S čím vyraziť na viacdennú cyklotúru

Zoznam základného vybavenia podľa odporúčaní dvojice cyklo-cestovateľov, ktorí došli z Čiech do Japonska a späť.
 

biketouring

Bez čoho sa nezaobídete

Bicykel

Možností je nekonečno a výber záleží na tom, v akých podmienkach, ako dlho či ako rýchlo chcete ísť. A tiež samozrejme na možnostiach vašej peňaženky. Všeobecne sa na dlhšie cesty používajú hybridné bicykle (niečo medzi trekovým a horským bicyklom) s oceľovým rámom. Oceľ je síce ťažšia ako v súčasnosti bežne používaný hliník, ale je pružnejšia, odolnejšia a v prípade potreby sa dá jednoducho zvariť.

Cyklistická prilba

Túto položku rozhodne nepodceňte. Úrazy na bicykli sa stávajú už pri tých najmenších rýchlostiach aj v zdanlivo neškodných terénoch.

Osvetlenie

Okrem čelovky, ktorú budete používať aj pri kempovaní či varení, je dôležité nosiť aspoň zadnú blikačku. Nikdy neviete, kedy budete musieť dôjsť dennú etapu už za tmy.


Úložné priestory

Nosič(e)

Aby ste mali kam pripevniť cyklistické tašky, musíte bicykel vybaviť nosičom (alternatívou sú beznosičové systémy tašiek v prípade, že budete veľmi dbať na váhu vášho nákladu). Existujú nosiče zadné i predné a dôležitá je predovšetkým ich kompatibilita s rámom vášho bicykla.

Tašky

Najlepšie nepremokavé. V závislosti od charakteru vašej cesty a potrebnom vybavení zvolíte ich počet a objem. Obvykle možno bicykel vybaviť až štyrmi transportnými taškami, jedným veľkým vakom na zadný nosič, taškou na riaditká a prípadne ešte taškou do rámového trojuholníka. Môžete tak získať až cez 100 litrov úložného priestoru. Kto sa ale potom má ťahať s takým bremenom… :-)

Batoh

Pokiaľ zvolíte minimalistickejší scenár pri cyklistických taškách, možno úložný priestor zväčšiť o pohodlný cyklistický batoh. V ponuke ich je viac než dosť a záleží na vás, koľko si toho chcete na chrbát naložiť. (Pozor na to, že pri dlhých etapách môže postupne batoh pôsobiť dosť nepríjemne. Rozhodne ho teda nepreťažujte.)

Dôležité je, aby vám batoh skvele sedel v polohe, ktorú zaujmete na bicykli, to znamená nie len vo vzpriamenom stoji, ale aj v ľahkom predklone. Upevnite si batoh pri skúšaní bedrovým aj hrudným pásom, pretože tie pri jazde určite budete využívať, a uistite sa, že si ich polohu môžete nastaviť tak, aby vás neobmedzovali pri dýchaní. Veľkou výhodou cyklistických batohov sú pútka a integrované vrecká na vodné vaky.


Doplnky k bicyklu

Cyklocomputer

Zámok na bicykel

Vyberajte predovšetkým dobrý pomer hmotnosť - výkon, teda kvalitný materiál a uzamykací mechanizmus.

Košíky na fľaše, voda

Majte na pamäti, že ak chcete kempovať mimo civilizácie, vaša spotreba vody bude značná (nielen na pitie, ale aj na varenie a základnú hygienu). Vybavte sa preto dôkladne nádobami na vodu. Existujú aj nosiče, do ktorých možno umiestniť aj dvojlitrové PET fľaše. Vždy je príjemnejšie voziť dostatok vody priamo na bicykli, než ju schovávať do tašiek či nejako upínať na nosič. Pokiaľ budete kempovať, ani tomu sa však nevyhnete. Nám sa na účely varenia a hygieny veľmi osvedčil vak na vodu, z ktorého je možné "vytvoriť" aj poľnú sprchu.

