Zopár rád, ako vybrať skialpinistické lyže
HUDY tým
5 minut čtení
Ponuka skialpových lyží je v dnešnej dobe široká a je ťažké sa v nej vyznať. Pripravili sme preto niekoľko tipov, ako sa pri nákupe skialpinistických lyží na začiatku zorientovať. Stačí si položiť pár otázok a zbaviť sa predstavy, že existuje univerzálna lyža na všetko. Samozrejme je najlepšie zájsť do špecializovaného obchodu, kde vám personál na základe vašich požiadaviek rád poradí.
Lyže na skialpinizmus by mali byť všestranné na rôznych druhoch snehu a nemali by mať vysokú váhu pre výstup. Trend širších lyží sa samozrejme prejavil aj v lyžiach na skialpinizmus a vo voľnom teréne je dôležitou vlastnosťou plocha a tým tiež vztlak lyže.
ZÁKLADNÉ OTÁZKY, KTORÉ SI MUSÍME POLOŽIŤ PRED VÝBEROM SKIALPOVEJ LYŽE?
- Aký som dobrý lyžiar?
- V akých terénoch sa budem pohybovať?
- Budem viac chodiť alebo viac jazdiť?
- Koľko vážim?
- Preferujem nižšiu váhu vybavenia a viac chodím.
- Váha nie je rozhodujúce kritérium, preferujem jazdné vlastnosti.
- Ako často budem lyže používať?
- Koľko chcem do lyží investovať?
SPRÁVNA DĹŽKA SKIALPOVEJ LYŽE
Skialpinistické lyže volíme maximálne tak dlhé, ako je výška našej postavy, ideálne o 10 cm kratšie, ako je vaša výška. Dlhšie lyže by vám mohli robiť na strmom svahu pri otočkách problém. Kratšie lyže sú obratnejšie, dlhé lyže lepšie vedú oblúk, ale musíte mať väčšiu rýchlosť. Pri výbere pásov si vždy skontrolujte, či je uchytenie pásov kompatibilné s tvarom lyží.
3 KATEGÓRIE SKIALPINISTICKÝCH LYŽÍ:
Keď viac chodím: pomer chôdza / zjazd: 80/20
Pohyb na lyžiach: pomer chôdza / zjazd: 50/50
Skôr viac jazdím: pomer chôdza / zjazd: 20/80
Pretekársku kategóriu preskočím, pretože kto preteká, vyberie si na základe skúseností.
POMER CHÔDZA/ZJAZD: 80/20
Pri skialpinistických lyžiach určených skôr na chôdzu je najdôležitejšia nízka váha. Najčastejšie sa dĺžka lyže pohybuje okolo 160 - 178 cm - záleží samozrejme od vašej výšky a typu terénu, na ktorý budete lyže využívať. Ak chodíte iba kondične po zjazdovke hore, môžete mať lyže aj kratšie. V teréne v hlbokom snehu musia lyže rozkladať našu váhu, a preto by mali byť dlhšie, aby sa neborili. Váha lyží v tejto kategórii sa pohybuje od 800 - 1050 g/kus. Šírka lyže sa pohybuje v strede 75 mm – 85 mm.
V tejto kategórii je tiež dôležité zvoliť k lyžiam predovšetkým viazanie s nízkou hmotnosťou. Kombinácia ľahkej lyže vážiacej okolo jedného kila s viazaním s hmotnosťou napr. 800 g pár nie je vhodná. Viazanie v tejto kategórii sa pohybuje okolo 200 g - 500 g/pár. Veľmi často volíme viazanie bez brzdy kvôli nižšej váhe. Pri jazde dole ale musíte myslieť na popruh na prichytenie topánky k lyži, aby vám lyža v prípade pádu neušla. Z bezpečnostných dôvodov sa ale popruhy už príliš nepoužívajú.
K týmto lyžiam patria tiež skialpové topánky, kedy jedna topánka váži okolo 700 g - 1050 g/kus. Väčšinou majú dve pracky alebo systém zapínania BOA a veľký rozsah pohybu komína okolo 60-70 stupňov. Tieto topánky nemajú príliš veľkú tuhosť pri zjazde, ale veľmi dobre a pohodlne sa v nich chodí aj bez lyží. Samozrejme k takým lyžiam zvolíme skialpové pásy, ktoré majú veľmi dobrý sklz.
POHYB NA LYŽIACH: POMER CHÔDZA/ZJAZD: 50/50
Najpredávanejšia kategória lyží pre svoju univerzálnosť pri pohybe vo voľnom teréne. Váha lyží sa v tejto kategórii pohybuje medzi 1150 g – 1450 g / kus a dĺžku volíme rovnakú ako výška postavy alebo - 5 cm až - 10 cm. Pri týchto lyžiach je ešte dobrá váha na výstup a dobre sa na nich zvezieme dole. Tieto lyže zvládnu dlhý aj krátky oblúk. Šírka lyže sa pohybuje v strede 82 mm – 95 mm. Rocker (prehnutie lyže) býva pri tejto lyži minimálne vpredu, väčšinou vpredu aj vzadu.
