Ako si vybrať stan - Návod
Jan Klega
7 minut čtení
Poriadna strecha nad hlavou, to je to, o čo tu ide! Rozložte svoje outdoorové lôžka v stanoch, ktoré vás spoľahlivo ochránia pred vyčíňaním živlov. Prebudiť sa uprostred noci zmoknutý a so zrúteným prístreškom prilepeným na tvári, to asi neláka nikoho z nás. Nezáleží na tom, či sa práve chystáme na dovolenku do kempu, alebo vyrážame na niekoľkodenný trek po odľahlých horských hrebeňoch. Odpočinúť si v suchu budeme chcieť tak či tak. Bez kvalitného stanu sa proste nezaobídeme.
OBSAH:
- Stany podľa tvaru
- Konštrukcia stanov
- Vedenie stanových prútov
- Počet vchodov a veľkosť úložných priestorov
- Rozmery a hmotnosť stanov
- Použité materiály
- Praktické detaily stanov
- Stany podľa určenia
- Sprievodca výberom stanu
- Cena stanu - čo ju ovplyvňuje
Ako ale vybrať ten pravý, keď ich je na trhu toľko? Nájsť správnu odpoveď na túto zapeklitú otázku vám pomôžeme nižšie. Skôr ako sa na to vrhneme, povieme si niečo o stanoch ako takých. Postupne sa pozrieme nielen na rozdiely v konštrukcii a použitých materiáloch, ale aj na špecifiká a praktické detaily dané použitím jednotlivých typov v rôznych podmienkach.
STANY PODĽA TVARU
Klasické „áčko“
Myslíte si, že na stany pripomínajúce svojim tvarom písmeno „A“ narazíte už len pri prezeraní starých rodinných fotografií? Chyba moji milí! Zdanlivo prekonaná konštrukcia zažíva v poslednej dobe návrat na výslnie vďaka rastúcej obľube jednoduchých prístreškov, takzvaných „tarpov“ či „tarptentov“.
Kupola
Jednoznačne najrozšírenejší typ stanovej konštrukcie pozostávajúci z navzájom prekrížených prútov. Základné typy si vystačia s dvomi, tie pokročilejšie pridávajú ďalšie. Stany s viacerými prútmi sú o poznanie stabilnejšie a ďaleko lepšie tak odolávajú pôsobeniu vzdušného prúdenia. Všeobecne si vystačí s menším počtom kotviacich bodov. Niektoré modely sú dokonca úplne samonosné a k zemi sa pomocou kolíkov kotvia len preto, aby nám neuleteli.
Malou chybičkou krásy kupol predstavuje horšie využitie vnútorného priestoru. Steny týchto stanov stúpajú a zbiehajú sa pod uhlom, s rastúcou výškou v nich teda ubúda miesto.
Tunel
Stany tunelovej konštrukcie sa síce neobídu bez poriadneho ukotvenia, vo vnútri však ponúkajú nepomerne viac priestoru. Oproti kupolám trochu strácajú v odolnosti voči vetru. Pri stavbe je vždy potrebné myslieť na to, odkiaľ fúka, a stan orientovať v rovnakom smere.
KONŠTRUKCIA STANOV
Stany delíme na jednoplášťové a dvojplášťové. Prvé uvedené sú síce ľahšie a skladnejšie, majú však jednu veľkú nevýhodu. Vo vnútri nazrážaná vlhkosť to má až nepríjemne blízko k nám a naším spacákom. Tento problém z veľkej časti odbúrava práve dvojplášťová konštrukcia. Pary stúpajúce z nás aj nášho vybavenia prechádzajú priedušným materiálom vnútorného stanu, zrážajú sa na tom vonkajšom (tropiko) a vo forme kvapiek vody stekajú na zem. Medzi obomi vrstvami potom voľne cirkuluje vzduch, ktorý napomáha vysychaniu.
