Ako sa starať o spací vak
Marek Žampach
4 minuty čtení
Bez vhodného spacáku sa v noci dobre nevyspíte. Bez dobrého a posilňujúceho spánku v noci nie je dobré ani nasledujúce ráno. O každý, aj ten najvhodnejší spacák sa treba starať. Občas ho vyvetrať, vyprať, dobre skladovať aj dobre priebežne udržiavať. Ako na to?
Predbežná otázka by mala znieť: Máte vybraný a kúpený spací vak? Pretože ak nie, tak mrknite na to, ako vybrať správny spací vak, pokiaľ ale svoj spacák už máte, určite môže prísť vhod pripomenúť si pár tipov, ako sa o neho starať, aby vám vydržal viac, než len pár ciest a vy ste boli stále v pohode a teple.
AKO ZBALIŤ SPACÁK
Každý spací vak kúpite s kompresným obalom, vďaka ktorému môže dosiahnuť príjemnejšie rozmery. Tento obal však určite neslúži na dlhodobé uskladnenie. Kompresia totiž vášmu spacáku práve dvakrát neprospieva. Na cestách sa jej samozrejme vyhnúť nedá. Ale mať spacák v kompresáku doma pod posteľou je hotové peklo.

Pokiaľ spacák do obalu musíte narvať, nikdy ho neskladajte. Vnútorný materiál je v miestach ohybu namáhaný a pokiaľ by ste vrece pri dôkladnom skladaní neustále ohýbali v jednom mieste, mohlo by dôjsť k výraznému rozlámaniu a poškodeniu výplne. Najlepšou možnosťou je teda do kompresného obalu spacák klasicky natlačiť. Vnútorný materiál bude namáhaný zakaždým na inom mieste a v dlhodobom horizonte bude dochádzať k jeho menšiemu poškodeniu.
AKO SKLADOVAŤ SPACÁK
Väčšina lepších, prevažne páperových spacákov sa predáva aj s prepravným/skladovacím obalom. Je to jednoducho väčšie vrece, v ktorom môžete spacák prepravovať bez toho, aby ste ho museli stlačiť. Ani tento obal ale nie je úplne ideálny na dlhodobé uchovávanie vášho spacieho spoločníka. Ide však o lepší variant ako kompresný obal, preto pokiaľ nemáte doma príliš veľa miesta na uchovanie jedného, dvoch či niekoľkých vašich spacákov, využite tento vak. Je však dôležité spací vak z obalu vždy raz za čas vytiahnuť a nechať ho dôkladne nadýchnuť a prevetrať.

BUDE SA HODIŤ: |
Ako sa obliecť do spacáku? |
Najideálnejším variantom dlhodobého uchovania spacáku je mať ho rozložený. Super možnosť je zavesiť ho na dobre vetrané miesto s rozumnou mierou vlhkosti. Pokiaľ spacák dlhšiu dobu nepoužívate, z času na čas ho skontrolujte, či napríklad nezatuchá. Ani tu neuškodí ho občas vyvetrať.
AKO SA STARAť O SPACí Vak PRI VAŠOM OUTDOOROVOM DOBRODRUŽSTVE
Ako som už spomínal, počas používania spacieho vaku sa kompresnému obalu nevyhnete. Účelom kompresáku je, aby váš spacák bol čo najmenší. Všetko ale s mierou. Stiahnuť kompresák na maximum vám zo spacáku síce urobí malú guľôčku, ale váš spacák vám za to práve dvakrát nepoďakuje. Guľa o tvrdosti kameňa sa v batohu ani pekne neprispôsobí priestoru, takže ani z tohto dôvodu nie je dobré uťahovať kompresák až na doraz. Krízové situácie, kedy máte batoh naplnený na prasknutie a vrece jednoducho musí byť čo najmenšie, určite nenastávajú vždy.

V kompresnom obale nechajte spacák teda len po nevyhnutnú dobu. Keď ho vytiahnete, mierne s ním zatrepte, aby do seba vnútorná náplň mohla nasať vzduch a získať tak lepší loft, ktorý vás následne bude hriať. Naopak pri zbalení pozerajte na to, aby bol spacák čo najviac vysušený. V praxi to samozrejme nemožno vždy docieliť. Vo vlhkom prostredí spacák jednoducho nedoschne. V takom prípade budete musieť počkať domov, alebo na chatu, kde spací vak vytiahnite z obalu a nechajte riadne vyvetrať a vysušiť. Na dlhodobé uloženie ho ukladajte vždy 100% suchý.
Ako prať spací vak
Počas používania spacáku sa nevyhnete jeho menšiemu či väčšiemu zašpineniu. Určite sa ho preto nebojte raz za čas vyprať. Pravidelné pranie môže životnosť vášho spacieho vaku výrazne predĺžiť. Vnútorný materiál sa prečistí a dovolí spacáku znovu nadobudnúť lepší loft. Samozrejme aj tu platí zlaté pravidlo, že všetkého veľa škodí. Nie je teda vhodné prať spací vak po každom výlete či kratšej ceste. Pri bežnom používaní by som odporučil prať maximálne raz ročne.

