Ako na freetouring

Čo je to ten freetouring? Tromi slovami by sa dal vysvetliť ako ,,neriadená konzumácia prašanu". Presnejšie ide o kombináciu výrazov freeride a skitouring: jednoducho" free "ako freeride a" touring "ako šlapanie na pásoch. Ide o čoraz populárnejšiu formu horského lyžovania, kedy využívate lanovku a následne skibusy za účelom dosiahnutia čo najlepšieho pomeru výstup/zjazd.
 

freetouringNaozaj voľný terén

freetouring3

Možno vám už nejaký kamarát niekedy rozprával o tom, ako niekde "brutálne frírajdoval" a podľa fotiek ste potom videli, že jazdil len pozdĺž zjazdoviek. A vy ste z toho možno usúdili, že toto teda nie a radšej už len čistý skialp . Lenže pozor! Takto totiž freetouring rozhodne nevyzerá! Pri ňom rovnako ako pri klasickom skialpe využijete naozaj všetky horské skúsenosti, znalosť lavínovej problematiky a schopnosť orientovať sa v horskom teréne. Z horných staníc lanoviek totiž väčšinou jazdíte na úplne opačnú stranu hory ako sú zjazdovky a húfy ľudí. K tomu samozrejme potrebujete všetko lavínové (lavínový batoh, pípak, lopata, sonda) a navigačné (výškomer, mapa, buzola, GPS) vybavenie, pretože vyhodnocovanie lavínového nebezpečenstva a hľadanie správnej cesty môže byť často oveľa náročnejšie než pri skialpe, pretože trasy jazdíte zhora , často bez ich predchádzajúcej znalosti.

Za dobrých podmienok môžete oproti skialpom bežne najazdiť napríklad 6000 výškových metrov za jediný deň, a to v naozaj voľnom teréne, úplne mimo areálu zjazdoviek. K takýmto zjazdom totiž často vyšliapnete ešte nejaký ten kúsok na pásoch (povedzme napríklad 50 - 200 m +) a už nájdete línie, ktoré sú tam len pre vás. Napríklad v Tirolsku môžu tieto zjazdy dosahovať bežne prevýšenie 1500 metrov, to v prípade, že lyžujete niekde z hornej stanice lanovky a idete až dole do údolia. Po týchto zjazdoch na opačnú stranu hory vás potom väčšinou čaká cesta skibusom späť na dolnej stanice lanovky a aj cestovný poriadok by mal byť súčasťou vášho plánovania.

Možnosti s horským vodcom

Kto chce lyžovať taký skutočne voľný terén ďaleko od zjazdoviek, ale zo začiatku si na to sám úplne netrúfa, má možnosť využiť služby horských vodcov. Mnohí guidi majú "svoje" strediská, ktoré majú dokonale najazdené, dokážu program prispôsobiť aktuálnym snehovým podmienkam a vyťažiť tak z daného dňa maximum. Ak ste dobrí a podmienky to dovolia, je dosť možné, že vám to vodca okorení aj nejakým tým zlanením do línie, a to buď priamo zo zábradlia stanice lanovky alebo niekde ďalej v skalách. Tým sa dostávate do miest, kam sa bežný lyžiar nepozrie a pravdepodobnosť, že nájdete neojazdené svahy, sa razantne zvyšuje. A niekedy vám to vodca ozvláštni napríklad nástupom na zjazd cez ľadovec, kde si vás naviaže na lano kvôli nebezpečenstvu ľadovcových trhlín. To ale neznamená, že sa do freetouringu nemôžete pustiť sami! Teda, ak máte aspoň nejaké skúsenosti a zodpovedajúce vybavenie.

freetouring5

Vybavenie

A čo to teda potrebujete k tomu, aby ste si mohli túto jazdu vychutnať naplno? Freetouringová výbava má svoje špecifiká. Väčšinou máte ťažké, dlhé a široké freeridové lyže, z ktorých vytlačíte maximálny zjazdový výkon, ale moc dobre si na nich nezašliapete - avšak šliapanie vám tu príliš nehrozí... Lyžiarky je tiež lepšie ladiť skôr niekam do kategórie freeridových, ale určite je dobré, keď máte šliapacie skialpové viazanie a stúpacie pásy - to vám totiž dáva tak dôležitú flexibilitu, aby ste sa dokázali od lanoviek elegantne dostať na tie najlepšie zjazdy! Samozrejmosťou je poriadna lyžiarska prilba a lavínová výbava. Špecifickejšie vybavenie, ktoré ale predovšetkým pri programoch s horským vodcom bežne použijete, sú mačky, cepín, lano a sedák.

Osvedčené areály

Medzi známe areály na tento druh lyžovania patria v rámci Rakúska Sölden, Pitztaler Gletscher, Stubaier Gletscher, Bad Ischgl/Samnaun či Montafon. V rámci Švajčiarska potom hlavnú úlohu určite hrá Engelberg, ale napríklad aj Davos má ohromný potenciál. Zaujímavé možnosti potom ponúkajú aj Dolomity, a to predovšetkým na Sella Ronde v okolí Piz Boé a v skupine Tofana nad Cortinou d'Ampezzo.

Takže skialpinisti, skúste si niekedy aj poriadne zajazdiť a nehanbite sa občas použiť lanovky, možno vás to v zjazdovej technike posunie niekam oveľa ďalej. A čistokrvní lyžiari, skúste si niekedy zájsť na pásoch kúsok ďalej od strediska, možno sa vám otvoria úplne nové obzory. Ono totiž freetouring môže byť často perfektná zábava! ;-)

freetouring7Autori: Jiří a Ondřej Švihálkovci