VEDENIE STANOVÝCH PRÚTOV
Nosné prúty môžu byť vedené dvomi spôsobmi, a to vo vnútri alebo vonkajškom stanu. Pri modeloch s vnútornou konštrukciou najprv vztýčite spálňu, cez ktorú následne pretiahnete vonkajší plášť. Jednoduché a pohodlné, samozrejme s malým háčikom. Pokiaľ budete stan stavať alebo baliť v daždi, chcete nechcete, jeho vnútorná časť zmokne.
Riešenie predstavujú kúsky s vonkajšou konštrukciou, pri ktorých postupujeme presne opačne. Zo všetkého najprv postavíme vonkajší stan, do ktorého potom pekne v suchu vztýčime spálňu.
POČET VCHODOV A VEĽKOSŤ ÚLOŽNÝCH PRIESTOROV
Pri kúpe nového stanu musíme rozseknúť mimo iného aj to, kadiaľ polezieme dovnútra a kam odložíme všetky svoje veci. Jeden jediný vchod síce znižuje celkovú hmotnosť nášho prechodného obydlia, avšak uberá z komfortu použitia. Zvlášť pri stanoch pre viac osôb sa oplatí zvoliť vchody dva, vďaka ktorým sa nocľažníci nebudú musieť navzájom zložito preliezať. Pokiaľ ich otvoríme obidva naraz, vytvoríme prievan a podstatne lepšie odvetráme vnútorné priestory.
Podobné je to s predsieňami. Materiál naviac na jednej strane pridáva na váhe, na druhej strane zase zvyšuje naše pohodlie. Priestranná predsieň pojme väčšiu časť nášho vybavenia, napríklad zablatené topánky a premočené oblečenie. Počas zlého počasia si v nej potom môžeme v kľude uvariť čaj alebo večeru, bez toho aby sme museli vyliezať von na dážď.
ROZMeRY A HMOTNOSť stanov
Bude pre nás tento model dostatočne veľký? To je otázka! Základné vodítko nám poskytujú už výrobcovia, ktorí udávajú, pre koľko osôb je konkrétny stan určený. Táto informácia nám pomôže zorientovať sa a poslúži ako odrazový mostík pre ďalšie posúdenie rozmerov. Stan by mal byť minimálne o 25 až 30 cm dlhší než výška našej postavy. Pokiaľ by bol príliš krátky, dotýkali by sme sa jeho stien a s najväčšou pravdepodobnosťou si tak zmáčali spacák vyzrážanou vlhkosťou. Čo sa týka jeho šírky, počítajme zhruba 50 až 60 cm na ležiaceho človeka a nejaké to miesto pre odloženie vybavenia.
Dôležitým parametrom je taktiež svetlá výška stanu, ktorá určuje, či v ňom budeme môcť ležať, sedieť alebo dokonca stáť. Rozhodnutia sa v tomto prípade odvíjajú od spôsobu použitia. Nízky model nám postačí, pokiaľ plánujeme len prečkať noc a ráno zase pokračovať ďalej. Pri kempovaní niekde pri vode zase skôr oceníme, keď sa vo vnútri budeme môcť pohodlne vzpriamiť.
Na podobnom princípe sa budeme rozhodovať aj v prípade hmotnosti. Ak budeme vláčiť prístrešok niekoľko dní, či dokonca týždňov na chrbte, budeme radi za čo najľahší typ. Pokiaľ sa ale povezieme autom, nejaké to kilo navyše nám starosti príliš robiť nebude.
pozrite sa, AKO SA ZBALIŤ NAĽAHKO!
POUŽITÉ MATERIÁLY
Vonkajší stan
Strecha, ktorá nás chráni pred rozmarmi počasia, sa najčastejšie vyrába z polyesteru. Medzi hlavné dôvody patrí predovšetkým odolnosť voči UV žiareniu a nízka rozťažnosť pôsobením tepla. Menej sa stretneme s nylonom. Ten síce v uvedených parametroch máličko stráca, na druhú stranu je ale veľmi pevný a ľahký. Uplatnenie nachádza predovšetkým pri ultralight modeloch.
