Ako vybrať topánky na turistiku
Jan Klega
5 minut čtení
Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu nových turistických topánok, musíte rovnako ako pri iných kusoch výbavy dobre zvážiť, kam sa s nimi vlastne chystáte vyraziť. Na upravených cestách medzi pieskovcovými vežami Českého raja totiž využijete oveľa lepšie úplne iné, než na niekoľkodňovom prechode Nízkych Tatier alebo náročnom výstupe po hrebeni Hintergrat na majestátny Ortler, kedysi najvyššiu horu rakúsko-uhorského mocenstva. Podľa jednotlivých aktivít môžeme turistické topánky rozdeliť do nasledujúcich kategórií.
Nízka ferratová a nástupová obuv
Názov to hovorí jasne, tieto topánky sa v skalnatom teréne jednoducho cítia ako ryba vo vode. Skvele sa uplatnia na zaistených cestách, alebo úzkych chodníčkoch, po ktorých lezci kráčajú pod výstupové línie. Bodaj by nie, keď poskytujú dostatočnú oporu na státie aj na celkom malých stupoch. Vďačia za to tuhej podošve vybavenej takzvanou „climbing zone“ a šnurovaniu siahajúcemu až do špičky, ktoré nohu v topánkach skvele fixuje.
ľahká turistika
Topánky na ľahkú turistiku s mäkkou podrážkou vám najlepšie poslúžia na nenáročných jednodňových túrach po spevnených chodníkoch. Sú veľmi pohodlné, preto ich mnoho ľudí využíva aj na každodenné nosenie v meste. Predovšetkým tie nízke, nájdu sa však aj takí, ktorí brázdia ulice v členkových, ktoré sa hodia v jesenných prehánkach alebo pri nečakaných prívaloch snehu.
Stredne náročná turistika
Univerzálne turistické topánky s tvrdšou konštrukciou, ktoré perfektne využijete pri niekoľkodňových potulkách po trávnatých vrcholoch Karpát či výpadoch medzi strmé alpské štíty. Na ľadovec sa však príliš nehodia, pretože majú vcelku poddajný zvršok, ktorý nedokáže zabrániť stiahnutiu nohy remienkami mačiek.
ŤAŽKÁ TURISTIKA
Pevné turistické topánky určené na náročné horské prechody, pri ktorých si celé svoje živobytie nesiete na chrbte. Tuhá podošva dodá istotu v nespevnenom teréne, vysoký gumový lem ochráni zvršok pred poškodením pri chôdzi na sutine alebo medzi kameňmi. Konštrukcia umožňuje bezproblémové použitie remienkových turistických mačiek.
Vysokohorská turistika
Tvrdé topánky technického strihu vyrobené z kože alebo ľahkých, avšak odolných syntetických materiálov. Najviac sa hodia na výstupy po alpských ľadovcoch, v prípade potreby v nich ale zvládnete vyliezť aj krátky ľadový výšvih. Na päte mávajú drážku pre rýchle uchytenie poloautomatických mačiek.
ZVOĽTE SPRÁVNY MATERIÁL
Hoci vývoj postupuje dopredu míľovými krokmi, výsadné postavenie medzi materiálmi na výrobu turistických topánok si stále drží koža. Aby aj nie, vďaka výbornej mechanickej odolnosti vám pri správnej údržbe kožené turistické topánky vydržia pokojne aj desať rokov. Trvanlivosť ide však ruka v ruke s vyššou váhou a menšou priedušnosťou. Cena kože navyše každým rokom rastie, pri kúpe tak budete musieť siahnuť o dosť hlbšie do vrecka.
Alternatívu k celokoženej obuvi tvoria topánky kombinujúce niekoľko rôznych materiálov. Predtým sa jednalo predovšetkým o kožu a textil, dnes sa už však pridávajú aj ďalšie. Také topánky sú o poznanie ľahšie, oveľa lepšie dýchajú, ale na odolnosti niekedy trochu strácajú. Zvršok ošetríte iba prípravkami v spreji, ktoré sú náchylnejšie k oderu, topánky teda vo vlhkom prostredí ľahšie nasiaknu vodu. Typicky napríklad pri chôdzi mokrou trávou alebo brodením jarným firnom. Turistické modely sú obvykle o niečo lacnejšie, cena technicky strihaných kúskov určených pre VHT a horolezectvo však dosahuje rovnakú výšku ako tie kožené.
Ochranu proti vode prenechajte membráne, napríklad rokmi overenému Gore-Texu, vsadenej do podšívky topánky. Odolnosť proti vlhkosti nie je jedinou výhodou tejto konštrukcie. Topánky vďaka nej okrem toho tiež lepšie vysychajú.
PORIADNE SKÚŠAJTE
Pokiaľ už máte jasno v tom, ktorá kategória topánok najlepšie zodpovedá vašim potrebám, vyberte vhodné modely. Vyskúšajte ich viac a najlepšie v niekoľkých veľkostiach. Takto zistíte, ktorý z nich vám naozaj sedí. Nikam sa neponáhľajte. V opačnom prípade sa totiž dosť isto môže stať, že po prvej akcii nepozorne zakúpený pár odložíte do skrine a vyrazíte do obchodu pre iný.
