Ako si vybrať čelovku?
René Kujan
7 minut čtení
Keby ste videli moju prvú čelovku, asi by ste sa smiali. Alebo horko plakali. Bol to totiž obyčajný gumený pásik z galantérie – a na ňom žiarila červená zadná blikačka na bicykel. Áno, také ťažké sme mali my skôr narodení detstvo. Stačilo, aby ubehlo pár rokov, a situácia je niekde úplne inde. Diódy imitujúce svetlo sú omnoho ďalej rovnako ako batérie, akumulátory alebo telá výkonných čeloviek z leteckého hliníka či z odľahčených tvrdených plastov. Voláte spoločne s klasikom: Ten pokrok, kde sa to zastaví?! Nevieme. Vieme ale, ako spoznať kvalitnú čelovku a ako si správne vybrať čelovku podľa toho, na čo ju budete najviac používať. Poďte sa s nami ponoriť do tajov až vesmírnych technológií!
Kritérií, podľa ktorých môžeme čelovky posudzovať, sa ponúka naozaj veľké množstvo. Ako zákazníkov nás ale budú najviac zaujímať tieto tri: výkon, cena, váha.
Ako veľmi to svieti a kam až to dosvieti?
Čo sa výkonu týka, prešli LED za posledné roky asi najdlhší kus cesty. Ich efektivita premeny elektrickej energie na svetelnú je bez zveličenia fantastická. Najmodernejšie čelovky už nepočítajú svoj výkon (rozumej svetelný tok) na stovky lumenov, ale skôr na tisíce. Na horských a lesných cestičkách sa tak už môžeme stretnúť so svietidlami prekonávajúcimi diaľkové svetlá automobilov. Nie každý ale taký výkon potrebuje a využije. Na obyčajné táborenie, pobyt v stane nám stačí takzvaná čelovka na čítanie. Pár desiatok lumenov úplne postačuje, možnosť prepnúť na červené svetlo je veľkou výhodou, ale o tom až neskôr. Pokiaľ potrebujete čelovku na behanie, uistite sa, že vaše vyvolená má aspoň 100, ešte lepšie okolo 130-150 lumenov, aby svietenie za svižnejšieho pohybu bolo naozaj komfortné a dostatočné. Horolezci, prieskumníci, záchranári, jaskyniari, jachtári, nároční turisti aj ostatné živli, ktorí majú radi „vreckové slnko“ a urobia si v prípade potreby deň kdekoľvek a kedykoľvek, siahajú po tých najvýkonnejších čelovkách s tisíckami lumenov. Asi nie je potrebné nijak zvlášť zdôrazňovať, že by sa malo jednať o osadenie kvalitnými LED s garantovanou životnosťou. Ono nie je problém zakúpiť niekde na internete svietidlo honosiace sa desiatkami tisíc lumenov a potom sa čudovať, že to za tých pár eur zase tak dlho nevydržalo alebo zase až tak veľmi nesvietilo.
Čo to bude stáŤ?
Vďaka dnešným technológiám nie je problém kúpiť kvalitnú čelovku za pár eur (to bude ten low-end, aj keď kvalitný), ale aj za neskutočné čiastky. Samozrejme platí, že kvalitná LED, kvalitné telo, kvalitné spracovanie, kvalitný akumulátor atď. niečo stojí. Ak chcete robiť kompromisy na úrovni ceny, pravdepodobne to nepôjde bez kompromisov na úrovni spracovania. Asi nie je žiadúce, aby dobrá čelovka na kempovanie stála viac než pár desiatok eur, ak ale chcete naozaj výkonnú čelovku s niekoľkými reflektormi pracujúcimi nezávisle na sebe, vysokou odolnosťou a napríklad určenú do extrémne nízkych teplôt, priplatíte si. Do podmienok našich chrastí, lesov, hájov a hôr, si myslím, že väčšia väčšina z nás bude spokojná s čelovkami do maximálne 60 eur.
KOĽKO TO BUDE VÁŽIŤ?
Váha je jedna z vecí, ktoré si kupujúci možno nevšimne úplne hneď. Či svetlomet váži 100 alebo 200 gramov, v ruke to až taký rozdiel nie je. Na hlave už áno. Zvlášť pokiaľ s ním napríklad máte ešte bežať alebo ho mať nasadený po celú noc. To je potrebné dobre zvážiť (myslené obrazne aj fyzikálne). S váhou čelovky samozrejme súvisí jej niekoľko ďalších špecifík. Napríklad napájanie. Pri batériách a akumulátoroch totiž platí v zásade priama úmera, že čím viac mAh od nich chceme (teda čím viac výdrže), tým je vyššia ich váha. Šikovní elektroinžinieri majú určitý manipulačný priestor, ten je ale značne obmedzený. 10 000 mAh jednoducho nenatlačia do valčeku s váhou 40 gramov. Váhu taktiež ovplyvňuje telo, puzdro samotnej čelovky, prípadne ďalšia kabeláž.
