Čo je potrebné vedieť o stúpacích pásoch
HUDY tým
7 minut čtení
Stúpacie pásy, nevyhnutné pre skialpinizmus či skitouring, pred časom tiež nazývané "tulenie", sú najlepším priateľom (niekedy aj nepriateľom) skialpinistu. Pri výstupe musia držať a neprešmykovať, pri krátkych zjazdoch dobre kĺzať. Mali by mať dlhú životnosť a za žiadnych okolností by sa nemali počas stúpania z lyží uvoľňovať. Aké typy pásov existujú, podľa čoho sa rozlišujú, a na čo by sa mal človek pri ich nákupe sústrediť? Na tieto otázky odpovie článok, ktorý pripravili dlhoroční skialpinisti z HUDY tímu.
akO a prEčO stúpacIE pásy stúpajú a kĺžu
Základná funkcia pásov je jednoduchá. Jednotlivé smerované vlákna sa v snehu vzpriečia a zabránia tým spätnému pokĺznutiu lyže. Pri takom dlhotrvajúcom zaťažovaní musia byť vlákna vlasu primerane silné. Pretože sa ale lyža pri stúpaní posúva, a navyše je výstup často prerušovaný krátkymi zjazdmi, mal by vlas aj dobre kĺzať, čo je možné len na kompaktnej rovnorodej ploche. Vlákna preto musia byť všetky rovnako dlhé a musia smerovať dozadu.
Držať musí pás nielen na snehu, ale aj na skialpovej lyži. K tomu slúži rubová lepiaca plocha pásu – pred viac ako 30 rokmi Colltex vstúpil na trh s prvými lepiacimi pásmi. Ak dôjde opotrebovaním k tomu, že pás dostatočne nelepí, ponúkajú takmer všetci výrobcovia pásov k obnoveniu lepiacej vrstvy príslušné lepidlá v tubách alebo lepiace spreje.
Rozdelenie pásov podľa použitého materiálu klznej vrstvy a podľa spôsobu pletenia
Mohér
Na rozdiel od syntetických vlákien zostáva prírodný vlas aj pri veľkom chlade jemný a hladký. Najväčšou výhodou je, že vlastnosti pri stúpaní a zjazde zostávajú za všetkých okolností, pri rôznych typoch snehu a rôznych teplotách, v podstate rovnaké.
Syntetické pásy
Tieto typy pásov sa vyrábajú v príslušnej šírke z nylonových vlákien. V porovnaní s mohérom je umelé vlákno o niečo odolnejšie. Napriek tomu nie sú nylonové vlákna tak nezávislé na teplote ako vlas prírodný – pri nízkych teplotách jednotlivé vlákna tvrdnú a pás tuhne.
K stúpaniu je potom potrebné viac sily a v strmom teréne lyža prešmykuje späť. Pri veľkom chlade je potom problém pásy znova nasadiť. Z toho dôvodu sa pre túry v mimoriadne chladných oblastiach používajú mohérové pásy. Výhody syntetických pásov spočívajú v cenovo výhodnom základnom materiáli, porovnateľne cenovo výhodným výrobným postupom a veľkej odolnosti proti oderu.
ZmIEšAné pásy (Mix)
Zmiešané pásy sa v porovnaní s mohérovými vyznačujú vyššou odolnosťou a lepšou klznosťou oproti pásom syntetickým. Typ a dĺžka vlasu, rovnako ako uhol sklonu jednotlivých vlákien, sú rozhodujúce pre posúdenie stúpacích aj klzných schopností.
Pásy sa zapletajú dvojakým spôsobom. Do tvaru písmena V, kde výhodou je malá hmotnosť a tenká vrstva, alebo ich je možné zapliesť dvojito do tvaru W, kde výhodou je veľká pevnosť zapletenia vlákien a tým aj vyššia celková životnosť pásu.
