Základné tipy pre fotenie v prírode
Jaromír Zaoral
5 minut čtení
Kto by nechcel zachytiť krásne okamihy, skvele prežité chvíle na horách, pri vode, v lese... Vďaka mobilným telefónom už máme v podstate každý a vždy fotoaparát po ruke. Vieme s ním ale naozaj zaobchádzať? Poďme svoj fotografický um ešte zdokonaliť - pod odborným dohľadom profesionálneho fotografa Jardu.
Kedy fotiť?
Na úvod by som chcel povedať pár riadkov k tomu, čo vlastne na cestách fotím ja. Učarovala mi klasická krajinárska fotografia, pre ktorú je najdôležitejšie byť na mieste, kde chcem fotiť v ten správny moment. To v praxi často znamená skoré vstávanie na východ slnka alebo naopak ponocovanie dlho do noci, aby som mohol fotiť hviezdy alebo polárnu žiaru.
Všeobecne nájdete najlepšie podmienky na fotenie v prírode, keď ostatní spia a na fotkách tak nikto „neprekáža“ a zároveň, keď nie je ostré priame slnko. Ak chcete fotky na horách bez ľudí, skúste skoro vstať a ideálne sa vyhnúť letu a víkendom. Mne sa napríklad podarilo nafotiť väčšinu najvyšších hôr 16 českých pohorí prakticky bez ľudí, a to len vďaka plánovaniu – na jeseň a mimo víkendov. To sú hory často ľudoprázdne. Ľudí ale fotím v prírode tiež rád. Nielen kamarátov a rodinu na výletoch, ale napríklad aj pri svadbách. Pridám preto aj pár tipov na fotenie portrétov.

AKÚ TECHNIKU NA FOTENIE NA CESTÁCH VYBRAŤ?
Teraz sa už presuňme k technike. Najskôr vám predstavím, aké vybavenie so sebou nosím do prírody ja, nech si dokážete urobiť obraz o tom, koľko v dnešnej dobe máme možností. Vzhľadom na to, že je pre mňa dôležité vedieť daný moment správne zachytiť a ukázať ďalším, ako presne som situáciu v daný moment videl svojimi očami, nosím so sebou vždy zrkadlovku. Aj keď ju dnes už technicky prekonali mnohé bezzrkadlovky, stále som vďaka technickým parametrom svojho Nikonu D780 schopný odfotiť prakticky čokoľvek vrátane expozične komplikovaných situácií (nočná obloha, západy slnka, dlhé expozície vodopádov a pod.). Ďalej mám vo vybavení 360° kameru a dron, ktoré prinášajú unikátne pohľady na krajinu. Pri kvalitných a silných fotografických sériách je totiž dôležitá aj variabilita.
Pri popise vybavenia nesmiem zabudnúť ani na veľkého pomocníka, a tým je klasický telefón. Mám jeden z najnovších iPhonov, a ten mi pomáha pri fotení momentiek, keď nemám čas nachystať foťák a natáčanie krátkych videí. Telefón je totiž vždy po ruke a hneď pripravený na fotenie. Premýšľate, že investujete do fototechniky? Nižšie stručne popíšem výhody a nevýhody najčastejšieho fotovybavenia dnešnej doby.
AKÉ ZVOLIŤ VYBAVENIE PRE NAJLEPŠIE FOTOGRAFIE?
Mobil
Mobil má dnes prakticky každý a pre väčšinu ľudí je to vlastne jediný nástroj, ktorým fotia. Ak patríte do tejto skupiny, odporúčam vám investovať aspoň do riadneho mobilu. Najmodernejšie telefóny už dnes fotia perfektne, a to najmä pri dennom svetle. Odporúčam tiež vybrať telefón s viacerými objektívmi, vďaka ktorým vaše fotky budú mať väčšiu variabilitu. Ja som napríklad veľmi spokojný s iPhonom 13 Pro, ktorý má okrem klasického objektívu aj širokouhlý a portrétny objektív.
- Výhody: žiadna extra záťaž, kvalitné fotky za denného svetla, ľahké a rýchle zdieľanie, dobrá kvalita videí
- Nevýhody: obmedzená kapacita batérie (odporúčam powerbanku), zlé za horších svetelných podmienok, nevhodné pre tlač


GoPro a iné akčné kamery
Ak chcete natáčať vlogy alebo fotiť veľa selfíčiek, GoPro alebo iné akčné kamery sú voľba pre vás. Lepší nástroj na natáčanie a fotenie seba samého nenájdete. Nevýhoda akčných kamier je v ich jednostrannosti. Na rozdiel od mobilov ponúkajú iba jeden objektív a tým pádom len jeden pohľad na svet.
- Výhody: širokouhlý záber, perfektný pre natáčanie, najlepší fotoaparát na selfie
- Nevýhody: horšie pri horších svetelných podmienkach, snímky nie sú variabilné

