Ako sa zbaliť naľahko
Jan Klega
Nechcete sa po horách dlhé dni vláčiť s ťažkým batohom na chrbte? Vyrazte vybavení naľahko tak, aby ste uľavili svojim ramenám a pritom so sebou mali všetko, čo je potrebné pre bezpečné zvládnutie naplánovanej trasy.
Veľa ľudí si s hmotnosťou vybavenia hlavu príliš neláme, a to aj napriek tomu, že svoj batoh len ťažko zdvihnú zo zeme. Ráno vyliezajú zo stanu rozlámaní a večer padajú únavou, avšak s pocitom, že ich na ceste nič neprekvapí. Proti dôslednej príprave nemožno nič namietnuť, pravdou však je, že mnoho vecí často nosia úplne zbytočne. V skutočnosti sa bez nich totiž zaobídu úplne, alebo im úplne postačí menej odolný variant. Celá táto snaha o perfektné zaistenie často pramení z nedôvery vo vlastnosti materiálov, z ktorých sa moderné ľahké vybavenie vyrába.
Ak sa napríklad obávate, že stan s váhou jedného kilogramu nevydrží nápor vetra a dažďa, zaobstaráte si model určený do extrémnych podmienok. Taký, ktorý napríklad používajú polárnici vydávajúci sa na dlhé prechody zaľadnených oblastí. Tento princíp platí aj inde. Rovnako ako si z dôvodu možného, avšak nie príliš pravdepodobného, premoknutia goretexovej bundy zbalíte viac rezervného oblečenia, tak si kvôli obavám z hladu a smädu zase vezmete väčšie zásoby jedla a pitia.
Nové možnosti úsporného balenia
Putovanie s odľahčenou výbavou pritom vôbec nie je obmedzujúce a pri správnom prístupe ani nijako zvlášť riskantné. Práve naopak, batožina s nízkou váhou otvára úplne nové možnosti. Snívate už roky o dlhom traile nedotknutou prírodou na severe Európy, ale v práci bohužiaľ nedostanete toľko dovolenky, aby ste ho stihli prejsť? Nie ste obmedzení časom, ale limituje vás vyšší vek či zdravotná indispozícia, ako sú napríklad bolesti chrbta alebo operované kolená, kvôli ktorým nesmiete nosiť ťažké bremená? To všetko rieši cestovanie s ľahkým batohom vážiacim do desiatich kilogramov, ktoré je nielen rýchlejšie, ale aj výrazne šetrnejšie k telesnej schránke. Nezaťažení jednoducho prejdete poriadnu porciu kilometrov a večer budete mať ešte stále dostatok síl na to v pokoji vstrebať všetky zážitky, ktoré deň na chodníku priniesol.
Odľahčenie výbavy tiež zvyšuje bezpečnosť. Menšie zaťaženie organizmu redukuje riziko úrazu, ktorý môže v odľahlých oblastiach znamenať naozaj vážny problém. O poznanie vyššia rýchlosť pohybu, vďaka ktorej strávite putovaním kratšiu dobu, zase znižuje pravdepodobnosť, že vás v zle priestupnom teréne zastihne nepriaznivé počasie.
predovšetkým DÔSLEDNÁ PRÍPRAVA na výlet
Aby sa vyššie uvedené faktory mohli naplno prejaviť, musíte sa na cestu pripraviť a starostlivo ju naplánovať. V prvom rade pozbierajte čo najviac informácií o trase, jej profile, obtiažnosti a podmienkach, ktoré v danom období v regióne panujú. Nezabudnite si zistiť, či sa na nej nachádza dostatok vodných zdrojov a či ste v zásobovaní odkázaní iba na seba a budete si musieť vodu filtrovať, alebo si môžete potraviny na cestu niekde doplniť. Na základe tohto prieskumu už vcelku ľahko zostavíte zoznam toho, čo si treba vziať so sebou.
