Nový fenomén: quilt a underquilt
René Kujan
5 minut čtení
S érou cestovania naľahko, bike-packingu alebo chodenia diaľkových trás sa v outdoorovom segmente objavili aj doteraz nevídané záležitosti. Sú trochu ako z rozprávky o princeznej Kolobežke, ktorá prišla neprišla oblečená neoblečená. Na prvý pohľad sa môžu zdať zvláštne. Ich konštrukcia má ale hlbokú vnútornú logiku a ich používanie je nielen praktické, ale aj prudko zábavné. Posúďte sami!
Quilt
Toto nie úplne jednoducho vysloviteľné slovíčko pochádza z angličtiny, kde znamená prešívanú deku alebo nejakú páperovú prikrývku. Outdoorový quilt je posun ešte trochu iným smerom. Ide vlastne o druh spacáku, avšak nie hocijaký.
![]() |
![]() |
![]() |
Ukážka rôznych quiltov výrobcu Sir Joseph. |
Niekto si totiž na začiatku sadol a zhlboka sa zamyslel: Prečo má spacák aj spodnú stranu, keď tam jeho výplň aj tak zaľahnem, takže jej izolačná funkcia je malá? Prečo by som mal so sebou spodnú polovicu spacáku vláčiť vlastne úplne zbytočne? A vznikol spacák bez „podlahy“. Všetci, čo už niekedy spali v spacáku na studenej zemi, na snehu, alebo dokonca na zamrznutom jazere, určite potvrdia, že pre tepelný komfort – a teda kvalitný spánok – je extrémne dôležitá izolácia od zeme, teda karimatka. A keď máme dobrú karimatku, kto by potreboval medzi ňou a sebou ešte nejakú medzivrstvu, že?
PERIE, ALEBO PERIE S VLNOU?
Takže späť ku quiltu. Odmyslite si zadnú časť spacáku, odmyslite si kapucňu - a máte quilt! Hrejivý rovnako ako spacák (na dobrej podložke), ale významne ľahší! S kapucňou sa pri quiltoch nepočíta jednak preto, že by ju nebolo kam našiť, zadná strana spacáku, kde býva, nám tu chýba, a jednak z dôvodov ďalšieho odľahčenia. Na výpravy so sebou beztak nosíme aj nejakú tú čiapku alebo mikinu či bundu s kapucňou, takže adekvátnu náhradu nájdeme vždy.

Quilt prapôvodne odkazuje na páperovú výplň. Áno, kvalitné perie stále zostáva na špičke, čo sa týka pomeru tepelnoizolačných vlastností verzus hmotnosti. Z tohto dôvodu sú quilty dostupné hlavne v páperovom variante. Zaobstarávame si ich predsa len hlavne preto, aby sme odľahčili. Existujú ale aj veľmi pohodlné varianty z kvalitnej kombinácie peria a vlny.
![]() |
![]() |
![]() |
Ukážka quiltu nemeckého výrobcu Grüezi bag s náplňou zo zmesi peria a vlny (DownWool). |
Nohy v teple
Quilt si môžeme predstaviť ako spacák, ktorý prišiel o spodnú časť, ale nie tak celkom – zachované je 360 ° vrecko na chodidlá (feet bag). Samozrejmosťou býva sťahovanie pri krku - a to najdôležitejšie: systém uchytenia ku karimatke. To je nutné aj pre veľmi nehemživých spáčov. Jednak na zachovanie správnej polohy quiltu voči karimatke, a taktiež na zachovanie kompletnej tepelnej izolácie tela. Skrátka aby nám tam odniekiaľ nezafukovalo.

Spojenie s karimatkou riešia výrobcovia väčšinou po svojom. Niekto vsádza na zostavu tenkých gumolaniek prevlečených pod karimatkou a zároveň ďalšie gumolanko, ktorým jemne doladíme celkový objem quiltu tak, aby sme nemuseli zbytočne vyhrievať nadbytočný priestor (Sir Joseph). Iní výrobcovia vsádzajú na pružné popruhy tiež prevliekané pod karimatku. Ďalší výrobca ku quiltu dodáva sadu špeciálnych úchytiek, ktoré je možné pripevniť na bočné zvary karimatky a do ktorých očiek sa potom quilt nacvakáva. Výrobcovia väčšinou ponechávajú aj ďalšiu vymoženosť bežných spacákov: vrecko na drobnosti.
UNIVERZÁLNE POUŽITIE quiltu
Pre extrémne nasadenie môže quilt ponúkať aj formu skráteného páperového spacáku bez akýchkoľvek zipsov. Teda vlastne akéhosi krátkeho páperového vreca. Medzi horolezcami sa mu hovorí „slonia noha“ a kombinuje sa väčšinou s kvalitnou páperovou bundou. Taký quilt je vhodný pre náročné horolezecké výstupy, kedy sa počíta s čiastočnou rezignáciou na pohodlí a hlavným kritériom je úspora hmotnosti a objemu.

