Ako vybrať batoh nielen na turistiku
René Kujan
8 minut čtení
Tak ako je rodina základom štátu, je základom podarenej túry, lezeckej cesty, cyklistickej štreky, skrátka každého podareného výletu dobrý batoh. To je jasné. Oveľa menej jasné je to, čo taký dobrý batoh špecifikuje, čo z neho robí dobrý batoh na trek, dobrý batoh na cesty, lezenie, na turistiku, do hôr. Kritérií je veľa a my sa teraz na ne spoločne pozrieme.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY BATOH?!
Batohov je v súčasnosti na našom trhu nespočetné množstvo, ba nebál by som sa použiť ani slovo prebytok. Ako sa v nich vyznať? Kategorizovať! Kategórií môže byť ešte o niečo viac ako množstva, ale tie najzásadnejšie sú: podľa veľkosti, podľa spôsobu využitia, podľa druhu užívateľa (rozumej muž, alebo žena). Tie len o niečo menej zásadné sú: počet komôr, systém prístupu k obsahu batohu, chrbtový systém, druh nosnej konštrukcie, možnosti uchytenia ďalších vecí na batoh, systém kompresie, hmotnosť batohu, možnosť umiestnenia hydratačného vaku, prístup na zips/na pracky/na sťahovanie/na rolovanie, počty drobných a užitočných vychytávok a mnoho ďalších.
IDEÁLNA VEĽKOSŤ BATOHU
Ako iste všetci vieme, na veľkosti záleží. Zároveň však platí, že ideálna veľkosť batohu neexistuje. Zlé jazyky tvrdia, že čím väčší má človek batoh, tým viac blbostí má tendenciu so sebou po horách ťahať. Poznám dokonca takých horských turistov, horolezcov a skialpinistov, ktorí by na seba nenavliekli väčší ako štyridsaťpäť litrový batoh, a to aj keď ideme na niekoľkodennú skialpovú túru. Jeden z mojich najlepších kamarátov zase naopak na viac ako jednodňovú akciu berie svoju deväťdesiat-litrovku a kompresnými popruhmi upravuje jej objem podľa aktuálnych potrieb. Je ale pravda, že on si už vie veľmi dobre rozkázať, čo potrebuje a čo nie. Slávny český polárnik a survivista Jarda Pavlíček uznáva zase len svoj „zrzavec“ – plátenné vrece neurčitého objemu a veku (miestami s drobnými dierkami, zrejme kvôli odvetrávaniu alebo drenáži) s dvoma jednoduchými povrazmi, ktoré sa vám nádherne zarezávajú do ramien.
My obyčajní smrteľníci môžeme vnímať existenciu batohov malých (povedzme do 30 litrov), stredných (medzi 30 a 50 litrami), veľkých (väčšinou medzi 50 až 90 litrami) a extrémne veľkých (nad 90 litrov; áno, také naozaj existujú, mám tiež jeden s objemom 116 litrov). Malý turistický batoh využijeme na jednodňové výlety. Potrebujeme doň uložiť predovšetkým desiatu, náhradné oblečenie či nejakú tú drobnú audiovizuálnu techniku. Stredné batohy sú určené predovšetkým na viacdenné túry alebo špecializované záležitosti (horolezecký batoh, skialpový batoh, snowboardový batoh a podobne, kam sa okrem bežných vecí potrebujú dostať aj ďalšie súčasti vybavenia). Veľký batoh je určený pre tie naozaj veľké a dlhé výpravy za dobrodružstvom. Na ten už sa oplatí klásť tie najväčšie nároky. A extrémne veľké batohy? Oceníte, keď idete na vodu a okrem bežného vybavenia potrebujete odniesť aj nafukovací čln. Alebo keď vyrážate na výlety s niekoľkými malými deťmi. Viete, čo zaberú miesta len tie štyri spacáky a štyri karimatky?!
KOĽKO VÁŽI BATOH?
S veľkosťou batohu súvisí aj ďalšia veličina – jeho hmotnosť. Nie vždy ale platí znamienko rovnosti, že čím väčší, tým ťažší. V dnešnom svete UL (ultra light; ultra ľahké) výbavy je možné všetko. A tak môj viac ako stolitrový batoh váži polovicu toho, čo môj obľúbený batoh strednej veľkosti. Je to ale niečo za niečo. Extrémne ľahké materiály väčšinou zase nevydržia natoľko hrubé zaobchádzanie ako zosilnené, riadne záterované, pevne spichnuté vaky. Úprimne si môžeme povedať, že malý a slušný batoh bude mať okolo kila, viac netreba. Keď má veľký batoh výrazne cez tri kilá, je to už na zváženie.
ČO S TÝM BATOHOM BUDETE ROBIŤ? A KTO STE?
Podľa spôsobu použitia nájdete batohy na výlety, batohy do hôr, turistické batohy, horolezecké, ale tiež skialpové, snowboardové, cyklistické, či dokonca bežecké. Každý z nich reflektuje špecifiká daného športu, dané pohybové aktivity a snaží sa nám ich maximálne sprístupniť. Teda mal by. Najlepšia rada je tu: skúšať, skúšať, skúšať. Vyberajte dobre, aby vám bol batoh skvelým priateľom po mnoho rokov.