Blatníky

V závislosti od ročného obdobia sa môžu hodiť. Celkom dobre poslúžia aj ľahké plastové blatníky s jednoduchým spôsobom uchytenia.

Upevňovacie popruhy, „gumicuky“

Veľmi pravdepodobne budete potrebovať upevniť nejakú časť výbavy na nosič mimo tašiek. Môže to byť napríklad zbalený stan alebo karimatka.

Základné náhradné diely a náradie

  • Duša a lepenie
  • Montpáky
  • Pumpička
  • Cyklistický „multitool“

Pri dlhších výpravách

  • Náhradný plášť
  • Drôty do výpletu
  • Spojovací článok reťaze
  • Brzdové lanko, lanko na prehadzovačku
  • Mazivo na reťaz

Základní výbava pro kempování

kempování

Stan

Pokiaľ vyrážate v priaznivom počasí a na kratšiu dobu, nie je stan nevyhnutný. Ak šetríte miesto a (kilo-) gramy, vystačíte si aj v chladnejšom ročnom období napríklad len so spacákom. Pokiaľ ale vyrážate na dlhšiu cestu, je rozhodne potrebné stan pribaliť. Už len napríklad preto, že vám poskytne isté súkromie (čo možno znie úsmevne, ale verte, že v niektorých častiach sveta túto funkciu naozaj oceníte). Do stanu naviac okrem seba schováte aj vaše vybavenie a v prípade potreby si v stane aj uvaríte.

Stan teda voľte tak, aby bol dostatočne veľký, na druhú stranu nebudete chcieť ťahať nič príliš ťažké či objemné. Aj tu platí, že výber je otázkou kompromisov a osobných preferencií.

Spacák

Ak veziete stan, stačí ľahší a menší spacák. Najdôležitejšími kritériami sú opäť ročné obdobie a dĺžka výjazdu. Do stanu sa hodí najlepšie spacák plnený perím, ktorý poskytuje najlepší pomer medzi hmotnosťou, rozmermi a komfortom, ktorý zabezpečí.

Karimatka

So stanom určite nafukovaciu karimatku. Fakt, že ju zbalíte do malých rozmerov určite oceníte. Naviac má skvelé izolačné vlastnosti a ponúka veľké pohodlie. Ak spíte v stane, nemusíte sa obávať jej poškodenia. Pokiaľ chcete spať pod holým nebom, je lepšie "nafukovačku" podložiť ochrannou vrstvou - napríklad ľahkou alumatkou, alebo zvoliť klasickú karimatku.

Varič

Najviac sa nám osvedčil univerzálny varič, ktorý možno použiť ako s plynovou kartušou, tak s fľašou na tekuté palivá (benzín, petrolej). Varenie na plyne je jednoduché, pohodlné a rýchle. Nie všade sú však dostupné plynové kartuše. Benzín zoženiete kdekoľvek na svete. Z dlhodobého hľadiska je potom používanie plynových kartuší neekologické aj neekonomické. Plynovú kartušu navyše nemôžete prepravovať lietadlom.

Riad

Určite sa oplatí zainvestovať do ľahkého a odolného setu s dvoma hrncami. Je dobré mať možnosť uvariť si napríklad omáčku a cestoviny zvlášť. Pokiaľ idete vo dvojici, využijete dve nádoby aj pri servírovaní jedla.

Príbor

Ja si pri varení aj konzumácii vystačím s lyžicou. Moja priateľka ale "pretlačila" do našej výbavy aj vidličku. Môže sa hodiť, predovšetkým na dlhých cestách, kedy chcete konzumovať nielen kašovitú stravu. Kempingové príbory už skoro nič nevážia, takže aj tú vidličku uveziete.