Ak sa chystáte na naozaj dlhú výpravu, vopred si svoje vybavenie vyskúšajte na niekoľkých kratších akciách. Naučíte sa s ním správne zaobchádzať a odhalíte slabiny, ktoré by vás inak mohli nepríjemne prekvapiť. Myslite na to, že sa na svoju výstroj budete musieť spoliehať pokojne aj niekoľko týždňov, problematické kusy preto upravte alebo vymeňte. Poznávajte tiež sami seba, svoje možnosti, schopnosti a zručnosti. Rozvíjajte svoje znalosti v oblastiach spojených s pobytom v prírode, ku ktorým patria napríklad tábornícke zručnosti, orientácia v krajine, meteorológia alebo prvá pomoc. Vedzte, že poctivý tréning sa naozaj oplatí.
ZAČNITE sa baliť S ROZVAHOU
Rozhodli ste sa koncept cestovania naľahko vyskúšať? V podstate máte dve možnosti, ako začať. Buď sa do neho môžete vrhnúť bezhlavo a jedným šupom vymeniť staré vybavenie za nové, alebo to vziať pekne zvoľna a na váhe uberať postupne. Prvý variant príliš neodporúčame, pretože pekne prevetrá vašu peňaženku bez toho, aby zaručil vytúženú slobodu a komfort pohybu. Dôvod je prostý, vytvorenie plne funkčného systému výstroja je behom na dlhú trať, pre ktorý neexistuje univerzálny návod. Pokiaľ si všetko zaobstaráte naraz, môžete dosť skoro prísť na to, že vám niektoré veci vôbec nevyhovujú, alebo spoločne nefungujú tak, ako ste si predstavovali. Oveľa lepšie preto urobíte, keď do sveta ultraľahkého vybavenia vstúpite pomaly as rozvahou. Nespoliehajte sa len na rady užívateľov a recenzentov, dajte tiež na svoj úsudok a skúsenosti. Každý človek na pobyt v prírode pozerá z trochu iného uhla, ktorý nemusí vždy zodpovedať tomu vášmu.
Pýtate sa, aké kroky teda podniknúť najskôr? Na úplnom začiatku je nutné svoje súčasné vybavenie pretriediť. Vytvorte si tabuľku a ku každému kúsku doplňte jeho hmotnosť. Majte pritom na pamäti, že údaje uvedené výrobcom len málokedy zodpovedajú realite, rozhodne sa preto oplatí všetko doma zvážiť, napríklad na obyčajnej kuchynskej váhe. Takto jednoducho získate ucelený prehľad, na základe ktorého si ľahko spočítate, kde sa dá nejaký ten kilogram ušetriť. Ono sa to nezdá, ale pri 30 položkách na zozname znamená aj 100 g na jednej z nich výraznú úsporu.
Akonáhle vykonáte prvotnú redukciu, vydajte sa na niekoľko kratších výprav a po návrate si zakaždým zapíšte, čo ste vôbec nepoužili. Zistíte, že niektoré veci vôbec nepotrebujete. Nabudúce ich môžete s pokojným srdcom nechať doma. Avšak pozor, nikdy neuberajte z vybavenia nutného na bezpečné prečkanie sťažených podmienok! To sa týka predovšetkým stanu, nepremokavého oblečenia, záložnej teplej vrstvy a lekárničky. Aj keď nič z toho na mnohých akciách zo svojho batohu ani nevytiahnete, je veľmi pravdepodobné, že raz príde deň, keď budete naozaj radi za to, že ich v ňom máte.
Úspora v kilogramoch
Postupom času sa vaša výbava ustáli natoľko, že pre ďalšie zníženie váhy bude nutné pristúpiť k obmene niektorých jej častí. Najviac ušetríte pri takzvanej veľkej trojke, do ktorej patrí spacák, stan a batoh, okrem karimatky teda to najobjemnejšie, čo so sebou nosíte. Predstavte si, že hmotnosť vášho terajšieho výstroja sa pohybuje okolo 7500 g, čo nie je práve málo. Pri odľahčených modeloch sa oproti tomu dostanete pokojne aj na hranicu 2000 g, a to už je poriadny rozdiel. Málokoho asi napadne, že vďaka týmto trom veciam uľavíte svojmu chrbtu o viac ako päť kilogramov záťaže.
