Najlepšie čelovky: ako poznať, ako vybrať? RADY A TIPY
HUDY tým
7 minut čtení
Ak si práve vyberáte nové čelové svietidlo, zistili ste, že vďaka pokroku nie je voľba vôbec jednoduchá. Svetelný tok, svietivosť, farba svetla, dosvit, výdrž batérie, odolnosť, počet režimov, zdroj energie, spôsob nabíjania, cena... Vyznať sa v tom už nie je také jednoduché. Vedieť, na čo a v akých podmienkach budeme čelovku používať, je základom šťastného výberu. S tým ostatným vám poradíme, aby každý mohol mať tú najlepšiu čelovku, akú si môže priať.
Z OBSAHU:
- Najlepšie čelovky pre nenáročných
- Najlepšie pokročilé čelovky
- Najlepšie čelovky pre náročných
- Dôležité parametre čeloviek
- Najlepšie čelovky pre bežcov
- Najznámejší výrobcovia čeloviek
- Doplnkové funkcie
- Doplnkové vybavenie

Pre zjednodušenie môžeme čelovky rozdeliť na: čelovky pre menej náročných užívateľov, čelovky pre pokročilých užívateľov a čelovky pre náročných.
NAjlepšIE čelovky prE nenáročnÝCH
Tu pôjde o nekomplikované svietidlá, ktoré využijeme doma na záhrade rovnako dobre ako s priateľmi na výlete, na prechádzkach lesoparkom za šera rovnako dobre ako pri ľahkom prebehnutí pred zaspaním. Čelovky budú zrejme na jeden pásik s nie príliš širokou voľbou režimov alebo voliteľných doplnkov. Väčšinou mávajú len jednu LED a svetlo je skôr rozptýlené, na svietenie nablízko. Odolnosť sa u nich pohybuje na úrovni „proti striekajúcej vode“ a ich svetelný tok spravidla nepresahuje 100 lúmenov alebo len mierne.
>>> Čítaj taktiež! |
◘ Ako si vybrať čelovku? |
◘ Batérie a akumulátory do čeloviek: Kľúč k neobmedzenému dobrodružstvu |

„Čelovka PETZL Tikkina je skvelou voľbou pre nenáročných užívateľov, ktorí hľadajú jednoduché ovládanie a univerzálne rozptýlené svetlo praktické na svietenie na blízko. Možnosť dokúpiť dobíjací článok, ktorým je možné nahradiť 3 AAA batérie, a tak zvyšuje jej praktickosť a flexibilitu,“ dopĺňa Jan Tlustý, produktový manažér HUDY.
Petzl TIKKINA | Black Diamond ASTRO 300 | Black Diamond COSMO 350 |
- ovládanie na 1 tlačidlo |
- ovládanie na 1 tlačidlo - hybridný zdroj (3xAAA / akumulátor) - 300 lúmenov - 54 g - IPX4 |
- hybridný zdroj (3xAAA / akumulátor) - plynulá regulácia svitu - červené svetlo - 350 lúmenov - 83 g - IPX8 |
NAjlepšIE pokročilé čelovky
Pokiaľ patríte k vášnivým bežcom, cyklistom, kemperom a turistom, budete chcieť od svojej čelovky právom už nejaké mocnejšie kúzla. Základom bude svetelný tok niekde medzi 100-400 lúmenov, väčšia ponuka režimov, väčšia výdrž a odolnosť. A taktiež vyššie užívateľské pohodlie, čo sa dobíjania či doplnkového vybavenia týka.
Petzl ACTIK CORE | Black Diamond SPOT 400 | Fenix HM51R Ruby v2.0 |
- 3+2 režimy biele/červené svetlo - reflexný pásik - fosforeskujúci reflektor - hybridný zdroj (3xAAA / akumulátor) - 600 lúmenov - 88 g - IPX4 |
- plynulá regulácia výkonu - červené svetlo - funkcia PowerTap - hybridný zdroj (3xAAA / akumulátor) - 400 lúmenov - 86 g - IPX8 |
- čelovka/baterka |

NAjlepšIE čelovky prE náročnÝCH
Tieto čelovky v mnohých ohľadoch nepoznajú kompromisy: Najvyššie svetelné toky – nad 400 lúmenov, najväčšia výdrž a odolnosť, najširšia škála režimov a doplnkových funkcií. Skrátka čelovky na extrémne použitie v horách, v lesoch, na vode.
Petzl SWIFT RL LAMP | Petzl NAO RL | Fenix HM75R Topaz |
- reaktívne svietenie - 9 režimov - červené svetlo - Li-ion 2350 mAh - 1100 lúmenov - 100 g - IPX4 |
- reaktívne svietenie - Li-ion 3200 mAh, funkcia power-banky - červené zadné svetlo - vrátane obalu/lampičky - 1500 lúmenov - 145 g - IPX4 |
- 2 reflektory + červená - možnosť 2. zdroja (power-banka) - 16 režimov - nárazuvzdorná horčíková zliatina - senzor priblíženia - Li-ion 4000 mAh - 1600 lúmenov - 172 g - IP68 |
Jan Tlustý, špecialista na vybavenie z centrály HUDYsportu k tomu hovorí: „Ak by som si mal vybrať jednu čelovku, bola by to Swift RL od PETZL. Kombinácia svetla nablízko a do diaľky umožňuje luxusný prehľad a orientáciu v priestore aj pri rýchlom pohybe. Čelovka je navyše ľahká a skvele drží na čele aj pri dynamickom použití. Navyše je vybavená adaptívnou technológiou svietenia, ktorá automaticky prispôsobuje jas svetla podľa okolitých podmienok.“