Batohy do mesta necháme v tejto chvíli bokom, prípadne mrknite na tento článok.
Podľa druhu používateľa výrobcovia rozlišujú dámske - tie majú obvykle označenie SL a pánske batohy plus batohy detské. Zostávajúcimi 56 existujúcimi pohlaviami si výber batohu pre dnešok nebudeme komplikovať. Pokiaľ pominieme farbu a vynecháme vyložene detské, môžeme aj rozdelenie na pánske/dámske vnímať iba orientačne. Aj medzi mužmi sa vyskytnú osoby drobnejšej postavy a naopak aj medzi ženami niekedy nájdeme tie s pevnejšími ramenami.
PREDOVŠETKÝM BY NÁM MALO ÍSŤ O POHODLIE
A tu sa dostávame k tým „ďalším“, avšak úplne zásadným, kritériám výberu batohu. Chrbtový systém je najlepší ten, ktorý vám najlepšie sedí. Osobne sa nenechávam príliš zlákať najrôznejšími systémami odvetrávania. Vyskúšal som veľmi veľa batohov a potil som sa so všetkými v zásade veľmi podobne. Snaha oddialiť nosnú komoru (tj záťaž) od turistovho chrbta a minimalizovať počet styčných bodov medzi chrbtom a záťažou môže viesť k diskomfortu pri nesení ťažších vecí (čím menšia styčná plocha, tým vyšší tlak na zostávajúce styčné body). Takže pri výbere dbajme hlavne na POHODLIE: dostatočne široké a polstrované, kvalitné ramenné popruhy šité tak, aby nám vzadu ani nezvierali krk, ani neskĺzali z okrajov ramien; dostatočné možnosti prispôsobenia popruhov napríklad tomu, ako veľmi sme práve nabalení; pohodlné styčné body s chrbtom; pohodlný nastaviteľný hrudný pás. Samotný fakt, že je batoh so sieťkou na chrbte, ešte nikoho nespasil.
Bedrový pás je kapitola sama o sebe. Pokiaľ ho používate, rozhodne mu venujte veľkú pozornosť pri výbere. Ja osobne na ňom väčšinou najviac oceňujem to, že sa dá odopnúť a nechať doma. U mňa nachádza pochopenie len pri cyklistike alebo pri skialpovom zjazde. Ak však patríte medzi priaznivcov bedráku, vedzte, že existujú aj batohy, kde si ho môžete nechať tepelne namodelovať presne podľa svojich panvových proporcií.
Kvalitný a pohodlný chrbtový systém je podľa môjho názoru asi najzásadnejším kritériom výberu. Neváhajte preto už v predajni všetko vyskúšať. Personál vám rád zapožičia aj dostatočnú záťaž, aby všetko pri testovaní zodpovedalo reálnym podmienkam.
KAMARÁT DO DAŽĎA
Poďme si povedať hneď tu otvorene, že tam vonku môže byť mokro a môže pršať. Je teda dobré mať batoh odolný voči rôznym rozmarom počasia. Zároveň si ale úprimne povedzme, že úplne nepremokavý batoh neexistuje (pokiaľ nebudeme brať do úvahy nepriepustné vodácke lodné vrecia prezlečené za batoh). Vždy sa nájde nejaký ten šev, nejaký ten zips alebo chrbtové polstrovanie, ktorým pri prudšom daždi niečo do batohu prenikne. Pláštenka na batoh, ktorá je často súčasťou, situáciu čiastočne vyrieši. Dôležité veci, ktoré je nutné chrániť pred vlhkosťou je asi najlepšie zabaliť samostatne do úplne nepriepustných „loďáčikov“, rolovacích vakov.
SYSTÉM PLNENIA BATOHU
Prístup k obsahu batohu , systém plnenia býva pre užívateľov taktiež kľúčový. Štandardom je klasické vrchné plnenie. Niekedy býva u väčších batohov doplnené o dva sťahovacie „rukávy“ nad sebou, takže keď ten spodný stiahnete šnúrkou, vznikne akási ďalšia komora, kde môžete oddelene skladovať veci, ktoré chcete mať viac po ruke. Niekedy môže byť užitočné plnenie takzvane čelné, kedy sa zipsom našitým do obráteného „U“, prípadne len rovným zipsom z jednej zo strán dostanete k veciam vo vnútri batohu.
