Ako vybrať správne palice na turistiku a Nordic Walking
Miroslav Vystrčil
4 minuty čtení
NA ČO SI PRI VÝBERE DÁVAŤ POZOR ...
- Rukoväť palice musí mať vhodný tvar na držanie, byť z príjemných materiálov (kombinácia plastu, korku, kaučuku, popr. peny). Dobrá rukoväť minimalizuje vibrácie, pôsobiace na pažu.
- Na splnenie bezpečnostných nárokov a pre správnu techniku chôdze s palicami je kľúčové kvalitné špeciálne pútko (podobné ako na bežeckých paliciach). Malo by byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, konštrukčne jednoduché a ľahko nastaviteľné tak, aby sa neodierala koža a neobmedzoval krvný obeh. Zároveň musí aj pri ľahkom zovretí rukoväte držať palicu pevne v ruke - pri odpichu od palice sa dlaň otvára a posledný moment sily je prenášaný práve cez pútko). Malo by byť nastaviteľné podľa veľkosti dlane, ktorá bude napríklad v zime zväčšená o rukavicu, a malo by umožňovať maximálny rozsah pohybu. Praktickou vlastnosťou je ľahká manipulácia s pútkami. Najdokonalejšie pútko súčasnosti „Trigger 3 – Shark“ vyvinula firma Leki. Nastavovanie obvodu na akúkoľvek veľkú ruku aj spojenie s palicou je geniálne jednoduché.
- Vlastné turistické palice musia byť dimenzované na nárazy a tlaky, ktorým sú vystavované nielen pri chôdzi, ale najmä pri cvičeniach, ktoré sú so severskou chôdzou spojené. Palica musí byť pevná a zároveň pružná. Pružnosť je dôležitá pre ochranu pred preťažením ramenného pletenca a krčnej chrbtice. Optimálne je použitie karbónových palíc, prípadne kombinácia hliníka s karbónom. Práve karbón dobre pohlcuje vibrácie vznikajúce pri odraze z palice.
- Dôležitá je hmotnosť, pri chôdzi by sme palice v rukách takmer nemali vnímať.
- Plastový vymeniteľný tanierik nad hrotom palice zabraňuje hlbokému zaboreniu palice do zeme alebo medzi kamene.
- Koncový hrot z tvrdokovu slúži na odrážanie od povrchu, býva miskového tvaru. Kvalitu odrazu a životnosť hrotu očakávajte len pri kvalitných značkových paliciach.
- Súčasťou výbavy palíc je tzv. „topánočka“ - gumová násada na oceľový hrot, ktorú používame pri chôdzi po tvrdom povrchu (asfalt, udupaná hlina a pod.) Výhodou je tlmenie nárazov aj to, že palice neklopkajú ako podkovy koní. Topánočka Silent Spike od Leki má dokonca na odrazovej ploche integrované oceľové protišmykové hroty, pripomínajúce pazúry na labe šelmy - zníži sa opotrebenie topánočky.
Teleskopické, ALebo pevné?
Na našom trhu sa prevažne stretneme s palicami teleskopickými, ktoré majú nastaviteľnú dĺžku. Výhodou je možnosť požičiavania medzi ľuďmi rôznej výšky a úprava dĺžky pri rôznom poňatí NW. Pri transporte také palice zaberú menej miesta, väčšinou sa vyrábajú dvojdielne. Pokiaľ zvolíte teleskopické, tak len kvalitné značkové, ktoré bezchybne držia v nastavenej polohe.
Palice pevných dĺžok musíte kúpiť v úplne presnej dĺžke. Vhodná voľba pre tých, ktorí sa rozhodli prevádzkovať Nordic Walking (palice na Nordic Walking) intenzívne a majú už „vyladenú“ optimálnu dĺžku. Nie je však možné požičiavať ľuďom inej výšky (napr. v rodine). Tieto palice majú o niečo vyššiu tuhosť pri odraze a sú trošku ľahšie.
Pre voľbu správnej dĺžky palíc sú dva možné spôsoby:
- Praktický
Stojíme narovnaní a uchopíme palicu - uhol v lakti by mal byť zhruba 90°.
- Teoretický
0,68 x vaša výška, +/- 5cm tolerancia pre voľbu vyrábaných dĺžok palíc.
Berte do úvahy vašu výkonnosť. Ak začínate a ste skôr rekreační chodci, voľte kratšie palice (napr. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu o veľkosti 115 cm.) Ak máte v pláne kondičnú až športovú prípravu, prikloňte sa k dlhším paliciam (napr. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím palicu o veľkosti 120 cm).
Otázky pred nákupom:
1. Preferujem skôr športovú, alebo pohodovú chôdzu?
2. Budem používať palice len ja, alebo aj niekto ďalší?
3. Chcem si zaobstarať kvalitnejšie palice, alebo len priemerné?
Prajeme správnu voľbu pri výbere...
Napísal Miroslav Vystrčil