Dôležité parametre čeloviek
Čelovky si dnes konkurujú vo všetkých mysliteľných parametroch. Existujú však medzi nimi tie dôležitejšie, podľa ktorých budeme baterku vyberať. Jedným z prvých je svetelný tok v lúmenoch, ktorý – povedané zjednodušene a laicky – opisuje „silu“ emitovaného svetla. Dnes existujú aj čelovky, ktoré prekonajú diaľkové svetlá automobilov, pre zjednodušenie vychádzajme z údaja, že svetelný tok okolo 100 lúmenov nám bude viac než stačiť na pohyb po horách za tmy, a to aj ten rýchlejší. Pre nočné fungovanie v tábore či čítanie knihy v stane postačí zlomok uvedenej hodnoty, povedzme 30 lúmenov. Pre ľahkú orientáciu po tábore, keď nechceme príliš budiť ostatných, stačí niekoľko málo lúmenov.
Je dobre zrejmé, že svetelný tok úzko súvisí s dosvitom konkrétnej čelovky. Tu záleží na veľkosti uhla (šírke svetelného kužeľa). Čím širší uhol, tým menší dosvit. Čím užší svetelný kužeľ, tým sa dosvit zväčšuje.
Doba svietenia je ďalším dôležitým parametrom majúcim vplyv na rozhodovanie o konkrétnej čelovke. Doba svietenia závisí od kapacity batérie. A pri batériách platí priama úmera: čím väčšia kapacita, tým väčšia hmotnosť a objem batérie. To sú hodnoty, ktoré idú mnohokrát proti sebe. Nikto nechce na hlave nosiť polkilovú záťaž.

Dôležitú úlohu zohráva aj odolnosť čelovky. To chápu aj výrobcovia a udávajú u svojich produktov certifikované označenia IPxy (ingress protection, ochrana proti vniknutiu), pričom x označuje ochranu proti pevným časticiam, prachu a môže nadobúdať hodnoty od 0 do 6, kedy šestka značí absolútne krytie. Y značí stupeň ochrany proti prenikaniu vody a môže nadobúdať hodnoty od 0 až do 9, kedy deviatka značí ochranu proti striekajúcej vysokotlakovej teplej vode. Osmička potom ochranu proti nepretržitému ponoreniu do vody. Niektorí výrobcovia dodávajú aj certifikáty odolnosti proti poškodeniu pri páde na betónovú plochu. Pri čelovkách to býva 1-2 metre. Praktická je hlavne dvojmetrová odolnosť - pri predpoklade, že bežíme niekde po meste a neopatrnosťou nám čelovka spadne z výšky hlavy.
Praktická môže byť tiež možnosť voľby z niekoľkých režimov svietenia. Aj pri jednoduchších čelovkách je dnes bežné voliť z niekoľkých režimov výkonu. Sofistikovanejšie svietidlá umožňujú voliť napríklad aj z niekoľkých farieb svetla alebo šírky svetelného kužeľa, prípadne umožňujú plynulé zaostrovanie kužeľa.
Cena je tiež jedným z rozhodujúcich faktorov pri kúpe, nemala by však hrať úplný prím. Pri rozumných čelovkách sa pohybuje od pár desiatok eur po sto. „Nerozhodujte sa úplne podľa ceny, dôležité je, aby vám čelovka bola hlavne vynikajúcim parťákom na účely, na ktoré ju najčastejšie využívate. To je potom na nezaplatenie,“ odporúča René Kujan, špecialista z HUDY.
NAjlepšIE čelovky na bEhANIE
Bežci sú špecifickou kategóriou užívateľov. Nie sú veľmi nároční na počty režimov – jednoducho zapnú poriadne svetlo a bežia – o to viac sú ale nároční na gramy a výdrž. Čím viac gramov, tým väčšia výdrž, bežci ale tých gramov chcú mať na hlave čo najmenej. Siahajú teda najradšej, čo sa týchto parametrov týka, po technologickej špičke. Tu sú najlepšie čelovky na behanie:
Petzl SWIFT RL LAMP | Black Diamond SPRINTER 500 | Black Diamond DEPLOY RUN LIGHT |
- reaktívne svietenie - 9 režimov - červené svetlo - Li-ion 2350 mAh - 1100 lúmenov - 100 g - IPX4 |
- zadná červená blikačka - hybridný zdroj (3xAAA / akumulátor) - plynulá regulácia intenzity - 500 lúmenov - 105 g - IPX4 |
- ultralight, minimalistická - rýchlonabíjacia - reflexné prvky - 325 lúmenov - 38,5 g - IPX4 |
„Kým pre náročný trailový beh by som zvolil čelovku Swift RL pre jej výkon a inteligentné funkcie, na ostatné behanie sa skvele hodí model BD Sprinter 500. Táto čelovka ponúka rozptýlené svetlo, ktoré príjemne osvieti okolie až do vzdialenosti 50 m. Umiestnenie batériového puzdra na zadnú časť popruhu nielen vyvažuje čelovku, ale tiež zlepšuje viditeľnosť bežca vďaka trom jasne červeným LED diódam, čo zvyšuje bezpečnosť. Praktická funkcia PowerTap umožňuje rýchle prepínanie medzi maximálnym a voliteľným výkonom, čo je ideálne pri striedaní behu v rôznorodom teréne a pri snahe neoslniť protiidúce vozidlá. Navyše je vybavená dobíjacím článkom cez USB, ktorý je možné v prípade potreby nahradiť 3 AAA batériami,“ upresňuje Jan Tlustý.