váha stanu či prístrešku urobí veľa
Ako ale takej úspory docieliť? Riešenie sme letmo načali už vyššie. Hlavným kritériom pre výber by vždy mala byť destinácia, do ktorej sa chystáte vydať, a podmienky, ktoré v nej v danom období panujú. Pokiaľ napríklad práve nepatríte medzi tých pár dobrodruhov, ktorí každoročne vyrážajú do miest, kde teploty klesajú hlboko pod bod mrazu, ťažký expedičný stan vážiaci cez tri kilogramy využijete len ťažko. Perfektne vám namiesto neho ale poslúži niektorý z dostupných odľahčených variantov. V prípade dvojvrstvového stanu pre jednu osobu klesá váha niektorých modelov k 1000 g, pri jednovrstvových sa dokonca dostanete ešte nižšie. Taká strecha nad hlavou už väčšinou nemá samostatné nosné prúty, ale stavia sa pomocou teleskopických trekingových paličiek.
Na podobnom princípe fungujú aj prístrešky označované anglickým slovíčkom tarp. Jedná sa v podstate o nepremokavé plachty rôznych tvarov, ktoré sú po obvode opatrené väčším množstvom upínacích očiek alebo pútok, s pomocou ktorých rýchlo vztýčite jednoduchý, ale veľmi účinný úkryt pred dažďom. Jednoduché použitie však nie je ich jedinou výhodou. Medzi tie ďalšie patrí nízka hmotnosť atakujúca pri niektorých typoch hranicu 350 g a obrovská variabilita, vďaka ktorej môžete konečnú podobu prístrešku prispôsobiť miestu, na ktorom sa chystáte stráviť noc. Tarpy sa často používajú spoločne s ľahkými hamakmi, ktorým sme sa podrobne venovali v článku na našom blogu. Ak sa chcete dozvedieť, aké výhody spanie v závese nad zemou prináša, neváhajte a pustite sa do čítania. A nakoniec, pokiaľ vyrážate tam, kde nie je možné postaviť stan či prístrešok alebo z nejakého dôvodu nie je možné vypnúť hamak, siahnite po membránovom bivakovacom vreci.
aj teplý spacák môže vážiť len pár gramov
Z veľkej trojky vás pravdepodobne najviac potrápi výber vhodného spacáku. Určujúcim faktorom je v tomto prípade druh náplne, ktorú môžu tvoriť syntetické materiály alebo prírodné páperie. V mnohom sa navzájom líšia, pred samotným rozhodnutím preto opäť dobre zvážte, kam sa chystáte a či ste schopní výhody zvoleného variantu náležite využiť. Za syntetiku, ktorá pozostáva z dutých polyesterových vlákien rôznych tvarov, hovorí predovšetkým nižšia obstarávacia cena a vysoká odolnosť voči vlhkosti, kedy vás aj mokré vrece vcelku rozumne zahreje. Medzi hlavné nešváry umelej výplne naopak patrí vyššia hmotnosť a väčší objem zbaleného vreca.
Ľahké páperové spacáky, ktoré sa dajú dobre stlačiť a v batohu tak zaberú oveľa menej miesta, stoja o poznanie viac peňazí, na oplátku však ponúkajú neporovnateľne lepšie izolačné vlastnosti. Náplň, ktorá z nich robí tak skvelého spoločníka, je však zároveň ich najväčšou nevýhodou. Perie si totiž príliš nerozumie s vodou, ak sa preto nechcete celú noc triasť od zimy, musíte za každých okolností dbať na to, aby váš spací vak nikdy nepremokol. Nejde však o takú ťažkú úlohu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľa výrobcov na vrchnej strane používa vodeodpudivý materiál, ktorý si s miernou vlhkosťou v podobe rannej rosy hravo poradí. Pokiaľ teda spacák uchránite pri transporte alebo stanovaní pred priamym dažďom, určite sa v ňom skvele vyspíte. A to spolu s výraznou úsporou váhy za tú trochu starostlivosti rozhodne stojí.
