Prehľad lavínovej výbavy

Lyžovanie vo voľnom teréne je krásna, ale nebezpečná činnosť. Nezabudnite si na túru pribaliť spoľahlivú lavínovú výbavu.
 

lavinová-bezpečnost

LAVÍNOVÝ BATOH

Základná výbava do lavínového terénu (vyhľadávač, lopata a sonda) slúžia na lokalizáciu a vyslobodenie z lavíny. Existuje však ďalšie vybavenie, lavínový batoh, ktorého použitie výrazne zvyšuje šancu na záchranu, ak ho osoba strhnutá lavínou dokáže aktivovať. Pokiaľ vymeníte bežný batoh za lavínový, je veľmi pravdepodobné, že sa v prípade kritickej situácie udržíte na povrchu valiacej sa snehovej masy a nebudete stiahnutí hlboko pod sneh. Zostať na povrchu znamená mať životodarný kyslík, naopak dva metre pod snehom vám klope na rameno zubatá.

Ako to funguje?

Všetky lavínové batohy fungujú na rovnakom princípe. Zatiahnutím za rukoväť spúšťača, umiestneného na ramennom popruhu batohu, sa počas niekoľkých sekúnd nafúkne airbag. Objem tela strhnutého lavínou sa tým zväčší približne 1,5-krát. O funkčnosť airbagového systému sa postará fyzikálny zákon: ak sa pohybuje viac častíc naraz, plávajú tie najväčšie na povrchu. Pri uvoľnení lavíny sa človek s nafúknutým airbagom stáva v prúde snehu onou veľkou časticou, čo mu zaistí potrebný vztlak na to, aby zostal na povrchu lavíny. Batoh je samozrejme pevne spojený s telom lyžiara, čo zaisťujú okrem iného pevnostné švy a pracky na všetkých popruhoch.

lavinový batoh

Optimistické štatistiky

Po rokoch praktického používania existuje dlhodobá štatistika, ktorá dokumentuje lavínové udalosti, v ktorých sa ocitli lyžiari a snowboardisti s lavínovým batohom na chrbte. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že airbag zvyšuje šancu zostať na povrchu asi o 50% (Haegeli P. „The effectiveness of avalanche airbags“). Pozor, popri používaní lavínového batoha samozrejme zostáva nutnosťou povinné núdzové vybavenie - vyhľadávač, lopata a sonda - a bezpečné správanie na túre!

Plnenie airbagov

Princíp nafúknutia airbagov: v batohu je umiestnená tlaková fľaša s médiom, ktoré sa po aktivácii postará v priebehu dvoch až troch sekúnd o naplnenie airbagu. Pri batohoch sa odporúča pred zimnou sezónou vak rozbaliť a vizuálne skontrolovať.

Aktivačná jednotka

Systém musí pred strhnutím lavínou aktivovať sám lyžiar, zvyčajne má na zatiahnutie za úchop niekoľko sekúnd. Následne dôjde k uvoľneniu uzáveru tlakovej fľaše a uvoľnené médium naplní airbag.

Veľkosť chrbtového systému

Mammut dodáva batohy v dvoch veľkostiach chrbtového systému. Správna voľba je pre pohodlné nosenie veľmi dôležitá a určite sa oplatí si obe veľkosti vyskúšať.

Preprava lietadlom

Ak plánujete letecký výlet za prašanom, je potrebné myslieť na to, že preprava tlakovej fľaše môže znamenať problém. Pravidlá sa riadia prepravnými podmienkami IATA, podľa ktorých je nutné ju hlásiť prepravcovi aspoň 2 týždne vopred. Niektorí prepravcovia môžu byť ústretovejší, pred odletom sa radšej spýtajte.

lavinový vyhledavač


LAVÍNOVÝ VYHĽADÁVAČ

Žiadny dokonalý vyhľadávač neexistuje, každý má svoje výhody aj nevýhody. Je taký dobrý, ako dobre s ním vie zaobchádzať jeho majiteľ. Lavínový vyhľadávač pracuje na princípe prijímača a vysielača na celosvetovo jednotnej frekvencii 457 kHz. Vyhľadávač podáva o polohe zasypaného akustickú a vizuálnu (smerová šípka a vzdialenosť) informáciu.

barryvox-s

Funkcia označenia

Vyhľadávače dokážu určiť počet zasypaných v určitej ploche lavínoviska, čo urýchli vyhľadanie. Po presnom dohľadaní zasypaného a overenie nálezu sondou môžete tento signál označiť (zamknúť) pomocou funkcie MARK a začať vyhrabávanie nájdenej osoby. Zamknuté vysielanie vyhľadávača na tele práve nájdenej osoby nebude miasť záchrancu a komplikovať hľadanie ďalších zasypaných v lavínovisku.

