Nubuk - čo to je a ako sa o neho starať
Marek Žampach
3 minuty čtení
Pokiaľ patríte medzi milovníkov prírodných materiálov, určite nejakého predstaviteľa brúsenej kože budete mať doma. Tento materiál je totiž pre množstvo svojich vlastností úplne nedoceniteľný a objavuje sa v širokej škále produktov od outdooru až po nábytok. Má však svoje špecifiká a úskalia. Čo to vlastne tá brúsená koža je a ako sa o ňu starať, vám povie nasledujúci článok.
OBSAH:
- Čo je to nubuk?
- Koža nebrúsená a brúsená
- Čistenie a impregnovanie nubuku
- Vysušenie nubuku
- Nubuk verzus syntetické materiály
Nubuková koža sa môže stať vaším nenahraditeľným spoločníkom
Čo je to nubuk?
Nubukovanie je typ povrchovej úpravy kože, ktorý vytvára mäkký, zamatový a odolný materiál pre širokú škálu použitia. Proces výroby zahŕňa brúsenie samotnej kože. Je to náročný proces, ktorý si vyžaduje veľkú precíznosť. Nie je teda prekvapením, že nubukové výrobky patria k luxusným koženým produktom s výbornými vlastnosťami. Ako nubuk sa teoretický dá upraviť takmer akákoľvek koža. V praxi sa ale často používajú hovädzie kože, ktoré sú veľmi odolné, a ovčie či kozie, ktoré vynikajú svojou jemnosťou pri zachovaní vysokej pevnosti.
>>> ČO NOVÉ NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLOV? <<<

KOŽA NEBRÚSENÁ A BRÚSENá
Stretnúť sa môžete s vrchnou kožou brúsenou alebo nebrúsenou. Nebrúsená useň je o poznanie hrubšia a na jej povrchu nenájdete žiadny vlas. Je hladká. Takýto materiál sa pomerne ľahko ošetruje a je odolný. Brúsením kožu zjemníte, zvýrazníte jej textúru a pridáte jej typický vlas. Nie je to však také jednoduché. Koža sa dá brúsením upravovať z oboch strán. Z vonkajšej aj vnútornej. Podľa strany brúsenia potom získava svoje konkrétne vlastnosti.
Nubuk a Velúr
Aby bola koža označená ako nubuk, musí byť brúsená z lícovej strany. Ak budeme kožu brúsiť po rube, nazývame ju velúr. Velúr, ktorý niekedy nesie meno semiš (čo je najznámejší predstaviteľ velúru a často sa používa ako synonymum), sa vďaka svojej mäkkosti a jednoduchšej údržbe používa napríklad v móde, pri výrobe jemných odevov, v interiéri či rôznych dekoráciách. Stretnúť sa s ním môžeme ale aj v obuvníctve. Všeobecne sa dá povedať, že sa využíva všade tam, kde chceme jemnú textúru kože, mäkkosť a ľahšiu údržbu.

Pre naše outdoorové potreby však využijeme skôr nubuk. Takto upravená koža je totiž hrubšia a pevnejšia, čo je presne tá vlastnosť, ktorú v mnohokrát neľahkom outdoorovom prostredí potrebujeme. Na rozdiel od Velúru má tiež kratší vlas, dokonca natoľko, že pri navoskovaní môže vyzerať ako nebrúsená useň.
ČISTENIE A IMPREGNOVANIE
Nubuk je vysoko odolný materiál. Jeho odolnosť je však podmienená náležitou starostlivosťou. Najdôležitejšie je zachovať kožu stále vláčnu, pružnú a čistú. Je to napokon rovnaké ako pri našej koži. Pokiaľ bude koža vysušená, začne praskať. Čistenie by malo prebiehať pravidelne. Nubuk má otvorenejší povrch ako tradičná nebrúsená koža, je teda náchylnejší na absorpciu škvŕn a špiny. Nečistota, ktorá zostáva dlhšiu dobu na koži, môže navyše nabúrať jej štruktúru a tým ju znehodnotiť. Pokiaľ dáte vašim nubukovým topánkam cez víkend riadne zabrať, je vhodné ich po príchode domov zbaviť aspoň hrubej nečistoty. Na to sú určené špeciálne kefky s mäkkými štetinami. Že takú nemáte? Nevadí, na jemné nečistoty dobre poslúži aj obyčajná zubná kefka.

