Test zateplenej bundy Direct Alpine Uniq
Jan Klega / foto: J.K. a Lukáš Ondrášek
3 minuty čtení
Ľahká páperová bunda patrí k tým kusom výbavy, ktoré v podstate neukladám do skrine. Svoje miesto má v mojom batohu takmer po celý rok. Nosím ju so sebou na krátke i niekoľkodňové výpady do hôr, pri výpravách za lezením aj skialpových potulkách zimnou krajinou. Prečo? To je jednoduché. Zahreje po náročnom dni na nohách, pri istení pod vežou či na štande i počas krátkej pauzy na doplnenie energie.
Za posledné roky som skúsil hneď niekoľko modelov s páperovou, syntetickou alebo kombinovanou výplňou. Naivne som si myslel, že sa inovácie v tejto kategórii chvíľu ponesú v duchu drobných úprav ako zásadných zmien. Ani náhodou! Novinka z podhoria Jizerských hôr, bunda Direct Alpine Uniq s revolučnou páperovou izoláciou ThinDown, ma z tohto omylu razantne vyviedla.

TESTOVANÉ NA VLASTNEJ KOŽI
Bunda z dielne libereckej partie Direct Alpine mi padla do oka hneď, ako sa mi na veľtrhu ISPO dostala pod ruky. Keď mi následne bola ponúknutá možnosť vyskúšať ju, neváhal som ani minútu. Bol som zvedavý, ako si poradí s dlhodobou záťažou v rôznych podmienkach.
Kde všade som teda testoval? Pôvodné plány vďaka situácii vo svete bohužiaľ nevyšli, aj tak ale bunda dostala poriadne naložené. Od jari do jesene som ju so sebou ťahal na skaly, najskôr v českých luhoch a hájoch, neskôr aj u susedov. Pozrela sa so mnou na Veľký Rabštejn aj medzi pieskovcové veže Adršpachu, Ostrova a Tisé. Navštívila športovky na Peilsteine, viacdĺžky v okolí Dachsteinu aj klasiky vo Vysokých Tatrách. Zažila túry pešie a s príchodom snehovej nádielky aj so skialpovými lyžami na nohách.

ĽAHKÁ A ÚČINNÁ IZOLÁCIA
Direct Alpine Uniq zaujme na prvý pohľad. Ešte aby nie, keď sa od svojich spolupútnikov v kategórii zásadne líši. Toto že je páperka? Kde sú staré známe komory brániace zosypávaniu výplne? Odpoveď nie je nijako zložitá. Vďaka unikátnemu páperovému rúnu ThinDown jednoducho nie sú potrebné. Nový materiál má sendvičovú konštrukciu. Skladá sa z dvoch tenučkých textilných vrstiev, medzi ktoré je patentovanou technológiou vsadená vrstva peria.

Takto vzniknutá tkanina ponúka rovnako ako syntetické výplne rovnomerné rozvrstvenie izolácie bez nutnosti prešívania. Hlavný rozdiel je v tom, že na dosiahnutie rovnakého tepelného odporu je potrebná menšia gramáž materiálu. Finálny produkt je tak o poznanie ľahší a lepšie zbaliteľný.

To ale nie je všetko. ThinDown múdro využíva prirodzené schopnosti peria transportovať vlhkosť, čo sa v spojení s vhodným vrchným materiálom odráža v skvelej priedušnosti. Pri testovanom modeli siahli konštruktéri po osvedčenom Pertex Quantum Air. Treba povedať, že sa rozhodli správne. Bunda príjemne dýcha, dá sa zmačkať do balíčka nie väčšieho ako fľaša na vodu a nič moc neváži. Áno a tiež z nej vraj nikdy nepolezú pierka.

Udávaná hmotnosť činí vo veľkosti L iba 380 g. Kontrolne som bundu zbalenú v priloženom obale položil na váhu, ktorá ukázala dokonca 373 g. Samozrejme, na trhu sa nájdu aj ľahšie kúsky. Sám som ich napokon pár skúsil. Žiadny však nebude taký teplý ako Uniq, ktorý sa bez problémov dá používať aj ako vrchná bunda. Tomu zodpovedá aj vodeodpudivá DWR úprava, ktorá do istej miery chráni pred nepriazňou živlov. Mrholenie zvládne v pohode, krátku prehánku tiež. Opakovane overené na ľuďoch.

