Ostatné istiace prostriedky

Okrem klasickej zlaňovacej osmy a kýblika na istenie sa oplatí zaradiť do lezeckej výbavy aj kotviacu dosku, textilné istítko, skobu, ball nut alebo napríklad aj praktický rebrík so šiestimi stupmi. Často zabúdané istiace pomôcky vám umožnia vydať sa do miest, o ktorých sa vám predtým ani nesnívalo, a to bezpečne a s minimálnym rizikom.  

Ostatné istiace prostriedky– vyberte si z podkategorií

HUDY – prémiové zážitky a vybavenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť

  • Doprava zadarmo pri nákupe nad 60 Eur
  • Všetok tovar máme skladom a odosielame ho ihneď k vám
  • Jednoduchá rezervácia tovaru na našich predajniach
  • 30 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu

Najobľúbenejšie značky v kategórii

Čo tvorí základný lezecký hardware

Chystáte sa vymeniť lezeckú stenu za skutočné skaly? Potom potrebujete vlastné lezecké vybavenie, ktoré vám zaistí bezpečnú cestu až na vrchol. Základom výbavy je dynamické lano, sedací úväz a istiace pomôcky – kýbliky, osmy a poloautomatické istítka. Chýbať by vám nemali horolezecké karabíny a kombinované či drôtové expresky, ktoré slúžia na založenie postupového istenia. Hodiť sa vám budú tiež friendy a vklínence, prípadne ball nut, ktorý príde vhod tam, kde zlyhávajú obe spomínané pomôcky.

Ako vybrať tie správne istiace pomôcky

Jednou z prvých horolezeckých pomôcok na istenie bola takzvaná Stichtova brzda, pre ktorú sa vžilo ľudové označenie kýblik. Tvorí ju kovová doštička s otvorom na založenie lana, ktoré je pre správnu funkciu ešte nutné zaistiť precvaknutím karabínou s poistkou zámku. Okrem kýblikov sa na istenie používajú aj oceľové skoby, textilné istítka Uforing od značky Restday, poloautomatické istítka, ktoré dokážu zastaviť nečakaný pád, a zlaňovacie osmy, ktoré však patria do rúk len skúseným lezcom.