Lyže a viazanie na skialp

Niekoľko rád a tipov, ako sa zorientovať v ponuke skialpových lyží a vo viazaniach.
 

lyže

Skialpové lyže

Lyže na túru by mali byť prispôsobené dvom faktorom: neupravenému, rôznorodému snehu a fyzickej náročnosti výstupu. Počas zjazdu sa pohybujeme prevažne v mäkšom snehu, ale zvyčajne nedosiahneme rýchlosť ako na upravenej zjazdovke. Skialpové lyže však slúžia predovšetkým na výstup, a preto je dôležitým parametrom ich hmotnosť. Práve optimálny pomer nízkej hmotnosti a jazdných vlastností sú v kategórii touring tými najdôležitejšími parametrami.

Trend rozširovania zjazdových lyží sa samozrejme odrazil aj v touringovej sfére. Na neupravenom snehu je veľmi dôležitou vlastnosťou lyže vztlak umožňujúci "plávať" na povrchu snehu. Zjednodušene: čím širšie lyže, tým väčšia plocha, tým väčší vztlak, tým ľahšie zatáčanie. Rozšírenie so sebou ale prináša aj zvýšenie síl pôsobiacich na lyže. Najmä pri jazde po tvrdom snehu (ľad, firn) dochádza k väčším silovým pákam ako na starších úzkych lyžiach. Z toho dôvodu je lyža navrhnutá výrobcom tak, aby mala dostatočnú tuhosť aj pevnosť v torzii (oblúku).

Súčasné šírky lyží pre touring sa pohybujú v stredovom rozmedzí 78 až 90 mm. Užšie lyže sú využívané pretekármi, ktorí v rámci čo najlepšieho výkonu bojujú o každý gram navyše. Výnimočne sa používajú aj širšie lyže, ktoré predstavujú medzistupeň kategórií touring a freeride.

skialp

Dĺžka

Touringové lyže zaznamenali veľmi výrazné skracovanie. Vyrábajú sa zvyčajne v troch až piatich dĺžkach v rozmedzí 150 až 185 cm. Dá sa povedať, že pri voľbe dĺžky lyže siahnete po lyžiach s menšou dĺžkou, ako je vaša telesná výška, maximom dĺžky býva výška postavy. Je nutné dodať, že kratšie lyže významne uľahčujú stúpaciu otočku. Niektoré značky odporúčajú dĺžku podľa hmotnosti lyžiara, ktorá by mala byť v súlade s vlastnosťami lyže.

Hmotnosť

Dôležitý faktor, ktorý výrobcovia vyriešili použitím ľahučkých materiálov. Preto zostali aj širšie lyže príjemne ľahké. Pri renomovaných výrobcoch sa hmotnosť páru lyží dĺžky 170 cm pohybuje od 2,5 do 3,2 kg, a to aj pri šírkach 90 až 100 mm pod topánkou. Nezabúdajme, že výhodu ľahkej lyže môže pokaziť ťažšie viazanie, prípadne ťažšie lyžiarky.

Polomer vykrojenia

Pohybuje sa od 15 do 30 m. Kratšie oblúky sú počas skialpových zjazdov bežnejšie a ak ste ich priaznivcami, voľte polomer okolo 20 metrov. Veľmi pokročilý lyžiar by mal bez problémov zvládnuť dlhší oblúk aj na lyžiach s menším polomerom. Pri niektorých lyžiach sa môžete stretnúť s duálnym polomerom. Vykrojenie prednej časti lyže s menším polomerom dostane lyžu ľahko do oblúka, o niečo väčší polomer v zadnej časti lyže je výhodný pre optimálny výjazd z oblúka.

Tvary lyží

Aj skialp zasiahla vlna rockeru, aj keď nie tak silno. Často sa objavuje tzv. semi-rocker. Lyže tohto typu majú rocker len na špičke. Ak je rocker vpredu aj vzadu, potom je veľmi blízko špičke aj pätke. Vďaka tomu je stále dostatočne veľká plocha kontaktu stúpacích pásov so snehom.