Pamätajte na to, že noha počas pochodu opuchne. Topánky skúšajte až popoludní, kedy už máte predsa len pár tisíc krokov za sebou. Pred tým ako sa obujete, natiahnite si silnejšie ponožky. Ak ste ich zabudli doma, v predajni vám určite nejaké zapožičajú. Poriadne si dotiahnite šnúrky a prejdite sa. Sledujte, ako sa noha v topánky chová. Päta by sa nemala pohnúť z miesta. Ak cítite, že pri kroku jazdia hore a dole, topánky sú buď veľké, alebo vám nesedia. Pľuzgiere v takých topánkach na seba nenechajú dlho čakať, siahnite teda radšej po menšej veľkosti, alebo inom modeli.
Vyskúšajte si chôdzu z kopca. Prsty by sa pri nej nemali dotýkať prednej časti topánky. Každý, kto niekedy absolvoval dlhý zostup v zle padnúcej obuvi, vám potvrdí, že otlaky na nechtoch nie sú rozhodne nič príjemné. Topánky najskôr riadne dotiahnite. Ak ale ani to nepomôže, sú vám malé a treba skúsiť väčšie.
Máte problém zohnať dobre padnúce trekovky? Prečítajte si článok o tvarovateľnej obuvi Poriadne vypečená novinka - turistické topánky Tecnica.
VENUJTE TOPÁNKAM STAROSTLIVOSŤ
Každý kus výbavy nám bude dobre a dlho slúžiť len vtedy, keď sa oň budeme náležite starať. Pre topánky to platí dvojnásobne, a tak si vždy po návrate dajte tú námahu a venujte pár minút svojho času starostlivosti o ne. Odvďačia sa vám dlhšou životnosťou, a tak nebudete musieť tak skoro zopakovať utrpenie výberu. Namiesto cesty do obchodu si jednoducho obujete rozchodený pár a vyrazíte do lesov a hôr. Nebojte sa drobnosti opraviť sami, progresívne outdoorvé firmy idú touto cestou. Tí ktorí bližšie poznajú napr. spoločnosť Patagonia vedia, o čom hovorím.
Ako na to? Topánky zbavte nečistôt, potom ich usušte a nakoniec naimpregnujte. Na modely kombinujúce textil a kožu použite prípravok v spreji. Celokoženú obuv naopak ošetrite voskom. Zvršok svojich obľúbených topánok tým pekne vyživíte a zamedzíte tak jeho popraskaniu. Tmavší odtieň farby po aplikácii impregnácie neriešte, jedná sa iba o kozmetickú záležitosť. Dôležitá je funkcia!
NAUČTE SA SPRÁVNE OŠETROVAŤ TOPÁNKY
Pozrite sa na video, v ktorom vám náš kolega prezradí, ako správne očistiť a naimpregnovať jednotlivé typy topánok.
Použité vybavenie
Trango Tech Gtx
La Sportiva
- Black/Yellow (Black Yellow)
- Black/Neon
Ľahké vysokohorské topánky od firmy La Sportiva s GORE-TEX® membránou, ktorá ochráni vaše nohy pred premoknutím.
TX5 Low GTX Men
La Sportiva
- Carbon/Yellow
- Clay/Maple
- Mocha/Maple
- Pine/Kiwi
- Opal/Carbon
Technická turistická obuv, s ktorou sa nemusíte báť zísť z vyšliapanej cesty.
TX5 Low GTX Women
La Sportiva
- Clay/Hibiscus
- Taupe/Topaz
Technická turistická obuv, s ktorou sa nemusíte báť zísť z ostatnými vyšliapanej cesty.
Trango Tech Gtx Women
La Sportiva
- Carbon/Lagoon
- Aqua/Opal
- Clay/Hibiscus
Veľmi ľahké a pohodlné topánky, ktoré Vám pomôžu zdolať nástrahy horského terénu. Povedú Vaše kroky skrze strmé skalnaté úseky (Via Ferrata) aj pri chôdzi po ľadovci.
Kento Tour High GTX Men
Mammut
- iguana-freesia 40125
- dark titanium-dark spicy 00452
- mello-black
- freesia-black 1266
Veľmi ľahká a zároveň pohodlná obuv, ktorá vám pomôže zdolať nástrahy horského terénu. Povedie vaše kroky počas klasickej túry aj pri chôdzi cez strmé skalnaté úseky (Via Ferrata).
Kento Tour High GTX Women
Mammut
- gentian-dark titanium
- dark titanium-whisper 00456
- dark golden-grape
- sundown-orchid 6360
Veľmi ľahká a zároveň pohodlná obuv, ktorá vám pomôže zdolať nástrahy horského terénu. Povedie vaše kroky počas klasickej túry aj pri chôdzi cez strmé skalnaté úseky (Via Ferrata).