NAjznámEjší výrobcOVIA čelovIek
Dnes by sa dali výrobcovia čeloviek určite počítať na stovky. U nás v HUDY nájdete to najlepšie od tých najlepších. Tu sú výrobcovia patriaci medzi najlepších a najznámejších:
► Petzl – Značka francúzskej proveniencie pôvodne zameraná na speleológov, horolezcov a profesionálne použitie na stavbách, pri výškových prácach a pod. Jeho čelovky patria dlhodobo medzi ikony trhu. Sortiment pokrýva od tých najjednoduchších až po tie najprofesionálnejšie.
► Black Diamond – srdce čierneho diamantu bije v americkom Utahu. Firma bola založená v roku 1957 a špecializuje sa na skialpinistické a horolezecké vybavenie, ku ktorému čelovky určite patria. Black Diamond je známy svojou odvahou zavádzať do svojich výrobkov progresívne inovácie.
► Fenix – Spoločnosť založená v Číne. Okrem čeloviek vyrába aj najrôznejšie baterky a lucerny. Odolné výrobky Fenix od začiatku nachádzajú uplatnenie aj pri profesionálnych bezpečnostných a záchranných zložkách. Ich poznávacie znamenia sú často kovové telá svietidiel a materiály používané v leteckom a kozmickom priemysle.

DOPLNKOVÉ FUNKCIE
V prospech užívateľov začal medzi výrobcami čeloviek akýsi tajný pretek o to, kto ponúkne to najlepšie. Môžeme sa tak dnes stretnúť s veľkým množstvom doplnkových funkcií.
- softwarový zámok – Ide o elektronické nastavenie svietidla do „spánkového režimu“ tak, aby nemohlo dôjsť k nechcenému zapnutiu a vybitiu čelovky napr. v batohu alebo vrecku.
- adaptívny jas – Funkcia, ktorá sama kontroluje odraz vyžarovaného svetla, takže sama automaticky nastaví vhodný režim, keď práve pozeráte do mapy a následne potrebujete svietiť do voľného terénu.
- režimy blikania – Ďalšie dobrodenie pokročilej elektroniky. Nájdeme tak čelovky, ktoré napríklad dokážu aktivovať stroboskop, silné, rýchlo blikajúce svetlo, navyše s premenlivou kadenciou. Stroboskop je mienený na účely sebaobrany. Niektoré čelovky dokážu blikať vo voliteľných frekvenciách alebo samostatne dookola vysielať svetelné S-O-S.
- farebné svetlo – Pri niektorých čelovkách nájdeme aj niekoľko farieb svetiel. Okrem bielej a červenej to môžu byť napríklad ešte modrá a zelená.
DOPLNKOVÉ VYBAVENiE
Taktiež na poli doplnkového vybavenia zažívame v oblasti čeloviek revolúciu – a je naozaj z čoho vyberať!

- montáž na bicykel či na helmu – Niektorí výrobcovia ponúkajú aj drobný adaptér, ktorý je možné primontovať na riadidlá alebo cyklistickú helmu a rozšíriť tak možnosti použitia čelovky.
- transportný obal – Na prepravu v náročnejších podmienkach (napr. pri dlhých cestách lietadlom) je vhodné chrániť čelovku puzdrom. To ochráni svietidlo pred mechanickým poškodením aj náhodným zapnutím a vybitím.
- difúzer – Napr. u Petzla nájdeme prepravné/ochranné vrecko alebo v ďalšom prípade tvrdé puzdro, ktoré môže v prípade potreby slúžiť aj ako rozptyľovač svetla. Z čelovky tak môžeme urobiť žmurknutím oka lampáš svietiaci v uhle celých 360 °.
- náhradné batérie pre rýchlu výmenu – Výrobca Black Diamond má v ponuke aj múdru rezervnú batériu. Battery pack je magnetický, takže ho vymeníme ľahko jednou rukou aj za pohybu, a to bez nutnosti sňatia čelovky z hlavy.