Niektoré quilty je možné rozopnúť a rozprestrieť do improvizovanej deky. Tú uplatníme napríklad pri krátkych pauzách na odpočinok počas dňa alebo s rodinou na pikniku, keď sa práve nevenujeme outdoorovým dobrodružstvám, ale svoje vybavenie radi využívame. Quilt na správnom mieste môže byť aj vhodným prostriedkom prvej pomoci pri podchladení.
Underquilt
Underquilt (niekedy skrátene iba UQ) je z lingvistickej logiky veci „niečo pod“ alebo „niečo spodné“. Pokiaľ patríte medzi hamakových spáčov, určite tento pojem poznáte. Možno, že ste ešte nevyskúšali, ale poznáte. Ide o izolačnú vrstvu zavesovanú tesne pod hamak. Perie je samozrejme opäť naj, ale ani perie s vlnou (je trošku ťažšie) alebo duté vlákno v kombinácii s vetruodolným vonkajším materiálom vôbec nie je zlé. U underquiltov existuje snáď ešte viac konštrukčných variantov ako pri samotných quiltoch.

Sú výrobcovia, ktorí vezmú dve vrstvy „spacákoviny“, pozrú sa, aký tvar má zaťažený hamak a v tomto tvare zateplenú látku po obvode z jednej strany zošijú. Do takého underquiltu krásne zaplávate a plávate temnou nocou ako v nejakom člne (výsledok tvar člna dosť pripomína). Inštalácia tohto druhu UQ je veľmi rýchla a jednoduchá. Nevýhodou zasa môže byť, že je pri ňom možné nastaviť len minimum vecí. Takže ak sa vaša spiaca postava nezhoduje s predstavou výrobcu, môže to „drhnúť“.
RÔZNE STRIHY UNDERQUILTOV
Potom existuje variant, že UQ je vlastne veľká zateplená deka, ktorú si pomocou systému šnúrok a gumičiek zavesíte pod hamak a dotvarujete presne tak, aby vám to čo najviac vyhovovalo. Je s tým trochu viac práce ako pri prvej spomínanej konštrukcii, ale výsledok stojí za to. Výhodou je možnosť presnej modulácie UQ, nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť, pretože materiálu je na tomto type jednoducho viac.

Napríklad výrobca Grüezi bag prichádza so zaujímavým variantom, ktorý kombinuje obe vyššie spomínané konštrukcie a zároveň si z nich berie to najlepšie a pokúša sa vyhnúť tomu najhoršiemu. Základným tvarom pri Biopod Downwool Hybrid Underquilt je vlastne ovál. Ten podvesíme pod hamak a on zaujme člnový tvar. Výrobca systém dotvarovania značne vyladil, takže neprídeme o výhody druhej konštrukcie. Zároveň čerpáme aj výhody konštrukcie č. 1 – nemáme žiadny materiál navyše, šetríme hmotnosť.
Spacák ako underquilt
Zaujímavú konštrukciu predviedol aj Ticket to the Moon. Underquilt v ich podaní je vlastne prispôsobený letný dekový spacák. Typ konštrukcie č. 2, avšak využiteľný ako plnohodnotný spací vak. Ponúka kompletné rozopínanie na zips po obvode a taktiež na zips oddeliteľnú kapucňu. Jeho pridaná hodnota je v tom, že keď sa vzdáte trochu pohodlia v hamaku (tj. budete spať viac v osi), môžete si UQ zopnúť zipsom nad sebou a ocitnúť sa tak razom v zateplenom zámotku vznášajúcom sa medzi dvoma stromami. Moonquilt oceníte aj v prípade, keď na konci dňa zistíte, že ste doma zabudli hamak. Nesmejte sa, to už sa mi tiež stalo. Aj tak som sa ale vyspal relatívne komfortne – v spacáku, na zmesi lístia a ihličia.