ultralight batohy s dokonalým chrbtovým systémom
Posledný kus vybavenia na tomto krátkom zozname sa dá vlastne označiť za ten najdôležitejší. Batoh sme na koniec zaradili kvôli jednoduchej poučke, ktorá hovorí, že odľahčená výbava sa v tom klasickom nesie oveľa lepšie, než ťažká v ultraľahkom. Z tohto dôvodu je ideálne, keď sa najskôr zameriate na ostatné vybavenie a výber batožiny necháte až na samotný záver. Pokiaľ totiž budete poznať presnú hmotnosť vecí, s ktorými sa na trek vyberiete, bez problémov zvolíte taký batoh, ktorý sa príjemne ponesie a požadované zaťaženie mu nijako neublíži. Všeobecne sa dá povedať, že špeciálne modely vážiace pod jeden kilogram neznesú ťažší náklad ako 15 až 17 kg. Ak naložíte takýto ultraľahký kúsok viac, dosť tým znížite jeho životnosť. Riskujete nielen bolesti chrbta, ale aj to, že sa vám batoh s trochou zveličenia po pár dňoch či týždňoch pochodu rozpadne. Oprava v teréne vás v lepšom prípade iba zdrží, v horšom dokonca donúti k predčasnému ukončeniu cesty.
UNIVERZÁLNOSŤ outdoorového vybavenia NADOVŠETKO
Pri ďalšom odľahčovaní sa dôkladne zamyslite nad tým, či svoje vybavenie používate iba na jeden účel, alebo ste pre jednotlivé súčasti výstroja našli aj iné uplatnenie, než na aké boli pôvodne určené. Typickým príkladom sú teleskopické palice, ktoré rovnako dobre slúžia ako opora pri pochode náročným terénom, tak aj stavebný prvok pre stavbu prístrešku.
V prípade spacieho vaku môžete pokojne siahnuť po modeli určenom do o niečo málo vyšších teplôt, než v ktorých sa plánujete pohybovať. Rozdiel hravo doženiete pomocou ľahkej páperovej bundy, ktorá vás zahreje nielen v spánku, ale aj v chladných večerných hodinách. Výhodou takéhoto riešenia je navyše aj to, že vám počas teplých nocí nebude zbytočne horúco. Do spacáku nenoste špeciálnu vložku, ale radšej dlhé spodky, tričko a ponožky, ktoré ho pred znečistením ochránia úplne rovnako. Okrem toho ale poslúžia aj ako rezervné oblečenie, do ktorého sa prezlečiete napríklad vtedy, keď sa búrka priženie tak rýchlo, že ani nestihnete vytiahnuť nepremokavú bundu.
ČO SOM SI ZBAlIL NA CESTU HRDINOV SNP
Dosť teórie, je na čase pozrieť sa, ako môže odľahčenie vyzerať v praxi, a to na príklade trojtýždňového prechodu Cesty hrdinov SNP. Táto diaľková trasa vedie naprieč celým Slovenskom cez významné bojiská národného povstania v roku 1944 i následného oslobodzovania republiky v roku 1945. Začína na Devíne pri Bratislave a končí v Dukelskom priesmyku na východe pri hraniciach s Poľskom. Meria okolo 750 km a nastúpate na nej cez 30 000 výškových metrov. Poriadna porcia na to, aby ste sa na nej ťahali s ťažkým batohom, najmä ak ste obmedzení časom rovnako ako ja nahlásenou dovolenkou.
Nasledujúci „gear list“ predstavuje ukážku odľahčenia výstroja, nie snahy o to ušetriť každý gram, nech to stojí, čo to stojí. Mnoho kúskov zo zoznamu sa dá nahradiť ľahším variantom, niektoré dokonca úplne vynechať. Ja som sa rozhodol takto, okrem iného s ohľadom na vybavenie, ktoré som už mal k dispozícii, iní idú v redukcii váhy ešte ďalej. Osobne si myslím, že kúzlo putovania naľahko tkvie mimo faktorov popísaných v prvej časti článku aj v hľadaní svojej vlastnej cesty. Každý sme iný, a tak je jasné, že to, čo vyhovuje jednému, nemusí úplne sedieť druhému.