A to sa už dostávame k ďalším, doplnkovým kritériám.
Batérie do čeloviek
V podstate dnes môžeme vyberať z troch druhov:
1) klasické tužkové, mikrotužkové batérie – alkalické, líthiové, (prípadne líthiové „foťákové“ CR123A). Mimochodom líthiové batérie voľte, pokiaľ potrebujete pracovať v teplotách hlboko pod bodom mrazu.
2) akumulátory líthium-iónové (Li-ion), tie nájdeme predovšetkým v samostatných, vyberateľných akumulátoroch.
3) akumulátory Li-pol, líthium-polymérové. Li-pol sa používajú zase hlavne tam, kde je akumulátor plne integrovaný do tela čelovky, dobíja sa priamo v ňom, bez toho, aby ho bolo možné vybrať. Alebo tam, kde sú potrebné trochu odlišné tvary energetického zdroja.
Výrobcovia čeloviek niekedy volia aj univerzálnejší variant, kedy je možné zameniť konvenčné batérie za tzv. battery-pack a opačne. Je to riešenie vhodné na veľké a dlhé cestovanie, kedy napríklad šetríte hmotnosť do lietadla alebo hmotnosť, ktorú so sebou veziete na bicykli alebo s ktorou bežíte, a spoliehate na dokúpenie ďalších batérií. Určite je to také vhodné riešenie pre všetkých akumulátorárov, ktorí chcú mať istotu, že v civilizácii si v prípade núdze môžu jednoducho zakúpiť lacné batérie a nemusia riešiť dobíjanie.
DobíjAnIE ČELOVIEK
Dobíjanie sa dnes odohráva taktiež v dvoch líniách. Buď sa akumulátory musia vybrať a dobiť samostatne, alebo má čelovka nejaký druh výstupu, s ktorého pomocou nabíjame akumulátory vo vnútri, bez potreby ich vyberať. Integrované riešenie je určite najpohodlnejšie na obsluhu, keď ale aku raz kiksne, celá nabíjacia čelovka je často na vyhodenie. Na trh sa dostáva ešte jedno, hybridné riešenie: Akumulátor je možné nabíjať priamo v čelovke, alebo je možné ho vybrať a nabíjať samostatne. Dnes existujú najrôznejšie druhy článkov, ktoré majú USB konektor pre nabíjanie priamo v sebe.
Sofistikované dobíjanie a užívateľsky príjemné používanie sa neobíde ani bez indikátoru procesu nabíjania a indikácie stavu batérií/akumulátorov. Niektorí výrobcovia to riešia zmenou farby a preblikávaním (spravidla zelená a červená), iní zase niekoľkými stavovými diódkami rovnakej farby.
VšeTKo v jednom kuse, ALebo radŠEj rozdEliŤ?
Keď už sme pri nabíjaní, nesmieme nespomenúť ani na umiestnenie samotného zdroja. Ten býva integrovaný do tela čelovky alebo môže byť umiestnený na opačnej strane gumového pásika. Toto sa stáva pri výkonnejších a ťažších battery-packov, ktoré na druhej strane hlavy vlastne vyvažujú svetlomet vpredu. Váha je tak rovnomernejšie rozprestrená a lepšie sa s čelovkou napríklad aj beží alebo ide na bicykli. Niektoré čelovky umožňujú akumulátorovú jednotku úplne odstrániť z hlavy a strčiť ju napríklad do batohu alebo do vrecka. Takto jednak odľahčíme svoju hlavu, jednak môžeme akumulátory chrániť pred mrazom a zahrievať ich napríklad aj teplotou vlastného tela.
CHCELI BY STE stabilnÝ výkon?
Komplementárnou vlastnosťou, ktorú niekedy musíme riešiť, je stálosť podávaného výkonu. Tá sa rieši elektronicky. Pokiaľ sa nerieši, výkon čelovky pri dlhodobom zapnutí neustále slabne a slabne a znižuje sa až na nulu. Keď do tohto procesu vstúpi inteligentná elektronika, drží požadovaný výkon do najkrajnejších medzí a potom po malých skokoch znižuje výkon, pričom sa opäť snaží udržať čo najvyšší a najstabilnejší svit. Bez elektroniky by výkonová krivka vyzerala asi ako pozvoľný pád zasiahnutého ťažkého bombardéru, s elektronikou ako tiahle nízke schody.
Na čOm to drží?
