a vírusy v hydratačnej sústave. Postupujeme podľa návodu, pri Save je doba pôsobenia 30 minút. Po použití vykonáme bežnú údržbu a prepláchnutie čistou vodou.
Biely ocot alebo citrónová šťava
Biely ocot je považovaný aj za kvalitné čistidlo zabíjajúce všetko živé v našej kuchyni. Ide o neprifarbovaný (a silnejší) variant liehového kvasného octu. Používame v koncentrácii cca ¼ hrnčeka na 1 liter objemu. Podobných výsledkov môžeme dosiahnuť aj s citrónovou šťavou, kedy použijeme cca 1 stredne veľký vylisovaný citrón na 1 liter vody. Možno kombinovať aj s bielidlom alebo jedlou sódou, avšak tu pozor na výraznú až explozívnu šumivú reakciu! Na túto akciu opäť nadväzujeme bežnou údržbou.
TABLETY NA PROTÉZY
Pokiaľ máte po ruke nejakú babičku či deduška, môžete ich skúsiť poprosiť, či by sa s vami nerozdelili o svoje tablety na čistenie zubných protéz. Určite si preštudujte návod a určite po použití opäť vždy nadviažte bežnou údržbou. Čistiace tablety na protézy môžu byť lacnejšou obdobou tabliet pre hydratačné systémy, ale radšej si ceny konkrétnych výrobkov ešte overte.
ALTERNATÍVNE UMÝVACIE A SUŠIACE POMÔCKY
NÁHRADA ZA ŠPECIÁLNE KEFKY
Väčšinou v našich kuchyniach nájdeme hubky na umývanie riadu, prípadne štetky na vymývanie fliaš a podobne. V prevažnej väčšine (ak sú dostatočne jemné) postačia aj na údržbu vodných rezervoárov.
NÁHRADA ZA VNÚTORNÚ KEFKU NA HADIČKY
Dlhá hadica od hydratačného vaku sa už bez špeciálnych prípravkov čistí naozaj neľahko. Ale stále sa to dá. Poradiť si môžeme napríklad dostatočne dlhým kusom viazacieho drôtu, na ktorého jeden koniec pripevníme kúsok hubky na riad alebo kus handričky a spoločne so šetrným prostriedkom na riad ním hadicu niekoľkokrát pretiahneme. Ďalšou alternatívou môže byť napr. nejaká tenká horolezecká šnúrka s vhodným uzlom na jednom z koncov.
NÁHRADA ZA SUŠIAK
Kvalitné vysušenie hydratačného systému vykonávame vo vertikálnom vise (to isté platí pre hadicu), ideálne takpovediac „hlavou dole“, aby zvyšková voda mala kadiaľ účinne uniknúť. Prípadne necháme vodu odkvapkať a na dosušenie zavesíme už klasicky. Na trhu opäť existujú pre hydratáciu špecializované držiaky, sušiaky. Pri systémoch s vnútorným pútkom problém odpadáva – prevrátime vak naruby a zavesíme na sušenie za pútko.
Alternatívne si môžeme pomôcť drôteným vešiakom (ideálny je s bužírkou alebo kvalitne lakovaný), ktorý natvarujeme vhodne tak, aby po jeho vsunutí bol prístup vzduchu do vnútorných priestorov vaku maximálny – a môžeme štandardne zavesiť do vertikálnej polohy. Pri vertikálnom zavesovaní hadice, ale napríklad aj vaku nám môžu pomôcť aj štipce na bielizeň. V prípade najväčšej núdze môžeme použiť aj kuchynské papierové utierky, ktorými vypcháme rezervoár tak, aby zostal maximálne otvorený (pozor, nech ide o kvalitné papierové utierky, ktoré nepúšťajú „chlpy“, vlákna). A z kuchyne pochádza aj posledný alternatívny návrh na vysúšanie – ak doma máme ručný kuchynský šľahač (taký ten, čo vyzerá ako drôtený palcát) adekvátnych rozmerov, môžeme ho vsunúť do vaku a za držadlo šľahača opäť niekam zavesiť.
Správna údržba zaistí našim hydratačným systémom nielen dlhú životnosť, ale aj to, že nápoje z vakov budú čerstvé a budú nám chutiť. Tak na zdravie a na dobrú údržbu!