Tkanina vrchného stanu býva často opatrená takzvanou ripstop úpravou, ktorá zvyšuje jej pevnosť a pri pretrhnutí zamedzí ďalšiemu zväčšovaniu diery. Ľahko ju spoznáte podľa charakteristickej štvorcovej siete danej použitím vlákien o rôznej sile.
Nepremokavosť stanu zaisťuje polyuretánový alebo silikónový záter. Polyuretánový sa spravidla nachádza na vnútornej strane. Na tej vonkajšej ho doplňuje vodeodpudivá úprava brániaca zmáčaniu látky. Silikónový záter sa najčastejšie nanáša zvonku, naraziť môžeme ale aj na stany, kde ho nájdeme na oboch stranách. (V tom prípade, ale nemá tropiko podlepené švy). Účinne a hlavne trvale dlhodobo odpudzuje vodu, ktorá vo forme kvapiek steká dole. Tkaninu ako takú chráni pred slnečným žiarením a významne tak predlžuje jej životnosť.
Ako je známe, mieru nepremokavosti určuje takzvaný vodný stĺpec. Určite ste sa už stretli s tvrdením, že by mal byť čo najvyšší. To nie je tak úplne pravda. Pri stane si vystačíme aj s nižšími hodnotami. Dôvod je prostý, voda na jeho vonkajší plášť v podstate len dopadá. Ani hnaná vetrom nevytvorí tak vysoký tlak ako napríklad pri bunde, na ktorú si hodíme ťažký batoh. Keby to ale bolo inak, nenašli by sme v ponuke renomovaných značiek Big Agnes a MSR stany do náročných podmienok s vodným stĺpcom len 1200 mm.
Vnútorný stan
Podlaha sa vyrába z pevného a odolného nylonu opatreného polyuretánovým záterom, alebo z nepremokavého polyethylénu pri stanoch s menšími nárokmi na nízku hmotnosť a zbaliteľnosť. Nároky na nepremokavosť sú pri nej vyššie než u vonkajšieho stanu, pretože prichádza do kontaktu so zemou, našim vybavením i telesnými schránkami. Hodnota vodného stĺpca sa v tomto prípade pohybuje od 3000 do 10000 mm. Pri ultraľahkých stanoch môže byť len 1200 mm a bude spoľahlivo chrániť v nepriaznivom počasí, pri voľbe vhodného miesta, kľačaním alebo sedením na karimatke, ktorá telesnú váhu rozloží, či použitím externej podlahy. Tá navyše chráni stan pred mechanickým opotrebovaním a ušpinením.
Samotná spálňa je potom ušitá z priedušných tkanín, často sieťovaných, ktoré dobre prepúšťajú vlhkosť. Svetlé látky pri niektorých modeloch, prevažne tých rodinných, v poslednej dobe nahrádzajú čierne. Tie pohlcujú svetlo a znižujú teplotu vo vnútri takto zatmaveného stanu, poriadne si v nich teda odpočiniete aj v horúcich letných dňoch.
Nosná konštrukcia
Skelet celého stanu sa vyrába hneď z niekoľkých rôznych materiálov. Za úplný základ môžeme označiť prúty z laminátu. Ten je síce lacný, ale pomerne ťažký a náchylný na poškodenie. Ďaleko lepšiu voľbu predstavujú tyče zo zliatin hliníka, ktoré sa vyznačujú nižšou hmotnosťou, vyššou odolnosťou a tým pádom aj dlhšou životnosťou.
Pre úplnosť, tyče môžu byť vyrobené aj z ocele. Takmer nezničiteľný materiál patrí medzi domény najväčších rodinných stanov. U tých sa môžeme stretnúť aj s nafukovacími tunelmi, vďaka ktorým je stavba rýchla a pohodlná.
PRAKTICKÉ DETAILY
Pri výbere stanu by sme mali zohľadniť detaily a vychytávky spríjemňujúce jeho použitie. Praktické je napríklad farebné označenie jednotlivých komponentov, ktoré uľahčuje a urýchľuje stavbu príbytku.