ODPORÚčaná šírka skialpových pásov
Čo sa týka šírky, v každom prípade musia aj po nalepení pásu na sklznici zostať po celej dĺžke voľné hrany (v lepšom prípade o 1-2 mm viac), aby pri stúpaní v traverze a pri krátkych zjazdoch mohol stáť človek na lyžiach iste. Základné pravidlo pre určenie šírky pásu znie: Šírka lyže (uprostred v najužšom mieste) mínus 4 milimetre. Vďaka veľkému rozšíreniu carvingových lyží aj do oblasti skialpinizmu a zlyžovania voľného terénu s krátkymi výstupmi, vyrábajú sa aj pásy v odpovedajúcich tvaroch a šírkach pre tieto typy lyží.
Práve pre krátke výstupy alebo preteky je možné použiť pásy kratšie. Nepokrývajú po nalepení celú dĺžku sklznice, ale začínajú kúsok za viazaním , čím sa ušetrí až polovica váhy. Pre bežné túry je možné takéto kratšie pásy použiť ako rezervné a univerzálne pre všetky typy lyží.
Geometria pásov: carving verZus klasika (rovné pásy)
Veľmi rýchly vývoj lyží od „fošní“ ku carvingom sa odrazil aj vo vývoji stúpacích pásov. Požiadavkou je zakrytie čo najväčšej plochy sklznice stúpacím pásom. V súčasnej dobe je objem predaja carvingových pásov už väčší, než predaj pásov klasických.
Podľa našich subjektívnych skúseností je možné používať klasické pásy na lyžiach do rádiusu 25 m bez znateľných nedostatkov. Pre lyže s menším rádiusom budú výhody carvingových pásov určite znateľnejšie, hlavne v traverzoch.
spôsoby uchytenia pásov
Kombinované (Guma + háčik)
V tomto prípade nejde o kombináciu prírodných a umelých vlákien, ale o kombináciu najlepšieho spôsobu pripevnenia, a totiž napínania a lepenia. Takýto pás má napínaciu špičku, najčastejšie gumenú, zakončenú kovovým pútkom (špeciálne typy aj pre lyže určené k jazde v hlbokom snehu so širokými plastovými krytkami špičiek), ktoré sa pretiahne cez špičku lyže.
Po celej ploche sklznice je pás prilepený a na pätke pripevnený navyše háčikom z nehrdzavejúcej ocele. Nasadzovanie pásu prebieha od pätky ku špičke: háčik sa nasadí do výrezu na pätke, pás sa po celej dĺžke prilepí a natiahne tak, aby hrany zostali voľné, a pretiahnutím kovového pútka sa upevní na špičke.
Jednoduché (Kovové očko)
Pás končí cca 10 - 25 cm od konca lyže, vpredu je uchytený nerezovým očkom, nasadeným na špičku lyže. Odporúča sa koniec pásu zastrihnúť do polkruhu a na koniec prišiť látkovú pätku (3x1 cm) pre lepšie zhadzovanie pásov.
UPOZORNENIE: Pri niektorých značkách pásov je spôsob uchytenia na špičke riešené v súlade s tvarom lyží rovnakej značky (napr. Dynafit, La Sportiva) a je potrebné myslieť na to, že takéto pásy budú pre lyže iných značiek nepoužiteľné. Naopak veľmi univerzálny je napr. systém uchytenia pásov Black Diamond. Pevné uchytenie na špičke je riešené hrazdičkou s oceľovým lankom.
SkladovAnIE
Keď zhodíme pásy z lyží na túre, preložíme ich uprostred, lepiace plochy dáme na seba a pásy vložíme pod bundu, aby boli v teple a pripravené na druhé nalepenie. Inak by sa lepidlo znečistilo alebo vyschlo. Po každej túre by sa pásy mali vysušiť pri izbovej teplote, určite nie na radiátore alebo priamom slnku - mohlo by tak dôjsť k poškodeniu lepidla. Potom pásy nalepíme na ochrannú sieťku, kde im bude dobre do ďalšej túry.
Pre dlhodobé uskladnenie (napr. letné mesiace, kedy pásy nepoužívame) zrolujeme pásy do klbka (s ochrannou sieťkou) a uschováme na chladnom mieste.
Technika stúpania
Aby ste pri každom kroku neskĺzli späť, dbajte vždy na nasledujúce body:
- Lyžu nezdvíhajte, ale posúvajte ju po povrchu.