Vhodnosť podľa podmienok

Väčšina výrobcov uvádza vhodnosť lyže pre mäkký/tvrdý sneh alebo tiež voľný terén/zjazdovku. Pre toho, kto chce mať čo najuniverzálnejšie lyže, je to veľmi podstatná informácia. Obvykle býva uvádzaná v percentách, napr. 70% voľný terén - 30% zjazdovka.

Sendvičová konštrukcia

Moderné lyže sú výhradne sendvičovej konštrukcie. Základným prvkom ich ľahkosti je vo väčšine prípadov drevené jadro. Medzi drevami hrá hlavnú úlohu papierovo ľahká Paulownia, ktorá býva vystužená pásmi z buku alebo bambusu. Komponenty prispievajúce k vyššej tuhosti a plynulosti jazdy sú obvykle z karbónu alebo plátov titanalu. Medzi materiály skĺznic prevláda grafit.

Uchytenie pásov

Typickou súčasťou býva skôr malá drážka na pätke lyže. Niektorí výrobcovia lyží dodávajú tiež pásy, ktorých úchyty sú kompatibilné len s lyžami rovnakej značky (Dynafit), a lyže majú náležite upravený tvar špičky aj pätky. Ak si zaobstaráte pásy od značky, ktorá je kompatibilná takmer s akýmikoľvek lyžami (napr. Colltex, Black Diamond), získavate zvyčajne výhodu použitia jedných pásov na lyže viacerých dĺžok, a to kvôli variabilite dĺžky úchytov.

Dámske lyže

Fenomén špecializácie na základe pohlavia sa nevyhol ani lyžiam. A nejde len o dizajn, ale aj o parametre a konštrukciu lyží. Každá zo svetových značiek má v ponuke nejedny touringové lyže pre ženy.

Dôležitá otázka

Pred zakúpením je potrebné starostlivo zvážiť, akú sumu sme ochotní do lyží investovať, ako často a na aký účel ich budeme používať.


VIAZANIE 

Viazanie umožňuje okrem schádzania aj chôdzu s voľnou pätou. Hmotnosť a funkčnosť sú rozhodujúcimi faktormi. Pri stúpaní pomáha polohovateľná opierka päty. Pre náročnú turistiku alebo dlhé prechody má prednosť viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte funkčné, robustnejšie a logicky aj ťažšie viazanie.

vázání

Rámové na freeride

Vyrábajú sa dva druhy "chodiacich" viazaní. Robustnejšia rámová konštrukcia je charakteristická spojením špičky a pätky, používa sa predovšetkým na freeride a jej výhodou je jednoduchá nášľapná manipulácia. Rám zvyšuje tuhosť viazania a umožňuje variabilitu nastavenia dĺžky topánky. Nevýhodou je väčšia hmotnosť viazania, nielen absolútna, ale aj dynamická, pretože hmotnosť rámu musíte zdvíhať pri každom kroku.

Podstatný je rozsah vypínacích síl DIN 6-16, ktorým sa pýšia najrobustnejšie rámové viazania. Dĺžka rámu býva u jednotlivých modelov viazania väčšinou k dispozícii v dvoch až troch veľkostiach, preto je pri nákupe nutné poznať dĺžku veľkosti skeletu svojej lyžiarky, napr. pri Fritschi je najrozšírenejší "ML" pre dĺžku topánky 285-340 mm.

Ultraľahké na túru

Druhý systém vytvorila pred rokmi firma Dynafit. Používa sa na túry, kedy je kladený dôraz na nízku váhu. Predná časť predstavuje čeľusť, tzv. "pastička", s jednoduchým ovládaním. Zadná pätka je otočná a opäť ponúka okrem zjazdárskeho módu dve úrovne pätnej podpery. Tenký profil väčšiny komponentov vyžaduje vysoko kvalitný materiál všetkých dielov.