Chrbtové plnenie považujem osobne za veľmi významný počin v oblasti ľudského myslenia. Na prvý pohľad sa to napríklad nezdá, ale predstavte si, že jazdíte v hlbokom snehu s ťažkým batohom. Ten potom na vhodnom mieste odpočinku len necháte zviezť z chrbta do záveja (čelnou stranou jasne že do snehu) – a nemusíte s ním nijako manipulovať, pretože si ho pohodlne otvoríte od chrbta. Navyše zahriaty chrbát plecniaka neskončí v snehu, ten sa naň nenalepí, neroztopí sa a nenarobí po chvíli ľadové platne. Pri takýchto batohoch dajte pozor, aby boli dobre vyriešené (a aby vôbec boli) poistné popruhy, ktoré snímajú zo zipsov tú najväčšiu záťaž, najväčšie pnutie. Klasické horné plnenie sa niekedy kombinuje s čelným alebo zadným, čo z batohu robí ešte univerzálnejšiu lahôdku.
VIACKOMOROVÉ BATOHY, BATOHY S VRECKAMI
Pri viackomorových batohoch preskúmajte aj možnosti odopnutia prepážky (dobrý je zips alebo pracky, sťahovanie na šnúrku sa mi príliš neosvedčilo) a dostatočné možnosti prístupu do oddelenej spodnej komory aj v prípade, že na batohu je zavesené ešte ďalšie vybavenie.
Priznávam sa, že som niečo ako Krteček. Mám rád vrecká. Batoh s veľa vreckami je môj kamarát. Veko batohu by malo mať vrecká aspoň dve – vonkajšie na nevyhnutnosti typu toaleťák alebo horalka, vnútorné na cennosti typu rodinnej fotografie alebo vodičák. Predné vrecko na mapu nie je na zahodenie. Čelné elastické vrecko na rýchle odloženie vetrovky alebo mokrej pláštenky je super! Kapsičky na drobnosti na bedrovom páse alebo napríklad na ramenných popruhoch – to už sa pomaly dostávam do extázy.
Nosný systém batohu
Druh nosného systému je nemenej zásadný. Konštruktéri aj používatelia naň kladú veľké nároky. Nemá to s nami jednoduché – chceme, aby bol pevný, veľa toho uniesol, neprekážal a netlačil, ale zase na druhú stranu aby nič nevážil... Najtypickejšie sú asi dva duralové plátky prebiehajúce rovnobežne pozdĺž chrbta batohu, prípadne skrížené do „X“. Malé batohy si vystačia so „samonosným“ plátkom tuhého, odolného plastu. Existujú ale aj veľmi sofistikované systémy duralových trubičiek prebiehajúcich v esovitých zákrutách pozdĺž chrbta a spájajúcich sa v oblúku za hlavou horského nosiča. Na druhú stranu každý sofistikovaný systém tu má problém, že je náchylnejší k zádrhom, závadám a poruchám. S chrbtovým systémom sa brilantne už po niekoľko desaťročí vysporiadajú vývojári v Deuter. Zmysluplné nielen chrbtové systémy, ale komplexné riešenia, majú v súčasnosti batohy od švajčiarskych klasikov Mammut, francúzskych Millet, švédskych Fjällräven či amerických Black Diamond a Patagonia.
Zabudnúť nesmieme ani na klasickú krošňu, rúrkovú konštrukciu, ku ktorej je zvonku pripevnený samotný vak. Má svojich priaznivcov aj nepopierateľné výhody na čele s obrovskou univerzálnosťou uchytávania ďalšieho nákladu, podopieranie konštrukcie stanu za silných vetrov a podobne.
VychytAjte vychytávky
Na záver som si nechal ďalší svoj rozmar: drobné vychytávky. Tie patria na batohoch k záležitostiam, ktoré dokážem veľmi oceniť. Keď sa dá veko batohu odopnúť a použiť ako ľadvinka, som doslova v siedmom nebi. Píšťalka ukrytá v pracke hrudného popruhu sa už stáva akýmsi štandardom. O očkách na cepíny asi platí to isté. Bočné vysokorozťažné elastické vrecká napríklad na fľašu s vodou alebo domáci rezeň medzi dvoma krajcami chleba? Paráda! Široké možnosti kompresie hlavnej komory, aby v nej nikdy nič nelietalo, neposkakovalo? Bomba! Možnosti pripnutia prídavných vreciek alebo snáď aj malého príručného batôžku? Žúžo! Vnútorný organizér na drobnosti alebo hydrovak? Skrytá chrbtová sieťka na uchytenie prilby alebo mokrých vecí? Lahôdka! Gumové lanká na uchytenie trekových palíc bez nutnosti zhadzovať batoh z chrbta? Najneuveriteľnejšie!
Varovanie! Každá vychytávka má tiež jednu zlú vlastnosť: niečo váži. Pozor na priamu úmeru – čím viac vychytávok, tým viac kilogramov!
Vidíte, že možností výberu existuje naozaj veľa. Zvoliť kvalitné batohy (áno, množné číslo je správne, určite ich potrebujete viac) je vážna vec, ktorá si zasluhuje svoj čas, veľa skúšania, bádania a rozhodovania. Ja ale verím, že sa vám to určite podarí tak, aby ste boli nanajvýš spokojní. K tomu vám dopomáhaj Vyššia moc a tento článok!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RENÉ KUJAN
Rešpektovaný "renesančný outdoorák", publicista a humorista.