Ak ste spali v hamaku, určite už máte za sebou aj najrôznejšie pokusy o obmedzenie prúdenia vzduchu pod vami, resp. pokusy o zateplenie odspodu. Karimatky a výtvory na ich fixáciu, najrôznejšie nastavenie tarpov, ktoré by mohlo teoreticky pomôcť, obkladanie spáča hustými konármi alebo lístím... Bez toho, aby ste museli všetkými týmito fázami sami prechádzať, vedzte: Nie je lepšie a elegantnejšie riešenie ako underquilt.
TEPLOTNÉ URČENIE UNDERQUILTOV
Väčšina výrobcov presné rozsahy teplôt (komfort/limit/extrém) u underquiltov alebo quiltov neuvádza. Iba lakonicky konštatujú, že ide o trojsezónnu záležitosť. Je to asi pochopiteľné. Do hry vstupuje príliš veľa parametrov a okolností, ktoré túto veličinu dokážu ovplyvniť. Svetlou výnimkou je ENO, ktoré má odporúčaný teplotný rozsah použitia na 4-15 °C. Z daného by sme mohli dedukovať, že UQ využijeme od jari do jesene. A ani v lete nemusí byť od veci, najmä ak napríklad práve splavujete nejakú vodu a spíte blízko vodného toku.
Underquilt do zimy
Určite sa pýtate: Ale čo v zime?! Ani v zime sa nášho visiaceho a závislého koníčka nemusíme zriekať. Keď nepomôže jeden underquilt, pomôžu dva! V takomto prípade využijete najlepšie kombináciu oboch spomínaných konštrukcií: člnkovú tak povediac na telo a napriek tomu dekovú. Napríklad kombinácia GB a ENO bola v zimnom lese vskutku luxusná!
A keď už sme pri tom kombinovaní, jedna čerešnička nakoniec: No áno, máte pravdu - geniálnou myšlienkou je spojiť pri hamakovaní underquilt s quiltom! A čaká vás noc ako v perinke! (Ako povedal jeden z mojich synov: "Najlepšia noc vonku, akú som zažil!")

Poznámka nakoniec
Niekedy sa pod pojmom „quilt“ objavuje aj špeciálny bivakovací spací vak. Tak ho má napríklad vo svojej ponuke Sir Joseph (Pumori 800 Quilt). Ide vlastne o výrazne skrátený spací vak bez akéhokoľvek zipsu a bez kapucne. Je určený pre radikálne úspory hmotnosti a objemu. Obľúbený je hlavne u horolezcov v dlhých stenách, kde „hrozí zatmenie“. To potom vytiahnete Pumori a v kombinácii s poriadnou páperovou bundou, ktorú máte beztak so sebou, sa dokážete aj relatívne komfortne vyspať. Skrátený spacák je ale samozrejme vhodný pre všetkých drsniakov a drsniačky, ktorí chcú mať svoje potulky prírodou veľmi naľahko.
![]() |
![]() |
The Feet Heater, Feater od Grüezi bag s elektrickým vyhrievaním má široké spektrum použitia. Pre deti v chladných podmienkach - skvelá voľba. |
Podobnú „sloniu nohu“ vyrába aj nemecký Grüezi bag. Tam už ale ide o trochu iný koncept. Hovoria mu Feater čiže The Feet Heater, Ohrievač nôh. Jeho úlohou je zahrievať premrznuté dolné končatiny vo vnútri spacáku (takže použijeme Feater ako vložku do spacáku), prípadne aj samostatne. Feater je možné použiť samostatne aj ako mini-spacáčik pre deti do cca 5 rokov. Samostatne ho môžete použiť aj v núdzových prípadoch v kombinácii s teplou bundou ako náhradu plnohodnotného spacáku. Najväčšia vychytávka: Ako páperovo-vlnený model (DownWool), tak syntetický variant má v nohách vyhrievacie teleso s USB konektorom pripojiteľné k powerbanke. Feater navyše môžete využiť ako outdoorovú deku alebo napríklad na chate v hojdacom kresle, kedy si chcete užívať „kľud a nohy v teple“ napríklad pri pobafkávaní zo svojej obľúbenej fajky.