Viazanie Dynafit je kompatibilné iba s lyžiarkami so špeciálnou úpravou, ktorú ale majú prakticky všetky súčasné lyžiarky z kategórie skitouring. Špička lyžiarky je po stranách osadená kovovými jamkami, do ktorých zapadajú hroty pastičiek. Päta lyžiarky je osadená oceľovou doštičkou s výrezom, do ktorého sa našliapnutím vtlačí pružný oceľový nosník v tvare písmena U, ktorý spája viazanie s lyžiarkou.

Viazanie Dynafit sa dodáva v niekoľkých modifikáciách, ktoré sa líšia v detailoch, princíp zostáva. Zásadnou inováciou je ľahké našliapnutie špičky do viazania a pohodlnejšie ovládanie stúpacích opierok. Toto viazanie je osvedčenou istotou, a to aj pre ťažšie váhové kategórie, hoci jeho subtílnosť môže vzbudzovať pochybnosti.

Váhový rozdiel

Ťažšie freeridové viazanie váži od 2 000 g po 2 780 g. Rámové viazanie Fritschi Eagle 12, určené na touring, váži 1 760 g v páre. Na rozdiel od toho ľahučký systém pinových viazaní sa v rôznych modifikáciách pohybuje v rozmedzí hmotnosti 670 až 1 200 g v páre, superľahký pretekársky model má iba 230 g v páre.

Brzdy namiesto popruhov

Poistné popruhy boli z bezpečnostných dôvodov nahradené brzdami (v lavíne pôsobí lyža ako kotva). Remienky však uplatníte v ľadovcovom teréne, kde nehrozí lavína, ale pád lyže do trhliny. Pri nákupe viazania je potrebné poznať šírku lyže (pod topánkou) a podľa toho zvoliť zodpovedajúci rozsah brzdy, zvyčajne sú k dispozícii dve až tri šírky brzdy.

Tipy na výber viazania

  • Hmotnosť - čím náročnejšie túry, tým ľahšie viazanie. Na náročnú turistiku alebo dlhé prechody preferujte viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte robustnejšie viazanie.
  • Funkčnosť - možnosť nastavenia vypínacej sily, nastaviteľnosť dĺžky viazania a jej rozsah, ľahká manipulácia.
  • Kompatibilita viazania s lyžiarkou - nie všetky lyžiarky možno zapnúť do každého viazania.
  • Komfortná obsluha - ovládanie viazania, teda nastupovanie, prepínanie medzi režimom zjazdu a chôdze a nastavenie pätnej podpery, čo do počtu stupňov a výšky.
  • Stúpacie hrebene a brzdy musia mať väčšiu šírku, než majú lyže vo svojom strede (v mieste, kde je viazanie).

STÚPACIE MAČKY

Ich funkciou je zabrániť podšmykávaniu lyží pri výstupe. Nestabilná, podšmykujúca lyža môže byť nielen nepríjemnosťou, ale predstavuje aj nebezpečenstvo, zvlášť na prudkom svahu. Strata stability môže vyústiť v nežiaduci pád. Stúpacie mačky využijeme predovšetkým v jarnom období, kedy sú svahy pokryté firnom. Ďalšia situácia, kedy mačky pomôžu, je stopa "umydlená" na ľad. Rovnako vo vysokohorských terénoch nad 5 000 m n. m., kde víchor bičuje silnú zamrznutú krustu, sú nevyhnutným pomocníkom. Pokiaľ do viazania zapnete stúpacie mačky, nastavte pätnú opierku na zodpovedajúcu výškovú úroveň podľa druhu snehu. Ak tak neurobíte, hrozí poškodenie mačiek alebo viazania.

Kompatibilita s viazaním a lyžami

Každá značka má odlišný systém viazania a podľa jeho tvaru je prispôsobený aj tvar lyže. Pred zaobstaraním stúpacích mačiek musíme poznať konkrétny model viazania aj šírku lyže v jej strede (pod lyžiarkou). Rozširovanie lyží so sebou logicky prinieslo aj potrebu rozšírenia mačiek, ktoré sú teraz dostupné vo viacerých šírkach od každej značky.