Zabúdať sa samozrejme nesmie ani na takú „sekundárnu“ súčasť čelovky, akou je gumový pásik. Aj klasickú „čelenku“ je možné v mnohých ohľadoch vymaznať a vyšperkovať. Výrobcovia ich vylepšujú napríklad reflexnými prvkami pre lepšiu viditeľnosť nositeľa zo všetkých strán, prípadne aj keď má čelovku práve vypnutú. Výnimkou nie sú ani silikónové prvky na vnútornej strane pásika, ktoré jednak prispievajú k väčšej stabilite svetla na hlave, jednak môžu odvádzať stekance potu preč od vašich strachom a námahou vypúlených očí. Ťažšie kalibre čeloviek sa väčšinou dopĺňajú o stredný pásik prebiehajúci od čela (svetlometu) k záhlaviu (battery-packu). Určite poteší, pokiaľ je – hlavne na pásikoch tých športovejších čeloviek – aj perforácia pre lepší odvod potu a vetranie.
Čím vIAc reflektorOV, tÝm vIAc... Petzl?
V móde – a vcelku oprávnene – sú dnes čelovky s viacnásobným reflektorom. Výhody viac reflektorov sú asi jasné. Čelovka je osadená niekoľkými rôznymi LED, spravidla jeden svetlomet má silné svetlo s úzkym kužeľom („diaľkové svetlo“; bodové) a jeden široké svetlo s obmedzeným dosvitom. My si tak môžeme precízne prispôsobovať svetelné podmienky aktuálnym požiadavkám a samozrejme tým taktiež ovplyvňovať výdrž batérií. Silné diaľkové svetlo môže vydržať niekoľko desiatok minút, tlmené napríklad až niekoľko dní vkuse. Viac diód so sebou prináša taktiež viac režimov svietenia. Obvykle minimum bývajú 3 režimy, výnimkou ale nie je ani 5 alebo viac na každý svetlomet zvlášť.
Použitie viacnásobných reflektorov sa môže vylučovať (vždy môže svietiť len jeden z nich), ale existujú aj čelovky umožňujúce ich úplne nezávislé ovládanie (každý reflektor pracuje zvlášť, bez ohľadu na režim ďalších). Niektorí výrobcovia vylepšujú svoje čelovky o zoom. A vy si tak môžete plynule meniť šírku svetelného kužeľa. Prípadne umožňujú nastaviť ľubovoľnú intenzitu svietenia pridržaním tlačítka, čo je charakteristickou vlastnosťou čeloviek Black Diamond.
VIAc FARIEB do našich nočnÝch životOV
Skvelou vychytávkou sú farebné LED. Čelovky bývajú najviac vylepšované o zdroj červeného svetla. To využijete hlavne pri táborení, pobyte vo vnútri stanu. Červená totiž toľko neoslepuje, keď si na niekoho posvietite. A navyše sa v tme nemusíte rozkukávať, keď červenú čelovku vypnete, ako je to u bežného bieleho svetla. S rôznymi farbami doplnkových svetiel sa môžeme stretnúť napríklad pri čelovkách Black Diamond.
Čo všeTKO to vydrží?
Odolnosť je určite taktiež vlastnosť, ktorú pri svojich čelovkách mnoho z nás ocení. Je len otázkou našich priorít, akú veľkú mieru odolnosti uprednostníme. Vyberať sa oplatí podľa ukazovateľa IPXY, kde X je stupeň ochrany proti prachu a preniknutia ostatných pevných telies, Y stupeň ochrany proti prenikaniu vody. Všeobecne platí, že čím väčšie čísla, tým lepšia ochrana. IP68 naznačuje, že čelovka bude úplne vzdorovať ako prachu, tak prenikaniu ostatných pevných častíc, tak môže byť celá ponorená vo vode. Niektorí výrobcovia pridávajú aj certifikáty dokladajúce odolnosť proti pádu z výšky niekoľkých metrov. To sa asi hodí vždy, pretože taká bežecká čelovka môže napríklad spadnúť z hlavy (alebo z bicykla) dvojmetrovému komukoľvek z nás, že?
Tak. Ako vidíte, možností je veľa. My sme vám ich mohli všetky predstaviť, ale samotný výber už je len na vás...
René Kujan (1974)
Žurnalista, prekladateľ, (ultra)maratónec. Pohybový požívačník, outdoorový nadšenec, milovník výziev, priateľ zbytku prírody. Na svojom konte má autorstvo jednej knihy, troch synov a troch svetových prvenstiev v obehnutí a prebehnutí Islandu. Vo voľnom čase sa ukrýva v lesoch, horách alebo riekach. Noci trávi najradšej pod šírym nebom, päťhviezdičkový hotel mu je málo.