Na hory aj do mesta
Dizajnéri dali bunde Direct Alpine Uniq moderný striedmy vzhľad. Obzvlášť vo farebnom variante black/petrol, ktorý som mal k dispozícii, pôsobí dosť elegantne. Osobne mi takéto poňatie vyhovuje, lebo si ju môžem v pokoji obliecť aj na pochôdzky po meste. Do divadla by som si ju asi nevzal, ale pri bežnom nosení aspoň nevyzerám, akoby som práve zostúpil zo základného tábora.
Strih ako taký je veľmi jednoduchý a účelný. Meriam 191 cm a veľkosť L mi padne ako uliata. Nikde ma nič neťahá a neobmedzuje. Anatomicky tvarované rukávy, zakončené príjemným pružným úpletom, sú dostatočne dlhé a pri pohybe sa nevyťahujú. To isté platí aj pre bundu samotnú. Vďaka predĺženému zadnému dielu a sťahovaniu v spodnom leme, ktoré sa dá ovládať jednou rukou, zostávajú bedrá pekne v teple aj v predklone.

Samostatnú kapitolu tvorí kapucňa. Tá je ako jediná plnená syntetickou izoláciou PrimaLoft Gold Active, ktorá v prípade premoknutia predsa len uschne o poznanie rýchlejšie. Má priliehavý strih zodpovedajúci snahe minimalizovať hmotnosť a objem bundy. Nedá sa pretiahnuť cez prilbu, pod ňu sa ale zmestí úplne v pohode. Vnútorný materiál trochu šuští, ale nie je to nič hrozné.

Na prednom diele sa nachádzajú dve dobre prístupné vrecká opatrené zipsom. Otvárajú sa zhora nadol, a tak sa do nich dá obmedzene dostať aj s natiahnutým sedákom. Hlavný zips YKK je dvojcestný, pod bradou vybavený garážou, takže nehryzie.

ZHODNOTENIE
Bunda Direct Alpine Uniq ma veľmi príjemne prekvapila. Intenzívne som ju nosil skoro trištvrte roka. Veľmi som ju nešetril, nie je to na nej ale vôbec poznať. Ľahký vrchný materiál si s nasadením v skalách aj horách poradil bez straty hviezdičky, a to som si párkrát už v duchu hovoril, že „o tento šuter som ju už musel šklbnúť.“

Osvedčila sa aj izolácia, ktorá stále poskytuje dostatok tepelného komfortu. Rozhodne sa netvári, že by strácala na sile a zlyhávala. Rovnako som nepozoroval, že by púšťala perie, ako tomu pri bundách s klasickými komorami býva po čase zvykom. Zaujalo ma, ako pekne dýcha a pracuje s vlhkosťou. Párkrát som sa v nej zapotil aj zmokol, vždy ale rýchlo uschla.

Uniq je za mňa univerzálna zatepľovacia bunda, ktorá má rada pohyb. Využitie pre ňu nájdem takmer po celý rok. Je ľahká a skladná, takže ju môžem mať neustále pri sebe. Pri behu po horských chodníkoch, niekoľkodennom treku po hrebeňoch, šliapaní na tuleních pásoch či lezení na skalách.
![]() |
![]() |
Čo sa páčilo
- nízka váha a skvelá zbaliteľnosť
- tepelný komfort a výborná priedušnosť
- perfektne padnúci strih a elegantný dizajn
- precízne spracovanie
Čo stojí za zváženie
- priliehavá kapucňa, ktorá sa nedá pretiahnuť cez prilbu, nemusí vyhovovať každému
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, ktorý sa vo svete vertikál pohybuje viac ako pätnásť rokov. Domovskou oblasťou je mu jesenický Rabštejn, za skalami sa však vydáva aj mimo českej kotliny, napríklad do Vysokých Tatier alebo talianskeho Arca. Riadi sa jednoduchým heslom: „Polezieme, kým nám neodpadnú prsty.“