Tipy na najvhodnejšie čistenie a filtrovanie vody v prírode
HUDY tým
Bez vody sa jednoducho nezaobídeme. Bodka. Ako ale uhasiť smäd, keď dostupný zdroj už od pohľadu nepôsobí príliš dôveryhodne? Nič zložité, pred zdravotnými problémami vás ochráni filtrácia!
Na trhu sa dnes nachádza celý rad prostriedkov na úpravu vody. Zorientovať sa v ponuke nemusí byť úplne jednoduché. Jednotlivé filtre sa líšia nielen v spôsobe a rýchlosti čistenia, ale aj účinnosti voči rôznym skupinám škodlivín. Každý sa hodí na trochu iný účel, a tak sme pre vás pripravili jednoduchý prehľad, ktorý vám pomôže vybrať pre vás ten najvhodnejší.
PREČO UPRAVOVAŤ VODU NA CESTÁCH?
Aj na prvý pohľad priezračne čistá voda bez zápachu môže obsahovať mikroskopické častice patogénov, stopy chemikálií a ťažkých kovov, ktoré vám môžu spôsobiť krátkodobé aj dlhotrvajúce zdravotné problémy. Poďme sa na ne pozrieť zblízka.
Baktérie (veľkosť asi 0,2–5 µm) sú najčastejším pôvodcom širokého spektra infekčných ochorení. Niektoré určite dobre poznáte, napríklad Escherichia coli, Salmonella alebo Vibrio cholerae. Množia sa predovšetkým v teplejšej, bahnitej vode, kde nachádzajú živiny. Do vodného zdroja sa tiež dostávajú z ľudských a zvieracích výkalov.
Vírusy (veľkosť asi 0,02–0,2 µm) sú najmenší infekční agenti a spoločne s baktériami najčastejšími pôvodcami infekčných chorôb. Spôsobujú nevoľnosť, hnačky, zvracanie, horúčky a podobne. Do vodného zdroja sa môžu dostať najmä z ľudských a zvieracích výkalov.
Parazity/prvoky (veľkosť asi 1–15 µm) sú jednobunkové organizmy, ktoré môžu spôsobiť akútne žalúdočné ťažkosti. Do vody sa opäť dostávajú z ľudských a zvieracích výkalov. Vo forme cýst dokážu prežiť vo veľmi nízkych teplotách až niekoľko mesiacov a bez väčšej ujmy prečkajú aj chlórovanie, pokiaľ nebolo vykonané po dostatočne dlhú dobu a v požadovanej koncentrácii.
Chemikálie, ťažké kovy a mikroplasty sa do vody dostávajú predovšetkým z poľnohospodárskej pôdy, z priemyselných a ťažbou zasiahnutých oblastí, a to najmä po veľkých dažďoch. Prívaly inak životodarnej tekutiny ich jednoducho spláchnu do potokov, riek, jazier a nádrží. Rovnako sa dostávajú aj do podzemných vôd. Koncentrácia škodlivín býva väčšinou príliš malá na to, aby spôsobila nejaké zdravotné problémy. To sa však môže zmeniť, ak budete vodou z kontaminovaného zdroja hasiť smäd dlhodobo.
NEVYSTAČÍM SI S BALENOU VODOU?
Pýtate sa, prečo upravovať vodu, keď si môžete kúpiť balenú? Odpoveď je jednoduchá, nie vždy sa to skrátka dá. Pri cestovaní si ju možno ešte zaobstaráte, ale v odľahlých horských oblastiach už nie. Okrem toho, dlhú turistiku si rozhodne viac užijete naľahko a s priebežným doplňovaním ako s niekoľko kilovou zásobou na chrbte.
Filtrácia vody v prírode má však aj hlbší význam, a to obmedzenie odpadu z jednorazových PET fliaš. Tie sa okrem iného podieľajú na znečistení mikroplastmi, ktoré sa paradoxne neskôr snažíme z vody odstrániť. Okrem ekologického hľadiska je tu aj rozmer ekonomický, kedy vám filtračná fľaša ušetrí nemalé množstvo peňazí, ktoré by ste inak pri cestovaní za balenú vodu minuli.
PROSTRIEDKY NA ÚPRAVU A ČISTENIE VODY V PRÍRODE
Nie každý prostriedok vie z vody odstrániť všetky vyššie zmienené škodliviny. Nakoniec to ani nie je vždy potrebné. Na výpravách do ľudoprázdnych horských oblastí môže teoreticky stačiť filter, ktorý si poradí s baktériami a parazitmi. Naopak, pri cestách do husto osídlených regiónov, najmä v rozvojových krajinách, je riziko kontaminácie vírusmi značne vysoké.