BALENIE naľahko A ORGANIZÁCIA
Začnem tým, čím som vlastne v rozprávaní o takzvanej veľkej trojke končil, teda výberom batohu. Každý z nás preferuje niečo trochu iné, čo je dané predovšetkým spôsobom, akým sme si navykli svoje veci baliť. Mne osobne najviac vyhovujú jednoduché batohy bez vonkajších vreciek a len s tými najnutnejšími upínacími a kompresnými prvkami. Z tohto dôvodu som najprv zvažoval lezecký model Gravity Expedition 45 z výroby nemeckej značky deuter, ktorý váži iba 870 g. Nakoniec som však siahol po o 310 g ťažšom kúsku francúzskej proveniencie, a to batohu Millet Prolighter 38+10. Na chrbte mi sedel o niečo lepšie, a tak som sa rozhodol uprednostniť komfort pred ušetrením hmotnosti.
Hlavnú batožinu doplnila taška na fotoaparát Think Tank Mover 10, pri chôdzi umiestnená na bedrovom páse. Poriadok vo veciach mi pomohli udržať praktické obaly deuter Zip Pack 4 na oblečenie, Zip Pack Lite 2 na drobnosti a elektroniku a Wash Bag Tour II na hygienické potreby. Pred nepriaznivým počasím moje vybavenie chránilo nepremokavý vak Sea to Summit Ultra Sil Dry Sack 35 l a pláštenka deuter Raincover II. Predsa len je dosť veľký rozdiel niesť suchý batoh a ťahať úplne nasiaknutý vodou.
BALENIE A ORGANIZÁCIA | 2005 g | |||
batoh | Millet | Prolighter 38+10 | 1180 g | |
fototaška | Think Tank | Mover 10 | 300 g | |
hygienická taška | deuter | Wash Bag Tour II | 250 g | vrátane hygienických potrieb |
obal | deuter | Zip Pack 4 | 90 g | 2 ks |
obal | deuter | Zip Pack Lite 2 | 30 g | |
nepremokavý obal | Sea to Summit | Ultra Sil Dry Sack 35 l | 65 g | |
pláštenka na batoh | deuter | Raincover II | 90 g |
Spanie naľahko
Ako na druhú v poradí sa pozrieme na skupinu vybavenia, ktorá obsahuje zostávajúce objemné a tým pádom aj ťažšie veci z veľkej trojky. Hneď od začiatku som mal jasno v tom, že si so sebou vezmem páperový spacák. Výber mi značne uľahčili kamaráti z turnovskej značky Sir Joseph, ktorí mi ponúkli na otestovanie ultraľahký model Koteka II 290. Ten vo veľkosti pre postavu do 190 cm výšky váži aj s obalom opatreným záterom krásnych 548 g. Osvedčil sa znamenite, o čom sa môžete napokon presvedčiť v už skôr publikovanej recenzii. Spoločne s nafukovacou karimatkou Therm-a-Rest NeoAir Xlite Reg vytvoril perfektný set, ktorý mi poskytol dostatok tepelného komfortu a pohodlia pre kvalitný odpočinok a regeneráciu. Mimochodom, vždy som bol zvyknutý spacák strčiť na dno batohu, ktoré som tak s jeho pomocou krásne vyplnil. Koteka je po zbalení však taký malý, že som sa po rokoch musel naučiť zbaliť si svojich päť sliviek úplne inak.
Čo sa týka strechy nad hlavou, na Ceste hrdinov SNP sa nachádza dostatok rôznych prístreškov, ktoré možno využiť na nocľah, preto som si do batohu nezbalil stan, ale len tarp ENO ProFly Sil s hmotnosťou 480 g, pár kolíkov a podložku strihanú z ľahkej, odolnej a paropriepustnej stavebnej fólie Tyvek od firmy DuPont.
SPANIE | 1625 g | |||
spacák | Sir Joseph | Koteka II 290 | 548 g | vrátane obalu |
karimatka | Therm-a-Rest | NeoAir Xlite Reg | 360 g | vrátane obalu a lepenia |
tarp | ENO | ProFly Sil | 480 g | vrátane obalu |
kolíky | 57 g | 4 ks | ||
podložka | DuPont | Tyvek | 180 g |
VARENIE v prírode A HYDRATÁCIA
Kráčať po hrebeňoch so škŕkaním v žalúdku a vyprahnutými ústami nie je určite nič, po čom by ktokoľvek z nás nejako extra túžil. Energiu a tekutiny jednoducho dopĺňať musíme, a tak sa vybavenie na prípravu jedla a transport vody radí k tomu najdôležitejšiemu, čo na chrbte nesieme. Konkrétna zostava opäť úzko súvisí so zvolenou trasou, respektíve tým, ako často na nej môžeme dopĺňať zásoby. Cesta Hrdinov SNP je v tomto ohľade k pútnikom pomerne prívetivá. Proviant na viac dní je potrebné niesť iba v niektorých úsekoch, aj na tých však narazíte na horské chaty a útulne, kde si môžete dať niečo teplé na jedenie.
