Ako vybrať skialpové lyžiarky

Čím sa odlišujú od lyžiarok a čo zohľadniť pri výbere.
 

skialpové-boty2

Lyžiarky lepšie na zjazd sú robustnejšie, teda ťažšie a za jazdy tuhšie, majú vyšší komín a viac praciek. Stručne povedané: lepšie sa v nich schádza, ale horšie stúpa. Pri lyžiarkach na túry je to presne naopak: ľahkosť a mäkkosť uľahčí výstup, ale pri zjazde zázraky nečakajte, zvlášť na tvrdom snehu. Dostupné sú aj lyžiarky predstavujúce kompromis medzi lyžiarskou obuvou na freeride a túru. Výstižne ich vystihuje anglický pojem "freetouring", popr. "Tour & Performance". Obstaranie lyžiarok z tejto skupiny rozhodne stojí za úvahu, sú stále ešte celkom ľahké a v zjazde pomerne tuhé. Samozrejme, že na tvrdej, upravenej zjazdovke plnohodnotne obstoja len masívne, ťažšie zjazdárske lyžiarske topánky.

ČÍM SA LÍŠI TOURINGOVÁ TOPÁNKA OD LYŽIARSKEJ

  • Väčší rozsah pohybu v kĺbe - na rozdiel od klasickej lyžiarskej topánky musí kĺb na touringovej topánke umožňovať predo-zadný pohyb členka. Čím viac, tým lepšie. Faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje pohodlie pri chôdzi.
  • Režim walk/ski - na každej lyžiarke je prepínanie režimu chôdza-zjazd. Dôležitá je jednoduchá obsluha prepínania.
  • Menej praciek - väčšina skialpových topánok má menej praciek. Priehlavok sťahujú zväčša dve a nad členkom býva jedna. Druhú z horných praciek často supluje tzv. PowerStrap.
  • Power­‑Strap (Velcro) – popruh so suchým zipsom, ktorým sťahujete lyžiarku nad hornou prackou. Má oveľa väčší význam než pri topánkach zjazdárskych.
  • Vnútorná papuča - je použiteľná aj samostatne, napríklad v zimnom priestore horskej chaty (tzv. Winterraum), pri zimnom stanovaní alebo v iglu výborne poslúži ako teplá a nepremokavá papuča. Obúvanie aj vyzúvanie sa vykonáva mimo skelet. Tepelne tvarovanú papuču naopak obúvame ako klasické lyžiarske topánky.
  • Podrážka - na rozdiel od lyžiarskych topánok (rovná podrážka) majú touringové lyžiarky podrážku podobnú ako turistické topánky, prehnutú (pre lepšiu chôdzu) a z priľnavého materiálu (napr. Vibram).
  • Predĺžená horná pracka - pre zvýšenie pohyblivosti nad členkom je zvyčajne rozsah hornej pracky väčší.
  • Menšia tuhosť - pri touringovej topánke je tuhosť (flex) menší na úkor vyššej pohyblivosti členku, teda pohodlnej chôdze, a nižšej hmotnosti. Číselné označenie flexu neberte moc vážne, smerodajné je vyskúšanie lyžiarky na predajni alebo lepšie v akcii na snehu.

Trend odľahčovania - Karbón, Pebax a Grilamid

Aj lyžiarky zasiahol trend odľahčovania, predovšetkým prostredníctvom materiálov. Známy karbón disponuje dôležitou dvojicou vlastností: je ľahký a pevný, a preto prináša zvýšenie tuhosti a zníženie váhy. Karbón sa požíva väčšinou v kombinácii s plastami, medzi ktorými je najrozšírenejší Pebax®, ktorý je jednak približne o 20% ľahší ako bežné polyuretány, a potom vykazuje vysokú tepelnú stabilitu. To znamená, že si svoje vlastnosti zachováva v širšom rozpätí teplôt. Presadzuje sa aj nový polyamid Grilamid®, ktorý je veľmi ľahký a odolný proti nízkym teplotám a starnutiu.

Hmotnosť páru topánok sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 3,5 až 4 kg. Tieto lyžiarky sú určené zo 70% na zjazd a 30% na stúpanie. Pri lyžiarkach na skitouring je dôraz na nižšiu hmotnosť pochopiteľne oveľa väčší. Modely renomovaných výrobcov určené pre vyznávačov celodenných túr vážia od 2,8 do 3,6 kg (pár). Tieto lyžiarky majú určenie 50% výstup / 50% zjazd. Ľahké lyžiarky na športový skitouring, určené zo 70% na stúpanie a 30% na zjazd, vážia 1,9 až 2,4 kg (pár).

Vnútorná papuča

Vyrába sa z vodeodpudivého materiálu (napr. Gore-Tex) s odolným povrchom (napr. Cordura). Druhou voľbou je tepelne tvarovateľná papuča, ktorá po tepelnom procese presne prispôsobí svoj tvar podľa vašej nohy. Tvarovanie možno niekoľkokrát opakovať. Papuča je konštruovaná tak, aby nedochádzalo k prenikaniu snehu dovnútra. Podobne ako pri lyžiarkach na snowboard sa tiež pri skitouringových začína namiesto klasických šnúrok používať rýchlosťahovacie uťahovanie alebo lankový systém uťahovania "boa", ktorý zaistí utiahnutie papuče za niekoľko sekúnd.

Nastavenie uhlov

Rozsah predo-zadnej pohyblivosti hornej časti skeletu v členku je pre lyžiarky na túru kľúčovou vlastnosťou - rozhoduje o pohodlnosti výstupu trvajúceho zvyčajne niekoľko hodín. Väčšina výrobcov ponúka vo svojej kolekcii rozsah pohybu 40-60 °. Pri niektorých lyžiarkach možno nastaviť aj viac polôh tzv. „nákľaku“. Tento uhol naklonenia je podstatný pre ľahké zatáčanie. Stretnúť sa môžete aj s nastavením bočného uhla komína, tzv. cantingom, čo ocenia hlavne tí, ktorí majú nohy do „O“ alebo „X“.


Na čo sa pýtať pri voľbe skialpových lyžiarok?

  • Je pre mňa komfort a pevná fixácia nohy (kvalitnejšie lyžovanie) dôležitejšie ako ľahkosť a pohodlie pri chôdzi (a teda nižšia tuhosť topánok za jazdy)?
  • Chcem jedny lyžiarky na skialp a zároveň na zjazdové lyžovanie?
  • Je topánka kompatibilná s viazaním?
  • Je obúvanie a vyberanie vnútornej papuče ľahké?

Tipy na nákup:

  • Na nákup si vyhraďte dostatok času.
  • Pri skúšaní v obchode odporúčame tenkú ponožku a lyžiarku na tesno. Vnútorná papuča sa pri používaní trochu vyšliape a zväčší sa.
  • Prípadnú voľnosť vyplníme silnejšou ponožkou.
  • Skúšanú lyžiarku nechajte na nohe 10 až 15 minút.
  • Vyskúšajte prepínanie ski/walk.
  • V lyžiarkach sa prejdite (aj stúpanie).
  • Vyskúšajte simuláciu zjazdovej pozície.

Odporúčame, aby ste si svoj skelet lyžiarky aj vnútornú papuču označili farbou alebo liehovou fixkou. Označenie papuče by malo byť viditeľné, aj keď je v skelete. Na horských chatách máva totiž mnoho lyžiarov rovnaké lyžiarky ako vy, a preto ľahko dôjde k nechcenej zámene.