Ako prať páperovú bundu a oblečenie
Jan Klega
4 minuty čtení
Poriadna páperka patrí medzi to najužitočnejšie, čo si môžeme pribaliť do batohu. Nezaberie veľa miesta, veľa toho neváži, ale spoľahlivo nás udrží v teple, nech už sa vydáme kamkoľvek. Pri krátkom bežeckom výpade do prírody, po náročnom dni na horskej turistike, počas pauzy na skialpovej túre aj pri istení v skalách či strmých stenách. Pri každej z týchto aktivít dostáva chtiac nechtiac dosť zabrať, preto by sme jej mali tiež venovať náležitú starostlivosť. Predsa len chceme, aby nás na našich výpravách sprevádzala čo najdlhšie.
PREČO PRAŤ PERIE
Než sa ale vrhneme na to, ako sa o našu páperku postarať, dáme si malé opakovanie. Bunda sama o sebe nehreje, vie iba zadržiavať teplo, ktoré produkujú naše telesné schránky. Dokáže to práve vďaka páperovej náplni, ktorá je schopná pojať určité množstvo vzduchu a vytvoriť tak vrstvu izolujúcu nás od okolitého prostredia.
Účinnosť izolácie je priamo závislá na kvalite náplne a jej stave. Tým prvým sa teraz zaoberať nebudeme. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok Ako vybrať zatepľovaciu bundu, ktorý obsahuje všetko podstatné a mrknite aj na tento článok o páperkách.
Pozrime sa na druhé spomínané. Nikoho asi neprekvapí, že najlepšie vlastnosti bude mať perie čisté. Pokiaľ bundu aktívne používame, neubránime sa jeho znečisteniu. Postupom času sa k nemu cez vrchný materiál dostanú nielen prachové častice, ale tiež napríklad pot a mastnota z našej pokožky. Jemné prachové vlákna sa začnú zlepovať a zľahávať, čo sa prejaví na zmenšení objemu izolačnej vzduchovej vrstvy.
Akonáhle si teda všimnete, že vaša páperka už nie je tak nafúknutá ako predtým, prípadne už v nej nie je tak teplo, prišiel čas na očistu. Čakať samozrejme nemusíte. Ono vôbec neuškodí, keď jej patričný servis poskytnete v pravidelnom intervale. Napríklad práve na jeseň, aby ste ju pripravili na nadchádzajúce zimné obdobie, kedy sa asi nadrie najviac.
AKO VYČISTIŤ DROBNÉ ŠKVRNY
Poriadnu očistu však necháme ešte chvíľu bokom. Najprv si povieme, ako sa zbaviť drobných škvŕn. Poznáte to, stačí chvíľka nepozornosti a rukáv „zdobí“ fľak od rannej kávy. V takom prípade nie je potrebné rovno pchať bundu do práčky. Platí otrepané „všetko s mierou“. Páperové oblečenie by sme prať mali, ale zase nie príliš často. Len tak totiž zachováme dostatočnú životnosť.
Pri lokálnom znečistení si vystačíme s vlhkou handričkou a trochou mydlovej vody. Postihnuté miesto jemne utrite. Dávajte si pritom pozor, aby ste zbytočne nenamočili páperovú náplň. Akonáhle skončíte, nechajte bundu poriadne uschnúť.
AKO VYPRAŤ PÁPEROVÚ BUNDU
Pokiaľ už miera zašpinenia presiahla únosnú hranicu, môžeme s pokojným srdcom pristúpiť k praniu. Pri dodržaní nižšie popísaného postupu nejde o nič zložité.
Prať môžeme v ruke alebo v práčke. Či už sa rozhodneme pre tú či onú možnosť, vždy by sme mali postupovať podľa pokynov výrobcu a používať špeciálny prací prostriedok. Siahnuť môžeme napríklad po šetrnom prípravku Down Wash od firmy Granger’s. Inšpiráciu k starostlivosti o outdoorovú výstroj nájdete tu.
Pranie v ruke asi nie je potrebné dlho popisovať. Jednoducho si pripravíme kúpeľ s patričnou teplotou, napríklad vo vani alebo väčšom lavóre. Pridáme čistiaci prostriedok a páperový kúsok z nášho šatníka s trochou opatrnosti vyperieme. Škvrny na vrchnej tkanine a podšívke odstránime hubkou alebo jemnou kefkou. Bundu opakovane vypláchame v čistej vode, aby sme sa úplne zbavili čistiaceho prípravku. Nakoniec vytlačíme čo najviac tekutiny a pristúpime k sušeniu.
Ak zvolíme pranie v práčke, zo všetkého najskôr skontrolujeme, či sme nič nezabudli vo vreckách, a zapneme všetky zipsy a Velcro® pásiky. Ideálne vypláchneme dávkovač pracieho prostriedku, aby sme odstránili prípadné zvyšky klasického prášku. Bundu strčíme do bubna a spustíme patričný program. Musíme si len bezpodmienečne dať pozor na to, aby cyklus nezahŕňal žmýkanie! Rovnako tak by sme sa mali vyvarovať odstreďovaniu na vysoké otáčky. Môžeme nastaviť nízke, najlepšie však bude, keď ho vypneme úplne. Vodu z bundy opäť jednoducho vytlačíme.
AKO BUNDU USUŠIŤ
Čistú páperku môžeme usušiť dvoma spôsobmi, a to na vzduchu, alebo v sušičke. Prvý variant je o niečo šetrnejší, zaberie ale trochu viac času. Počítať môžeme pokojne dva až tri dni. Bundu rozložíme na sušiak v dobre vetranej miestnosti. Priebežne ju pretrepávame, aby sme rozdelili schnúce perie a dosiahli tak obnovu loftu.
Pokiaľ sa rozhodneme pre sušičku, dbáme na pokyny výrobcu bundy. Všeobecne platí, že páperové oblečenie sušíme na móde s veľkým objemom na čo najnižšiu teplotu. Dovnútra potom pridávame dve až tri čisté tenisové loptičky alebo ešte lepšie špeciálne pracie loptičky. Tie zaistia, že bude náš obľúbený kúsok zase pekne nafúknutý.
OBNOVA IMPREGNÁCIe
Perie je skvelý izolačný materiál, ktorý si však príliš nerozumie s vodou. Moderné ľahké tkaniny, z ktorých sa páperové zvršky šijú, majú na povrchu vodeodpudivú úpravu, ktorá náplň pred premočením chráni. Impregnácia samozrejme časom odchádza, po praní by sme teda nemali zabudnúť na jej obnovu. Mrknite na tento článok o správnej impregnácii.
V rámci určitej miery zjednodušenia možno povedať, že vyššie uvedené rady týkajúce sa prania páperovej bundy a oblečenia, možno aplikovať aj na páperové spacáky.