- Ak je terén strmý, preneste celú váhu na pás, nesnažte sa ju rozdeliť na paličky.
- Ak je na povrchu krusta, pomôže často silno zašľapnúť, aby sa tým prerazila vrchná vrstva.
- Dbajte na to, aby ste lyže ukladali na celú plochu. Ľudia s nohami do „O“ alebo do „X“ by sa pri výbere lyžiarok mali sústrediť na to, aby mala lyžiarka reguláciu náklonu do strany a nechali si ju od odborníka presne nastaviť. Tým sa dá korigovať aj chybný krok.
Pár rÁd
Problémy začínajú väčšinou pri veľkom mraze alebo pri vlhkom studenom snehu. Ak dôjde postupne až k tomu, že sa pás úplne oddelí od lyže a lepiaca plocha je namrznutá alebo nabalená snehom, pomôže iba nasledujúce: lyže odopnúť, sneh a ľad z pásu oškrabať, pás preložiť lepiacimi plochami k sebe a pokúsiť sa zahriatím (najlepšie na niekoľko minút schovať pod oblečenie) docieliť to, aby lepidlo znovu fungovalo. Aby sa celý postup nemusel za päť minút opakovať, musí sa navyše očistiť sklznica.
Čo sa týka uchytenia pásu, osvedčili sa na normálnych túrach najlepšie kombinované pásy (guma + háčik). Na náročnejšiu túru odporúčame mať vždy rezervné pásy. Pri nízkych teplotách je lepšie náhradné pásy nosiť stále pod bundou.
Zložitejšie je rozhodnutie medzi mohérovými, syntetickými a zmiešanými pásmi: rovnaké vlastnosti pri všetkých teplotách oproti dlhej životnosti; zmiešaný pás je dobrý kompromis.
Ešte dôležitejšie než materiál je samozrejme, aby pás na lyžu presne pasoval a aby sa s ním správne zachádzalo a staralo sa oň. Aj na najlepšie pásy sa lepia hrudy, pokiaľ človek pri stúpaní neobíde vlhké miesta a potom sa dostane do prašanu. Po návrate z túry zhoďte pásy z lyží, preložte lepidlom k sebe a nechajte vyschnúť. Nenechávajte sušiť pásy prilepené na lyžiach - veľmi tým trpí lepiaca vrstva.
Čo ROBIŤ pRi nalepovAní SNEHu?
Extrémne rozdiely teplôt počas túry môžu viezť k nalepovaniu snehových hrúd. Nevyhnutne sa preto musíte pokúsiť udržať pásy suché. Pokiaľ napriek tomu navlhnú a sneh sa v priebehu výstupu začne nalepovať, môžu pomôcť nasledujúce triky:
- Prejdite pás proti vlasu!
- Ošetrite pás špeciálnym sprejom alebo voskom na pásy, v prípade núdze aj normálnym lyžiarskym voskom!
- Pri najbližšej príležitosti nechajte pás poriadne vyschnúť!
Pokiaľ pás čas od času pred túrou navoskujete, zvýšite tým klznosť a okrem toho nebudete mať problémy s nalepovaním snehu!
PRehĽAd vlastností jednotlivých typOV pásOV
Typ pásu Mohér Zmiešaný Syntetický
Kĺzanie **** *** **
Stúpanie **** **** ***
Priľnavosť **** **** ****
Nabaľovanie **** *** **
Odolnosť *** *** ****
****=veľmi dobrý, ***=dobrý, **=uspokojivý, *=nedostatočný
TIP: Pri výbere skialpových lyží, viazania a pásov vám radi poradia skúsení zamestnanci našich skialpových špeciálok. Rovnako tak vám aj obstarajú kompletný servis skialpového vybavenia. Neváhajte ich navštíviť.
A prečítajte si taktiež súvisiace články:
Ako sa vybaviť na skialpy
Ako vybrať skialpové lyže
Lyžiarky pre skitouring a freeride
Aký je rozdiel medzi viazaním na skialp a freeride?