360° fotoaparát
Vďaka 360 ° foťáku / kamere môžete zachytiť veľmi unikátne snímky. Exportovať z neho môžete nielen celkový 360 ° pohľad, ale aj výrez, čo vám dáva ešte väčšie možnosti ako akčné kamery.
- Výhody: veľmi unikátne snímky, ideálne na natáčanie zaujímavých videí
- Nevýhody: horšia kvalita pri zlých svetelných podmienkach, zložitejšia editácia


Dron
Drony sú dnes populárnejšie a populárnejšie a nie je sa čomu diviť. Fotky zo vzduchu prinášajú úplne nový pohľad na svet. Dnes už ale „dronovanie“ nie je len tak. Aby ste mohli s dronom vzlietnuť, musíte najskôr získať licenciu a ďalej si musíte dať pozor na množstvo pravidiel a reštrikcií.
- Výhody: veľmi unikátne snímky, ideálne pre natáčanie
- Nevýhody: zložité zákony, drony sú obvykle ťažké a objemné, zložité nabíjanie batérií, možné len za dobrého počasia, zaobstarať fotku zaberie veľa času

ZRKADLOVKY A BEZZRkADLOVKY
Na záver mám pre vás svoju najobľúbenejšiu kategóriu. Ak sa chcete venovať fotografii na vyššej úrovni, určite by ste mali investovať do zrkadlovky alebo bezzrkadlovky. Vďaka týmto strojom vytvoríte najkvalitnejšie snímky a zároveň máte možnosť meniť objektívy ponúkajúce množstvo rôznych unikátnych pohľadov.
- Výhody: možnosť výmeny objektívov – množstvo rôznych uhlov pohľadu, perfektná batéria, funguje výborne aj za zlých svetelných podmienok
- Nevýhody: vyššia váha, drahý koníček

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ KOMPOZÍCIE A TYPICKÉ CHYBY ZAČIATOČNÍKOV
Nech už ste si vybrali akékoľvek foto vybavenie, ktoré som uviedol vyššie, pomôže vám 10 univerzálnych tipov, ako na lepšie fotky a akým chybám je dobré sa snažiť vyhnúť:
1. MYSLITE NA VARIABILITU
Možno vôbec najdôležitejšie pravidlo som už nahryzol – variabilita. Chcete, aby vaše fotky boli zaujímavé v dlhodobom horizonte? Snažte sa, nech sú variabilné. Experimentujte, skúšajte nové veci, nové uhly, rôzne objektívy alebo rôzne nástroje. Aj preto so sebou na výlety beriem toľko fototechniky, nech sa fotky líšia a nech celé série majú šmrnc.
2. Ak FOTÍTE KRAJINU, NEZABUDNITE NA POPREDie
Ak chcete urobiť kvalitnú snímku krajiny, je dôležité nezabudnúť na popredie. Len vďaka nemu získa fotka na dramatickosti a možnosti porovnania veľkosti hlavného objektu na fotografii.

3. Zlatý rez
Ak fotíte nejaký objekt (je jedno, či sa jedná o osobu alebo napríklad chatu v horách), neumiestňujte ho doprostred fotografie. Skúste ho namiesto toho umiestniť do zlatého rezu. Ten nájdete na priesečníkoch, keď rozdelíte fotografiu štyrmi úsečkami zhruba v tretinách (viď foto nižšie). Fotografia tak vyzerá oveľa estetickejšie.

4. Pozor na horizont
Ako spoznáte najjednoduchšiu fotku začiatočníka alebo človeka, ktorý odbil alebo úplne vynechal úpravu? Na fotke padá horizont. Dajte si pozor, nech je horizont vodorovný. Keď sa fotku nepodarí odfotiť na 100%, dá sa jednoducho upraviť v priebehu niekoľkých sekúnd v každom editore aj na mobile.
5. PRISPÔSOBTE SA VÝŠKE MODELU/MODELke A POZADIU
Pri fotení ľudí často nie je ideálne fotiť z výšky očí. Keď je model rovnako vysoký ako vy, môže sa stať, že na fotke bude vyzerať, akoby mu horizont „odrezal“ hlavu. Skúste si buď drepnúť (najmä pri deťoch) alebo naopak zdvihnúť ruky, nech je osoba dobre zahrnutá v kompozícii. Skúste tiež fotiť portréty priamo zo zeme. Pri nich model vyzerá veľkoryso, a navyše na fotke získate zaujímavé popredie.