To ma viedlo k tomu, že som si so sebou vzal ľahký a zároveň výkonný plynový varič Soto Amicus, ktorý vďaka konštrukcii horáka opatrenej integrovaným závetrím skvele odoláva pôsobeniu vetra, a litrový hrniec Soto New River Pot. Na prípravu jednoduchých jedál, rannú kávu a večerný čaj ideálna kombinácia. Varič na tekutý lieh by samozrejme bol ľahší, ale ja som sa rozhodol ísť cestou rýchlosti varenia, ktorá nie je práve jeho najsilnejšou stránkou.
Hydratáciu som vyriešil osvedčeným vodným vakom Source WidePac s objemom 2 l. Používam ho už roky a systém uzatvárania, vďaka ktorému sa ľahko plní aj čistí, si nemôžem vynachváliť. Ďalší liter vody som podľa potreby niesol vo fľaši Stash Bottle od firmy Hydrapak, ktorá sa dá po vyprázdnení jednoducho zbaliť a v batohu tak nezaberie veľa miesta. Najväčšou výhodou takéhoto riešenia bolo, že som nemusel na chrbte vláčiť väčšie množstvo vody tam, kde jej bolo cestou dostatok. Pravda, vak s väčším objemom by som tiež nemusel naplniť celý, takto som ale mal k dispozícii dve nezávislé nádoby, z ktorých práve fľaša bola vždy rýchlo po ruke.
VARENIE A HYDRATÁCIA | 1002 g | |||
varič | Soto | Amicus | 85 g | vrátane obalu |
hrniec | Soto | New River Pot | 141 g | |
kartuša | Primus | Power Gas 230 | 390 g | |
vak na vodu | Source | WidePac 2 l | 170 g | |
fľaša na vodu | Hydrapak | Stash Bottle 1 l | 107 g | |
nôž | Victorinox | Nomad | 100 g | |
lyžica | Sea To Summit | Polycarbonate Cutlery Spoon | 9 g |
OBUV A OBLEČENIE na turistiku
Pred cestou som veľa premýšľal nad tým, v akých topánkach sa na ňu vydám. Nakoniec som uprednostnil nízku váhu a priedušnosť a zvolil model La Sportiva Akasha určený na beh na dlhé trate. Toto rozhodnutie som ocenil najmä v horúcich dňoch, lebo sa mi toľko neparili nohy, a po búrke, keď mi topánky pomerne rýchlo vyschli. Ak by som musel ísť dlho v daždi, mal som so sebou pre istotu nepremokavé ponožky Bridgedale Storm Sock LW Ankle. Každý večer som obúval barefoot sandále Xero Shoes Z-Trek. Nie sú najľahšie, ale veľa toho vydržia a navyše nemajú uchytenie medzi prstami, ktoré práve dvakrát nemusím.
OBUV | 1250 g | |||
bežecké topánky | La Sportiva | Akasha | 800 g | |
sandále | Xero Shoes | Z-Trek | 450 g |
Poskladať šatník tak, aby obsiahol všetko potrebné, pre mňa vlastne zase až také zložité nebolo. Jednoducho som siahol do skrine po skôr odskúšaných veciach a riadil sa pravidlom, že jednotlivé kúsky sa musia dať dobre kombinovať a vrstviť. Základ, teda zvršky oblečené priamo na koži, tvorili prevažne produkty z merino vlny z produkcie novozélandskej spoločnosti Icebreaker. Nielen že sa príjemne nosia, dobre dýchajú a skvele odvádzajú pot, ale tiež toľko nechytajú pachy, a tak ich človek nemusí na cestách veľmi často prať.
