Tipy ako sa vybaviť na bikepacking
Hanka Topolovová
4 minuty čtení
Možno si hovoríte, že jazda na bicykli tzv. na ťažko nie je ničím novým. Verte, že môže byť alebo dokonca je. Bikepacking je nová dimenzia vychádzok na bicykli, dobrodružstvo, ktoré začína tam, kde bežné „švihy“ na biku končia, pokračujú tripmi a nocovaním pod šírym nebom. V zásade stačí ľahká bagáž a bikepackingové vybavenie. O to presne ide, je to pomyselný oriešok a jadro pudla. Dobre vybraté vybavenie na cyklistiku, nepremokavé brašne na bicykel, kam uložíte všetko potrebné kompaktne a úplne vodotesne. Vďaka správnej kombinácii riešení si môžete naplno užiť dobrodružstvo v sedle.
bikepacking - iná dimenzIA jAzdy na BICYKLI
Dalo by sa povedať krásna myšlienka, ktorá spája dva svety a aktivity do jedného zážitku: Jazdenie na bicykli a dlhé výlety, chodenie po horách. Osobne si myslím, že to tak je. Svojho času kamarát dobrodruh a veľký milovník cyklistiky nazýval túto kombináciu BIKE and HIKE. Takže Bikepacking je (od slov Bike=bicykel a Packing=balenie) vo svojej podstate niekoľkodňový trip v sedle so špeciálnym bikepacking vybavením v podobe batohu a brašní. Vrátane ďalších vychytáviek, ako je ultralight stan, tarp, ľahká karimatka, ktoré ľahko zbalíte do batohu a brašní a smelo pokračujete po nespevnených cestách krajinou.
BICYKEL dávA sLobodu
Gravel, bike, cyklokroska... Skrátka bicykel dáva inú dimenziu pôžitku z cestovania. Verte alebo neverte, je to tak. Sloboda, iný akčný rádius a možnosť poznať nové miesta a rovnakých, neurazte sa, bláznov, ako ste vy sami. Nie je potrebné vám hovoriť, že o to práve ide. Lenže chce to správnu výbavu. Prvý krok súvisí so samotným výberom bicykla, no touto témou sa nechceme dlho zaoberať. To je na samostatný článok. Samozrejme krok dva je dobre vybraná bikepacking výbava. Napriek tomu si isté odporúčanie k bicyklu dovolím poznamenať. Fenomén menom gravel bike alebo taktiež „štrkolet“, bicykel, ktorý je pre bikepacking ako stvorený.
Štrkolet, o čom je reč?
Gravel je všestranný bike, ktorého konštrukcia vychádza z klasického cesťáku alebo viac podobného cyklokrosového bicykla (barany, rám bicykla atď.), ale základným parametrom je upravená geometria rámu smerom ku komfortu. Rovnako tak je to s ďalšími komponentami, ktoré boli prebrané z MTB, napr. kotúčové brzdy a doplnky ako úchyty pre nosiče, brašne, blatníky a viac fliaš. Teda ideálna kombinácia pre tripy na bicykli.
NepodceniŤ výbavu
Možno aj vy sami ste túto skutočnosť okúsili: bicykel zaťažený bagážou, tu a tam niečo dokonca bráni v šlapaní, celkovo je bike ťažký, zle sa ovláda a v zásade nerobí tú pravú slasť, radosť. Nová éra vybavenia na cykloturistiku a to nosičov na bicykel a brašní na bikepacking posunula celý zážitok do iných dimenzií. Takže poďme na to. Každá rada je vykúpená mnohými kilometrami v sedle a zámerom je, aby vaše trasy boli už od samotného začiatku „pohoda–jazz“.
PrEčo si kúpiť BIKEPACKING VÝBAVU?
- bike je ľahko ovládateľný
- jednoduchá inštalácia brašní a nosičov
- celkový dobrý pocit z jazdy
- bezpečnosť
- hmotnosť bicykla aj bagáže je nižšia
- v prípade zlého počasia či dažďa vám veci zostanú suché (neberte ma prosím za slovo, áno má to isté limity)
- rýchle a komfortné balenie na cestách
Možno si hovoríte: „A v čom je bikepacking vybavenie iné?“ Rovnako ako u väčšiny športového vybavenia pribudla snaha testovať a prispôsobovať všetko potrebám športovcov. V našom prípade cykloturistov. Veľký pokrok urobili samozrejme materiály. Takže brašne sú riešené, aby sa jednoducho uchytili na ráme, poskytli priestor pre všetko príslušenstvo, ku ktorému chcete mať ľahký prístup. Dôležité sú aj praktické detaily, ako sú vodeodolné tašky s rolovacím uzáverom a vaky na zips, ktoré je možné taktiež použiť ako tašku cez rameno. Celkovo jednoduchá montáž aj demontáž nosičov aj brašní. V neposlednom rade hmotnosť.
Mrknite aj na tento článok o bikepackingu a ďalšie praktické rady.

PRAKTICKÉ VYCHYTÁVKY – to nechceš zažIŤ
- sedlo na dlhé cesty – verte, že nesprávne vybrané sedlo vám z jazdy môže urobiť hotové peklo, a o tzv. vlkovi nehovorím.
- gripy – bolesť a kŕče dlaní, rúk a nemožnosť brzdiť, radiť sú ďalšou zbytočnou nepríjemnosťou, preto si vyskúšajte, či vám aktuálne gripy sedia.
- držiak na fľašu na bike – vyvarujte sa absencii tekutín, myslím samozrejme tých bez alkoholu, voda je na cestách dobrý parťák, ktorý môže pomôcť pri mnohých peripetiách.
- páperový spacák, ultralight spacák, stan – prečo sa trápiť zbytočnou zimou a záťažou, keď je tu šanca výbavu minimalizovať.
- ľahká karimatka – boľavý chrbát a pocit nevyspania vám nasledujúci deň môžu pekne pokaziť.
- nepremokavé brašne na bike – určite sa nechcete obliekať do mokrého oblečenia a líhať do premočeného spacáku.
Sčítané podčiarknuté: Len je potrebné správne vybrať, nechať si poradiť od odborníkov, ale dajte na svoj pocit a potreby. Každému vyhovuje niečo iné, má iné nároky na tepelný komfort, množstvo vecí, ktoré potrebuje so sebou. Rady sú fajn a dôležité, ale posledné slovo by mala zohrávať vaša intuícia.
Túlajme sa na biku s nádychom komfortu!
Hanka Topolovová
Slečinka s dušou dobrodruha, ktorá kombinuje život na horách so životom v meste. Športový "mnohoživelník“: cesťák, gravel, bike, trailové behanie, bežky, lezenie, windsurfing… Patrím medzi tých, ktorí prepadli kúzlu outdoorového športu, mám rada kopce a výzvy. Pracujem na UK FTVS, testujem športové vybavenie, vytvorila som dámsky športový časopis Wild cat a dlhé roky píšem o športe v rôznych súvislostiach. Podčiarknuté a spočítané, šport má úžasný dar: dávať radosť, zážitky a možnosť poznávať miesta a ľudí. V tom tkvie celé kúzlo a jedinečnosť.
PRÍRODA, ŠPORT, ENDORFÍNY sú ten NAJ koktejl!