Vreckový nôž


Oblečenie a obuv

Je dôležité mať na pamäti, že nejdete pretekať. Zabudnite na špeciálne cyklistické oblečky ako sú priliehavé dresy a elastické šortky. Oblečenia si nebudete brať veľa, a tak je dobré si uvedomiť, že v tom, v čom budete šliapať, budete často tráviť aj čas mimo bicykla. Dbajte hlavne na pohodlie. Cyklistické spodné prádlo s vložkou sa určite hodí. Zvyšok oblečenia odporúčam voliť podobne, ako keď idete napríklad trekovať. Opäť je rozhodujúce, v akom ročnom období vyrážate.

Obutie

Ak ste zo svojej bežnej cyklistickej praxe zvyknutí na pedále s nášľapným systémom (napr. SPD), asi sa nevyhnete nutkaniu (ako my), použiť aj na túru špeciálnu cyklistickú obuv. Aj v tomto segmente sú už dostupné topánky turistické, v ktorých nie je tak nepríjemné dlhšie chodiť, čo je veľké mínus cyklistických tretier. Po našich skúsenostiach si myslíme, že lepším riešením je široký platformový pedál a ako obutie tzv. "prístupovka" čiže topánka kategórie "approach". Teda nie príliš ťažká poltopánka s tvrdou podrážkou, ktorú oceníte pri šliapaní (menšie straty energie) aj pri pohybe bez bicykla.

Kraťasy

Buď voľné cyklistické šortky alebo akékoľvek kraťasy určené na pohyb vonku (trekking, turistika). Vyberajte hlavne pohodlný, najlepšie strečový materiál, ktorý býva teraz vyrábaný z rýchloschnúcich tkanín, čo je skvelý bonus. V kombinácii s cyklistickým spodným prádlom perfektné.

Nohavice

V chladnejšom počasí sa nezaobídete bez dlhých nohavíc. Na bicykel sa hodia priliehavé nohavice. Pri obvyklých funkčných nohaviciach by vám mohol prekážať spodok nohavice, ktorý má tendenciu chytať sa do reťaze. To možno samozrejme vyriešiť napríklad reflexnou páskou okolo členka. Pokiaľ trváte na ležérnom štýle a odrádzajú vás preto obopnuté nohavice alebo "elasťáky", máme jednoduché riešenie - navlečte cez ne voľné kraťasy a ste stále "in". Tak sa to teraz medzi bajkermi nosí.

Funkčné spodné prádlo

Hornú polovicu tela zahrejete dobrým funkčným prádlom. Oceníte tričko s krátkym aj dlhým rukávom. Každý predajca v HUDY vám správne poradí, ako oblečenie vrstviť, aby ste sa čo najviac priblížili ideálu "hriať a odvádzať" pot. Skvelé sú veci z merino vlny, ktoré aj pri dlhodobom intenzívnom používaní bez prania odolávajú zápachu. Aby boli aj nohy v teple, aj keď práve nešliapete, pribaľte určite podvliekačky. Opäť odporúčam vlnu.

Stredná vrstva

Vždy to chce "niečo medzi". Pokiaľ je veterno a nevľúdne počasie, ale ešte neprší, radšej si aj na termo tričko s dlhým rukávom niečo natiahnite. Nám sa výborne osvedčili ľahučké "vetrovky" určené na aktívny pohyb. To znamená niečo, čo neprefúkne a vy sa v tom neuvaríte, keď budete musieť zabrať do kopca.  

Bunda

Určite nezabudnite na účinnú vrchnú vrstvu, ktorá vás pri nepriaznivom počasí ochráni proti vetru a dažďu. Skvelé sú kvalitné membránové bundy s vysokou priedušnosťou používané napríklad na skialpy. 

Rukavice

Windstopperové alebo iné vetruodolné rukavice sú v chladných dlhých zjazdoch na nezaplatenie.

Šatka, čelenka, „podprilbovka“

Pokiaľ chcete všetko v jednom, siahnite po niektorom z multifunkčných "tunelov". To je tá vec, ktorá vyzerá ako rúra a možno z nej vytvoriť čiapku, nákrčník či čelenku. Skvelý vynález. Zbaľte v dvoch kusoch a nebudete ľutovať.