Najstarším spôsobom úpravy vody je jej prevarenie, a to podľa nadmorskej výšky po dobu jednej až dvadsiatich minút. Samozrejme platí pravidlo: čím vyššie, tým dlhšie. Dôvod je jednoduchý. Vo vyššie položených končinách začína voda vrieť pri nižšej teplote, a tak je potrebné pôsobenie varu úmerne predĺžiť.
Prevarením zlikvidujete baktérie, vírusy a parazity, ďalšie prípadné kontaminanty však vo vode zostanú. Proces je to navyše pomerne zdĺhavý, a ešte k tomu spotrebováva drahocenné palivo. A čo si budeme hovoriť, ona tá voda aj tak nakoniec po prevarení nemá ktovieakú chuť. Pokiaľ si teda do nej nenasypete napríklad šumák.
Tieto dôvody hrajú do kariet trochu sofistikovanejším spôsobom úpravy vody. Dnešné filtre odstraňujú kontaminanty nielen chemicky či mechanicky, ale aj za využitia nanotechnológií, elektrokinetických princípov či UV žiarenia. V tabuľke nižšie nájdete prehľad vybraných filtračných prostriedkov z našej ponuky. Pri každom uvádzame jeho efektivitu voči jednotlivým skupinám patogénov a ďalším kontaminantom (označené písmenom A), rýchlosť úpravy vody a cenu jedného litra vyčistenej tekutiny. Vychádzame pritom z údajov, ktoré výrobcovia získali pri testovaní a plnení rôznych noriem.
PREHĽAD PROSTRIEDKOV NA ÚPRAVU A FILTROVANIE VODY V PRÍRODE
HUDY NA FILTRÁCIU VODY V PRÍRODE ODPORÚČA
Grayl Geopress
Filtračný systém Grayl Geopress je naozaj unikátny, a to hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým je jeho účinnosť, dokáže totiž z vody odstrániť najširšie spektrum patogénov a kontaminantov. Poradí si s 99,9999% vírusov a baktérií a 99,999% parazitov. Zároveň odfiltruje sedimenty, ťažké kovy a chemikálie, ktoré majú vplyv nielen na chuť, zápach a čírosť vody, ale aj na zdravie človeka.
Druhým dôvodom je jednoduchosť a hlavne rýchlosť filtrácie, ktorá funguje na podobnom princípe ako známy french press. Obsah fľaše s objemom 0,7 l zvládnete prečistiť iba za 8 s. To z filtra Grayl Geopress robí vhodný prostriedok aj pre skupinové použitie.
POZRITE SA, AKÉ ĽAHKÉ JE POUŽITIE FILTRA NA VODU GRAYL GEOPRESS
MIZU 360 V7 KIT ENDURO
Štýlová fľaša MIZU 360 V7 KIT ENDURO je vyrobená z kvalitnej potravinárskej ocele nepreberajúcej pachy. Jej súčasťou je filter založený na revolučnej nanotechnológii, ktorá pomôže zachytiť 99,99% kontaminantov (vírusy, baktérie, cysty). Filter Everyday dokáže odstrániť 99,99% patogénov. Účinnejší variant Adventure si poradí s 99,999% kontaminantov, avšak na úkor horšieho prietoku pri saní filtrovanej vody.
Bližšie informácie o fľašiach a filtroch MIZU sa dočítate v článku MIZU V7 Kit – jedna fľaša pre lepšiu budúcnosť.
Source Convertube + Sawyer Mini - MECHANICKÉ ČISTENIE VODY NA CESTÁCH
Set obľúbeného mechanického filtra Sawyer Mini a sady adaptérov Source Convertube pre použitie s celým radom fliaš a vodných vakov. Táto praktická kombinácia vám umožní zostaviť si vlastný hydratačný systém z toho, čo máte práve po ruke, alebo filtrovať vodu takmer bez práce pomocou gravitácie.
Použité vybavenie
Sawyer Mini + CONVERTUBE
Source
Adaptér na fľaše doplnený o vodný filter, vďaka ktorému môžete takmer akúkoľvek fľašu premeniť v plnohodnotný hydratačný systém.
Geopress Purifier
Grayl
- Black Camo
- Peak White
- Coyote Brown
- Olive Drab
- Covert Black
- Bali Blue
- Oasis Green
- Wanderer Red
- Camo Black
- Alpine White
- Coyote Amber
- Visibility Orange
Revolučný filtračný systém, s ktorým získate behom 8 sekúnd pitnú vodu vyčistenú od patogénov, chemikálií, ťažkých kovov i mechanických častíc.