Užitočný prvok predstavujú rôzne vrecká a organizéry, do ktorých si môžeme odložiť naše drobnosti. Niektoré stany sú pod vrcholom vybavené odopínacou poličkou, iné zase majú na tropiku pútka pre uchytenie uterákov a ďalších vecí, ktoré potrebujeme vysušiť.
Pokiaľ plánujeme stan používať i v zime, hodí sa zadovážiť si kúsok s vnútorným stanom z hustejšej tkaniny, ako je len sieťovina so snehovým pásom. Zasypaný bielou nádielkou zvyšuje stabilitu, ktorá chráni pred vetrom a nadmernými stratami tepla.
STANY PODĽA URČENIA
Prístrešky
Prístrešky, známe ako tarpy, predstavujú ľahkú a skladnú alternatívu ku klasickým stanom. Vyrábajú sa v celom rade variantov líšiacich sa tvarom, veľkosťou aj možnosťami vypnutia. Na trhu nájdete ako modely štvorcové či obdĺžnikové, tak kosoštvorcové, šesťhranné a ďalšie. Každý z nich sa dá postaviť na niekoľko rôznych spôsobov, čo z nich robí naozaj univerzálne riešenie. Konštrukciu proste prispôsobíte podmienkam a počasiu v mieste, na ktorom sa práve chystáte zložiť hlavu.
Viac o tarpoch si môžete prečítať v článku TARP – POSTAVTE SI STRECHU NAD HLAVOU!
Ultraľahké stany
Putovanie naľahko sa teší stále väčšej obľube. Nie je sa čomu diviť. Ťahať sa s ťažkým batohom sa nechce asi nikomu. Jednou z možností, ako trochu uľaviť svojej chrbtici, je zadováženie ultraľahkého stanu. Všeobecne sa za takéto považujú dvojmiestne kúsky s hmotnosťou pod 2 kg, výnimkou viac menej nie sú ani modely s váhou okolo 1,5 kg. Nové technológie a materiály dokážu divy bez nutnosti uberať z komfortu použitia, avšak za o niečo vyššiu cenu.
Do tejto skupiny spadajú stany špeciálne určené pre bikepacking, teda cestovanie na bicykli s minimalistickou výbavou uloženou v beznosičových vakoch. V zásade sa jedná o už vyrábané modely so skrátenými segmentami nosnej konštrukcie, vďaka ktorým sa dajú zbaliť do menšieho obalu. Ten býva nepremokavý a upravený tak, aby sa dal rovno zavesiť napríklad na riadidlá.
OBJAVTE KÚZLO bikepackingu!
Turistické stany
Najrozšírenejšiu kategóriu tvoria stany turistické. Použijete ich na horách doma i za hranicami, pri víkendových prechodoch i niekoľkotýždenných výpravách. Dlhodobá záťaž si žiada odolnosť, časté stavanie a balenie zase jednoduchosť. Samozrejmosťou je nižšia váha, ktorá sa pohybuje podľa veľkosti od 2 kg do zhruba 4 kg.
Turistické stany sú dosť univerzálne. Mnoho ľudí si ich kupuje na široké spektrum aktivít. Vyrážajú s nimi nielen na hrebene, ale taktiež na vodu, rodinné dovolenky i hudobné festivaly. Pýtate sa prečo? Bez debaty preto, že ponúkajú ideálny mix užitočných vlastností, teda hmotnosti, životnosti a komfortu, za prijateľnú cenu.
Expedičné stany
Náročné podmienky si žiadajú nekompromisnú výstroj. Expedičné stany sú navrhnuté tak, aby bez ujmy prečkali aj to najhoršie besnenie živlov. Nesmie sa zrútiť pod náporom vetra ani prívalmi snehu. Tomu odpovedá robustná konštrukcia aj prémiové materiály, ktoré v sebe snúbia odolnosť a nízku váhu. Tie samozrejme nie sú úplne lacné, a tak sa expedičné stany radia k tým najdrahším na trhu.