Po väčšinu času som na sebe mal tričko Tech Lite SS Crewe v gramáži 150 g/m2, v naozaj horúcich dňoch som však obliekal ešte ľahšie Cool Lite Sphere SS Crewe. To je ušité zo zmesového materiálu, ktorý v sebe spája merino a Tencel, teda prírodné a tým pádom aj relatívne ľahko odbúrateľné vlákno vyrobené z eukalyptového dreva. Kombinovaná tkanina vyniká priedušnosťou a navyše má mierne chladivé účinky. Nie, nie je to iba reklama, tento kúsok som si k plnej spokojnosti vyskúšal pri teplotách okolo 35 °C. Verte alebo nie, ale počas pochodu rozpáleným „Údolím smrti“, kde sa tanky Červenej armády snažili prelomiť nemeckú obranu, som zaňho bol naozaj rád. Pre chladnejšie dni som mal v batohu aj tričko s dlhým rukávom Tech Lite LS Crewe. To som však obliekal viac menej len navečer alebo do spacáku, keď už bolo v noci celkom chladno.
Pred pôsobením vetra ma rovnako ako inokedy chránila ľahká bežecká vesta Arc’teryx Incendo Vest. Som človek, ktorý sa pri pohybe naozaj dosť potí, a tak považujem tento zvršok za jeden z vôbec najpraktickejších, ktoré vo svojej výbave mám. Torzo vďaka nemu len tak neprechladne a zvyšok tela sa zbytočne neprehrieva.
Na večerné posedenie so sebou bez ohľadu na ročné obdobie nosím ľahkú páperku La Sportiva Combin Down Jacket. Tá predsa len moc neváži a v batohu zaberie o niečo menej priestoru ako klasická fleesová bunda. Na cestách počítam s tým, že si ju oblečiem vo chvíľach, kedy už by mi v spacáku mohla byť zima. V daždi potom obliekam ľahučkú membránovku Odyssey GTX Jacket z materiálu Gore-Tex Active Shell. Jasné, nie je to kúsok na celodennú chôdzu v lejaku, kedy sa pod ťarchou batohu už môže nejaká tá vlhkosť dostať skrz, avšak osobne to mám vnútorne nastavené tak, že sa nemusím po trase posúvať za každú cenu. Pokiaľ to ide, radšej sa schovám a počkám, kým sa najväčšia búrka preženie.
Ak sa presuniem od pása dole, v základe som na sebe mal pohodlné trenírky z merino vlny Icebreaker Anatomica Boxer. Cez ne som obliekal ľahké bežecké kraťasy La Sportiva Gust. Na chladnejšie dni či noci som mal pripravené trojštvrťové legíny Twitch Tight 3/4 a dlhé elasťáky Radial Pant rovnakej značky. Nepremokavé nohavice som si nebral, spoliehal som na to, že zvolené veci rýchlo uschnú. Na nohách som nosil vzdušné ponožky La Sportiva Long Distance, ktoré som striedal s ľahkými Run+ Ultra Light Mini či teplejšími Hike+ Light Mini od Icebreakeru.
