Skialpinizmus, lyžovanie, snežnice

Patríte k milovníkom zimných športov? Potom si vás možno okrem klasického lyžovania a bežeckého lyžovania získajú aj ďalšie populárne zimné športové aktivity. Aké? Čo tak vyskúšať skitouring, freeride, ľadolezenie, turistiku na snežniciach alebo skialpinizmus, vďaka ktorému si môžete vychutnať nezabudnuteľnú jazdu v nedotknutom teréne? Stačí si zaobstarať potrebné skialpové vybavenie a vykročiť v ústrety novým zážitkom.

HUDY – prémiové zážitky a vybavenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť

  • Doprava zadarmo pri nákupe nad 20 Eur
  • Všetok tovar máme skladom a odosielame ho ihneď k vám
  • Jednoduchá rezervácia tovaru na našich predajniach
  • 30 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu

AKO VYBRAŤ SKIALPINISTICKÉ LYŽE?

Čo patrí k najdôležitejšiemu vybaveniu na skialpy? Základom sú pochopiteľne skialpové lyže, skialpové topánky a skialpové viazanie. Pri výbere lyží sa zamerajte predovšetkým na ich vlastnosti a tiež hmotnosť, ktorá by mala byť čo najnižšia. Ideálne by mali byť skialpinistické lyže zhruba o 10 centimetrov kratšie, než je vaša výška. Neoddeliteľnou súčasťou lyží sú stúpacie pásy, ktoré vždy vyberajte s ohľadom na terén, v ktorom sa budete primárne pohybovať.

VÝBER SKIALPOVÝCH topánok

Rovnako ako pri výbere skialpových lyží aj pri výbere skialpových lyžiarok by ste sa mali riadiť tým, akým spôsobom ich budete využívať. Pokiaľ viac jazdíte, voľte štvorprackové vyššie topánky s váhou 1 350 až 1 600 gramov. V prípade, že u vás dominuje výstup, siahnite po topánkach s jednou až dvoma prackami s váhou 700 až 1 050 gramov. Lyžiarky vyberajte aj na základe toho, aké máte lyže a viazanie. Pokiaľ sú lyže ľahké, mali by byť ľahké aj lyžiarky a naopak. Kvalitné vybavenie na skialpinizmus je spojené napríklad s osvedčenými značkami Fischer, ZagLa Sportiva alebo Dynafit.

NEPODCEŇTE ANI LAVíNOVÚ VÝBAVU

Pokiaľ plánujete, že sa budete pohybovať aj v exponovanom teréne alebo na ľadovci, nemalo by vám chýbať ani zimné lezecké vybavenie v podobe mačiek, cepínu a nesmekov (protišmykové návleky). Samozrejmosťou by mala byť aj prilba, ktorá vás ochráni pred zranením, a lavínové vybavenie, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je predovšetkým lavínový vyhľadávač, sonda a lopata.

Novinky z Hudy blogu

Čo nové na poli outdoorových materiálov?

Čo nové na poli outdoorových materiálov? 4 minuty čtení

V poslednej dobe sme aj v odevnom outdoorovom priemysle svedkami stále väčšieho príklonu k prírodným materiálom. Matka Príroda nám stále má čo ponúknuť a akékoľvek pokusy vymyslieť niečo prudko funkčné a technické je vo svojej podstate len nedokonalé napodobňovanie niečoho, čo už „tam vonku“ dávno existuje. Veľmi výhodné bývajú aj fúzie prírodného materiálu so syntetickým. Vzájomne sa vyvažujú a v rámci spolupráce sa snažia zmazávať svoje nevýhody a podporovať sa vo svojich výhodách. Z tých prírodných a snáď nikdy neprekonateľných materiálov spomeňme aspoň husie pierko či ovčie kadere.

28. 2. 2024, René Kujan

Ako sa obliecť na lyžovanie

Ako sa obliecť na lyžovanie 6 minut čtení

Ať už jsme začátečníci nebo zkušení lyžaři, správné oblečení je klíčem k našemu pohodlí a bezpečnosti na sjezdovce. V tomto článku se dozvíte vše o vrstvení oblečení, od výběru kvalitního termoprádla přes izolační vrstvy až po ochrannou lyžařskou bundu a kalhoty. Poradíme vám, jak vybrat materiály, které vás udrží v teple a suchu, a jaké doplňky byste neměli zapomenout. Připravte se na to, že vám ukážeme, jak si užít lyžování v maximálním pohodlí bez ohledu na počasí.

19. 2. 2024, Lukáš Vavrda

Ďalšie články