Aktualizácia softwaru

Srdce súčasných vyhľadávačov tvoria výkonné počítače. Veľmi elegantné vylepšenie existujúcej výkonnosti procesora umožňuje nahranie aktuálnej verzie firmwaru z počítača do prístroja.

Čo je dobré vedieť…

Záručná doba väčšiny výrobcov je 5 rokov. Používajú sa malé tužkové batérie typu AA alebo AAA, 1 až 4 kusy. Nové batérie založte do prístroja na začiatku zimy a pred každou dôležitou túrou. Vždy po zapnutí sa na displeji objaví stav nabitia v percentách, v teple chaty bude zobrazená kapacita väčšia ako reálna v mraze. Vyvarujte sa použitia dobíjacích akumulátorov. Vyhľadávač odoláva vode, nemusíte sa báť jeho zničeniu po zahrabaní do snehu.

lavinový vyhledavač Mammut


SNEHOVÁ LOPATA

Pri výbere lopaty dbáme predovšetkým na jej stabilitu, ergonomický tvar a "rozumne" nízku hmotnosť. Dnes nahradili lopaty z rôznych zliatin svojich plastových predchodcov, bez výnimky majú totiž oveľa väčšiu tuhosť a trvanlivosť.

  • Rovný horný okraj ponúka dobrú oporu na zašliapnutie listu topánkou.
  • Menšie listy vyžadujú menšie množstvo energie, ale to znamená aj nižšiu efektivitu prepravy snehu.
  • U­‑profil listu prináša lepšie držanie snehu na lopate
  • Listy vyrobené zo zliatiny hliníka 6061, upravené tepelným spracovaním (kalenie), majú dostatočnú odolnosť.
  • Rukoväť sa musí držať dobre aj v palcových rukaviciach.
  • Kratšia násada znamená nižšiu hmotnosť, ale efektivita a pohodlie pri práci sú nízke. Dlhšia násada má jednoznačne prednosť.
  • Pri nákupe lopaty a sondy sa neoplatí šetriť - pri záchrannej akcii ide o minúty a zlomená lopata alebo sonda môžu mať fatálne následky.

lavinová lopata


LAVÍNOVÁ SONDA

Lavínová sonda je kľúčovou pomôckou pri hľadaní v lavínovisku. Používa sa na vysledovanie zasypaného. Sondou presne zistíte, ako je zasypaný hlboko a aká je jeho poloha, čo má významný vplyv na rýchlosť vyhrabania.

Pozostáva z ľahkých, väčšinou 40 cm dlhých dielov zo zliatiny hliníka alebo z karbónu, ktoré sú spojené oceľovým lankom. Celková dĺžka býva 2 až 3 m. Sonda musí byť rýchlo a ľahko zostaviteľná zo zloženého do pracovného stavu a musí tiež mať ľahkú aretáciu dĺžky. Dôležitá je aj pevnosť a tuhosť.

lavinová sonda

Moderná elektronická sonda

Jednoducho povedané ide o sondu, do ktorej je integrovaný vyhľadávač. Karbónová sonda iProbe dokáže vďaka elektronickému prijímaču dohľadať všetky druhy lavínových vyhľadávačov do vzdialenosti 1,8 m, čo dopĺňa akustická signalizácia, ktorá sa mení so vzdialenosťou od prístroja.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

PUBLIKACE O PROBLEMATICE LAVIN A SKIALPINISMU

Podívejte se na obsáhlejší metodickou publikaci AVALANCHE INFO, pojednávající komplexně o lavinové problematice a skialpinismu, skitouringu a freeride.

základní info o lavinách