- Tech Lite SS Crewe Coronet Peak Men Black1 37,90 €
- Sphere SS Crewe Men (104570) Black 34,90 €
- Odyssey Gtx Jacket Men Black/Cedar 84,40 €
- Combin Down Jacket Men Black/Yellow 111,00 €
- Radial Pant Men Black/Cloud 43,00 €
- Tech Lite LS Crewe Remarkables Men Midnight Navy IBANS_01360 42,90 €
- Flexi Chute FELDSPAR 29,90 €
- Long Distance Socks Black/Yellow (Black Yellow) pripravujeme
- Run + Ultra Light Mini Men (104213) Black/Snow 19,10 €
- Storm Sock LW Ankle Dark Grey 37,90 €
- Anatomica Boxers Men (103030) Black 23,90 €
OBLEČENIE | 1964 g | |||
nepremokavá bunda | La Sportiva | Odyssey GTX Jacket | 192 g | |
páperová bunda | La Sportiva | Combin Down Jacket | 307 g | |
bežecká vesta | Arc'teryx | Incendo Vest | 85 g | |
tričko krátky rukáv | Icebreaker | Tech Lite SS Crewe Coronet Peak | 123 g | |
tričko krátky rukáv | Icebreaker | Cool Lite Sphere SS Crewe | 115 g | |
tričko dlhý rukáv | Icebreaker | Tech Lite LS Crewe Remarkables | 165 g | |
nohavice dlhé | La Sportiva | Radial Pant | 232 g | |
nohavice trojštvrťové | La Sportiva | Twitch Tight 3/4 | 146 g | |
nohavice krátke | La Sportiva | Gust Short | 96 g | |
spodné prádlo | Icebreaker | Anatomica Boxer | 189 g | 3 ks |
ponožky | Icebreaker | Hike+ Light Mini | 56 g | |
ponožky | Icebreaker | Run+ Ultra Light Mini | 34 g | |
ponožky | La Sportiva | Long Distance | 33 g | |
ponožky nepremokavé | Bridgedale | Storm Sock LW Ankle | 105 g | |
šatka | Icebreaker | Flexi Chute | 53 g | |
šatka | La Sportiva | 33 g |
Vybavenie a technika pre balenie naľahko
Medzi neoddeliteľnú súčasť môjho vybavenia patrí turistická palica od firmy Black Diamond, konkrétne model Trail Trek so systémom Flick Lock, ktorá umožňuje ľahké a rýchle nastavenie dĺžky, aj keď máte mokré alebo zamrznuté prsty. Zbalil som si ju aj tentoraz, aj keď mám doma aj podstatne ľahšiu La Sportiva Trail Speed Carbon. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Robustnejší model som zvolil kvôli väčšiemu zaťaženiu pri zaprení. To je dané tým, že na ľavej ruke nemám prsty, a tak môžem používať iba jednu palicu.
Keď sa zotmie, svietim si čelovkou Black Diamond Spot Lite, ktorá pri váhe iba 54 gramov ponúka výkon 160 lúmenov. Okrem toho sa pýši certifikáciou odolnosti IPX8, čo znamená, že ju môžete bez obáv na 30 minút ponoriť až do hĺbky 1,1 m. Dôkladne ju vyskúšal napríklad cestovateľ a dobrodruh Honza Žďánský. Určite si prečítajte jeho recenziu na serveri Bikepacking.cz.
Oči som si pred škodlivým UV žiarením chránil okuliarmi Julbo Trek s fotochromatickými zorníkmi Zebra 2–4. Nedám na ne dopustiť. Rozhodne sa jedná o najlepšie slnečné okuliare, aké som kedy mal. Ak práve zvažujete zaobstaranie niektorého z modelov tejto francúzskej značky a nie ste si istí, aký zvoliť, mrknite sa na článok, ktorý sme výberu venovali.
VYBAVENIE | 649 g | |||
trekové palice | Black Diamond | Trail Trek | 245 g | iba 1 palica |
lekárnička/KPZ | deuter | First Aid Kit | 250 g | |
slnečné okuliare | Julbo | Trek Zebra | 100 g | vrátane púzdra |
čelovka | Black Diamond | Spot Lite 160 | 54 g |
FOTOTECHNIKA S NÍZKOU GRAMÁŽou
Elektronike a fotografickému vybaveniu sa bližšie venovať nebudem, nakoľko jeho výber je značne individuálny. Pre úplnosť však prikladám tabuľku, na základe ktorej si môžete urobiť obraz o tom, čo všetko som so sebou mal.
FOTO TECHNIKA | 991 g | |||
fotoaparát | Fujifilm | X-E3 | 337 g | |
objektív | Fujifilm | XF 18-55 mm | 330 g | |
filter UV | Hoya | Fusion Antistatic UV | 15 g | |
filter polarizačný | VFFOTO | CPL | 14 g | |
batérie | Patona | NP-W126S PLATINUM | 98 g | 2 ks |
statív | Joby | GorillaPod 1K Kit | 197 g |
ĎALŠIA TECHNIKA | 653 g | |||
mobilný telefón | Lenovo | K6 Power | 150 g | |
nabíjačka USB | Axagon | ACU-QC5 | 100 g | |
čítačka kníh | Amazon | Kindle |