Skialpové viazanie v tejto kategórii sa pohybuje vo váhe 600 g – 800 g / pár. V tejto kategórii je samozrejmosťou brzda a dobrá ovládateľnosť podpory stúpania paličkou. Viazanie volíme v tejto kategórii tiež ako pri lyžiach strednej váhovej kategórie. Preferujeme dobrú ovládateľnosť a nástup a výstup z viazania.
K týmto lyžiam patria skialpové topánky, pri ktorých je rozsah pohybu komína 40 - 55 stupňov, väčšinou majú 2-3 pracky alebo systém zapínania BOA. Komfort chôdze zodpovedá pohybu komína. Pevnosť a tuhosť v zjazde zodpovedá jazdným vlastnostiam lyže v tejto kategórii. Váha topánok sa pohybuje v rozmedzí od 1050 g - 1350 g / kus. Skialpové pásy k tejto kategórii dodáva väčšinou výrobca priamo k lyžiam.
SKÔR VIAC JAZDÍM: POMER CHÔDZA/ZJAZD: 20/80
V tejto kategórii je hlavná jazda dole. Tu sú teda dôležité jazdné vlastnosti lyže. Stúpanie nie je dlhé, nejde o žiadne veľké chodenie, ale o jazdu dole. Lyže v tejto kategórii sa pohybujú vo váhe 1450 g – 1700 g/kus. Dĺžka sa odporúča minimálne vo výške postavy +/-5 cm. Šírka lyže sa pohybuje v strede 95 mm – 110 mm. Rocker býva pri tejto lyži väčšinou vpredu aj vzadu. Všeobecne sa tento typ nazýva freeridové lyže.
Skialpové viazanie v tejto kategórii sa pohybuje vo váhe 800 g – 1100 g/pár. V tejto kategórii je samozrejmosťou brzda, dobrá ovládateľnosť podpory stúpania paličkou. Viazanie volíme v tejto kategórii s dôrazom na čo najväčšiu tuhosť a pevnosť. Vzhľadom na to, že jazda bude tvoriť 80 %, volíme čo najvyššiu vypínaciu silu vzhľadom k charakteru jazdy a našej váhe. Preferujeme dobrú ovládateľnosť, nástup a výstup z viazania. Všeobecne sa tento typ nazýva freeridové viazanie.
K týmto skialpovým lyžiam patria lyžiarky, kde je rozsah pohybu komína 35 - 50 stupňov. Väčšinou majú 4 pracky, komfort chôdze je zodpovedajúci rozsahu pohybu komína. Tieto lyžiarky nie sú určené na dlhé pochody, ale iba na kratšiu chôdzu. Hlavným kritériom je pevnosť a tuhosť v zjazde ako pri lyžiach v tejto kategórii. Váha topánok sa pohybuje v rozmedzí od 1350 g-1600 g / kus. Všeobecne sa tento typ nazýva freeridové topánky. Skialpové pásy k tejto kategórii dodáva väčšinou výrobca priamo k lyžiam.
NA ZÁVER MALÉ ZHRNUTIE
Každé lyže sú len tak dobré, ako ten, kto na nich ide.
- Venujte pozornosť výberu lyžiarok. Nedáva zmysel vlastniť lyžu s váhou jedno kilo a mať 4 prackové lyžiarky a opačne. Lyžu, ktorá váži 1800 g v lyžiarke, ktorá váži 1 kg a má dve pracky, neuriadite.
- Veľa ľudí chce rýchle pásy. Uvedomte si však, že pri rýchlych pásoch je dôležitá technika a v strmom kopci väčšinou musíte tieto pásy držať rukami. Preto vyberajte pásy k lyžiam s ohľadom na terén, v akom sa budete pohybovať. Väčšina výrobcov dodáva k lyžiam pásy ideálne zvolené pre daný typ skialpovej lyže.
- Vyberte si skialpové vybavenie s ohľadom na druh terénu a ako často ho budete používať. Univerzálne vybavenie na všetko neexistuje!
- Zájdite do kamenných HUDY predajní, kde vám školený personál poradí vo výbere skialpového vybavenia.
A PREČÍTAJTE SI TIEŽ SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako sa vybaviť na skialpy
Čo je potrebné vedieť o stúpacích pásoch
Topánky na skitouring a freeride
Aký je rozdiel medzi viazaním na skialp a freeride?