6. EMÓCIE A MOMENTKY
Pri fotení ľudí sú tiež kľúčové emócie. Keď vidím, že by sa mohlo stať niečo zaujímavé, emočne silné, mám foťák vždy pripravený. Šanca na vyfotenie nejakej zaujímavej emócie alebo momentky môžete prísť len raz.

7. VYUŽÍVAJTE LÍNIE V PRÍRODE
Tzv. „leading lines“, čo sú línie smerujúce k hlavnému objektu fotografie, predstavujú silnú kompozičnú techniku, ktorú je možné veľmi často krásne využiť pri fotografovaní prírody a hôr. Skôr ako vyfotíte napríklad nejakú zaujímavú horu, skúste k nej nájsť cestičku. Tá len umocní silu fotografie.

8. Zlatá a modrá hodinka
Teraz sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu v krajinárskej fotografii, a síce k svetlu. Prevažnú väčšinu mojich najzaujímavejších snímok krajiny som zaobstaral počas zlatej alebo modrej hodinky. Okolo západu a východu slnka sú jednoducho perfektné podmienky pre fotografovanie. Počas ostrého denného svetla je ťažké vykúzliť výnimočnú fotografiu. Naopak nebojte sa fotiť, keď je zamračené. Mraky často dodajú fotkám zaujímavú atmosféru.

9. Foťte do formátu RAW
Teraz sa dostávame k hlavnej výhode zrkadloviek a bezzrkadloviek, a tým je možnosť úprav. Formát RAW ponúka oveľa viac obrazových dát ako bežné JPG. Ak budete fotiť do RAWu, získate oveľa väčšie možnosti úprav. Možno si poviete, tak tu fotografi švindľujú a upravujú fotku tak, aby vyzerala lepšie ako skutočnosť. Tak to ale za mňa nie je. Úprava RAW formátu naopak umožní dostať z fotografie presne to, čo som v danom okamihu videl. Úprava z RAW sa dá prirovnať k vyvolávaniu filmu.

ZAMYSLENIE NAD MODERNOU FOTOGRAFIOU
OTÁZKA
Nechceme my dnes ako konzumenti fotografie (aj vďaka technike, možnostiam spracovania…) od fotiek, aby boli krajšie ako skutočnosť? Je dnes fotografia verne zachytávajúca skutočnosť ešte vôbec žiadaná? Nie je to už pre nás „nuda“?
ODPOVeĎ
To si úplne nemyslím. Naopak mi príde, že sa dnes čím ďalej tým viac chce, aby sa na fotkách ukazovalo to, ako situácia naozaj vyzerá. A ono to nie je len tak. Aj keď dnes už vďaka technike vieme zachytiť na fotke prakticky čokoľvek, tak ľudí, ktorí vedia pekne fotiť a vedia správne zachytiť okamih, je stále menej oproti tým, čo zážitky a situácie jednoducho nejako nacvakajú.
Vidím skôr problém v tom, že už dnes a najmä v budúcnosti bude ťažké rozoznať, či fotka bola naozaj odfotená, alebo či si fotograf „vypomohol“ umelou inteligenciou a fotku jednoducho vygeneroval alebo výrazne upravil pri počítači. Ak áno, tak by to podľa mňa vždy malo byť vysvetlené v popise fotografie. To už je ale z iného súdka. To sa bavíme o etike a ja len dúfam, že v budúcnosti fotografi nebudú čoraz častejšie podvádzať.
10. Noste so sebou statív
Aby ste vyfotili poriadne západ slnka, hviezdy alebo napríklad polárnu žiaru, je nevyhnutné so sebou mať statív. Horšie svetelné podmienky to vyžadujú, aby fotky neboli rozmazané. Statív vám tiež pomôže pri tvorbe panorám, HDR snímok alebo autoportrétov. To už sú ale pokročilejšie disciplíny, k tým sa napríklad dostaneme nabudúce.

11. Zálohujte
Na záver by som chcel ešte zdôrazniť dôležitosť zálohovania. Nikdy neviete, kedy sa stane nejaká nehoda a v okamihu môžete o všetky fotografie prísť. Zálohujte fotky ideálne na dvoch miestach – na externom disku a na cloude, nech máte istotu, že o svoje fotky a videá nikdy neprídete. Sám s tým mám skúsenosti a od tej doby, čo som si prešiel peklom, fotky poctivo zálohujem ihneď po každom fotení.