Ako vybrať batoh na zimné športy?
Klasické batohy a Čo je dÔležité pri výbere?
Skitouring, skialpinizmus: Praktické sú špeciálne vrecká pre sondu a lopatu vo vnútri batohu, možnosť uchytenia lyží, prídavné vrecko na stúpacie železá aj pásy je vítané. Hodia sa aj pútka na materiál. Na jednodňové túry je vhodný objem 25 až 35 litrov.
Snowboarding a snežnice: Užší rozsah použitia. V každom prípade má zmysel klásť dôraz na vyšší komfort nosenia a spoľahlivé aj rýchle a jednoducho ovládateľné uchytenie dosky. Fixačné body sa hodia čo najvyššie a najbližšie k telu. Výhodné je odklopné čelo. Alternatívou je vstup do batohu cez chrbtový panel, zvlášť keď sú na batohu snežnice alebo snowboard.
Freeride: Často nebezpečné zjazdy si žiadajú aj chránič chrbtice. Chrbtový systém niektorých batohov značky deuter je zároveň „chráničom.“ Medzi freeridermi sa stále viac presadzuje tzv. lavínový batoh. Prečítajte si o tejto špeciálnej lavínovej výbave >>>
Viacdňové prechody: Podnikajú ich predovšetkým lyžiari štýlom od chaty k chate, veľmi často zľadovatenými horami. Nutný je objem 40 až 50 l na dostatočný komfort nosenia aj ťažšieho batohu (12 až 15 kg).
Co je ešte dÔležité pri výbere?
- Musí bezchybne sedieť na tele (hlavne na zjazd).
- Dôležité je optimálne rozloženie váhy v batohu (ťažisko). Význam rastie s objemom.
- Veľkosť batohu by mala zodpovedať dĺžke vášho chrbta.
- Komfort nosenia je nadradený hmotnosti batohu.
- Jednoduché a rýchle upnutie lyží, cepínu a poriska lopaty na batoh. Alebo samostatné vrecko na lopatu a sondu.
- Štandardom je úprava batohu pre používanie s vodným rezervoárom (camelback).
- Pre snowboardistov sú nutné špeciálne úchyty na dosku. Vrecko na lopatu a sondu urýchľuje prípravu.
PoZRIME sA na detaily batohOV pod lupou
- 1. Úzky tvar zaručuje blízkosť záťaže k ťažisku tela a voľnosť pohybu.
- 2. Uchytenie lyží: Pri väčšine klasických batohov môžu byť lyže uchytené na bokoch batohu. Váhu lyže nesie zosilnený dolný popruh, horný kompresný sa jednoducho ovláda vďaka pracke. Nové modely batohov už umožňujú aj centrálne pripnutie lyží na čelo batohu viď foto č. 1, 2.
- 3. Ramenné popruhy v tvare „S“ znamenajú uvoľnenie šijového svalstva, elimináciu trenia na krku a ramenách. Nastaviteľný hrudný popruh zaistí väčšiu stabilitu batohu pri pohybe viď foto č. 3.
- 4. Kompatibilný pre pitný rezervoár (Camelback): Pútko pre zavesenie rezervoáru, otvor pre hadičku a na ramennom popruhu držiak hadičky sa postarajú o pitie bez komplikácií.
- 5. Polohovacie popruhy, ktorými sa priťahuje batoh ku chrbtu a bočné popruhy na bedrovom páse, regulujú rozloženie hmotnosti a zaisťujú stabilitu batohu.
- 6. Vrecko na lopatu a sondu zaručuje rýchly prístup k núdzovému vybaveniu v prípade záchrany v lavínisku viď foto č. 4.
- 7. Upevňovací systém na snowboard a snežnice: Veľmi odolné chlopne na čelnej strane batohu sa postarajú o dostatočné uchytenie dosky a snežníc.
- 8. Držiak na prilbu: Niektoré batohy pre alpinizmus majú integrovaný držiak prilby alebo pripravené úchyty na držiak, ktorý je možné dokúpiť ako príslušenstvo.
- 9. Vynímateľná podložka je z penového materiálu (karimatka), podporuje chrbtový systém, chráni chrbát pred otlakmi a je možné ju použiť ako podsedák.
- 10. Prídavný otvor na chrbte: Pohodlný prístup k celému obsahu batohu vďaka prídavnému obvodovému zipsu v chrbte batohu.
- Jednoduché a rýchle upnutie lyží, cepínu a poriska
Súvisiace články:
Núdzové vybavenie na skialpy: Lavínová lopata a sonda
Núdzové vybavenie na skialpy: Lavínový vyhľadávač
Lavínový batoh. Nadštandardná lavínová výbava
Aký je rozdiel medzi viazaním na skialp a freeride?