Čistenie vykonávajte skôr suchšou cestou, materiál zbytočne nemáčajte. Čo sa týka prípravku na čistenie, určite odporúčam nejaký na to určený, ideálne šetrný, na prírodnej báze. Zbytočná chémia môže opäť nabúrať štruktúru kože a nenávratne ju poškodiť. Vhodný na čistenie topánok je napríklad Footwear Cleaner od Grangers.
Po vyčistení je dôležité kožu naimpregnovať a zaistiť tak jej pružnosť a vyživenie. Popraskanie kože je jedným z najčastejších problémov pri používaní nubuku, najmä ak sa objavuje v nejakom namáhanom ohybe. Kožu môžete impregnovať buď nástrekom alebo prostriedkami na báze voskov, krémov alebo olejov. Dobrú skúsenosť mám s voskom G-WAX, ktorý je založený na včelom vosku a parafíne. Impregnovanie kože sa dá tiež kombinovať s rôznymi kondicionérmi na kožu, ktoré ešte viac podporia jej vyživenie.
V súvislosti s impregnovaním nubuku je potrebné spomenúť jeden veľmi dôležitý fakt. Keďže je koža prírodný materiál, ktorý môže mať rozdielne vlastnosti, možno sa stretnúť napríklad s rozdielnou nasiakavosťou. Kvôli tomu sa môže vosk či olej rôzne v priestore vsakovať. Koža potom zmení farbu a môžu sa objaviť fľaky. Je to bežná vec, ktorá nijako neovplyvní jej kvalitu.
VYSuŠENIE NUBUKU
Popri čistení a pravidelnom vyživovaní je dôležité nubuk aj dôsledne sušiť. To robte vždy postupne. Nie je vhodné dávať vlhkú koženú vec napríklad na radiátor alebo ku kachliam. Lepšie je zaistiť pozvoľné vysychanie, ideálne na vzdušnom mieste. Pokiaľ zbavujete vlhkosti napríklad topánky alebo rukavice, môžete ich vypchať nejakým materiálom, ktorý dobre absorbuje vlhkosť. Na to môžu poslúžiť napríklad aj obyčajné noviny.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že keď už nám nubuk premokne, môže chvíľu trvať, kým je opäť prevádzkyschopný. S tým treba počítať napríklad pri počinoch, kde nemôžeme zaistiť dôkladné vysušenie. Treba ale spomenúť fakt, že premočiť dobre ošetrenú nubukovú kožu dá celkom zabrať.
Nubuk vs. syntetické materiály
Nubuková useň býva často nahradzovaná rôznymi syntetickými materiálmi. Obe varianty majú svoje výhody aj nevýhody a je len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete. Výhodou nubuku je určite jeho odolnosť. Dobre ošetrovaná useň vydrží skutočne veľa rokov. Výborné výsledky dosahuje aj v technických parametroch, ako je napríklad vodeodolnosť, vetruodolnosť alebo priedušnosť. Najväčším problémom sa tak môže javiť starostlivosť, ktorú vyžaduje. V porovnaní s modernými syntetickými materiálmi býva tiež o niečo ťažšia. No a nemôžem nespomenúť ani fakt, že cena výrobkov z nubuku nie je úplne najnižšia. To je však spôsobené ich exkluzivitou a jedinečnosťou prírodného materiálu.

Ako povedala anglická spisovateľka Virginia Woolfová: „Život je ťažký, človek potrebuje hrošiu kožu – a tú nemá.“ Našťastie však máme nubuk! Úžasný materiál so širokou škálou využitia. Stačí len vedieť, ako sa o neho správne starať a používať. A o dlhodobého partnera, na ktorého sa môžeme spoľahnúť, máme postarané.