PRANIE SYNTETICKÝCH A PápEROVÝCH SPACích Vakov
Pri praní spacáku záleží, z akého materiálu je vnútorná náplň.
PRANIE SPACÁKOV PLNENÝCH DUTÝM VLÁKNOM
Pokiaľ je váš spacák z dutého vlákna, je pranie celkom bezproblémové. Vždy vychádzajte z pokynov, ktoré uvádza výrobca. Odporúčanie pre väčšinu spacích vakov je prať na 30 ° C (trúfam si tvrdiť, že väčšina produktov zvládne aj 40 ° C). Teplotu by som volil predovšetkým v závislosti od znečistenia. Na jednoduché prepláchnutie nečistôt z používania bude určite stačiť aj tých 30 °C. Ak na spacom vaku pozorujete nejaké vonkajšie nečistoty, skúste ich najskôr odstrániť ručne. Pomôcť môže potrieť škvrnu koncentrovaným práškom. Na pranie môžem odporučiť prací prášok od britskej firmy Grangers – Performance-wash.

SUŠENIE SPACIEHO Vaku
Pranie by som volil vo variante bez žmýkania, prípadne na veľmi nízke otáčky. Počítajte s tým, že spacák počas pracieho cyklu nasaje veľké množstvo vody. Dajte pozor, aby jeho váhu vaša práčka utiahla. Z tohto dôvodu odporúčam v domácich podmienkach prať skôr menšie letné, alebo trojsezónne spacáky. Vypraný spacák následne môžete dať vyschnúť do sušičky, prípadne rozložiť niekde na sušiaku, aby mohol pozvoľna vysychať. Ideálne je zaoberať sa praním počas leta, kedy ho môžete dať vyschnúť von. Čerstvý vzduch prúdiaci cez spacák výrazne zlepší schnutie. Spacák z dutého vlákna nie je potrebné počas tohto procesu našuchoriť, stačí jednoducho vyčkať, než riadne preschne a následne vyraziť na ďalšiu nocovačku do prírody!
PRANIE PápEROVÝCH SPACÁKOV
Prať páperový spacák je o trochu náročnejší proces, avšak ani tu nie je potrebné sa tejto činnosti obávať. Základ je vlastne rovnaký. Z pracích práškov by som volil určite prípravok priamo na pranie peria, za mňa napríklad Down Wash od Grangers. Rozdiel oproti duťákom je v sušení. Problém totiž je, že mokré perie sa naozaj dosť scvrkne a trvá dlhú dobu, kým vyschne a získa späť svoj pôvodný loft. Ak máte sušičku, máte vyhrané. Zvoľte vhodný program na perie a počkajte. Niekto do sušičky dáva spoločne so spacákom aj tenisovú loptičku alebo dve, lepšie však budú priamo gumové loptičky, ktoré vďaka svojim výstupkom váš spacák znovu dokonale našuchoria.
Ak sušičku nemáte a kupovať ju nechcete, nezúfajte. Vyprať páperák je možné aj bez tohto výdobytku modernej doby. Dôležité je váš spací vak pravidelne pretrepávať tak, aby sa chuchvalce pozvoľna schnúceho peria postupne rozdelili. Najprv sa táto úloha bude zdať nemožná. Zrejme vás čaká obrázok prázdnych komôr, v ktorých bude niekde v rohu dole kus čohosi, čo predtým bývalo našuchorené perie. Ako ale bude spacák schnúť, bude sa tento chuchvalec pozvoľna rozdeľovať a váš spacák znovu začne pripomínať ten produkt, ktorý ste vkladali do práčky. Len v čistejšom prevedení. Tak či tak to chce ale trochu trpezlivosti a času venovanému pretrepávaniu peria. Treba počítať s tým, že spací vak môže schnúť aj niekoľko dní.

Dôležité u páperových spacákov je znovu spomenúť aj intenzitu prania. Je pravda, že každým praním odplavíte z peria drobnú časť ich prirodzenej mastnoty a tým trochu znížite kvalitu spacieho vaku. Na druhú stranu dlhodobým používaním nepraného spacáku jeho životnosť budete znižovať oveľa viac. Takže perte uvážene ale pravidelne.
POUŽITIE VLOŽKY DO SPACÁKu
Dobu, kedy sa vypranie spacáku stane nevyhnutným, je možné oddialiť používaním vložky do spacáku. Tá pohltí veľké množstvo nečistôt a veľmi účinne tak ochráni váš spací vak. Vybrať vhodnú vložku do spacáku nie je nič zložité. Na druhú stranu ale existuje celý rad materiálov, z ktorých sa vložky vyrábajú. K zorientovaniu vám určite pomôže článok Vyberáme vložku do spacáku.

Bivakovací vak stojí za úvahu
Svoj spací vak môžete pred nepriaznivým počasím a pred prípadnou špinou tohto sveta ďalej ochrániť tiež vhodne zvoleným žďárákom, bivakovacím vakom (alebo pokojne aj stanom). Ide vlastne o taký obal na spacák, do ktorého si spolu s ním vleziete. Životnosť spacáku môžete jeho používaním znateľne predĺžiť. A rovnako tak ešte zlepšiť teplotné parametre spacáku. Niektoré žďáráky majú dokonca odrazovú vrstvu, ktorá vracia teplo späť k spáčovi. Iné napríklad môžu ochrániť váš spacák aj pred prepálením od lietajúcich iskier z ohniska.
Či už máte spací vak nový alebo starý, syntetický alebo páperový, dekový alebo múmiový, vhodnou starostlivosťou jeho životnosť niekoľkonásobne predĺžite a spríjemníte si pobyt v ňom. Určite odporúčam sa spacákom občas trochu povenovať, dbať na ich uskladnenie a z času na čas ich prehnať nejakým pracím cyklom. Komfort počas nocí strávených v ňom vám to stopercentne vráti.