Kempingové a rodinné stany
Kempingové a rodinné stany sú určené pre dlhodobé pobývanie na jednom mieste. Pri ich výbere kladieme dôraz predovšetkým na komfort použitia. Hmotnosť ide v tomto prípade tak trochu stranou, pretože ich najskôr nepotiahneme nikam ďaleko. Na dovolenke oceníme najmä jednoduchý prístup a hlavne priestor, ktorý nám spríjemní pobyt vo vnútri počas zlého počasia.
Stany pre viac osôb sú mnohokrát tak vysoké, že sa v nich dá normálne stáť. Často disponujú priestrannou predsieňou, ktorá pojme hromadu batožiny aj kempingový nábytok. Medzi praktické prvky rozhodne patria oddelené spálne umiestnené buď vedľa seba, alebo oddelené vestibulom.
KRÁTKY SPRIEVODCA VÝBEROM stanu
To hlavné sme si povedali, je na čase sa pozrieť na to, ako vybrať ten pravý. Zo všetkého najskôr si musíme ujasniť, kde, za akých podmienok a ako často budeme stan najčastejšie používať. Odpoveď na tieto otázky nám prezradí, po ktorej z vyššie uvedených kategórií siahnuť.
- Základ máme, teraz je na rade dať dokopy, koľko ľudí má stan ubytovať. Nič zložité, len je potrebné pamätať aj na to, že do vnútra budeme pravdepodobne chcieť uložiť aj nejaké to vybavenie.
- Zamyslieť by sme sa mali taktiež nad mierou komfortu a podľa toho zvážiť priestrannosť stanu, počet vstupov, veľkosť predsiene, množstvo organizérov a ďalšie drobné detaily, ktoré nám spríjemňujú jeho použitie.
- Dôležitým faktorom je samozrejme cena. Kvalitné materiály a prémiové spracovanie, ktoré sa odráža napríklad v nízkej hmotnosti a dlhej životnosti stanu, niečo stojí. Záleží len na nás, koľko chceme za mobilný domov dať peňazí.
- Akonáhle túto mozaiku poskladáme, jednoducho už vyberieme stan odpovedajúci našim požiadavkám. Skôr ako si ho ale kúpme, mali by sme sa zastaviť v kamennej predajni, a postavený si ho poriadne obzrieť. Predsa len sa jedná o investíciu na niekoľko rokov, a tak je na mieste venovať jej nejaký ten čas.
CENA STANU – ČO JU OVPLYVŇUJE
Na cenu stanu majú vplyv v prvom rade použité materiály. Rozhodujúce – aj pre úžitkovú hodnotu stanu – sú materiály použité obzvlášť na tropiku a podlahe. Nielen ich množstvo, ale hlavne kvalita. Do kvality materiálov započítavame aj kvalitu vodeodpudivých zložiek, ktoré nám zaručujú stále rovnaké vlastnosti aj po dlhšej dobe ako používania, tak aj skladovania.
Ďalším výrazným faktorom určujúcim cenu stanu je konštrukcia a materiál tyčí. Lacné laminátové tyčky snáď už dnes nikto pri svojom stane ani nechce. Aj v tých kovových ale môžu byť veľké rozdiely. Dôležitá je ich nízka hmotnosť a vysoká odolnosť. Výrobne a cenovo náročnejšie ako štandardné rovné tyče sú predtvarované konštrukcie. Tie zväčšujú úžitkový priestor stanu a taktiež jeho odolnosť.
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, ktorý sa vo svete vertikál pohybuje viac než pätnásť rokov. Domovskou oblasťou mu je jesenický Rabštejn, za skalami sa samozrejme vydáva aj mimo českú kotlinu, napríklad do Vysokých Tatier alebo talianskeho Arca. Riadi sa jednoduchým heslom: „Polezieme, dokiaľ nám neodpadnú prsty.“